Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Попова Олена Валеріївна. Санаторно-курортне лікування порушень репродуктивної сфери дівчаток пубертатного віку з остеопенічним синдромом : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Попова О.В. Санаторно-курортне лікування порушень репродуктивної сфери дівчаток пубертатного віку з остеопенічним синдромом. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.01 акушерство і гінекологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2007.

Робота присвячена підвищенню ефективності лікування порушень репродуктивної сфери дівчаток пубертатного віку з остеопенічним синдромом в умовах курорту. У роботі вивчені особливості статевого та фізичного розвитку, гормональний гомеостаз, структурно-функціональні властивості кісткової тканини дівчаток з патологією пубертатного періоду. Встановлено, що низька концентрація естрадіолу та прогестерону в крові у дівчаток з патологією пубертатного періоду є причиною дефіциту кісткової маси, розвитку у них остеопенії та можливості прогресування сколіотичної хвороби.

Розроблений лікувальний комплекс позитивно впливає на клінічні прояви, нормалізує антропометричні показники, вміст гонадотропних гормонів, збільшує концентрацію стероїдних і пептидних гормонів в 78,0%, рівень кальцію в 98,0%. В результаті лікування індекс щільності кісткової тканини збільшився на 5,0-6,0% в основній групі, кількість дітей із остеопенією знизилася на 33,3%.

В дисертації представлено теоретичне обґрунтування і нове вирішення науково-практичної задачі сучасного акушерства і гінекології, яка направлена на підвищення ефективності етапу реабілітації дівчаток пубертатного періоду з патологією репродуктивної сфери та остеопенічним синдромом шляхом проведення комплексної оцінки фізичного розвитку, гормонального фону, кальцій-фосфорного гомеостазу, структурно-функціонального стану кісткової тканини під впливом диференційованого санаторно-курортного лікування.

  1. Частота порушень репродуктивної сфери серед дівчаток України, які прибули на санаторно-курортне лікування, становила 60,0%. Діти з патологічним перебігом перинатального періоду, високим індексом захворюваності дитячими інфекціями та екстрагенітальною патологією складають групу ризику щодо розвитку гормональних порушень і остеопенічного синдрому в пубертатному періоді.

  2. Серед пацієнток із затримкою статевого розвитку, вторинною аменореєю, олігоменореєю та поліменореєю дефіцит фізичного розвитку виявлено в 67,3% випадків, а зниження темпів статевого дозрівання - у 81,6%.

  3. У всіх обстежених дівчаток з патологією пубертатного періоду вміст стероїдних гормонів крові знижений. При затримці статевого розвитку виявлено монотонно низький рівень гонадотропних гормонів, пролактину, естрадіолу, прогестерону в сироватці крові. У пацієнток з олігоменореєю, вторинною аменореєю та поліменореєю визначені порушення фізіологічного співвідношення гонадотропних гормонів.

  4. Концентрація загального кальцію у сироватці крові дівчаток з патологією пубертатного періоду знаходиться в нижній межі фізіологічної норми. Співвідношення між кальцієм, фосфором та магнієм порушені у вигляді гіпокальціемії-гіперфосфатемії, нормокальціемії-гіперфосфатемії, гіпокальціемії-нормомагніемії, що може бути підтвердженням наявності процесів порушення мінералізації. У дівчаток з гормональними дисфункціями відмічається зниження приросту показників кісткової тканини. Дефіцит кісткової маси найбільш виражений у пацієнток із затримкою статевого розвитку (індекс щільності кісткової тканини у 13-14 летних – 71,0±3,6%; у 15-17 летних – 73,0±3,4%).

  1. У дівчаток з патологією пубертатного періоду, за даними кореляційного аналізу, встановлені прямі середні кореляційні зв’язки між концентрацією стероїдних гормонів і структурно-функціональними властивостями кісткової тканини. Низька концентрація естрадіолу і прогестерону в крові є однією із основних причин дефіциту кісткової маси, розвитку у них остеопенії та прогресування сколіотичної хвороби.

  2. Розроблений лікувальний комплекс в умовах санаторно-курортного лікування сприяє збільшенню антропометричних показників, розвитку вторинних статевих ознак, нормалізації менструальної функції, збільшенню концентрації стероїдних і пептидних гормонів в 78,0% випадків, рівня кальцію у 98,0% обстежених дітей, підвищенню індекса щільності кісткової тканини на 5,0-6,0% та зниженню кількості дітей з остеопенією на 33,3%.

