Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


679. Сєдаков Ігор Євгенович. Селективна внутрішньоартеріальна поліхіміотерапія в комплексному лікуванні первинно-неоперабельного раку молочної залози: дис... д-ра мед. наук: 14.01.07 / Донецький держ. медичний ун-т ім. М.Горького. - Донецьк, 2004.



Анотація до роботи:

Сєдаков І.Є. Селективна внутрішньоартеріальна поліхіміотерапія в комплексному лікуванні первинно-неоперабельного раку молочної залози. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.07 – онкологія.- Донецький державний медичний університет ім. М. Горького, Донецьк, 2004.

На великому клінічному матеріалі (410 хворих на рак молочної залози) оптимізовані хірургічні доступи для катетеризації магістральних артерій, подано теоретичне обґрунтування і доведена висока ефективність використання внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії в неоад’ювантному і паліативному режимах у програмі комплексного лікування хворих з первинно-неоперабельним та метастатичним раком молочної залози. Розроблені, апробовані і впроваджені в практичну охорону здоров'я оригінальні способи проведення внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії раку молочної залози, що дозволили розширити показання до виконання хірургічних втручань у радикальному обсязі при реалізації програм неоад’ювантного лікування і збільшити період безрецидивного перебігу і загального кумулятивного виживання в пацієнток з віддаленими метастазами і локо-регіонарними рецидивами. Доведено, що застосування селективної неоад’ювантної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії в сполученні з променевою і гормонотерапією дозволяє перевести в операбельний стан 83,5% (78,7%D87,7%) пацієнток з первинно-неоперабельним раком молочної залози та підвищити п'ятирічне виживання до 58,1% (45,2%D63,9%), знизити частоту локо-регіонарних рецидивів до 1,7% (0,2%D4,8%), віддалених метастазів–до 7,6% (3,6%D13,1%). Застосування розроблених схем внутрішньо-артеріальної поліхіміотерапії в паліативному режимі забезпечує одержання повної і часткової регресії первинної пухлини та осередків метастазування в 61,2% (51,4%D70,6%) пацієнток з наявністю віддалених метастазів і в 73,1% (60,3%D84,1%) хворих з локо-регіонарними рецидивами. П'ятирічне кумулятивне виживання у цієї групи хворих склало 30,4% (21,1%D40,8%).

  1. В дисертації подано теоретичне обґрунтування і нове наукове рішення актуальної проблеми сучасної онкомамології – поліпшення найближчих і віддалених результатів комплексного лікування хворих з первинно-неоперабельним та метастатичним раком молочної залози шляхом впровадження селективної неоад’ювантної і паліативної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії у сполученні з променевою і гормонотерапією.

  2. Селективна неоад’ювантна внутрішньоартеріальна поліхіміотерапія в басейні внутрішньої грудної артерії в сполученні з променевою і гормонотерапією дозволяє перевести в операбельний стан 83,5% (78,7%D87,7%) пацієнток з первинно-неоперабельним раком молочної залози, забезпечує досягнення повного і часткового лікувального патоморфозу пухлини в 24,4% (19,0%D30,3%) випадків, зниження питомої ваги радикальних мастектомій за Холстедом з 92,2% до 38,2% і розширення показань до виконання функціонально-зберігаючих операцій за Мадденом.

  3. Селективна внутрішньоартеріальна поліхіміотерапія в поєднані з променевою та гормонотерапією в паліативному режимі забезпечує одержання повної і часткової регресії первинної пухлини та осередків метастазування у 61,2% (51,4%D70,6%) пацієнток з наявністю віддалених метастазів і в 73,1% (60,3%D84,1%) хворих з локо-регіонарними рецидивами, досягнення повної регресії метастатичних плевритів у 84,6% (73,1%D93,6%) хворих і дозволяє виконати паліативні хірургічні втручання у радикальному обсязі, які здійснені в 51,3% випадків.

