Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


184. Нагорнюк Оксана Миколаївна. Соціально-екологічні фактори та їх роль у формуванні збалансованого розвитку агросфери (на прикладі Житомирської області): дис... канд. с.- г. наук: 03.00.16 / Інститут агроекології та біотехнології УААН. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Нагорнюк О.М. Соціально-екологічні фактори та їх роль у формуванні збалансованого розвитку агросфери (на прикладі Житомирської області). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. – Інститут агроекології та біотехнології УААН, Київ, 2004.

Дисертація присвячена вивченню причин розвитку негативних тенденцій в агросфері і визначенню ролі у цьому соціально-екологічних факторів у межах Житомирської області, а також розробці підсистеми соціально-екологічного моніторингу.

В роботі вивчений стан соціально-екологічних досліджень в агросфері України і Житомирщини, науково обґрунтована необхідність проведення цих досліджень в сфері АПК як важливого фактора його гармонійного розвитку, зроблена оцінка перспектив розвитку соціально-екологічного моніторингу. Проведений аналіз рівня екологічної освіти і культури сільського населення в Житомирській області, визначені нові підходи і шляхи його підвищення з урахуванням регіональних умов. Розроблена схема та методика проведення соціально-екологічного моніторингу агросфери. Визначені шляхи і засоби вдосконалення екологізації сільськогосподарської діяльності та аграрної екологічної політики на Житомирщині.

Узагальнюючим науковим результатом дисертаційних досліджень є детальна розробка і обґрунтування необхідності включення підсистеми соціально-екологічного моніторингу до системи комплексного агроекологічного моніторингу – важливого елементу агроекологічної політики, а також потреби в нових підходах до розвитку екологічної освіти. Визначено і показано на прикладі Житомирської області вагому участь соціально-екологічних факторів у ефективному формуванні агросфери та в реалізації стратегій сталого розвитку як регіонів, так і держави. Доведено необхідність активного вивчення соціальної екології.

  1. Соціально-екологічний моніторинг агросфери повинен бути включений як підсистема в систему комплексного екологічного моніторингу.

  2. Основними елементами соціально-екологічного моніторингу агросфери є: екологічна освіта і виховання, стан трудових ресурсів, інформування населення та його безпека, екологічна діяльність громадськості, рівень і динаміка соціально-економічних умов, демографічна ситуація, медико-екологічні умови проживання, стан і динаміка земельної власності та землекористування. За ними розроблено структурно-логічну схему.

  3. При соціально-екологічному моніторингу доречно проводити опитування сільського населення. Анкета включає 37 пунктів, серед яких найважливішими є: екологічні умови місця проживання, стан здоров’я і рівень медичного обслуговування, бажання емігрувати, рівень освіти, викладання екології в школі та екологічного просвітництва, спосіб дозвілля молоді, рівень знань про застосування пестицидів і міндобрив, якій власності на землю віддається перевага, ставлення до влади і керівників, відношення до інших етнічних угрупувань та ін.

  4. Одним із факторів розвитку негативних тенденцій в агросфері Житомирщини є відсутність системи інформування при виконанні державними структурами аналізу соціально-економічних умов та розвитку області.

  5. Станом на початок 2004 року соціально-екологічні дослідження в агросфері Житомирщини практично не ведуться. Значення індексу екологічного благополуччя сільського населення Житомирської області нижче середнього.

  6. Рівень екологічної освіти сільського населення, керівників у тому числі, Житомирської області є дуже низьким, а саме: практично 77% населення мають дуже низьку екологічну грамотність.

Публікації автора:

Нагорнюк О.М. Сучасний стан соціоекологічних досліджень в АПК України // Вісник ДААУ. Проблеми виробництва екологічно чистої сільськогосподарської продукції. – Житомир, 2000. – С.276-277.

Нагорнюк О.М., Білявський Г.О. Аналіз соціально-екологічних наслідків аварії на ЧАЕС // Вісник ДААУ. Медико-біологічні та духовно-психологічні аспекти аварії на ЧАЕС. – Житомир, 2001. – С.339-342.

Нагорнюк О.М. Сучасний стан соціоекологічних досліджень і їх роль в АПК України // Науковий вісник НАУ. Агроекологія, радіологія. – К: НАУ, 2001. – С. 272-275.

Нагорнюк О.М. Результати соціоекологічного моніторингу в сфері АПК (на прикладі Житомирської області) // Вісник СДАУ. Економічні проблеми виробництва та споживання екологічно чистої продукції. – Суми: СДАУ, 2001. – С.418-421.

Нагорнюк О.М., Левченко В.Б. Використання малої авіації для екологізації сільськогосподарського виробництва // Науковий вісник НАУ. Агроекологія, радіологія. – К: НАУ, 2002. – С.216-219.

Білявський Г.О., Нагорнюк О.М. Соціоекологічний моніторинг – важливий фактор у формуванні екологічної освіти, культури і безпеки сільського населення (на прикладі Житомирської області) // Екологія і ресурси: зб.наук.праць. Український Інститут досліджень навколишнього середовища і ресурсів. – К.: АВС, 2001. – Вип.1 – С. 97-104.

Нагорнюк О.М. Результати соціально-екологічного аналізу стану екологічної освіти в Житомирській області як основної умови реалізації Концепції сталого розвитку в регіоні // Екологія та освіта: здобутки та перспективи діяльності в рамках концепції сталого розвитку. Зб.тез доповідей та виступів VIII Всеукраїнської конференції. – Черкаси: ЧДТУ, 2002. – С. 34-37.

Білявський Г.О., Нагорнюк О.М., Боголюбов В.М., Ракша Л.В. Нові тенденції і механізми вдосконалення екологічної освіти як важливого фактора гармонійного розвитку // Екологія і ресурси: зб.наук.праць. Український Інститут досліджень навколишнього середовища і ресурсів. – К.:УІНСіР РНБОУ, 2003. – Вип.8 – С.80-91.

Нагорнюк О.М., Межов Е.В. Культура екологічного виховання в сучасній школі // Проблеми гуманізму і духовності в контексті науково-технічного поступу: тези доповідей науково-практичної конференції. – Вінниця: ВДТУ, 1996. – С.112-113.

Нагорнюк О.М., Гусаковська Т.М. Екологічна культура вчителя // Проблеми гуманізму і духовності в контексті науково-технічного поступу: тези доповідей науково-практичної конференції. – Вінниця: ВДТУ, 1996. – С.113-114.

Подані до друку:

Білявський Г.О., Нагорнюк О.М., Боголюбов В.М., Ракша Л.В. Агроеколо-гічна освіта – важлива складова освіти для гармонійного розвитку // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ, 2004. – Вип. 69.

Нагорнюк О.М. Деякі аспекти соціально-екологічного моніторингу агросфери // Вісник аграрної науки. – К., 2004. - № 6.

Нагорнюк О.М., Бєлова О.А. Екологічний аудит як важливий інструмент забезпечення еколого-економічної безпеки сільсько-господарських підприємств // Науковий вісник Національного аграрного університету. – К.: НАУ, 2004. – Вип.70.