Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.18 – «Офтальмологія» в Iнститутi очних хвороб i тканинної терапiї iм. В.П.Фiлатова АМН України, Одеса, 2005.
Дисертація присвячена підвищенню ефективнності діагностики і лікування хворих на спадкові дистрофії строми рогівки (СДСР), що протікають з наявністю запального компоненту і без нього шляхом застосування комплексу сучасних методів діагностики, вивчення патогенетичних ланок дистрофічного процесу, а також імунологічної реактивності організму для вибору оптимальної тактики кератопластики і прогнозу її результатів. Вивчено роль запального компоненту у перебігу СДСР та його вплив на клінічні, морфологічні, метаболічні зміни в рогівці. Встановлено спектр мутацій гена TGFBI у хворих з різними клінічними формами СДСР з України. Розроблена кількісна бальна оцінка комплексу ознак стану рогівки при СДСР та розроблено діференційний подход до вибору вида кератопластики. Вивчені фактори, які впливають на оптичні результати кератопластики, на підставі якіх розроблені багатофакторні моделі, що дозволяють прогнозувати вірогідність підвищення гостроти зору на 0,3 і більш після пошарової кератопластики. Експериментально обгрунтовано застосування препарату системної ензимотерапії флогензим в лікуванні запальних процесів рогівки та розроблено спосіб лікування запальної реакції в оці хворих на дистрофії.
Спадкові дистрофії строми рогівки є двобічними прогресуючими захворюваннями, що ведуть до помутніння рогівки та істотного зниження зору, серед показань до кератопластики складають від 3,5 до 12,5%. Не дивлячись на численні дослідження, присвячені вивченню різних сторін патогенезу СДСР, не вивчено вплив запального компоненту на особливості клінічної картини, структурні зміни, а також зміни метаболізму в тканині рогівки. Відсутній стандартизований опис стану рогівки, що, враховуючи велику багатоваріантністьїь клінічних проявів дистрофій, не дозволяє переконливо порівнювати результати різних видів кератопластики. Не з'ясовані чинники, що впливають на оптичні результати КП, а також на терміни збереження прозорості трансплантата після кератопластики. Тому дослідження у вказаних напрямах є актуальною науковою проблемою в клінічній офтальмології.
Вперше показано, що перебіг спадкових стромальних дистрофій рогівки в 68,7% випадків супроводжується запальним компонентом і він спостерігається в 93,6% випадків - при гратчастій дистрофії, при плямистій і вузликовій дистрофії - в 62,5% і 50,0%, відповідно.
Розширені уявлення про те, що при СДСР, які проходять з наявністю запального компоненту спостерігається розвиток дегенеративних змін рогівки і трансплантата (фокальних, субтотальних або тотальних), які стирають патогномонічні ознаки дистрофій, що істотно ускладнює диференціальну діагностику різних видів цих захворювань рогівки.
Застосування молекулярно-генетичних методів дослідження дозволяє в будь-якій стадії захворювання виявити специфічні мутації, відповідальні за розвиток конкретних видів дистрофії рогівки, встановити діагноз СДСР, а також з високою точністю проводити диференціальну діагностику різних видів і типів дистрофії, тоді як ефективність клінічної діагностики складає при вузликової дистрофії і дистрофії Рейс-Бюклерса 60,0%, при гратчастій - 79,5%.
Отримані нові знання про порушення метаболізму при спадкових стромальних дистрофіях рогівки: встановлений дисбаланс в протеїназно-інгібіторній системі, найбільш суттєвий при гратчастій дистрофії (підвищення активності трипсиноподібних протеїназ - на 27,6% на фоні зниження антитрипсинової активності -на 25,1%), порушення окислювально-відновлювальних процесів з переважанням анаеробних процесів (підвищення активності лактатдегідрогенази на 25,3%), а також зниження стабільності мембран лізосом (збільшення відношення неседиментованої активності кислої фосфатази і катепсина Е до зв'язаної активності цих ферментів у 2 рази). Вперше показано, що виявлені порушення метаболізму посилюються при НСДР, протікаючих з наявністю запального компоненту.
