Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21. – травматологія та ортопедія. – Інститут травматології та ортопедії АМН України, Київ, 2005.
Дисертація присвячена актуальному питанню: покращенню результатів лікування хворих на солітарну еозинофільну гранульому кісток шляхом підвищення ефективності діагностичних та лікувальних заходів.
Дана робота базується на вивченні клінічних, рентгенологічних, сонографічних та морфологічних змін у 93 пацієнтів з еозинофільною гранульомою кісток.
На підставі аналізу діагностичних даних встановлено, що своєчасна та вірна діагностика солітарної еозинофільної гранульоми кісток можлива лише при комплексному підході до діагностики даного захворювання.
Беручи до уваги дані порівняльного аналізу консервативного та оперативного методів лікування солітарних форм еозинофільної гранульоми кісток можна стверджувати, що вибір методики лікування залежить від локалізації процесу. При локалізації осередку в хребті лікування полягає у консервативній реабілітації за принципом лікування неускладнених травматичних компресійних переломів хребців у дітей. При ураженні довгих та плоских кісток потрібно застосовувати внутрішньокісткову резекцію патологічного осередку, як найбільш радикальну та водночас органозберігаючу операцію, враховуючи лакунарний тип ураження кістки проліферативним процесом.
Використання гідроксилапатиту, насиченого преднізолоном, як препарату, який застосовується для лікування гістіоцитозів з клітин Лангерганса, не тільки виконує роль матеріалу для пластики кісткового дефекту, але й містить в собі ефект локальної зупинки проліферативного процесу, запобігаючи рецидиву хвороби.
Проведені діагностично-лікувальні заходи дозволили отримати позитивні результати лікування у 94% (51,2% у контрольній групі) та зменшили відсоток незадовільних результатів лікуванні до 6% (48,8% у контрольній групі).
В дисертаційній роботі вирішене актуальне завдання – покращення результатів лікування хворих на солітарну еозинофільну гранульому кісток шляхом підвищення ефективності діагностичних та лікувальних заходів, які передбачають комплексну діагностику із застосуванням клінічного, рентгенологічного, сонографічного і морфологічного методів дослідження та диференційований підхід до лікування в залежності від локалізації патологічного процесу з використанням новітніх методик.
Солітарна еозинофільна гранульома кісток найчастіше зустрічається у стегновій кістці (32,2%), хребті (13,3%), тазу (11,1%), черепі (10%) та великогомілковій кістці (7,7%). При еозинофільній гранульомі хребта найчастіше уражається грудний відділ (50%) і поперековий (31,5%), рідше шийний (18,5%). Патологічні осередки переважно локалізуються у тілі хребця. При локалізації у довгих кістках частіше уражались метафіз чи епіметафіз (67,9%) і діафіз (24,5%). Епіфізарна локалізація еозинофільної гранульоми зустрічається рідко (7,5%). До особливостей клініко-рентгенологічного перебігу еозинофільної гранульоми кісток слід віднести стадійність перебігу хвороби.
Діагностика солітарної еозинофільної гранульоми кісток потребує урахування сукупності симптомів та особливостей клініки захворювання, досконале знання рентгенсеміотики подібних захворювань в чіткій залежності від локалізації патологічного осередку і стадії процесу з подальшим морфологічним вивченням патологічного осередку.
Сонографічне обстеження хворих з еозинофільною гранульомою кісток дозволяє не тільки покращити результати діагностики та визначати тактику оперативного втручання, але й проводити моніторинг змін в ділянці патологічного осередку до та після операції; прослідковувати можливу появу нових осередків без надмірного променевого навантаження на організм дитини.
Сонографічна картина еозинофільної гранульоми кісток, що має діафізарну локалізацію, характеризується потовщенням періосту, спостерігаються множинні дефекти кортикального шару, через які видно ехопозитивні включення у вигляді "хмаринок", при ураженні епіметафізарної ділянки спостерігається нерівномірне розширення зони росту, з множинними ехопозитивними включеннями та "кратероподібний" дефект субхондральної кісткової тканини без порушення цілісності суглобового хряща.