  4. На підставі встановлених типів кровопостачання молочних залоз, передньої грудної стінки й органів грудної порожнини запропонована класифікація варіантів розгалуження внутрішньої грудної і верхньої надчеревної артерій, що дозволило використовувати басейн внутрішньої грудної артерії для проведення селективної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії в комплексному лікуванні хворих з первинно-неоперабельним і метастатичним раком молочної залози.

  5. Розроблені хірургічні способи катетеризації основних гілок плечової і підключичної артерій забезпечують зниження частоти капіляроангіоспазмів, хіміотоксичних і тромботичних ускладнень до 4,8%; спосіб катетеризації внутрішньої грудної артерії через верхню надчеревну артерію дозволяє здійснити високоселективну, безперервну, тривалу інфузію хіміопрепаратів до пухлинного осередку і зон регіонарного метастазування, а також достовірно знизити частоту локальних і системних ускладнень внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії з 31% до 17,2%.

  6. Імуногістохімічна оцінка гормонального статусу пухлин молочної залози до початку комплексного лікування дозволяє в 68,7% (61,7%D75,3%) хворих з виявленою гіперекспресією рецепторів стероїдних гормонів обґрунтувати виключення функції яєчників та застосування антиестрогенних препаратів.

  7. Висока ефективність неоад’ювантної селективної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії і променевої терапії в комплексному лікуванні первинно-неоперабельного раку молочної залози підтверджується морфологічними ознаками субтотальної загибелі пухлинної паренхіми, прискоренням формування і дозрівання сполучної тканини в зонах некрозів пухлини, пригніченням ангіогенезу, оптимізацією популяційного складу і функціональної активності імунокомпетентних клітин.

  8. Характер змін показників периферичної крові і стану пероксидативного гомеостазу після проведення неоад’ювантної селективної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії доводять її низьку токсичність і розцінюються як критерії ефективності лікування – продовження хвороби вірогідно рідше відзначається у хворих з інгібуванням вільно-радикального окислення ліпідів та зниженням рівня сироваткового -токоферолу.

  9. Сполучене використання неоад’ювантної селективної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії в басейні внутрішньої грудної артерії з променевою терапією та адекватною ендокринною терапією забезпечує підвищення п'ятирічного кумулятивного виживання в хворих з первинно-неоперабельним раком молочної залози до 58,1% (45,2%D63,9%), зниження частоти локо-регіонарних рецидивів до 1,7% (0,2%D4,8%), віддалених метастазів– до 7,6% (3,6%D13,1%), метастатичних плевритів – до 2,5% (0,5%D6,1%).

  10. Включення в програму паліативного комплексного лікування селективної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії в басейні внутрішньої грудної артерії, променевої терапії і гормонотерапії дозволять домогтися підвищення трирічного виживання у хворих з віддаленими метастазами до 43,4% (33,2%D54,1%), а в пацієнток з локо-регіонарними рецидивами – до 53,0% (37,2%D67,6%). П'ятирічне кумулятивне виживання у групі хворих з паліативною внутрішньоартеріальною поліхіміотерапією склало 30,4% (21,1%D40,8%).

  11. Розроблені і впроваджені в клінічну практику методи лікування хворих з первинно-неоперабельним і метастатичним раком молочної залози з включенням селективної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії, променевої терапії та гормонотерапії дозволяють забезпечити задовільні безпосередні і віддалені результати лікування та використовуються у повсякденній практиці онкологічних диспансерів, спеціалізованих клінік та інститутів.

Публікації автора:

  1. Бондарь Г.В., Седаков И.Е., Смирнов В.Н. Пути совершенствования радикальной мастэктомии // Клиническая хирургия. - 1995. - №5. - С.6-8. Автором запропоновані модифікації радикальних мастектомій за Пейті та Мадденом.

  2. Иваницкая Н.Ф., Бондарь Г.В., Кайряк О.В., Седаков И.Е. Эколого-гигиенические аспекты заболеваемости населения злокачественными новообразованиями в районах крупного промышленного города // Вестник гигиены и эпидемиологии. - 1998. - Т.2, №3. - С. 32-35. Автором вивчена частота захворюваності на рак молочної залози в еконебезпечному регіоні України.

