Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Державне управління / Місцеве самоврядування


Чумакова Ольга Володимирівна. Шляхи розвитку місцевого самоврядування України в контексті досвіду держав Європейського Союзу : Дис... канд. наук: 25.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Чумакова О. В. Шляхи розвитку місцевого самоврядування України в контексті досвіду держав Європейського Союзу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата наук з державного управління за спеціальністю 25.00.04 – місцеве самоврядування. – Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при Президентові України. – Дніпропетровськ, 2008.

У дисертації наведено комплексний науковий аналіз шляхів розвитку місцевого самоврядування в державах Європейського Союзу та визначено напрями розвитку системи місцевого самоврядування в Україні в рамках європейської інтеграції. Особлива увага приділяється концептуальним засадам місцевого самоврядування в Європейському Союзі та Україні, правовим засадам становлення нормотворчої діяльності на рівні місцевого самоврядування, напрямам розвитку конституційно-правових засад, виявлено прогалини в законодавстві та запропоновано шляхи їх усунення. Розкрито поняття “тенденції розвитку місцевого самоврядування”, якими є закономірні етапи та форми процесу становлення та розвитку місцевого самоврядування. Запропоновано класифікацію загальноєвропейських тенденцій розвитку місцевого самоврядування. Обґрунтовано особливості становлення систем місцевого самоврядування в державах Європейського Союзу. Визначено проблеми розбудови сучасної системи місцевого самоврядування в Україні. Розглянуто шляхи та напрями вдосконалення нормативно-правової, організаційно-правової, матеріально-фінансової основ місцевого самоврядування України з урахуванням провідного європейського досвіду.

У дисертації наведено вирішення актуального наукового завдання –визначення шляхів розвитку місцевого самоврядування в Україні та можливостей застосування провідного європейського досвіду у формуванні сучасної української системи місцевого самоврядування. Одержані під час дослідження результати підтверджують покладену в його основу гіпотезу, а реалізовані мета й завдання дозволяють зробити такі основні висновки.

1. Дослідження теоретико-методологічних засад місцевого самоврядування в Україні та державах Європейського Союзу доводить, що на розвиток місцевого самоврядування в різних країнах Європи впливали англосаксонська та романо-германська правові системи, яким притаманний різний підхід щодо визначення змісту поняття “місцеве самоврядування”. У зв’язку з цим концепція місцевого самоврядування, яку було розроблено державами Європейського Союзу, ґрунтується на тому, що територіальні громади являють собою один з основних елементів будь-якого демократичного режиму, а право громадян на участь в управлінні місцевими справами є складовою частиною демократичних принципів побудови більшості сучасних держав світу.

Враховуючи досвід держав Європейського Союзу, доцільно розробити сучасну модель місцевого самоврядування в Україні, яка має бути втіленням концепції муніципального дуалізму, відповідно до якої місцеве самоврядування – це форма народовладдя, що забезпечує гарантовану державою реалізацію права населення, об’єднаного в територіальну громаду, задля самостійного і власного управління визначеною законом частиною місцевих справ у межах чинного законодавства.

2. Встановлено, що нормотворчість на місцевому рівні виявляється у специфічних правових актах управління, за допомогою яких опосередковується діяльність органів місцевого самоврядування щодо здійснення на місцевому рівні більшості функцій держави.

Статут територіальної громади, розроблений з урахуванням історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей, є основоположним нормативно-правовим актом місцевого самоврядування установчого характеру, що має вищу юридичну силу стосовно усіх інших правових актів суб’єктів місцевого самоврядування.

Для забезпечення найбільш повного та ефективного впливу підзаконних нормативно-правових актів у системі місцевого самоврядування в Україні необхідно на законодавчому рівні чітко визначити правовий статус кожного з таких актів та його ієрархічне співвідношення з іншими локальними актами.

3. Тенденціями розвитку місцевого самоврядування є закономірні етапи і форми процесу становлення та розвитку місцевого самоврядування. У зв’язку з цим, визначено, що загальноєвропейські тенденції розвитку місцевого самоврядування класифікуються за такими критеріями:

- соціально-правові тенденції: посилення ролі участі громадян у місцевому самоврядуванні (Австрія, Італія, ФРН); надання права на участь у місцевому самоврядуванні іноземцям (Іспанія, Нідерланди); поступовий перехід до “споживацької моделі” місцевого самоврядування (Великобританія).

