Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Українська мова


Куц Олена Володимирівна. Семантико-синтаксична структура речень з чотиривалентними предикатами: дисертація канд. філол. наук: 10.02.01 / Національний педагогічний ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Куц О.В. Семантико-синтаксична структура речень з чотиривалентними предикатами. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук зі спеціальності 10.02.01 – українська мова. – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова, Київ, 2003.

У дисертації досліджено зв’язок категорії валентності дієслова із семантико-синтаксичною структурою елементарного речення. Уперше в українському мовознавстві встановлено кількісний та якісний склад чотиривалентних дієслів, проведено їхній семантичний та словотвірний аналіз, визначено типи семантико-синтаксичної структури речень, породжених цими дієслівними предикатами, закономірності реалізації їхніх облігаторних і факультативних валентностей, кореляції семантичної та формально-граматичної структури елементарних двоскладних й односкладних речень з чотиривалентними дієсловами руху, переміщення та КФД, особливості поширення їхньої структури прислівними узгодженими та детермінантними другорядними членами речення.

На підставі проведеного дослідження зроблено такі основні висновки:

Семантико-синтаксична валентність – це властивість предиката визначати кількість позицій, які заповнюють відповідні непредикатні іменникові компоненти. Семантично елементарне речення складається з компонентів валентної рамки одного предиката.

Домінанту чотиривалентних предикатів становлять дієслова із значенням руху, переміщення та конкретної фізичної дії.

У сучасній українській мові чотиривалентні предикати руху, переміщення породжують три типи семантико-синтаксичної структури речення, для яких характерне переважання правобічних іменникових компонентів з локативними значеннями. У валентну рамку предикатів руху входить також інструментальна синтаксема з функцією засобу руху, що може бути як облігаторною, так і факультативною. Семантика дієслівних предикатів переміщення зумовлює облігаторність об’єктної синтаксеми у складі речення.

Дієслова КФД формують чотири типи семантико-синтаксичної структури речення, які відзначаються облігаторним статусом об’єктної синтаксеми, що встановлює предмет, на який спрямована конструктивна або деструктивна дія особи, і типовим виявом інструментальної синтаксеми з функцією знаряддя дії. Речення, конститутивним компонентом яких виступає дієслово із синкретичним значенням переміщення та КФД, мають у своєму складі об’єктно-локативні синтаксеми, що визначають вихідний та кінцевий пункти переміщення об’єкта.

Іменникові компоненти валентного оточення предиката диференційовані на облігаторні та факультативні. Облігаторний іменниковий компонент у структурі речення завжди лексично виражений, бо без нього воно втрачає граматичну й семантичну завершеність. Реалізація факультативного залежить переважно від комунікативної настанови.

Комбінації облігаторних і факультативних субстанціальних синтаксем є досить різноманітними, що спричинило виокремлення в межах кожного типу семантико-синтаксичної структури додаткових різновидів.

Співвідношення компонентів семантичної і формально-граматичної структури елементарних двоскладних речень, породжених чотиривалентими предикатами руху, переміщення і конкретної фізичної дії, має як симетричний, так і асиметричний характер. Ознакою симетричної кореляції є якісна й кількісна відповідність між одиницями зазначених рівнів. У двоскладному елементарному реченні, сформованому предикатом руху, асиметрію репрезентує здебільшого компонент із синкретичним значенням інструментального суб’єкта, що співвідноситься на формально-граматичному рівні з підметом, у реченні, породженому предикатом переміщення та КФД, – компоненти із значеннями об’єктного суб’єкта в позиції підмета й інструментального суб’єкта в позиції керованого другорядного члена, поєднаного з присудком формою слабкого керування.

Для односкладних означено-особових, неозначено-особових, інфінітивних і безособових речень з предикативними формами на -но,-то характерна асиметрія міжрівневих співвідношень. Типовим її виявом в інфінітивних реченнях є компонент із синкретичним значенням адресатного суб’єкта, що за умови редукції не має лексичного вираження, та предикат стану – потенційної дії, в означено-особових і неозначено-особових – лексично невиражений суб’єкт дії, у безособових реченнях – зредукований суб’єкт дії і предикат результативного стану, утворений внаслідок трансформації предиката дії.

Приприсудкові другорядні члени у структурі речень з чотиривалентними предикатами співвідносяться з правобічними непредикатними компонентами, ієрархія яких у валентності предиката визначає особливості їхнього керування.

Прислівні узгоджені й прилягаючі зі значенням належності другорядні члени репрезентують у згорнутому вигляді інше семантично елементарне речення.

Детермінантні другорядні члени у формально-граматичній структурі речень з чотиривалентними предикатами є наслідком згортання підрядних частин складнопідрядних речень. Вони передають значення причини, умови, мети, допустовості та темпоральне значення. Специфіку їхнього функціонування становить те, що детермінанти з темпоральним значенням одночасності не вживаються в конструкціях з предикатами переміщення.

Публікації автора:

1. Куц О.В. Безособові речення з предикативними формами на -но, -то в українській мові// Наукові записки: Зб. наук. праць. Серія: Філологічні науки (мовознавство)/ Відп. ред. В.М.Ожоган. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка, 2001. – Випуск 31. – С. 174 – 176.

2. Куц О.В. Семантико-синтаксична структура двоскладних речень із чотиривалентними дієсловами руху, переміщення// Лінгвістичні студії: Зб. наук. праць/ Наук. ред. А.П.Загнітко. – Донецьк: ДонНУ, 2002. – Вип. 9. – С. 69 – 74.

3. Куц О.В. Співвідношення облігаторних та факультативних субстанціальних компонентів чотиривалентних предикатів руху, переміщення// Наукові записки. Серія: Філологія/ Відп. ред. Н.Л.Іваницька. – Вінниця: Вид-во Вінницького держ. пед. ун-ту ім. Михайла Коцюбинського, 2002. – Вип. 4. – С. 157 – 161.

4. Куц О.В. Семантико-синтаксична структура речень із чотиривалентними предикатами на позначення конкретної фізичної дії// Проблеми граматики і лексикології української мови: Зб. наук. праць. НПУ імені М.П.Драгоманова/ Відп. ред. А.П.Грищенко. – К.: НПУ, 2002. – С. 119 – 129.

5. Куц О.В. Прислівні другорядні члени в структурі речень із чотиривалентними предикатами руху, переміщення// Наука і сучасність: Зб. наук. праць. НПУ імені М.П.Драгоманова. – К.: Логос, 2002. – Т. ХХХІV. – С. 196 – 202.

6. Куц О.В. Припредикатні другорядні члени в структурі речень із чотиривалентними предикатами конкретної фізичної дії// Гуманітарний вісник Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Григорія Сковороди: Спеціальний випуск: Філологія: Науково-теоретичний збірник. – Переяслав-Хмельницький, 2003. – С. 193 – 197.