  1. Седаков И.Е., Помазан В.О. Возможности послеоперационной регионарной химиотерапии в комплексном лечении рака молочной железы // Архив клинической и экспериментальной медицины. - 2000. - Т.9, №4. - С.538-539. Автором запропонована методика проведення післяопераційної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії.

  2. Бондарь Г.В., Иваницкая Н.Ф., Скочиляс Т.Л., Седаков И.Е. Использование иммуногистохимического метода для определения рецепторов эстрогенов и прогестеронов в злокачественных опухолях молочной железы //Вестник гигиены и эпидемиологии. - 2002. - Т.6, №1. - С.44-46. Автором проведений аналіз можливостей імуногістохімічного методу для визначення рецепторів естрогенів та прогестерону у хворих на рак молочної залози.

  3. Бондарь Г.В., Скочиляс Т.Л., Седаков И.Е. Маркеры прогноза, гормональной и лекарственной чувствительности рака молочной железы // Запорожский медицинский журнал. - 2002. - №5. - С.58-61. Автором проведений аналіз клінічної важливості сучасних молекулярно-біологічних прогностичних факторів у хворих на рак молочної залози.

  4. Бондар Г.В., Думанський Ю.В., Семикоз Н.Г., Сєдаков І.Є., Халецький І.В. Поєднання променевої терапії і внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії в комплексному лікуванні раку грудної залози // Український радіологічний журнал. - 2003. - №2. - С.147-149. Автором запропонована методика лікування хворих на місцеворозповсюджений рак молочної залози, яка включає в себе проведення селективної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії та променевої терапії.

  5. Бондарь Г.В., Скочиляс Т.Л., Седаков И.Е. Гормонотерапия рака молочной железы // Международный медицинский журнал. - 2003. - Т.9, №2. - С.108-111. Автором дана оцінка сучасних схем ендокринної терапії в залежності від рецепторного статусу пухлин молочної залози.

  6. Бондарь Г.В., Седаков И.Е., Смирнов В.Н., Алиева С.О. Эволюция методов лечения рака молочной железы // Международный медицинский журнал. - 2003. - Т.9, №4. - С.94-98. Автором проведений аналіз сучасних методів лікування раку молочної залози.

  7. Бондарь Г.В., Седаков И.Е., Якубенко Е.Д. Роль перекисного окисления липидов в опухолевом процессе // Запорожский медицинский журнал. - 2004. -Т.1, №1. - С.55-60. Автором показана важливість вивчення параметрів перекисного окислення ліпідів при проведенні внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії.

  8. Думанский Ю.В., Седаков И.Е, Алиева С.О. Антиэстрогенная терапия больных раком молочной железы с использованием фарестона // Онкология. - 2004.-Т.6, №1.- С.1-3. Автором представлений досвід застосування тореміфену в Донець-кому обласному протипухлинному центрі.

  9. Сєдаков І.Є. Лікувальний патоморфоз інфільтративних форм часточкового раку молочної залози під впливом внутрішньоартеріальної хіміотерапії // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2003. -Т.4, №4. - С.590-595.

  10. Якубенко Е.Д., Седаков И.Е., Зинкович И.И., Оленич В.В. Перекисное окисление липидов и эффективность лечения рака молочной железы // Клінічна та експериментальна патологія. - 2004. - Т.3, №2, Ч.2. - С.487-488. Автором доведений ріст інтенсивності продуктів ліпопероксидації у хворих, які одержували внутрішньоартеріальну поліхіміотерапію.

  11. Бондар Г.В., Сєдаков І.Є., Алієва С.О. Локо-регіонарні рецидиви і метастази раку молочної залози: сучасні методи лікування // Вестник неотложной и восстановительной медицины. - 2004. -Т.5, №2. - С.394-397. Автором запропонована методика селективної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії у комплексному лікуванні хворих з локо-регіонарними рецидивами при раку молочної залози.