За результатами морфологічного дослідження еозинофільна гранульома кісток - солітарне чи багатофокусне ураження, іноді зі схильністю до системної генералізації, в основі якого лежить проліферація гістіоцитів Лангерганса, яка має циклічний перебіг. Проліферація гістіоцитів Лангерганса супроводжується необлігатною реактивною інфільтрацією патологічної тканини еозинофілами, лімфоцитами, нейтрофілами, плазмацитами, гігантськими клітинами, і передбачає проведення диференційної діагностики на основі клініко-біопсійного дослідження.
Більшість клінічних факторів, що повинні були б визначати гістологічні особливості тканини еозинофільної гранульоми, наприклад, вік хворого, давнина появи клініко-рентгенологічних симптомів, тип ураженої кістки, розміри осередку, вірогідно (р>0,05), не визначають таких деталей гістологічної картини, як характер клітинних інфільтратів, мітотичну активність, процентний вміст еозинофілів і лімфоцитів в інфільтратах, наявність некрозів, тобто присутність зазначених гістологічних особливостей тканини еозинофільної гранульоми є випадковою.
Порівнюючи ефективність консервативного та оперативного методів лікування солітарних форм еозинофільної гранульоми кісток, можна стверджувати, що вибір методики лікування залежить від локалізації процесу. При локалізації осередку в хребті лікування полягає у консервативній реабілітації за принципом лікування неускладнених травматичних компресійних переломів хребців у дітей. При ураженні довгих та плоских кісток доцільно застосовувати внутрішньокісткову резекцію патологічного осередку, як найбільш радикальну та водночас органозберігаючу операцію, враховуючи лакунарний тип ураження кістки проліферативним процесом.
Використання гідроксилапатиту, насиченого преднізолоном, як препарату, який застосовується для лікування гістіоцитозів з клітин Лангерганса, не тільки виконує роль матеріалу для пластики кісткового дефекту, але й запобігає рецидиву хвороби.
Розроблені диференційовані показання до консервативного чи оперативного лікування з застосуванням сучасних методик лікування солітарної еозинофільної гранульоми кісток дозволили отримати позитивні результати лікування у 94% (51,2% у контрольній групі) та зменшити кількість незадовільних результатів лікування до 6% (48,8% у контрольній групі).
Публікації автора:
Крись-Пугач А.П., Подрушняк Є.П., Іванченко Л.А., Марциняк С.М. Біоситали – нові матеріали для пластики кісткових дефектів // Труды Крымского государст. Мед. Университета.-1999.-Т.135.-Ч.2.-с.135-136.
Автор брав участь у пошуку літератури та формуванню висновків, підготував роботу до друку, доповідав результати роботи на конференції.
Бруско А.Т., Іванченко Л.А., Крись-Пугач А.П., Подрушняк Є.П., Марциняк С.М., Пінчук Н.Д. Експериментальне обґрунтування можливості використання остеокомпозитів в ортопедії і травматології (перші результати) // Вісник морфології.- 1999.-№2.-с.220-221.
Автор брав участь у трактуванні результатів, висновків та підготував статтю до друку.
Крись-Пугач А. П., Марциняк С. М. Клініко-рентгенологічні особливості диференційної діагностики солітарної еозинофільної гранульоми кісток // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2004. - №1. – с. 9-12.
Автор особисто проводив аналіз клініко-рентгенологічних даних захворювань подібних з солітарною еозинофільною гранульомою кісток.
Крись-Пугач А. П., Марциняк С. М. Клініко-рентгенологічна діагностика солітарної еозинофільної гранульоми у дітей // Український радіологічний журнал. – 2004. - №12. – с. 249-254.
Автор особисто проводив аналіз клініко-рентгенологічної картини солітарної еозинофільної гранульоми кісток.
