Пілюйко Наталія Василівна. Соматотипологічні та серологічні маркери хронічного пієлонефриту у дітей старшого шкільного віку : Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2005. — 190арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 157-189.
Анотація до роботи:
Пілюйко Н.В. Соматотипологічні та серологічні маркери хронічного пієлонефриту у дітей старшого шкільного віку. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2006.
Дисертація присвячена вивченню соматотипологічних ознак та серологіч-них маркерів (антигенів крові систем АВ0, Rh-фактор, MN, Р та гаптоглобіну) у дітей старшого шкільного віку, хворих на хронічний пієлонефрит і здорових ді-тей контрольної групи. В роботі використані загальноклінічні, генеалогічні, антропологічні та серологічні методи дослідження.
Автором вивчені особливості соматотипологічних показників і еритроцитарних антигенів та їх комбінацій у дітей 12-15 років, хворих хронічним пієлонефритом і контрольної групи. Вперше встановлено характеристику соматотипу і спектр еритроцитарних антигенів серед здорових підлітків Хмельницької області. На основі проведення антропометрії та досліджень антигенного спектру крові встановлений взаємозв’язок між виникненням хронічного пієлонефриту і генофенотипом дитини, що дозволяє більш диференційовано підходити до діагностики і профілактики пієлонефриту у дітей. За допомогою аналізу спектру еритроцитарних антигенів вивчено і встановлено схильність і резистентність до виникнення хронічного первинного, вторинного необструктивного і обструктивного пієлонефриту у дітей. Проведені дослідження дозволили оцінити соматотип і асоціації еритроцитарних антигенів у дітей з хронічним пієлонефритом, що дало можливість обґрунтувати критерії і провести математичне моделювання прогнозу хронічного пієлонефриту у дітей.
Впершев дитячій нефрології розроблені таблиці і алгоритм прогнозування хронічного пієлонефриту і форм його перебігу, що дозволяє сформувати „групу ризику” дітей по виникненню хронічного перебігу пієлонефриту.
На основі визначення ролі еритроцитарних антигенів у виникненні і характеру перебігу хронічного пієлонефриту у дітей вирішено актуальне наукове завдання, що полягало у розробці нових критеріїв прогнозування виникнення хронічного пієлонефриту і форм його перебігу, формування „групи ризику” розвитку хронічного пієлонефриту у дітей.
1. Соматотипологічні характеристики дітей хворих на хронічний пієло-нефрит мають відмінності від здорових дітей, а також в кожній із груп залежно від форм перебігу хронічного пієлонефриту.
2. При хронічному первинному пієлонефриті у хлопчиків, в порівнянні із здоровими, достовірно в більшій кількості визначали ектоморфний соматотип, у дівчаток – мезоморфний, що можна трактувати як формування певної конституції при цій патології.
3. При хронічному вторинному необструктивному пієлонефриті у хлоп-чиків, в порівнянні із здоровими, достовірно частіше зустрічався мезоморфний соматотип, у дівчаток – екто-мезоморфний, що дозволяє ідентифікувати порушення обміну речовин у дітей з даною патологією.
4. При хронічному обструктивному пієлонефриті у хлопчиків, в порів-нянні із здоровими, достовірно частіше виявляли ектоморфний соматотип, у дівчаток – мезоморфний та ектоморфний, що свідчить про тривалий вплив хро-нічної інтоксикації.
5. На основі визначення антигенів крові систем АВ0, резус-фактору, Р, MN і гаптоглобіну встановлено, що пієлонефрит представляє собою захво-рювання з вираженою спадковою схильністю, і варіанти антигенів АВ0, Р, M, N і гаптоглобіну служать асоційованими маркерами несприятливого хронічного перебігу пієлонефриту, що дає змогу використовувати їх для диференційованої діагностики цих захворювань.
6. До виникнення первинного хронічного пієлонефриту схильні носії наступних антигенів та їх комбінацій: присутність антигену А(ІІ) разом з антигенами Р(+), М, Hp2-2 і Rh(+)- фактор [А(ІІ)Р(+), A(II)P(+)Hp2-2, A(II)Hp2-2M, A(II)Rh(+)P(+), А(ІІ)Р(+)М, A(II)Hp2-2, A(II)Rh(+)P(+)M, A(II)Rh(+)Hp2-2M, A(II)Rh(+)Hp2-2]. Маркерами схильності до виникнення хронічного вто-ринного пієлонефриту є антиген В(ІІІ) разом з антигенами М, Hp2-2 і Rh(+)-фактор [B(III)M, B(III) Hp2-2, B(III)Hp2-2P(+), B(III)Hp2-2P(+)Rh(+)].