Вперше виявлено при СДСР підвищення рівня сенсибілізації до антигенів рогівки .При наявності запального компоненту у перебігу СДСР рівень сенсибілізації до антигенів рогівки суттєво підвищений і складає – 11,5%, при відсутності запального компоненту - 8,3%.
Доповнені дані про ефективність фототерапевтичної кератектомії в лікуванні СДСР. Показано, що фототерапевтична кератектомія при лікуванні СДСР і їх рецидивів з локалізацією патологічних змін в поверхневих шарах строми рогівки (не глибше 85 мк) дозволяє в 90,0% випадків поліпшити якість поверхні рогівки, усунути рогівковий синдром, підвищити гостроту зору в середньому на 0,45 і відстрочити кератопластику.
Вперше розроблена з використанням кластерного аналізу робоча класифікація стану ока при СДСР, яка включає необхідність врахування комплексу ознак: стан поверхні рогівки і її строми, глибину локалізації патологічних змін в стромі, наявність васкуляризації і запальних змін рогівки, а також гостроту зору, що дозволяє визначити оптимальний вибір виду кератопластики і прогнозувати її результат.
Вперше показано, що оптичні результати крізної кератопластики при СДСР, без запального компоненту вище (на 39,7%), ніж після пошарової, що відповідає підвищенню гостроти зору на 0,58 і 0,35, відповідно. При наявності запального компоненту ефективність крізної і пошарової КП істотно не відрізняються.
Вперше показано, що при плямистій дистрофії рогівки оптичні результати крізної КП вище (на 48%), в порівнянні з пошаровою КП, що відповідає підвищенню гостроти зору на 0,48 і 0,25, відповідно. Оптичні результати пошарової і крізної КП при вузликовій і гратчастій дистрофії не залежать від виду КП.
Доповнені знання про чинники знижуючі тривалість збереження прозорості трансплантата після кератопластики при СДСР, а саме – післяопераційні ускладнення, наявність запального компоненту, васкуляризація рогівки, проведення повторних КП. Розроблена модель, що дозволяє прогнозувати імовірність збереження прозорості трансплантату після кератопластики при НСДР залежно від поєднання чотирьох факторів ризику у конкретного пацієнта.
Вперше розроблена кількісна оцінка комплексу факторів ризику (вид дистрофії, стан поверхні рогівки, глибина локалізації патологічних змін в стромі, наявність васкуляризации рогівки, вік в якому проведена перша кератопластика), що впливають на оптичні результати пошаровіої кератопластики у хворих з СДСР: На підставі цієї оцінки розроблені логістична, дискримінантна і нейросітьова моделі, що дозволяють прогнозувати можливость підвищення гостроти зору на 0,3 і більше після пошарової кератопластики, залежно від поєднання декількох чинників ризику у конкретного пацієнта (чутливість моделей 68,9%, специфічність - 75,9%).
Вперше експериментально обгрунтовано застосування і вивчена ефективність препарату системної ензимотерапії «флогензим» в комплексному лікуванні виразкового бактерійного кератита. Доведено, що флогензим істотно знижує явища запалення рогівки (прискорює резорбцію запального інфільтрату – на 5,2 діб, набряку рогівки – на 5,4 діб, эксудата в передній камері – на 4,1діб; стабілізує лізосомальні мембрани клітинних структур рогівки, збільшує синтез і оновлення білків в рогівці, прискорює репаративні процеси, знижує кількість ускладнень на 26,8 %, знижує ступінь сенсибілізації до антигенів рогівки.
Розроблений спосіб профілактики запальної реакції після кератопластики у хворих із спадковими стромальними дистрофіями рогівки з використанням «флогензима», який дозволяє понизити рівень сенсибілізації до антигенів рогівки (на 4,7%), прискорити резорбцию набряку трансплантата на 4,5 діб, епіелізацію трансплантата – на 1,5 суток.