Martsynyak S. M. Some peculiarities of diagnostics of solitary eosinofil granuloma of bones at children // World Congress of Pediatric Surgery. Zagreb, Croatia, June 22-27, 2004.
Крись-Пугач А. П., Лучко Р. В., Марциняк С. М. Особенности диагностики, клиники и оперативного лечения при опухолеподобных заболеваниях и доброкачественных опухолей длинных костей у детей // Материалы симпозиума детских травматологов-ортопедов России " оптимальные технологии диагностики и лечения в детской травматологии и ортопедии, ошибки и осложнения" Волгоград, 17-19 сентября 2003г. – с. 363-364.
Автором проведено діагностичні та лікувальні заходи щодо деяких нозологій, схожих з солітарною еозинофільною гранульомою кісток.
Крись-Пугач А. П., Марциняк С. М. Клініко-рентгенологічні аспекти солітарної еозинофільної гранульоми кісток у дітей // Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю "Актуальні питання сучасної ортопедії та травматології 85 років ІТО АМНУ". 19-21 травня 2004р. Київ.
Особисто подано матеріал про особливості перебігу солітарної еозинофільної гранульоми кісток в залежності від локалізації та стадії процесу.
Крись-Пугач А. П., Марциняк С. М. Еозинофільна гранульома кісток // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2003. – №4. - с. 79-82.
Особисто проведено пошук та аналіз літератури з приводу еозинофільної гранульоми кісток.
Крись-Пугач А.П., Марциняк С.М. Інформативність методів дослідження в діагностиці солітарної еозинофільної гранульоми кісток у дітей // Хірургія дитячого віку – 2004. – том. 1. – №4(5). – с. 51-57.
Автором проведено аналіз матеріалу, щодо інформативності методів діагностики солітарної еозинофільної гранульоми кісток.
Марциняк С.М., Головко Т.С. Клініко-рентгенологічні особливості перебігу солітарної еозинофільної гранульоми кісток у дітей // Здоров'я жінки. – 2005. – Том. 1. – № 21 с. 193-195.
Автором відображені особливості перебігу та сформульовано висновки.
Krys-Pugach A., Luchko R., Martsyniak S. Рlasty of bony defects in surgical treatment of tumorlike diseases and benign tumors of long bones in children with application of home-produced hydroxyapatite // 14th European SICOT Trainees Meeting.– 5-7 May 2005 – Budapest, Hungary. – CD. – A0045.
Автор поряд з іншими авторами проводив оперативні втручання із застосуванням керамічного гідроксилапатиту.
Martsyniak S., Luchko R. Features of surgical treatment of local histiocytosis out of lagerganse’s cells (eosinophilic granuloma of bones) in children // 14th European SICOT Trainees Meeting.– 5-7 May 2005 – Budapest, Hungary. – CD. – A0030.
Автором запропоновано та проведено оперативні втручання запропонованим в статті методом.
Влияние керамического гидроксилапатита на активность стволовых стромальных клеток костного мозга in vitro. Астахова В.С., Панченко Л.М., Крысь-Пугач А.П., Лучко Р.В., Марциняк С.М. // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2005. – №1. - с. 27-29.
Автором проводився забір спонгіози для проведення даного дослідження.
Головко Т.С., Марциняк С.М. Можливості та обмеження комплексного ультразвукового дослідження в діагностиці злоякісних пухлин кістково-м'язової системи // Вісник ортопедії, травматології та протезування. – 2005. – №1. - с. 41-48.
Автором надано для диференційованого обстеження деякі з нозологій, проаналізованих в статті.
Головко Т.С., Марциняк С.М., Лучко Р.В. Комплексне ультразвукове дослідження в діагностиці патологічних утворень опорно-рухового апарату непухлинного походження // Променева діагностика, променева терапія. – 2005. – №2. с.36-40.
Автором проведено ультразвукове дослідження та аналіз сонографічної картини окремих нозологій, наданих в статті.