7. Мінімальний ризик виникнення хронічного первинного пієлонефриту спостерігається у носіїв наступних багатокомпонентних асоціативних систем: 0(I)P(+), 0(I)Rh(+), 0(I)MHp2-1, 0(I)Rh(+)P(+), 0(I)Rh(+)M, 0(I)Rh(+)MP(+), 0(I)Rh(+)Hp1-1, 0(I)Rh(+)MHp1-1, 0(I)Rh(+)P(+)Hp1-1, B(III)Rh(-)P(-); хронічного вторинного необструктивного пієлонефриту: 0(I)Rh(+) [0(I)Rh(+)M, 0(I)Rh(+)Hp1-1, 0(I)Rh(+)Hp1-1M, 0(I)Rh(+)Нp1-1P(+)], 0(I)Hp1-1 [0(I)Hp1-1P(+)] або асоціацій A(II)P(+)Hp2-1 і A(II)Rh(-); хронічного вторинного обструктивного пієлонефриту: [B(III)P(-), 0(I)Rh(+), 0(I)Rh(+)Hp1-1, 0(I)Rh(+)Hp1-1P(+)].
8. Використання в практичній діяльності прогностичних таблиць сприяє ранній і достовірній діагностиці хронічного пієлонефриту у дітей.
Публікації автора:
1. Пілюйко Н.В. Роль морфофункціональних особливостей організму в розвитку пієлонефриту у дітей //Вісник Вінницького державного медичного університету. – 2003. - № 2/2. – С. 780-282.
2. Пілюйко Н.В., Каблукова О.К. Особливості соматотипу при хронічному пієлонефриті у підлітків // Вісник морфології – 2005. - № 11(1). – С. 114-116. (Автором здійснено визначення соматотипу, статистична обробка матеріалу, підготовка статті до друку)
3. Пілюйко Н.В. Еритроцитарні антигени, як маркери при хронічному пієлонефриті у підлітків // Педіатрія та перинатологія. – 2005. - № 4 – С. 43-46.
4. Пилюйко Н.В. Эритроцитарные антигены, как маркеры пиелонефрита у детей // Материалы 3-го международного конгресса по интегративной антропо-логии. – Белгород, 2000 – С. 61-62.
5. Каблукова О.К., Пілюйко Н.В., Шматко Т.П. Функціональний стан веге-
тативної нервової системи у дітей із захворюваннями нирок // Матеріали між- народної науково-практичної конференції: ,,Духовно-психологічні аспекти ме-дицини майбутнього”. – Хмельницький, 2000. – С. 32-33. (Автором здійснено добір клінічного матеріалу, його аналіз, підготовка публікації до друку).
6. Пилюйко Н.В. Характеристика соматотипов у подростков с хроническим пиелонефритом // Матеріали 5-ої науково-практичної конференції дитячих гаст-роентерологів, нефрологів та педіатрів України ,,Актуальні питання хронічних захворювань печінки та нирок у дітей, асоційованих з бактеріально-вірусними інфекціями”. – Симеїз, 2002. – С. 121-122.
7. Пілюйко Н.В., Каблукова О.К. Характеристика соматотипів і еритроци-тарних антигенів у підлітків при хронічному пієлонефриті // Матеріали Українсь-кої науково-практичної конференції ,,Актуальні проблеми організації медичного забезпечення дітей та підлітків”. – Харків, 2002. – С. 162-164. (Здобувачем прово-дились визначення соматотипів та еритроцитарних антигенів, статистична оброб-ка даних, їх аналіз, підготовка матеріалів до друку).
8. Пілюйко Н.В., Каблукова О.К. Результати імунореабілітації при хроніч-ному пієлонефриті у дітей // Перинатологія та педіатрія. – 2003. - № 3. – С. 110. (Автором проводився добір клінічного матеріалу, його аналіз, підготовка матеріалів до друку).
9. Пілюйко Н. В. Характеристика соматотипів і еритроцитарних антигенів у дітей, що хворіють пієлонефритами // Вісник Вінницького національного ме-дичного університету / Матеріали Української науково-практичної конференції ,,Актуальні питання дитячої нефрології”. – 2004. - № 8(2). – С. 341-342.
10. Пілюйко Н.В., Каблукова О.К. До питання вивчення соматотипів і еритроцитарних антигенів у дітей, що хворіють пієлонефритами // Матеріали Всеукраїнського симпозіуму педіатрів ,, Вплив екопатологічних чинників на стан здоров’я дітей”. – Тернопіль, 2004. – С. 79-81. (Здобувачем проводились визна-чення соматотипів та еритроцитарних антигенів, статистична обробка даних, їх аналіз, підготовка матеріалів до друку).
11. Пілюйко Н.В., Каблукова О.К. Вивчення соматотипів і еритроцитарних антигенів у дітей, які хворіють на пієлонефрити // Матеріали 11-го з’їзду педіатрів України ,,Актуальні проблеми педіатрії на сучасному етапі”. – Київ, 2004. – С. 162-163. (Здобувачем проводились визначення соматотипів та еритроцитарних антигенів, статистична обробка даних, їх аналіз, підготовка матеріалів до друку).