Проведені дослідження по науковій проблемі спадкових стромальних дистрофій рогівки з використанням комплексу сучасних діагностичних методів (клінічних, генеалогічних, морфологічних і молекулярно-генетичних) дозволили підвищити ефективність діагностики вузликової дистрофії і дистрофії Рейс-Бюклерса- на 40,0%, гратчастої - на 20,5%. Отримані нові знання про вплив запального компоненту на розвиток і прогресування дегенеративних змін рогівки. Розроблений диференційований підхід до вибору виду кератопластики з урахуванням запального компоненту в перебігу дистрофії, дозволив підвищити ефективність кератопластики у хворих з СДСР, що проходять з наявністю запального компоненту на 23%.
Публікації автора:
Дрожжина Г.И., Горгиладзе Т.У., Е.В.Ивановская, Гайдамака Т.Б., Вит В.В., Стойловская Е.Г. Эффективность послойной кератопластики у больных с наследственными стромальными дистрофиями роговицы // Офтальмол. журн. - 1995. - № 5-6. – С.262-267. Особисто автором проводився збір архівного матеріалу та аналіз результатів оптичних та біологічних результатів кератопластики.
Дрожжина Г.И., Сравнительные результаты послойной и сквозной кератопластик у больных с наследственными стромальными дистрофиями роговицы // Офтальмол. журн. – 1997. - № 4. – С.233-237 .
Дрожжина Г.И., Гайдамака Т.Б., Ивановская Е.В., Гербали О. Динамика изменений структуры патологии роговицы, показанной для кератопластики, в период с 1987 по 1996гг. //Офтальмол. журн. – 1998. - № 1. – С.281-286. Особисто автором проведений аналіз частоти спадкових дистрофій строми рогівки серед іншої патології рогівки, що показана до кератопластики.
Дрожжина Г.И., Леус Н.Ф., Коломийчук С.Г. Состояние лизосомальных мембран в роговице больных с наследственной решетчатой дистрофией // Офтальмол.журн. – 1999, №3.-С 416-419. Особисто автором проведені клінічні обстеження хворих з дистрофіями та аналіз біохімічних результатів.
Дрожжина Г.И., В.В.Вит, Н.Е.Думброва Воспалительный компонент при наследственных стромальных дистрофиях роговицы // Офтальмол. журн. - 2000. - №3. -С.44-49. Особисто автором проведені клінічні дослідження у хворих з дистрофіями та аналіз даних клінічних та морфологічних досліджень.
Дрожжина Г.И., Думброва Н.Е., Вит В.В. Светооптические и ультраструктурные изменения ткани роговицы у больных с наследственной стромальной узелковой дистрофией роговицы (Грену І) // Офтальмол. журн. – 2000. - № 4. – С.35-40 . Особисто автором проведені клінічні дослідження у хворих з вузликовою дистрофією та аналіз даних клінічних та морфологічних досліджень.
Щипун С.К., Дрожжина Г.И., Горгиладзе Л.Т. Фототерапевтическая кератэктомия в лечении поверхностных дистрофических и дегенеративных заболеваний роговицы // Офтальмол. журн. – 2002. – № 1. – С.4-9 . Особисто автором проведені клінічні дослідження у хворих на дистрофії та аналіз результатів фототерапевтичної кератектомії.
Дрожжина Г.И.. Вит В.В., Думброва Н.Е. Влияние воспаления на особенности клинического течения и структурные изменения в роговице при решетчатой дистрофии // Офтальмол. журн. – 2002. - № 2. – С.37-42 Особисто автором проведені клінічні дослідження у хворих з гратчастою дистрофією та аналіз даних клінічних та морфологічних досліджень.
Дрожжина Г.И., Леус Н.Ф., Коломийчук С.Г. Особенности окислительно восстановительных процессов в роговице при решетчатой дистрофии, осложненной воспалительным процессом // Офтальмол.журн. – 2002, №5 – С. 25 - 29 . Особисто автором проведені клінічні дослідження хворих з гратчастою дистрофією та аналіз біохімічних результатів.