  3. Застосування даного методу в пубертатному періоді є пусковим моментом мобілізації внутрішніх резервів організму, що призводить до позитивної динаміки стероїдних гормонів і структурно-функціональних показників кісткової тканини після закінчення дії фізичних і курортних чинників, що підтверджується віддаленими результатами через 6 місяців (індекс щільності кісткової тканини до лікування 77,0±2,3%, через 6 місяців 85,0±0,6%).

Публікації автора:

  1. Иванов И.И., Попова Е.В. Влияние полового и физического развития на накопление костной массы у девочек пубертатного периода // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2005. – Т. 141, Ч.2 – С. 52-56 (автором виявлений прямий зв’язок між показниками структурно-функціонального стану кісткової тканини та фізичним розвитком, віком, а також встановлено, що в усіх дівчаток із запізненням процесів статевого дозрівання спостерігається зниження мінеральної щільності кісткової тканини).

  2. Иванов И.И., Попова Е.В. Влияние нарушений полового созревания на структурно-функциональные свойства костной ткани у девочек пубертатного возраста // Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т. 9, №2. – С. 37-40 (автором встановлено, що у дівчат з порушеннями статевого розвитку накопичення мінералів у скелеті виникає з меншою інтенсивністю, ніж у здорових одноліток, і часто супроводжується остеопенічним синдромом).

  3. Иванов И.И., Попова Е.В. Влияние санаторно-курортного лечения на структурно-функциональные свойства костной ткани у девочек пубертатного возраста с задержкой полового развития // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. – №2. – С. 35-38 (автором надано обґрунтування розробленого комплексу для хворих із затримкою статевого розвитку).

  4. Иванов И.И., Попова Е.В. Структурно-функциональные свойства костной ткани у девочек пубертатного возраста с нарушениями овариально-менструального цикла // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С.И. Георгиевского. – Симферополь, 2006. – Т. 142, Ч.2 – С. 72-79 (автором встановлено взаємозв’язок між рівнем естрадіолу, прогестерону в крові та індексом щільності кісткової тканини у дівчаток із вторинною аменореєю, олігоменореєю та поліменореєю).

  5. Иванов И.И., Попова Е.В. Оценка состояния костной ткани девочек с нарушениями овариально-менструального цикла на санаторно-курортном этапе лечения // Український морфологічний альманах. – 2006. – №3. – С. 31-35 (автором вивчена ефективність стандартної санаторно-курортної терапії та розробленої програми лікування на стан структурно-функціональних властивостей кісткової тканини у дівчаток з аменореєю, олігоменореєю та поліменореєю).

  6. Иванов И.И., Попова Е.В. Взаимосвязь содержания стероидных гормонов в сыворотке крови и показателей костной ткани у девочек с патологией пубертатного периода // Здоровье ребенка. – 2006. - №3. – С. 65-67 (автором встановлені позитивні кореляційні зв’язки між концентрацією стероїдних гормонів та індексом щільності кісткової тканини у дівчат із патологією пубертатного періоду).

  7. Иванов И.И., Попова Е.В. Эффективность санаторно-курортного лечения с использованием синусоидальных модулированных токов и препарата «Кальцемин Адванс» у девочек с патологией пубертатного периода. Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. – №4. – С. (автором проведен збір матеріалу, статистична обробка даних, підготовка до друку).

  8. Попова О.В., Іванов І.І. Спосіб лікування остеопенічного синдрому у дівчаток з патологією пубертатного періоду // Деклараційний патенту на корисну модель № 20581 UA. МПК. А61В8/00,А61В5/145. - заявка № u 2006 11874. – заявл. 13.11.2006р., - опубл. 15.01.2007. – бюл. «Промислова власність» №1, 2007 (автором розроблено спосіб лікування остеопенічного синдрому у дівчаток з патологією пубертатного періоду на санаторно-курортному етапі лікування).

  9. Попова Е.В. Состояние костной ткани у девочек, страдающих сколиотической болезнью при задержке полового развития // Проблеми остеології: Матер. міжнарод. наук.-практ. конф. – Євпаторія, 2006. – Т. 9, додаток. – С. 101.