- організаційно-правові тенденції: укрупнення адміністративно-територіальних одиниць та скорочення місцевих органів (Швеція, ФРН, Польща, Франція та ін.); субсидіарність та зміна функцій органів місцевого самоврядування (Франція, Польща, Великобританія та ін.); підвищення ролі виконавчих органів за умови збереження провідної ролі представницьких органів місцевого самоврядування (Польща); надання територіальним громадам нових суверенних прав: кадровий, організаційний, правотворчий, фінансовий, податковий суверенітет; суверенітет у плануванні; територіальне верховенство громад щодо населення і території (ФРН); становлення самоврядування на регіональному рівні (Польща, Франція, Італія, Іспанія, Швеція та ін.).

- матеріально-фінансові тенденції: надання територіальним громадам податкової самостійності (ФРН, Польща); розвиток співробітництва (партнерства) різних рівнів влади (ФРН, Франція); становлення та розвиток муніципальних підприємств (Швеція, Франція); розвиток муніципального господарства шляхом застосування методів прямого управління, муніципально-підрядної системи, муніципально-орендної системи та муніципальної концесії (Франція, Бельгія, Португалія, Нідерланди, Данія); становлення договірної форми ведення муніципального господарства на основі адміністративного договору (ФРН); надання територіальній громаді статусу юридичної особи (Португалія, Швеція).

4. Проведене дослідження дозволяє визначити такі проблеми розвитку місцевого самоврядування України в контексті інтеграції до Європейського Союзу: недосконалість адміністративно-територіального устрою України; невизначеність територіальної основи місцевого самоврядування та невизначеність статусу населеного пункту; декларативність місцевого самоврядування на регіональному рівні; недосконала матеріально-фінансова основа місцевого самоврядування; відсутність рівного доступу до органів місцевого самоврядування, у зв’язку з чим права на участь у ньому позбавлені іноземці та особи без громадянства, що на законних підставах проживають на території відповідного населеного пункту; невизначеність статусу сільського, селищного, міського голови; наявність великої кількості делегованих повноважень та повне дублювання деяких повноважень місцевим самоврядуванням та органами виконавчої влади на місцях.

5. Комплексний аналіз напрямів удосконалення нормативно-правової основи місцевого самоврядування в Україні в контексті досвіду держав Європейського Союзу дозволяє запропонувати такі заходи:

- законодавчо визначити статус територіальної громади, її внутрішню організацію, принципи розподілу повноважень, порядок формування представницьких органів та прийняття ряду нормативно-правових документів, що визначатимуть становлення місцевого самоврядування в Україні;

- у Законі “Про місцеве самоврядування в Україні” чітко визначити поняття “компетенція місцевого самоврядування” та “повноваження місцевого самоврядування”;

- у базовому законі щодо регіонального самоврядування нормативно зафіксувати поняття “регіон” та “регіональний розвиток”, визначити місце державного регулювання розвитку регіонів як важливого напряму діяльності держави;

- законодавчо надати районним та обласним радам можливість створювати власні виконавчі органи.

6. Як шляхи становлення організаційно-правової основи місцевого самоврядування в Україні з урахуванням провідного європейського досвіду пропонуються:

- враховуючи досвід ряду розвинених європейських країн (Франція, Данія), надати можливість представницьким органам місцевого самоврядування самостійно обирати свого керівника, який забезпечуватиме стратегічну і поточну організацію діяльності ради та очолюватиме її виконавчий орган, завдяки чому в Україні буде побудовано модель “сильна рада – слабкий мер”;

- сучасна регіональна політика України має узгоджуватися з політикою Ради Європи, у зв’язку з чим необхідно чітко визначити статус регіону в Україні (враховуючи досвід Італії, Іспанії, Великобританії);

- необхідно чітко визначити територіальну основу місцевого самоврядування шляхом прийняття законопроекту “Про адміністративно-територіальний устрій України”;

- впровадження адміністративного договору до системи підзаконних нормативно-правових актів, що дозволить заповнити прогалини у праві, доповнити і конкретизувати чинне законодавство.

7. Адміністративно-правове забезпечення матеріально-фінансової основи місцевого самоврядування в Україні у порівнянні з організаційно-правовими засадами фінансового забезпечення місцевого самоврядування країн-членів Європейського Союзу дозволяє зробити висновок, що бюджетна політика держави вимагає суттєвих корективів.

Для реалізації основної функції місцевого самоврядування – надання відповідних послуг населенню, органам центральної влади необхідно:

- запровадити такі форми власності, як власність області та району, що передбачено проектами Законів України “Про місцеве самоврядування області” та “Про місцеве самоврядування району”;

- налагодити співробітництво між окремими громадами (кооперативний підхід) шляхом укладання контрактних угод і договорів планування послуг і спільної діяльності в певних галузях між різними органами і рівнями влади (наприклад, синдикати або дистрикти у Франції);

- сприяти створенню міжмуніципальних господарських кооперацій, що дозволить знизити вартість продукції для муніципальних потреб за рахунок спорудження та експлуатації великих спільних об’єктів, отримання одними муніципальними утвореннями продукції та послуг з підприємств та закладів, що розташовані на території сусідніх муніципальних утворень, збільшення масштабів виробництва товарів і послуг;

- розвивати застосування основних чотирьох методів ведення ефективного муніципального господарства – пряме управління, муніципально-підрядна система, муніципально-орендна система та муніципальна концесія.

