Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


83. Жулканич Неля Михайлівна. Сільське господарство Закарпаття: соціально-економічний аспект (друга половина 40-х - 80 роки ХХ століття): дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / НАН України; Інститут українознавства ім. Івана Крип'якевича ; Інститут народознавства. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Жулканич Неля Михайлівна. Сільське господарство Закарпаття : соціально – економічний аспект.(друга половина 40-х – 80 роки ХХ ст.). Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук зі спеціальності 07. 00. 01 – історія України. – Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича Національної академії наук України.- Львів, 2004.

На підставі архівних матеріалів, значна частина яких вперше залучена до наукового обігу та критичного осмислення історіографії проблеми у дисертації досліджено основні етапи колективізації, шляхи реформування аграрного сектору, технічну оснащеність, структуру та продуктивність сільськогосподарського виробництва, кадрову забезпеченість колгоспів, соціальні та культурно – освітні зміни на селі.

Селянська, загалом аграрна проблема, завжди була актуальною і важливою для науковців, а також громадсько – політичних та державних діячів, для всього суспільства. За радянських часів селянське питання було вузловим у політиці комуністичної партії. Його розв’язання підпорядковувалось, з одного боку утвердженню соціалістичних виробничих відносин на селі та ліквідації дрібнотоварного виробника і власника, а з іншого – забезпеченню населення країни, насамперед міського, продуктами харчування. Крім того, колгоспне село повинно було стати покупцем продукції важкої промисловості, головним чином сільськогосподарської техніки, та перетворитися в резерв дешевої робочої сили для всього народного господарства.

Аграрні перетворення в Закарпатті розпочала ще Народна рада наприкінці 1944 – на початку 1945 років постановами про наділення селян, робітників та службовців краю землею та лісом. Ці ухвали мали демократичний характер, були підпорядковані справедливому розподілу земельних угідь та зміцненню селянина – власника, дрібнотоварного виробника.

З часу возз’єднання Закарпаття з радянською Україною соціально – економічне реформування аграрного сектору було підпорядковане встановленню соціалістичних виробничих відносин, внаслідок проведення суцільної колективізації. Найбільшою вадою цих перетворень було те, що вони проводилися, головним чином , адміністративними , примусовими методами та започаткували ліквідацію особистого селянського господарства і цим самим розірвали прямі зв’язки сільського трудівника з землею. Це породило весь комплекс суперечностей на селі, спричинило низьку продуктивність праці, нерентабельність, фактично, збитковість колективних господарств.

Командно–адміністративні методи перешкоджали розвиткові товарно–грошових відносин, гальмували ініціативу сільськогосподарського виробника, перетворивши селянина на найманого робітника, та позбавляючи його по суті можливості на організацію виробництва, брати участь у розподілі результатів колективної праці. За таких умов справжнім господарем на селі ставали радянсько – партійні функціонери, фактичні власники колгоспів та радгоспів, загалом суспільного майна.

З метою підвищити роль колгоспів та радгоспів у виробництві сільськогосподарської продукції для міського населення, партійно – державні структури сприяли технічному оснащенню та кадровому забезпеченню колективних господарств. Однак, ефективність цих заходів була мізерною, бо безпосередній виробник не був особисто зацікавлений у підвищенні продуктивності суспільного виробництва. Не дали належного ефекту і спроби удосконалити управління аграрно – промисловим комплексом за умов збереження командно – адміністративної системи.

Колективні господарства у Закарпатті були переважно багатогалузевими. У структурі сільськогосподарського виробництва краю домінували зернові культури, садівництво та виноградарство, а також тваринництво, особливо у гірських районах. Спроба нав’язати закарпатцям вирощування субтропічних культур – яскраве свідчення вольових командно – адміністративних методів керівництва виробництвом, що завдало величезних збитків народному господарству краю.

Впродовж майже піввікового радянського періоду в Закарпатті відбулися значні соціальні та культурно – освітні зміни, зокрема на селі. Збільшувалась питома вага міського населення, поліпшувались матеріально – побутові умови селян, підвищився їх освітній та культурний рівень, зростала національна свідомість та почуття єдності з усім українським народом.

