Адаменко Дмитро Михайлович. Шляхи створення багатонасінних запилювачів цукрових буряків та їх селекційна цінність : дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Інститут цукрових буряків УААН. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Адаменко Д.М. Шляхи створення багатонасінних запилювачів цукрових буряків та їх селекційна цінність. – Рукопис
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 06.01.05 – селекція рослин.
В дисертаційній роботі автором досліджено можливості використання багатонасінних популяцій для створення ліній-запилювачів.
Важливим етапом селекційних робіт є вивчення комбінаційної здатності. Особливо це важливо на перших етапах селекції, коли виникає необхідність оцінок великої кількості матеріалів та доборів з них найбільш цінних вихідних форм.
Виділені та оцінені специфічні комбінації схрещувань багатонасінних батьківських форм та ЦЧС ліній, гібриди яких характеризуються поєднанням високої урожайності та вмісту цукру.
На основі проведених випробувань в різних грунтово-кліматичних зонах зроблено оцінку екологічної пластичності та стабільності гібридів цукрових буряків, одержаних з використанням багатонасінних запилювачів Верхняцької ДСС. Доведено, що позитивна взаємодія із середовищем різних типів генних взаємодій може бути рівноцінною складовою гетерозисного ефекту гібридів.
На основі отриманих ліній-запилювачів за участю автора створено високопродуктивний гібрид, який пройшов державне випробування і зареєстрований під назвою Весто.
В дисертації наведено та теоретично узагальнено нове вирішення наукової проблеми – створення багатонасінних запилювачів цукрових буряків, що виявляється у використанні багатонасінних популяцій верхняцького походження для формування на їх основі ліній-запилювачів. Доведено, що позитивна взаємодія із середовищем може бути рівноцінною складовою гетерозисних гібридів.
Вихідні багатонасінні популяції верхняцької селекції характеризуються генетичною різнорідністю. Рівень внутрішньопопуляційної мінливості маси коренеплодів і вмісту цукру був високим (34,9…38,3; 24,5…28,0). Коефіцієнт спадкування - середнім (0,38…0,57 і 0,57…0,66). Кореляційна залежність між масою коренеплодів і цукристістю на популяційному і на лінійному рівнях від’ємна (r = - 0,14…- 0,20).
Базові популяції позитивно реагують на схрещування з різними ЦЧС тестерами, але для оцінки їх комбінаційної здатності на перших етапах селекції доцільніше використовувати тестер з широкою генетичною основою. Конкурсний гетерозис за ознаками “врожайність” та “вміст цукру” частіше забезпечується у тих комбінаціях схрещування, де батьківська форма має високий базисний рівень продуктивності.
Кращими за комбінаційною здатністю виявились популяції В 11824/68 та В 11360/68, з яких виділені лінії – запилювачі В 198/96, В 853/96 та В 837/96 – учасники програми "Бетаінтеркрос".
Виділені специфічні комбінації схрещування батьківських форм з оптимальним поєднанням високої комбінаційної здатності за врожайністю та вмістом цукру.
Структура генотипової мінливості господарсько-цінних ЦЧС гібридів змінюється залежно від ступеня гомо-гетерозиготності компонентів.
Умови середовища проявляють специфічний вплив на реакцію різних типів генних взаємодій в конкретних наборах гібридів. Позитивні ефекти взаємодії із середовищем служать складовою гетерозисного ефекту.
Гібриди, створені з використанням різних в генетичному відношенні ЦЧС ліній і запилювачів, диференційовано реагують на зміну умов середовища. Ефекти пластичності і стабільності залежать від умов середовища, в яких проходить реалізація генотипу гібридів. Виявлені лінії з високою екологічною пластичністю та стабільністю за ознаками „врожайність” та „вміст цукру”. Частка ЦЧС гібридів із стабільною реакцією на середовище за врожайністю і вмістом цукру складає 48,1%, а високо пластичних 14,3%.
Адитивні ефекти вивчених батьківських форм характеризуються більшою стабільністю порівняно з материнськими формами. Генні взаємодії, що обумовлюють генетичний контроль ознаки „врожайність”, інтенсивніше змінюються під впливом факторів зовнішнього середовища, ніж у ознаки „вміст цукру”.
За комплексом господарсько – цінних ознак виділені і передані до Державного сортовипробування вісім ЧС-гібридів цукрових буряків, створених з використанням запилювачів верхняцького походження, які забезпечують підвищення збору цукру на 5-10% порівняно з груповим стандартом.
Рекомендації для селекційної практики та виробництву
Комбінаційно-здатні лінії-запилювачі, отримані з багатонасінних популяцій верхняцької селекції, включати в селекційний процес з метою створення гетерозисних гібридів на стерильній основі.
При формуванні ЦЧС гібридів з підвищеним збором цукру в якості компонентів схрещувань слід використовувати лінії з переважаючими адитивними ефектами генів за цією ознакою.
При плануванні ефективних селекційних програм і при оцінці комбінаційної здатності ліній слід враховувати не тільки ефекти СКЗ та ЗКЗ, а й взаємодію їх з навколишнім середовищем на основі оцінок екологічної пластичності та стабільності.
Створений високопродуктивний гібрид Весто рекомендувати для вирощування в зонах Лісостепу та Степу
Публікації автора:
В.Г.Перетятько, В.П.Радченко, Д.М.Адаменко Комбінаційна цінність і підвищення ефективності селекції на гетерозис // Цукрові буряки. – 2001. – №1 – С. 20.
Д.М.Адаменко Характеристика і методи створення багатонасінних запилювачів на Верхняцькій ДСС // Зб. наук. пр. – К.: ІЦБ УААН. –2000. – Вип. 3. – С. 16–20.
Д.М.Адаменко Оцінка комбінаційної здатності вихідних популяцій Верхняцької станції // Цукрові буряки. – 2004. – №1 – С. 14 – 15.
Д.М.Адаменко, Л.С.Андреєва, П.І.Вакуленко, Б.В.Видрик, М.С.Грицик, О.В.Дубчак, І.Г.Кириченко, О.Г.Кулік, М.В.Роїк, С.В.Саух. Гібрид цукрових буряків Весто. Авторське свідоцтво № 1141. Заявка № 98013049 1999 р. Зареєстровано в реєстрі сортів рослин України в 2001 році. Рекомендований для зон Лісостепу та Степу України.