Дрожжина Г.И., Леус Н.Ф., Коломийчук С.Г. Состояние протеиназно-ингибиторного баланса и стабильности мембран лизосом при решетчатой дистрофии роговицы, осложненной воспалительным процессом // Офтальмол. журн. – 2003.- № 1 – С.29-33. Особисто автором проведені клінічні дослідження хворих з гратчастою дистрофією та аналіз біохімічних результатів.
Дрожжина Г.И., Вит В.В., Думброва Н.Е. Воспалительный компонент и его влияние на клинические и морфологические особенности при пятнистой наследственной дистрофии роговицы // Офтальмол. журн. – 2003.- № 4. – С.29-34. Особисто автором проведені клінічні дослідження у хворих з п ятнистою дистрофією та аналіз даних клінічних і морфологічних досліджень.
Дрожжина Г.И., Гайдамака Т.Б., Артемов А.В., Экспериментальное обоснование к применению флогензима в лечении язвенных бактериальных кератитов // Офтальмол. журн. – 2003.- № 6 - С.83-88. Особисто автором проведено моделювання виразкового кератиту у кролів, клінічні дослідження впливу флогензима на перебіг запального процесу в рогівці.
Дрожжина Г.И. Пампуха В.Н., Вит В.В., Думброва Н.Е., Ливщиц Л.А. Значение молекулярно-генетических методов исследования в дифференциальной диагностике различных видов и типов наследственных стромальных дистрофий роговицы // Офтальмол.журн. - №1. – 2004. - С.22-27. Особисто автором проводились клінічні дослідження хворих на дистрофії, а також збір біологічного матеріалу (крові) для молекулярно-генетичних досліджень та аналіз одержаних результатів.
Дрожжина Г.И., Леус Н.Ф., Коломийчук С.Г. Влияние флогэнзима на протеиназно-ингибиторный баланс в ткани роговицы при моделированном язвенном бактериальном кератите //Офтальмол.журн. - №3. – 2004. - С.60-64. Особисто автором проведено моделювання виразкового кератиту у кролів, клінічні дослідження впливу флогензима на перебіг запального процесу в рогівці, аналіз результатів біохімічних досліджень.
Дрожжина Г.И., Дегтяренко Т.В. Влияние флогэнзима на иммунологическую реактивность организма при экспериментальном язвенном бактериальном кератите //Проблеми екологічної та медичної генетики і клінічної імунології, Зб.наук. праць 2004.-Вип.4(57) Київ-Луганськ-Харків. - С.264-272. Особисто автором проведено моделювання виразкового кератиту у кролів, клінічні дослідження впливу флогензима на перебіг запального процесу та аналіз імунологічних результатів.
Дрожжина Г.І., Леус Н.Ф., Коломийчук С.Г. Вплив флогезима на стабільність мембран лізосом при модельованому виразковому бактерійному кератиті //Науковий вісник Ужгородського університету, серія “Медицина”, вип.22, 2004. - С.37-44. Особисто автором проведено моделювання виразкового кератиту у кролів, клінічні дослідження впливу флогензима на перебіг запального процесу в рогівці, аналіз результатів біохімічних досліджень.
Дрожжина Г.И., Драгомирецкая Е.В., Модели прогноза оптического результата послойной кератопластики при наследственных стромальных дистрофиіях роговицы //Сб науч.трудов сотрудников КМАПО им.П.Л. Шупика К.-2004 Вып.13. - Кн.4. - С.465-471. Особисто автором проводились клінічні дослідження хворих на дистрофії та аналіз результатів кератопластики.
Пампуха В.Н., Дрожжина Г..І., Лівшиць Л.А. Дослідження мутацій в 4-му та 12-му екзонах гена TGFB у хворих із спадковими формами дистрофій строми рогівки з України // Доповіді Національної Академії наук України. - 2004. - №3. - С.186-190. Особисто автором проводились клінічні дослідження хворих на дистрофії, а також збір біологічного матеріалу (крові) для молекулярно-генетичних досліджень та аналіз одержаних результатів.