Закарпатське село другої половини ХХ століття пережило суперечливі процеси, які супроводжувалися, з одного боку драматичною і болючою ломкою усталених форм господарювання, а з іншого – селяни набували нових навичок в організації виробництва та облаштуванні власного побуту. Закарпатські селяни, як і все селянство України, на гіркому досвіді переконались у безперспективності суспільного виробництва, в якому безпосередній виробник позбавлявся мотивів для підвищення продуктивності праці та повністю був залежним від свавілля партійно – державних структур.

Публікації автора:

  1. Жулканич Н .М.Аграрно-виробничі та соціально-економічні відносини на Закарпатті (1945-1990рр).-Ужгород:Мистецька лінія,2002.-178 с.

  2. Жулканич Н.М. Суперечливі процеси у розвитку економічних відносин в аграрному секторі Закарпаття. // Науковий вісник УжДУ.Серія "Історія", Випуск 2. - 1998. - С.80 - 85.

  3. Жулканич Н.М. Тенденції розвитку сільського господарства Закарпаття у 1960-95 роках: уроки минулого і сучасний аграрний курс. //Науковий вісник УжДУ. Серія "Історія", Випуск 3. - 1999. - С.43 - 48.

  4. Жулканич Н.М. Роль машинно-тракторних станцій (МТС) у становленні колгоспного ладу на Закарпатті. (1946-58 pp.)-// Carpatica-Карпатика. Випуск 14. - Ужгород, 2002. - С.97- 112

  5. Жулканич Н.М., Лендєл М.А. Досвід і перспективи трансформації аграрних відносин на Закарпатті. (1945-1999). // Науковий вісник УжДУ.Серія "Історія", Випуск 5. - 2000. - С.133 – 137 (авторські – С.133-136).

  6. Жулканич Н.М., Газуда Л.М., Лендєл М.А. Формування аграрних відносин в контексті соціально-економічних перетворень на селі. // Науковий вісник УжДУ.Серія "Економіка", Випуск 6.- 2000.- С.155 – 162.(авторські – С.155-158).

  7. Жулканич Н.М., Капітан Л.І., Шершун І.Г. Протиріччя суцільної колективізації на Закарпатті (1950-53 pp.). // Carpatica-Карпатика. - Випуск 14. - Ужгород, 2002. - С.84 - 96.(авторські –С.84- 89).

  8. Жулканич Н.М. Ретроспектива соціально-економічних перетворень на селі в 60-х роках і сучасна аграрна реформа. // Економіка Закарпаття сьогодні і завтра : шляхи виходу із кризи ( матеріали науково-практичної конференції, 13-14 березня 1997).-Ужгород, 1997.-С.112-120.

  9. Жулканич Н.М. Роль індивідуального сектора в розвитку сільського господарства Закарпаття в 1965-1985 pp. // Дослідження історії соціально-економічного розвитку країн Центральної та Південно-Східної Європи: сучасний стан, проблеми, перспективи.(Доповіді та повідомлення наукової конференції, присвяченої 70-річчю доктора історичних наук, професора, заслуженого працівника освіти України Гранчака Івана Михайловича,7 жовтня 1997 року.) - Ужгород, 1998. - С.228 - 242.

  10. Жулканич Н.М., Лендєл М.А. Еволюція аграрних відносин в країнах Центральної та Південно-Східної Європи в 60-80-х роках: використання досвіду в Україні. // Дослідження історії соціально-економічного розвитку країн Центральної та Південно-Східної Європи: сучасний етап, проблеми, перспективи.(Доповіді та повідомлення наукової конференції, присвяченої 70-річчю доктора історичних наук, професора, заслуженого працівника освіти України Гранчака Івана Михайловича,7 жовтня 1997 року.) - Ужгород: Патент, 1998. - С.119 - 132.(авторські –С.123-132).