Посохова Віра Валеріївна. Соціально-психологічні особливості формування життєвих планів Інтернет- залежної молоді : дис... канд. психол. наук: 19.00.05 / Інститут соціальної та політичної психології АПН України. — К., 2006. — 155арк.+ дод. — Бібліогр.: арк. 139-155.
Анотація до роботи:
Посохова В. В. Соціально-психологічні особливості формування життєвих планів Інтернет-залежної молоді. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за спеціальністю 19.00.05 – соціальна психологія; психологія соціальної роботи. Інститут соціальної та політичної психології АПН України, Київ, 2006.
Дисертацію присвячено дослідженню життєвого планування Інтернет-залежної молоді.Показано, що надмірне перебування молоді в мережі спричиняє неадекватне сприймання подій віртуального життя внаслідок некритичного ставлення особистості до кіберсередовища й розвитку залежної від нього поведінки. Встановлено, що існують значні відмінності життєвих планів кіберзалежної молоді порівняно з вільними користувачами Інтернет-мережі. Життєві плани передзалежної молоді є абстрактними, непослідовними, ілюзорними, позбавленими реалістичності.
На основі теоретичного аналізу та узагальнення отриманого емпіричного матеріалу зроблено такі висновки, що підтверджують винесені на захист гіпотези:
Вплив адиктивного агента суттєво позначається на рівнях активності й самостійності особистості, а отже, її здатності моделювати власне майбутнє. Залежна особистість неспроможна формувати адекватні й раціональні уявлення про своє життя в цілому, не здатна до побудови життєвих планів.
Схильні до кіберадикції користувачі неспроможні об’єктивно сприймати події віртуального життя, що спричиняє розмивання меж між віртуальним і реальним світами. Унаслідок надмірної захопленості Інтернетом молоді люди стають неспроможними планувати своє подальше життя. Поглиненість хлопців та дівчат подіями, що відбуваються в мережі, призводить не лише до знецінення реальності, а й до зміни системи життєвих цінностей суб’єкта вцілому, що, у свою чергу, позначається на процесі життєвого планування.
Молоді люди, схильні до Інтернет-залежності, нерідко обирають агресивну тактику в спілкуванні, що зумовлено анонімністю та безвідповідальністю віртуального спілкування. Разом з тим агресивність може бути свого роду захисною реакцією, спробою адаптації особистості до нових умов існування у віртуальному просторі.
Уявлення передзалежних користувачів про своє подальше життя є нереалістичними, ілюзорними, нечітко усвідомленими, недостатньо структурованими й послідовними. Спостерігається фактичне виключення з планів людини таких основних сфер життя, як інтимно-особистісні стосунки і професійна спрямованість. Натомість у групі користувачів, схильних до кіберзалежності, виявлено тенденцію пов’язувати своє подальше життя з комп’ютерними технологіями.
Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів досліджуваної проблеми, а відкриває нові перспективи вивчення життєвих планів, домагань та життєвих цінностей користувачів мережі Інтернет. Очевидною є потреба у розробці тренінгової програми, спрямованої на розвиток спроможності молоді формувати адекватні, реалістичні життєві плани та усвідомлено ставитись до свого майбутнього.
Публікації автора:
Комунікативні характеристики схильної до Інтернет-залежності особистості // Наук. студії із соц. та політ. психології: Зб. статей / АПН України, Ін-т соц. та політ. психології. – К.: Міленіум, 2005. – Вип.10 (13). – С. 209 – 219.
Особливості життєвого планування Інтернет-залежної молоді // Психол. перспективи. 2004. – Вип. 6. – С. 150 – 157.
Жизненные ценности молодёжи, склонной к Интернет-зависимости // Актуальні проблеми психології: Психол. герменевтика / За ред. Н. В. Чепелєвої. – К.: Міленіум, 2005. – Т. 2, вип. 3. – С. 196 – 208.
Вплив інтернет-середовища на формування гендерної ідентичності в рамках процесу життєвого планування // Соц. психологія. – 2005. – №4(12). – С. 153 –163.
Життєві домагання та особливості життєвого планування особистості, схильної до Інтернет-залежності // Наук. студії із соц. та політ. психології: Зб. Статей / АПН України, Ін-т соц. та політ. психології. – друк.