Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Онкологія


Дацюк Ігор Олегович. Спадковий рак молочної залози: клінічні, морфологічні та імуногістохімічні особливості. : Дис... канд. наук: 14.01.07 - 2008.



Анотація до роботи:

Дацюк І.О. Спадковий рак молочної залози: клінічні, морфологічні та імуногістохімічні особливості. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.07. – онкологія. – Інститут експериментальної патології, онкології і радіобіології ім. Р.Є. Кавецького НАН України, Київ – 2008.

Дисертація присвячена вивченню біологічних особливостей спадкового раку молочної залози. На основі клініко-генеалогічного аналізу 184 хворих на рак молочної залози (РМЗ) були виділені групи хворих на спадковий, сімейний та спорадичний РМЗ. Показано відмінності спадкового РМЗ від сімейного та спорадичного РМЗ. Встановлено відмінності асоціацій злоякісних пухлин різних локалізацій у сім’ях хворих на спадковий та сімейний РМЗ. У хворих на спадковий РМЗ у розвитку пухлин екзогенні та ендогенні фактори ризику відіграють меншу роль, ніж у хворих на сімейний та спорадичний РМЗ. На основі вивчення клінічних особливостей встановлено, що для спадкового РМЗ характерним є менший розмір пухлин, проте більш злоякісний перебіг та гірша виживаність хворих. При вивченні морфологічних та імуногістохімічних особливостей пухлин встановлено, що пухлини хворих на спадковий РМЗ є низько диференційованими, характеризуються відсутністю або низьким рівнем експресії рецепторів естрогенів, прогестерону та білка BRCA1.

Одержані результати комплексного обстеження можуть бути впроваджені в онкологічних клініках для формування груп хворих на спадковий РМЗ з подальшим динамічним спостереженням за цими хворими, що сприятиме ранньому виявленню цієї патології.

У дисертації на підставі результатів клініко-генеалогічного, морфологічного та імуногістохімічного досліджень охарактеризовані клініко-морфологічні особливості спадкового раку молочної залози.

  1. На основі проведеного клініко-генеалогічного дослідження виділені сім’ї зі спадковим, сімейним та спорадичним РМЗ. Виявлено, що в сім’ях хворих на спадковий РМЗ характерним є асоціація у родичів пробанда раку молочної залози, раку яєчника та раку шлунка. Для хворих на сімейний РМЗ характерна наявність родичів хворих на рак тіла або шийки матки, рак товстого кишківника, рак прямої кишки та рак передміхурової залози.

  2. У хворих на спадковий РМЗ характерним є відсутність факторів ризику, які передують розвитку злоякісного процесу в переважній кількості випадків, що відрізняє цей тип раку від сімейного, при якому відмічена наявність факторів ризику в основному ендогенного походження, та від спорадичного, при якому частіше мають місце екзогенні фактори ризику. Для хворих на спадковий РМЗ характерною фоновою патологією є фіброаденоми та кісти, які мають локалізований характер, на відміну від сімейного та спорадичного РМЗ, де переважає фіброзно-кістозна мастопатія.

  3. Встановлено, що для хворих на спадковий РМЗ характерними є: ранній вік початку захворювання (не більше 47 років), невеликий розмір пухлини (не більше 2 см), частіше метастазування у регіонарні лімфатичні вузли, локалізація пухлини в центральній ділянці молочної залози, пухлини із солідним характером росту або скір, високий ступінь злоякісності та високий проліферативний потенціал пухлин.

  4. При імуногістохімічному дослідженні встановлено, що для пухлин хворих на спадковий РМЗ характерна відсутність або низький ступінь експресії РЕ, РП та BRCA1. Встановлена достовірна різниця ступеня експресії РЕ, РП та BRCA1 в пухлинах хворих на спадковий, сімейний та спорадичний РМЗ (p<0,05).

  5. Показано, що хворі на спадковий РМЗ мають гіршу виживаність та достовірно нижчу медіану тривалості життя у порівнянні з хворими на сімейний та спорадичний РМЗ. Медіана 10-річної виживаності при спадковому РМЗ становила 54 місяці, при сімейному РМЗ – 96 місяців і при спорадичному РМЗ – 102 місяці. Трирічна виживаність при спадковому РМЗ складала 78,9%; при сімейному РМЗ – 85,7%; при спорадичниму РМЗ – 93,3%; п’ятирічна виживаність відповідно становила 52,6%; 76,2% і 80,0%; десятирічна виживаність – 15,8%; 23,8% і 26,7% відповідно. Кореляційний аналіз показав сильний ступінь оберненого взаємозв’язку між виживаністю та експресією BRCA1 (r = – 0,83).

Публікації автора:

  1. Бородай Н.В., Дацюк І.О., Лозовська Ю.В., Скляр С.Ю. Пухлинні асоціації в сім’ях хворих на рак молочної залози // Буковинський медичний вісник. – 2006. – 10, № 3. – С. 13 – 16. (Особистий внесок дисертанта: проведено клініко-генеалогічне анкетування хворих, розрахунок генетичної компоненти, статистична обробка отриманих даних).

  2. Дацюк І.О., Бородай Н.В. Генеалогічні та біологічні особливості спадкового раку молочної залози // Онкология – 2006. – Т. 8, № 4. – С. 309 – 315. (Особистий внесок дисертанта: проведено збір та аналіз даних вітчизняної та зарубіжної літератури, підготовлено статтю до друку).

  3. Бородай Н.В., Дацюк І.О., Лук’янова Н.Ю., Денека Р.Є., Смоланка І.І., Чехун В.Ф. Спадковий рак молочної залози: клінічні, морфологічні та імуногістохімічні особливості // Онкология – 2007. – Т. 9, № 2. – С. 105 – 109. (Особистий внесок дисертанта: зібраний післяопераційний матеріал, виготовлені мікропрепарати, проведені імуногістохімічні дослідження, сформульовані висновки проведеного дослідження, проведена статистична обробка отриманих даних).

  4. Бородай Н.В., Дацюк І.О., Сокал О.М., Чехун В.Ф. Доброякісна патологія молочної залози і виживаність хворих на спадковий та сімейний рак молочної залози // Онкология – 2007. – Т. 9, № 4 – С. 1 – 3. (Особистий внесок дисертанта: проведено вивчення виживаності та розрахунок медіани виживаності, підготовлено роботу до друку).

  5. Boroday N., Datsyuk I., Chekhun V., Lozovska Yu., Lyashenko A., Chernysh V. Association tumors in families of patients with breast cancer in Ukraine // 16-th Europeans Students Conference at Charite, Berlin, Germany. – 2005. – P. 367.

  6. Boroday N., Datsyuk I., Chekhun V., Lozovska Yu., Lyashenko A. Biological features of familial and sporadic breast cancer // 4th International Conf. Cancer Prevention. - St.Gallen, Switzerland, 2006 / Eur. J. Cancer. – 2006. – V. 4, №1. – P.43.

  7. Бородай Н.В., Дацюк І.О. Скляр С.Ю. Чехун В.Ф. Клініко-генеалогічне дослідження хворих на рак молочної залози // Мат. ІХ з’їзду онкологів України. – Судак, Крим; 2006. – С. 77.

  8. Дацюк І.О., Бородай Н.В., Лук’янова Н.Ю., Юрченко О.В. Клінічні та імуногістохімічні особливості пухлин у хворих на спадковий рак молочної залози // Мат. VIII конференції молодих онкологів з міжнародн. участю “Сучасні проблеми експериментальної і клінічної онкології”. – Київ, 2007 – С. 21.