Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка


Михайличенко Алла Олексіївна. Соціально-економічний розвиток регіону та його ресурсне забезпечення (на матеріалах Чернігівської області) : дис... канд. екон. наук: 08.10.01 / НАН України; Рада по вивченню продуктивних сил України. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Михайличенко А.О. «Соціально-економічний розвиток регіону та його ресурсне забезпечення (на матеріалах Чернігівської області». – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.10.01 – Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка. – Рада по вивченню продуктивних сил України НАН України, м.Київ, 2006.

Дисертаційне дослідження присвячено розробці методологічних засад та обґрунтуванню основних напрямів підвищення ефективності соціально-економічного розвитку регіону на основі раціоналізації використання його ресурсного потенціалу. В роботі розкрито сутність поняття “регіон”, з


врахуванням економічного потенціалу та його значення в розвитку економіки перехідного періоду, визначені тенденції та основи розвитку економіки регіону на основі впровадження державних регуляторних заходів. Здійснена оцінка масштабів та структури виробничого потенціалу регіону, визначено напрями структурно-динамічних змін на основі активізації інноваційно-інвестиційної та підприємницької діяльності.

Обґрунтовано організаційно-економічні важелі забезпечення дієвого механізму розвитку Чернігівської області на основі удосконалення його ресурсного забезпечення, визначено стратегічні орієнтири та розроблено прогноз соціально-економічного розвитку регіону.

В результаті дисертаційного дослідження здійснено теоретичні узагальнення та запропоновано нове розв‘язання наукового завдання щодо розробки наукових положень та практичних рекомендацій по удосконаленню процесу регулювання розвитку регіональної економіки шляхом вдосконалення регіональної системи управління та впливу її складових на соціально-економічний розвиток територіальних утворень забезпечення їх сталого економічного зростання. До науково-практичних результатів належать:

1. Доведено, що ефективність функціонування національної економіки значною мірою залежить від рівня соціально-економічного розвитку регіонів, які відзначаються галузевою, територіальною й соціальною диференціацією. Ефективне управління системою регіонального розвитку передбачає підвищення рівня використання потенціалу території з орієнтацією на соціальні пріоритети при забезпеченні економічного зростання, структурну збалансованість та зміцнення внутрішньо- та міжрегіональних зв'язків. Прискорення соціально-економічного розвитку регіонів потребує активізації структурних зрушень, розробки і впровадження нових форм і методів управління регіональним розвитком.

2. Науково обґрунтовано, що регіональне управління - це вид управлінської діяльності по плануванню та регулюванню соціально-економічних процесів на території регіонів, які характеризуються не лише територіальною єдністю, а поєднанням соціальних і економічних процесів, сукупністю умов відтворювальної діяльності.

3. На основі аналізу існуючих теорій державного управління запропоновано нове бачення соціального-економічного розвитку регіону, яке базується на розробці песпектив розвитку, як цілісного формування та може дістати практичне втілення в усіх формах господарювання й поширюючись на всі форми суспільного життя. Обґрунтовано нові підходи до розуміння господарської реальності регіональної економіки та вивчено можливостей оптимізації формування принципів побудови та функціонування економіки нового типу – інвестиційної та інноваційної моделі розвитку.

4. В роботі досліджено економічну сутність понять “регіон”, “територіальна система” та “фінансові ресурси регіону”, які на відміну від існуючих розкриваються з позиції управлінської діяльності, системності та комплексності. Поняття “регіон” визначено як складна, багатокомпонентна, динамічна, багатомірна, функціональна, комплексна система “область-район”. Визначено перелік завдань, які потребують вирішення місцевими органами влади, обґрунтовано перелік форм та методів, які дозволять забезпечити найбільш ефективне досягнення цілей і задач регіонального розвитку.

5. Визначено структурно-динамічні зрушення регіонального розвитку, концептуальні засади і конкретні соціальні, організаційні, інвестиційної мотивації та інші інструменти, які доцільно використовувати для ефективного управління процесом сталого економічного зростання економіки регіону.

