Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Грабовська Тетяна Олександрівна. Селекція посухостійкого вихідного матеріалу кукурудзи плазми Айодент з використанням фізіологічних методів. : Дис... канд. наук: 06.01.05 - 2008.



Анотація до роботи:

Грабовська Т.О. Селекція посухостійкого вихідного матеріалу кукурудзи плазми Айодент з використанням фізіологічних методів. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин. – Інститут зернового господарства УААН, Дніпропетровськ, 2008.

Проведено оцінку та добір вихідного матеріалу кукурудзи на посухостійкість з використанням фізіологічних методів. Визначено, що кращим фоном для добору в процесі створення ліній є осмотичні розчини сахарози з поступовим збільшенням осмотичного тиску від 18 до 22 атм. Доведено підвищення стійкості до зневоднення зразків, відібраних на осмотичних розчинах сахарози. Вивчені морфо-біологічні ознаки відібраних ліній. Показано зростання комбінаційної здатності отриманих генотипів за ознакою “врожайність зерна”. Відмічено підвищені показники загальної адаптивної здатності та селекційної цінності у відібраних зразків в різних екологічних умовах. Визначено гібриди з високою врожайністю зерна та її стабільністю. За результатами досліджень виділено гібриди з вологістю зерна меншою на 0,5-1,2%, ніж у гібридів-стандартів. За участю цінних та високопродуктивних ліній створено середньоранній гібрид кукурудзи
Борозенський 277МВ, занесений до Державного реєстру сортів рослин в 2008 р., а ранньостиглий Почаївський 190МВ визнано перспективним.

У дисертації наведені теоретичні та практичні узагальнення досліджень по створенню посухостійких гібридів з високою адаптивною здатністю на основі добору сімей в осмотичних розчинах сахарози та оцінкою фізіологічними методами на стійкість до абіотичних чинників.

  1. Підтверджено, що посухостійкість рослин кукурудзи формується протягом всього онтогенезу, але в значній мірі вона детермінується генетичними та фізіолого-біохімічними властивостями селекційного матеріалу.

  2. В процесі селекції нових ліній, пророщених на осмотичних розчинах, у відібраних рослин підвищилась посухостійкість. Після 3-річного циклу добору до посухостійких, з високим рівнем терморезистентності, віднесені лінії зародкової плазми Айодент: ПК 9-22, ПК 10-22, ПК 17-22, ПК 18-22, ПК 19-22, ПК 27-22, ПК 33-22, ПК 40-22.

  3. Визначено, що кращим способом для добору на посухостійкість в процесі створення ліній при використанні розчину сахарози є поступове збільшення концентрації з осмотичним тиском від 18 до 22 атм.

  4. Аналіз вивчення морфо-біологічних ознак (висота рослин, висота прикріплення качана) свідчить, що вони не залежали від фону добору і не можуть виступати показником посухостійкості ліній і гібридів.

  5. Не виявлено суттєвого зв’язку між посухостійкістю і елементами структури врожаю самозапилених ліній, проте відібрані рослини характеризувалися стабільним проявом ознак “число зерен в ряду”, “довжина качана”, “маса 1000 зерен” при погіршенні умов вирощування.

  6. Проведений добір дозволив виділити самозапилені сім’ї плазми Айодент ПК 12, ПК 19, ПК 40 (контрольної групи та груп ПК 18 і ПК 20), які мали тривалість періоду “сходи цвітіння 50% качанів” на 2-4 доби меншу, ніж у вихідних батьківських ліній, на базі яких отримана значна кількість ранньостиглих форм.

  7. Аналіз загальної та специфічної комбінаційної здатності ліній кукурудзи плазми Айодент, відібраних на розчинах з різним осмотичним тиском, виявив, що найбільший їх відсоток з високою комбінаційною здатністю виділено серед зразків групи ПК 20. Лінії ПК 27-18, ПК 28-18, ПК 31-18, ПК 33-18, ПК 19-20,
    ПК 27-20, ПК 31-20, ПК 40-20, які мали позитивні оцінки ефектів ЗКЗ зі стабільним їх проявом в стресових умовах, є цінним вихідним матеріалом для синтезу посухостійких гібридів.