  12. Сєдаков І.Є. Місцевопоширений, первинно-неоперабельний рак молочної залози: патоморфологічна оцінка ефективності комбінованого лікування // Медико-соціальні проблеми сім’ї. - 2003. - Т.8, №4. - С.55-61.

  13. Бондарь Г.В., Седаков И.Е. Вариантная анатомия внутренней грудной артерии // Травма. - 2004. - Т.5, №2. - С.180-188. Автором запропонована і впроваджена в клінічну практику класифікація варіантів розгалуження внутрішньої грудної артерії для проведення селективної внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії.

  14. Семикоз Н.Г., Трухин Д.В., Александров А.И., Седаков И.Е., Болобан Г.В., Хлопушин Е.Ю. Тактика лечения больных с местнораспространенным раком молочной железы // Запорожский медицинский журнал. - 2004. - №3. - С.115-117. Автором розроблена методика лікування хворих з первинно-неоперабельним раком молочної залози.

  15. Бондар Г.В., Сєдаков І.Є., Бутенко Є.В. Нові підходи в лікуванні метастатичних плевритів у хворих на рак молочної залози // Медико-соціальні проблеми сім’ї. - 2004. - Т.9, №3. - С.15-19. Автором проведений аналіз сучасних методів лікування метастатичних плевритів та розроблена нова методика застосування внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії для лікування цієї патології.

  16. Седаков И.Е., Якубенко Е.Д., Зинкович И.И. Влияние липопероксидации на эффективность неоадъювантной внутриартериальной полихимиотерапии рака молочной железы // Вісник Харківського національного університету ім.В.Н.Каразіна. - 2004. - №617. - Вип.8. - С.38-42. Автором доведено, що віддалені результати лікування хворих на місцевопоширений рак молочної залози корелюють з інгібуванням перекисного окислення ліпідів у процесі проведення внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії.

  17. Семикоз Н.Г., Сєдаков І.Є., Смирнов В.М., Фефелова І.І., Бондар О.В. Роль радіохіміотерапії в лікуванні раку грудної залози IV ступеня // Український радіологічний журнал. - 2004. - Т.ХІІ, Вип.2. - С.202-204. Автором доведена висока ефективність сполученої хіміопроменевої терапії у хворих на місцевопоширений рак молочної залози.

  18. Сєдаков І.Є. Морфологічні критерії діагностики, оцінка ефективності і прогноз при комбінованому лікуванні місцевопоширеного первинно- неоперабельного раку молочної залози // Український медичний альманах. – 2004. – Т.7, №3. – С.133-137.

  19. Грищенко С.В., Чистяков А.А., Сєдаков І.Є. Сучасні закономірності формування онкологічної патології молочної залози в жінок Донецької області // Питання експериментальної та клінічної медицини.– 2004. - Вип. 8, Т.1. – С.223-227. Автором сформовані групи ризику захворювання на рак молочної залози у жінок Донецької області.

  20. Бондарь Г.В., Седаков И.Е., Шалькова А.Ю. Факторы риска развития рецидивов и прогрессирования рака молочной железы (РМЖ) // Запорожский медицинский журнал.- 2004.- №4.- С.58-61. Автором сформовані групи ризику розвитку рецидивів та метастазів у хворих, які одержали лікування з приводу раку молочної залози.

  21. Седаков И.Е., Шалькова А.Ю. Рак молочной железы: факторы риска, закономерности прогрессирования заболевания // Харківська хірургічна школа.- 2003.- №4.- С.71-74. Автором розроблений діагностичний алгоритм щодо прогнозування розвитку рецидивів і метастазів у хворих на рак молочної залози.

  22. Бондар Г.В., Сєдаков І.Є., Смирнов В.М., Іщенко Р.В. Консервативне лікування неоперабельного раку молочної залози // Питання експериментальної та клінічної медицини. – 2004. - Вип. 8, Т.2. – С.153-156. Автором запропонована методика консервативного лікування хворих на рак молочної залози.