Дрожжина Г.И., Дегтяренко Т.В. Состояние иммунологической реактивности у больных с наследственными стромальными дистрофиями роговицы и ее особености при наличии в течении дистрофий воспалительного компонента // Офтальмол.журн. №5. – 2004. - С.10-16. Особисто автором проведено клінічні дослідження хвориїх з дистрофіями та аналіз імунологічних результатів.
Дрожжина Г.И. Факторы, влияющие на сроки сохранения прозрачности трансплантата после кератопластики при наследственных стромальных дистрофиях роговицы //Офтальмол.журн. – 2004. - №6. - C.23-28. Особисто автором проводились клінічні дослідження хворих на дистрофії та ретроспективний аналіз результатів кератопластики.
Pampukha V.M., Drozhyna G., Livchits L.A. TGFBI Gene Mutation in Families with Hereditary Corneal Dystrophies from Ukraine //Opthalmologica .-2004.-Vol.218.-P.411-414.
Патент № 66278 А України A61F9/01. Спосіб лікування запальної реакції в оці при проведенні кератопластики у хворих з дистрофіями рогівки. /Дрожжина Г.И., Дегтяренко Т.В. Офіційний бюллетень “Промислова власність“.-2004.- №4. Особисто автором проводились клінічні дослідження та аналіз клінічних і імунологічних досліджень.
Drozhyna G., Gaydamaka T Gorgiladze T.,.,Comparative results of lamellare and penetrating keratoplasty in patients with inhirited stromal dystrophies of the cornea // Abstract book: XI Congress of the Eropean Ophthalmology. Budapest, 1997. P.211.
Дрожжина Г.И., Гайдамака Т.Б, Ивановская Е.В Острые воспалительные процессы в роговице у больных с наследственными стромальными дистрофиями роговицы //Тез.докл.X Международн.конф.офтальмологов Одесса-Генуя. Одесса, 1997. С.177-178.
Drozhyna G., Leus N., Kolomiychuk S., Gaidamaka T., Artemov A., Dragomirezkaya E. Experimental basis for phlogenzym application in treatment of ulcerous keratitis // Abstract book: XII Congress of European Society of Ophthalmology. Stockholm. 1999. P.199.
Droshina G., Vit V., Dumbrowa N., Dragomiretskaya Е. Entzundliche Komponente bei hеreditaren Stromadystrophien der Hornaut // 98 Tagung der Deutschen Ophthalmologischen Gesellschaft. Berlin, 2000. P.133.
Дрожжина Г. И., .Вит В.В, Думброва Н.Е. ,Роль воспалительного компонента в прогрессировании вторичных дегенеративных изменений в роговице больных с наследственными стромальными дистрофиями //Тези науков.конф.офтальмологів, присв.125 річчю з дня народження В.П.Філатова. Одеса, 2000. С.13.
Дрожжина Г.И., Возможности применения препаратов системной энзимотерапии в лечении воспалительных заболеваний роговой оболочки“Актуальные вопросы офтальмологии”, материалы Юбилейной Всероссийской конф. Москва, 2000. С.20-22.
Дрожжина Г. И., Думброва Н. Е., Вит В. В., Гайдамака Т. Б. Влияние воспалительного процесса на течение решетчатой дистрофии роговицы. //Актуальные вопросы воспалительных заболеваний глаза.- Москва.-2001. С.254-255
Droshina G., Stchipun S., Gorgiladze L. Phototherapeutische Keratektomie (PTK) bei der oberflachlichen dystrophischen Veranderungen der Hornhaut //Abstrakts der Vortrage 99 Tagung der deutschen Opthalmologischen Gesellschaft.-2001.-Berlin.-P.26.