6. Охарактеризовано організаційні та фінансово-економічні важелі забезпечення управління регіональним розвитком, визначено характер їх трьох основних форм: важелі в системі податкової політики, в системі бюджетних регіональних економічних відносин, важелі в системі господарських зв'язків між підприємствами. Також охарактеризовано структурні рівні інституційної підсистеми управління регіональним розвитком з визначенням їх задач, цілей, функцій та повноважень. Визначено роль державної інвестиційної політики, яка має бути спрямована на створення сприятливого інвестиційного клімату для подолання інвестиційної кризи, забезпечення на цій основі стійкого економічного зростання.

7. В роботі обґрунтовано концепцію регіонального розвитку і регіонального управління, яка враховує соціальний, інституційний та відтворювальний аспекти управління. Надані пропозиції щодо вдосконалення організаційного механізму економічного планування, які спрямовані на підняття результативності програмно-планової роботи у регіоні (розширення принципів планування, вдосконалення інформаційного забезпечення, зміцнення фінансового забезпечення). Формування нової системи моніторингу управлінських рішень, переваги доходних ресурсів бюджету, розбудова мережі агенцій регіонального розвитку, а також продовження розвитку Єврорегіону «Дніпро», як вагомого інструменту реалізації державної політики інтеграції до ЄС на регіональному рівні, всебічне використання експортного потенціалу області – шляхи удосконалення використання ресурсного потенціалу області.

8. У дисертації визначена найбільш прийнятна система управління та розроблена концепція поетапного становлення економіки Чернігівської області, спрямована на досягнення стійкого зростання позитивних значень соціально-економічних показників розвитку регіону. Обґрунтовано перспективну концепцію розвитку Чернігівської області через систему регіонального управління, яка складається з чотирьох основних етапів становлення та сталого зростання, реалізація яких може забезпечити економічний розвиток Чернігівської області та закріплення позитивних тенденцій на довготривалий період й підвищення економічної ефективності розвитку регіональних господарських систем.

9. Визначені стратегічні орієнтири розвитку регіональної господарської системи, розроблений комплекс конкретних заходів по основним сферам господарської діяльності.

Публікації автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

1. Михайличенко А.О. Проблеми становлення інвестиційної політики в Чернігівській області. //Вісник Академії праці і соціальних відносин Федерації профспілок України: 36.наук.пр. – К.: Курс. – 2004. – С. 72-76.

2. Михайличенко А.О. Перспективи розвитку регіону на основі вдосконалення соціально-економічних процесів. //36.наук.пр. Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль. – Економічна думка. –2004. – Вип.9. – С. 304-305.

3. Михайличенко А.О. Розвиток підприємництва на державному та регіональному рівні. //Вісник Львівського національного університету ім. І.Франка. Серія: «Економічна» – Львів. - ЛНУ ім. І.Франка. - 2004.- Вип.33 - С.624-625.

4. Михайличенко А.О. Стратегічні аспекти управління економікою на рівні держави. //Вісник університету економіка та права «КРОК». Серія : «Економіка». - К.: КРОК. - Вип.10. - 2004.- С.49-56.

5. Михайличенко А.О. Дослідження цілей і завдань програм регіонального розвитку. //Розміщення продуктивних сил і регіональна економіка: 36. наук.пр. - - К.:РВПС України НАН України, 2005. – С.91-95.

6. Михайличенко А.О. – Управління місцевими фінансами, як економічною системою. //Вісник Національного університету водного господарства: та природокористування: 36.наук.пр. – Рівне. – Р.: НУВГП - 2005.- С. 230-236.

Матеріали наукових конференцій:

7. Михайличенко А.О. Підприємництво та його роль у формуванні стійкої фінансово-економічної системи регіону. //Матер.наук.-практ.конф. «Соціально-економічні аспекти промислової політики»: У 2ч.- Донецьк: ІЕП НАН України, 2004.- Ч.2. - С. 153-158.

8. Михайличенко А.О. Управління місцевими фінансовими ресурсами. //Матер.наук.-практ.конф. «Сучасні проблеми управління».- Київ: НТУУ «КПІ»- 2005.- С. 141-142.

9.Коломіцева О.М. Михайличенко А.О. Підходи до регулювання економічного механізму продовольчого комплексу. Зб. матер. І міжн. наук.-практ.конф. «Модернізація політики та управління в Німеччині і в Україні в контексті євроінтеграії. - Черкаси: ЧДТУ - 2005.- С. 117-119.