У результаті запровадження запропонованих напрямів розвитку місцевого самоврядування в Україні буде побудована нова модель організації місцевої влади і управління на засадах гармонізації інтересів держави, регіону, територіальної громади та особи.

Публікації автора:

  1. Чумакова, О. Інституціональні реформи місцевого самоврядування базового рівня в країнах Західної Європи: уроки для України / Ольга Чумакова // Актуал. питання держ. упр. : зб. наук. пр. – Д. : ДРІДУ НАДУ, 2007. – Вип. 1 – С. 267 – 275.

  2. Чумакова, О. Європейський досвід самоврядування регіонального рівня / Ольга Чумакова // Актуал. питання держ. упр. : зб. наук. пр. – Д. : ДРІДУ НАДУ, 2007. – Вип. 2 – С. 263 – 271.

  3. Чумакова, О. Правові проблеми зміцнення економічної основи місцевого самоврядування в Україні / Ольга Чумакова // Теорія та практика держ. упр. : зб. наук. пр. – Х. : Магістр, 2007. – Вип. 1(16) – С. 317 – 324.

  4. Чумакова, О. Напрямки розвитку конституційно-правової основи місцевого самоврядування в Україні / Ольга Чумакова // Державне будівництво. Електронне видання – Х. : Магістр, 2008. – №.1 – Режим доступу: http://www.kbuapa.kharkov.ua – Назва з екрану.

  5. Чумакова, О. Правові засади фінансового забезпечення діяльності органів місцевого самоврядування в Україні / Ольга Чумакова // Держава і право : зб. наук. пр. Юридичні і політичні науки. Спецвипуск. – К. : Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2005. – С. 286 – 291.

  6. Чумакова, О. Сучасна концепція місцевого самоврядування в Україні / Ольга Чумакова // Держава і право : зб. наук. пр. Юридичні і політичні науки. Спецвипуск. – К. : Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2007. – С. 199 – 204.

  7. Чумакова, О. Проблемы правового регулирования функционирования системы местного самоуправления в Украине на современном этапе / Ольга Чумакова // Теория и практика построения правовой системы Республики Беларусь : материалы междунар. «круглого стола», 15-16 апр. 2005 г., Гродно / отв. ред. О. Н. Толочко. – Гродно : ГрГУ, 2005. – С. 180 – 188.

  8. Чумакова, О. Європейська хартія місцевого самоврядування та її вплив на національне законодавство України про місцеве самоврядування / Ольга Чумакова // Актуал. проблеми європ. та євро атлант. інтеграції: матеріали ІІІ регіон. наук.-практ. конф., 18 трав. 2006р. / за заг. ред. Л.Л. Прокопенко. – Д. : ДРІДУ НАДУ, 2006. – С. 242 – 244.

  9. Чумакова, О. Гармонизация законодательства Украины о местном самоуправлении на пути интеграции в Европейский Союз / Ольга Чумакова // Теория и практика правотворчества и правоприменения: Республика Беларусь в условиях интеграционных процессов: материалы междунар. науч.-практ. конф. 13-14 апреля 2007 г. – Гродно : ГрГУ, 2007. – С. 398 – 400.

  10. Чумакова, О. В. Імплементація європейських стандартів місцевого самоврядування в національне законодавство України / Ольга Чумакова // Актуал. проблеми європ. та євро атлант. інтеграції: матеріали ІV регіон. наук.-практ. конф., 17 трав. 2007р. / за заг. ред. Л. Л. Прокопенко. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2007. – С. 247 – 249.

11. Чумакова, О. Застосування досвіду європейської регіональної політики в Україні (деякі аспекти) / Ольга Чумакова // Актуал. проблеми європ. та євро атлант. інтеграції: матеріали V регіон. наук.-практ. конф., 15 трав. 2008р. / за заг. ред. Л. Л. Прокопенко. – Д.: ДРІДУ НАДУ, 2008. – С. 265 – 267.

12. Чумакова, О. Розвиток регіонального самоврядування у Польщі: досвід для України / Ольга Чумакова // Реформування місцевого самоврядування в процесі підготовки Польщі до членства в Європейському Союзі: матеріали міжнар. наук.-практ. конф., 8-9 листопада 2007 р. / за заг. ред. Сергія Серьогіна, Юрія Рейта. – Д. : ДРІДУ НАДУ, 2008. – С.60 – 61.