  23. Бондарь Г.В., Думанский Ю.В., Седаков И.Е., Александров А.И., Смир- нов В.Н., Трухин Д.В. Ближайшие и отдаленные результаты внутриартериальной полихимиотерапии при раке молочной железы // Азербайджанский журнал онкологии и смежных наук.- 2003.- Т.10, №1.- С.108.

  24. Бондарь Г.В., Седаков И.Е., Смирнов В.Н., Алиева С.О. Развитие методов лечения рака молочной железы //3 съезд онкологов стран СНГ.-Минск, 2004.-С.100-103.

  25. Bondar G.V, Sedakov I. E., Smirnov V.N., Trukhin D.V. Efficiency of the regional intra-arterial and endolymphatic neoadjuvant chemotherapy in the treatment of the destructive forms a breast cancer // Оnkologie.-2001.- Vol.24.- P. 141.

  26. Бондарь Г.В., Семикоз Н.Г., Седаков И.Е., Смирнов В.Н., Алиева С.О., Александров А.И., Шепляков М.Н., Кузьменко М.А. О лечении местных рецидивов рака молочной железы // Науково-практична конференція з міжнародною участю „Онкологія ХХІ”.- Київ, 2003. – С.83-85.

  27. Пат. 29318 Україна, МКИ А61В 17/00. Спосіб лікування раку молочної залози/ Бондар Г.В., Сєдаков І.Є. (Україна); Донецький обласний протипухлинний центр (UA).- № 98052476; Заявл. 13.05.98; Опубл. 16.10.2000; Бюл. № 5. Автором розроблений спосіб лікування місцевопоширеного раку молочної залози шляхом впровадження селективної неоад’ювантної поліхіміотерапії в басейні внутрішньої грудної артерії.

  28. Пат. 54001 Україна, МКИ А61В 17/00. Спосіб неоад’ювантної внутрішньоартеріальної хіміотерапії при захворюванні на рак молочної залози / Бондар Г.В., Сєдаков І.Є., Смирнов В.М., Шепляков М.М. (Україна); Донецький обласний протипухлинний центр (UA).- № 2002043109; Заявл.16.04.2002; Опубл. 17.02.2003; Бюл. №2. Автором розроблений спосіб внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії первинно-неоперабельного раку молочної залози, який полягає в катетеризації дистальної та проксимальної гілок грудо-акроміальної артерії.

  29. Пат. 60120 Україна МКИ А61М1/36. Спосіб лікування метастатичних ускладнень раку молочної залози / Бондар Г.В., Сєдаков І.Є., Смирнов В.М., Бутенко Є.В., Алієва С.О. (Україна); Донецький обласний протипухлинний центр (UA).- №2003020907; Заявл.03.02.2003; Опубл.15.09.2003; Бюл. № 9. Автором розроблений спосіб лікування метастатичних ускладнень раку молочної залози, який полягає у внутрішньоартеріальному введенні подвійних доз цитостатиків.

  30. Пат. 29354 Україна МКИ А61В 17/00. Спосіб лікування раку молочної залози / Бондар Г.В., Сєдаков І.Є., Максименко І.І. (Україна); Донецький обласний протипухлинний центр (UA).- № 980162865; Заявл. 02.06.98; Опубл. 16.10.2000; Бюл. № 5. Автором запропонована катетеризація басейну підключичної артерії через м’язову гілку плечової артерії.

  31. Пат. 63156 Україна МКИ А61М1/36 Спосіб профілактики і лікування ускладнень внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії при захворюванні на рак молочної залози / Бондар Г.В., Сєдаков І.Є., Смирнов В.М., Болобан Г.В. (Україна); Донецький обласний протипухлинний центр (UA).- № 2003021008; Заявл. 05.02.2003; Опубл. 15.01.2004; Бюл.№1. Автором розроблений спосіб профілактики і лікування ускладнень внутрішньоартеріальної поліхіміотерапії, який полягає у внутрішньоартеріальному введенні антибіотиків, антигістамінних препаратів, антикоагулянтів, кортикостероїдів.