Дрожжина Г.И.. Вит В.В., Думброва Н.Е. Влияние воспаления на особенности клинического течения и структурные изменения в роговице при решетчатой дистрофии //Тези доп., Х з їзду офтальмологі України.-Одеса .-2002.-С.32
Лившиц Л.А., Дрожжина Г.И., Пампуха В.Н., Вит В.В., Думброва Н.Е., Молекулярно-генетический и клинико-морфологический анализ больных с разными формами наследственных дистрофий роговицы // Тези доп., Х з їзду офтальмологі України.-Одеса.-2002.-С.45
Пампуха В.Н., Дрожжина Г.І., Віт В.В., Думброва Н.Є., Лившиць Л.А. Молекулярно-генетичний і клініко-морфологічний аналіз хворих на спадкові дистрофії рогівки // Тези доповідей III З їзду медичних генетиків України.-Львів.-2002.-С.87
Дрожжина Г.И. Хирургические методы лечения в реабилитации больных с наследственными стромальными дистрофиями роговицы //Тез.доп. Науково-практичної конф. З офтальмології “Актуальні проблеми медико-соціальної експертизи та реабілітації інвалідів внаслідок офтальмопатології” УкрДержНДІМСПІ Дніпропетровськ - 2003р. С.85-86
Дрожжина Г.И., Щипун С.К., Горгиладзе Л.Т. Фототерапевтическая кератэктомия в лечении наследственных стромальных дистрофий и поверхностных дегенераций роговицы //Тез. докл. юбилейного симпозиума «Актуальные проблемы офтальмологии».- Москва, 26-27сентября 2003г.- С.23-24
Дрожжина Г.И., Щипун С.К., Горгиладзе Л.Т. Фототерапевтическая кератэктомия в лечении рецидивов узелковой и решетчатой стромальных стромальных дистрофий роговицы //Тез.доп. Ювілейної науково-практичної конф. офтальмологів з міжнародною участю, присвячена 100-річчю кафедри та клініки очних хвороб “Досягнення та перспективи розвитку сучасної офтальмології“- Одеса, 2003, С. 187-188 .
Drozhina G., Vit V., Dumbrova N., Marischew Y. Einfluss der Entzundung auf die Entwicklung der secundaren Degeneration bei der hereditaren gittrigen Hornhautdystrophie (Typ I) // Abstracts der Vortrage und Posters 101.Tagung der Deutschen Ophthalmologischen, 25-28.September 2003 in Berlin. S 33
Livchits L.A., Pampucha V.N., Drozhina G.I. Hereditary corneal dystrophies in Ukraine: The clinical and major TGFBI gene mutations analysis // Abstracts bookof European human genetics conferce, 2003.-v.-11,- Suppl. 1.- P.199
Дрожжина Г.И. Синдром сухого глаза при наследственных стромальных дистрофиях роговицы //Тези доп. міжнародної науково-практичної конф. Проблеми диагностики і лікування синдрома сухого ока .-Харків.-2004.-С.16-17.
Дрожжина Г.И. Пампуха В.Н., Вит В.В., Думброва Н.Е., Ливщиц Л.А. Значение молекулярно-генетических методов исследования в дифференциальной диагностике различных видов наследственных стромальных дистрофий роговицы //Тези доповідей наукової конфер. офтальмологів Причорномор'я,.- Одеса.- 2004. С.23-24.
Драгомирецкая Е.И. Дрожжина Г.И. II. Классификационный алгоритм для больных НСДР // Тезисы докладов. Международный семинар «Информационные системы и технологии» Одесса 21-22 сентября 2004.с 7-9.
Драгомирецкая Е.И., Дрожжина Г.И. Оценка вероятности сохранения прозрачности роговичного трансплантата у больных с наследственными стромальными дистрофиями роговицы //Матеріали конференції « Біофізичні стандарти та інформаційні технології в медицині «Одеса.-2004.-С.21-22.
Droshina G., Dragomirezkaja E. Prognose der visuellen Resultate nach der Keratoplastik bei hereditren Hornhautstromadystrophien // 102. Jahrestagung der Deutschen Ophthalmologischen Gesellschaft Berlin 22-26 sept 2004 р.318.