Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Сільськогосподарські науки / Селекція рослин


Олешко Олександр Анатолійович. Селекція самозапилених ліній кукурудзи на основі гібридів, створених за участю ліній різних генетичних плазм, контрастних за довжиною вегетаційного періоду : Дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Інститут зернового господарства УААН. — Д., 2002. — 140арк. — Бібліогр.: арк. 120-139.



Анотація до роботи:

Олешко О.А. Селекція самозапилених ліній кукурудзи на основі гібридів, створених за участю ліній різних генетичних плазм, контрастних за довжиною вегетаційного періоду. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція і насінництво. – Інститут зернового господарства УААН, Дніпропетровськ, 2002.

Вивчений характер розщеплення за основними показниками в процесі самозапилення гібридних популяцій в залежності від їх батьківських компонентів; виявлений вплив генетичного складу гібридних популяцій на ефективність добору ліній; проведена оцінка самозапилених ліній за основними господарсько-цінними ознаками в різних генераціях самозапилення і визначені гетерозисні комбінації, які здатні ефективно використовувати умови росту та забезпечувати високі, стабільні врожаї зерна.

Доведена можливість одночасного добору на ранньостиглість, високу комбінаційну здатність за врожайністю зерна і за іншими показниками в послідовних генераціях інбридингу.

  1. Виведення самозапилених ліній кукурудзи на основі гібридів, створених за участю елітних ліній різних генетичних плазм, контрастних за довжиною вегетаційного періоду, є перспективним напрямком в селекції нового скоростиглого вихідного матеріалу.

  2. Ефективним елементом селекції на скоростиглість при самозапиленні таких гібридів є попередній добір ранньостиглих генотипів в F2 поколінні з послідуючою, в кожній генерації самозапилення, одночасною оцінкою створюваних ліній за тривалістю вегетаційного періоду і комбінаційною здатністю. Доведена можливість одночасного добору на ранньостиглість і високу комбінаційну здатність за врожайністю зерна і іншими показниками в послідовних генераціях інбридингу.

  3. Максимальна кількість скоростиглих генотипів з комплексом цінних ознак була отримана при самозапилені гібридів, однією з батьківських форм яких були лінії ДК427 і ДК633 (плазма Ланкастер), або ранньостигла лінії F2 (плазма Lacaune).

  4. Лінії ДК507 і ДК73 генетичної плазми Рейд (BSSS) при використанні їх як батьківських форм гібридів - вихідного матеріалу для селекції самозапилених ліній, обумовили підвищену тривалість вегетаційного періоду серед отриманих генотипів.

  5. Оцінка ліній per se, за основними господарсько-цінними ознаками, дозволила виділити високорослі лінії з кріпленням качану не нижче 40 см. Максимальний відсоток таких ліній був отриманий на основі генетичного матеріалу до складу якого ввійшли лінії плазм Рейд (BSSS), або споріднені з лінією ДК366.

  6. Наявність високорослих форм та широкий розмах варіювання за даною ознакою у рослин самозапилених сімей, створених за участю генетичних плазм Ланкастер, Айодент або Lacaune, вказує на можливість отримання високорослих ліній на основі цього генетичного матеріалу.

  7. Добір на високу комбінаційну здатність за врожайністю зерна був ефективним, на що вказує велика кількість тестерних гібридів, які за врожайністю зерна перевищували кращі стандарти. Найбільша кількість високоврожайних гібридів була отримана при тестуванні ліній, створених на основі гібридів від схрещування середньопізньої лінії ДК633 та ранньостиглих ліній F2 і ДК266.

  8. Порівняно низькою комбінаційною здатністю за врожайністю зерна характеризувались самозапилені лінії, споріднені з середньопізніми лініями ДК507 і ДК73 (плазма Рейд (BSSS)).

  9. Збиральна вологість зерна у тесткросів незначно варіювала в залежності від генетичного походження тестованих ліній. Мінімальною вона була при використанні в якості однієї з батьківських форм вихідних гібридів середньопізньої лінії ДК427, або ранньостиглої F2.

  10. Виділені лінії ДК2/427-10, ДК633/266-12, ДК633/2-108, ДК633/266-11, ДК710/266-65, ДК633/2-207, ДК427/266-28, ДК507/2-47 з комплексом господарсько-цінних ознак, тесткроси яких перевищували (на 25-65%) за врожайністю відповідні стандарти. За участю лінії ДК2/427-10 створені гібриди, які занесені до Реєстру сортів рослин України на 2002 рік ранньостиглий гібрид Дніпровський 181СВ (заява №99004018) і середньоранній гібрид Дніпровський 223СВ (заява №99004020).

Публікації автора:

  1. Дзюбецький Б.В., Дуда О.М., Черчель В.Ю., Олешко О.А. Тривалість періоду сходи-цвітіння 50% качанів у гібридів від схрещування ранньостиглих та середньопізніх ліній // Бюл. ІЗГ УААН, 2000.- №12-13.-С. 60-64. (Особистий внесок: проводив дослідження і аналізував одержані результати).

  2. Черчель В.Ю., Олешко А.А. Изучение линий плазмы Айодент, полученных из различных генетических источников // Бюл. ИЗХ УААН, 1997.- №4.- С. 23-27. (Особистий внесок: проводив дослідження і аналізував одержані результати).

  3. Черчель В.Ю., Антонюк С.П., Олешко А.А., Дуда А.Н. Селекция скороспелых гибридов для Степи Украины // Бюл. ИЗХ УААН, 1997.- №5.- С. 7-10. (Особистий внесок: проводив дослідження і аналізував одержані результати).

  4. Дзюбецкий Б.В., Черчель В.Ю., Антонюк С.П., Олешко А.А., Дуда А.Н. Варьирование показателей скороспелости в зависимости от года и генотипа гибридов кукурузы // Генет., селек. и технол. воздел. кукурузы. – Краснодар.- 1999. – С.128-135. (Особистий внесок: проводив дослідження і аналізував одержані результати).

  1. Олешко О.А. Селекція самозапилених ліній кукурудзи на базі гібридів, створених при участі різних генетичних плазм, контрастних за довжиною вегетаційного періода // Тези Всеукр. Наук.-практ конф. Молодих вчених і спеціалістів “Наукові проблеми виробництва зерна в Україні та сучасні методи їх вирішення”. – Дніпропетровськ: ІЗГ УААН, 2000. – С .61

  2. Гібрид кукурудзи Кадр 195СВ: А. с. №1439. Україна / О.А. Олешко, Б.В. Дзюбецький, С.П. Антонюк, В.Ю. Черчель, О.П. Олизько, О.М. Дуда - №98004111; Заявлено 24.11.1998; занесено до Реєстру сортів рослин України в 2001 р. (Доля авторства – 10%).