  8. Визначено, що тесткроси ліній групи ПК 20 мають найвищі показники загальної адаптивної здатності і селекційної цінності, характеризуються оптимальним поєднанням пластичності і стабільності та забезпечують високі врожаї в різних екологічних умовах.

  9. Урожайність зерна тесткросів ліній, відібраних на розчинах з різним осмотичним тиском, в стресових умовах 2006-2007 рр. залишалась стабільною, при цьому, в залежності від групи, 10-44% тесткросів перевищували гібриди-стандарти за цим показником.

  10. За результатами досліджень виділено гібриди, стійкі до стресових умов, які за врожайністю зерна перевищували стандарти на 1,3-11,6% з вологістю зерна меншою на 0,5-1,2%.

  11. За участю посухостійких ліній створено середньоранній гібрид кукурудзи Борозенський 277МВ занесений до Державного реєстру сортів рослин в 2008 р., а ранньостиглий Почаївський 190МВ визнано перспективним.

Публікації автора:

  1. Грабовська Т.О. Добір вихідного селекційного матеріалу кукурудзи на посухостійкість з використанням фізіологічних методів / Т.О. Грабовська // Вісник Дніпропетровського державного аграрного університету. – 2007. – № 2. – С. 42-45.

  2. Грабовська Т.О. Комплексна діагностика та добір селекційного матеріалу кукурудзи плазми Айодент на посухостійкість / Т.О. Грабовська // Науково-технічний бюлетень Інституту олійних культур – 2007. – № 12. – С.121-126.

  3. Грабовський М.Б. Оцінка комбінаційної здатності ліній кукурудзи, відібраних на розчинах сахарози з різним осмотичним тиском / М. Б. Грабовський,
    Т.О. Грабовська // Бюлетень Інституту зернового господарства УААН – 2007. – № 30. – С. 88–92. (Особистий внесок: аналіз літератури, проведення досліджень, статистична обробка даних, написання статті).

  4. Філіпов Г.Л. Добір форм кукурудзи, стійких до стресу, методом пророщування насіння на осмотичних розчинах сахарози / Г.Л. Філіпов, В.Ю. Черчель,
    Т.О. Грабовська // Таврійський науковий вісник: Збірник наукових праць ХДАУ. Вип. 48. – Херсон: Атлант, 2007. – С. 18–25. (Особистий внесок: аналіз літератури, проведення досліджень, статистична обробка даних, написання статті).

  5. Грабовська Т.О. Оцінка адаптивної здатності та стабільності гібридів кукурудзи в різних умовах вирощування / Т.О. Грабовська // Вісник Степу. Науковий збірник. – Вип. 4 – Кіровоград: Кіровоградський інститут агропромислового виробництва УААН, 2007. – С. 100–101.

  6. Грабовська Т.О. Добір посухостійких форм кукурудзи методом пророщування насінин на розчинах сахарози / Т.О. Грабовська // Сучасні проблеми фізіології та інтродукції рослин: Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції до 80-річчя професора Л.Г. Долгової. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2007. – С. 28–29.

  7. Грабовська Т.О. Оцінка зразків кукурудзи плазми Айодент на жаростійкість / Т.О. Грабовська // Наука. Молодь. Екологія – 2007.: Збірник матеріалів ІІІ міжвузівської науково-практичної конференції студентів, аспірантів та молодих вчених (24-25 травня 2007 року, м. Житомир). – Житомир: Видавництво Житомирського державного університету ім. І. Франка, 2007. – С. 28–30.

  8. Грабовська Т.О. Діагностика рослин на посухостійкість за методом набубнявіння насіння в розчинах з підвищеним осмотичним тиском / Т.О. Грабовська //
    V Міжнародна конференція “Фальцфейнівські читання”. – Херсон: ПП. Вишемирський, 2007. – С. 75–76.

  9. Грабовський М.Б. Створення посухостійкого селекційного матеріалу кукурудзи за допомогою фізіологічних методів / М.Б. Грабовський, Т.О. Грабовська // Рослини та урбанізація: Матеріали Першої науково-практичної конференції (Дніпропетровськ, 21-23 листопада 2007 р.). – Дніпропетровськ: ООО ТПГ “Куница”, 2007. – С. 168–169. (Особистий внесок: аналіз літератури, проведення досліджень, статистична обробка даних).