Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Епідеміологія


Максимчук Марина Михайлівна. Спалахова захворюваність на ботулізм в Україні та методи її профілактики : дис... канд. мед. наук: 14.02.02 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Максимчук М.М. Спалахова захворюваність на ботулізм в Україні та методи її профілактики – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.02 - епідеміологія.- Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено вивченню загальної та спалахової захворюваності на ботулізм в Україні з урахуванням впливу факторів навколишнього середовища. Вперше визначено та обґрунтовано таке явище, як спалахова захворюваність на ботулізм в Україні. Спалах ботулізму кваліфіковано, як осередок з кількістю потерпілих в 5 та більше осіб (в залежності від характеру консервованого продукту та типу збудника ботулізму), що споживали один харчовий продукт протягом типового інкубаційного періоду.

Методом просторового аналізу на основі ArcGIS Geostatistical Analyst визначено територіальні, часові та групові фактори ризику і надано прогноз щодо можливості виникнення спалахів ботулізму.

Запропоновано еколого-гігієнічну модель прогнозу безпечності продуктів харчування щодо їх контамінації C.botulinum.

Удосконалена система санепіднагляду за ботулізмом в Україні, що проявляється в новій кваліфікації категорії спалаху ботулізму та визначенні статистичних показників спалахової захворюваності, смертності та летальності й уточненні часових, територіальних та групових ризиків, використанні еколого-гігієнічної моделі контролю якості продуктів харчування для прогнозу ботуліногенності, квантификації факторів ризику (м’ясні, рибні та плодоовочеві консервовані продукти).

На підставі проведених досліджень була досягнута кінцева мета – вивчені закономірності спалахової захворюваності на ботулізм та запропонована удосконалена система санепіднагляду за ботулізмом в Україні.

1. За період 1991–2002 рр. в Україні виявлено тенденцію до зростання захворюваності на ботулізм, з рівномірним розподілом випадків за статтю і місцем проживання, перевагою летальності серед міського населення (8,5% проти 4,8%), вираженою весняно-літньою сезонністю, з домінуючим етіологічним фактором – C.botulinum типу В (60% захворювань), найвищою летальністю (25,5%) при захворюваннях, викликаних C.botulinum типу Е та зростанням показника осередковості у південно – східному напрямку.

2. Встановлено “пояс” ураженості ботулізмом населення, що пролягає із заходу на схід по центру країни в межах її рівнинної частини у природній зоні мішаних та широколистяних лісів і лісо степів, з чорноземними ґрунтами та певним балансом тепла і вологи.

3. Обґрунтована кваліфікація спалаху ботулізму, як осередку з кількістю потерпілих 5 і більше осіб (у залежності від характеру консервованого продукту типу збудника та летальних випадків), які споживали харчовий продукт протягом інкубаційного періоду.

4. Спалахова захворюваність на ботулізм за 1991 – 2002рр. етіологічно обумовлена збудниками типів В і Е та характеризується нерівномірною динамікою в часі та просторі з превалюванням у 1993 та 2000рр., більшою ураженістю міського населення. Основними територіями ризику є південно-східний та західний регіони України і Черкаська область.

5. Провідним фактором передачі при спалахах ботулізму встановлено м’ясні консервовані харчові продукти домашнього виготовлення (50,3%), а як найбільш небезпечний фактор ризику за показником летальності (35,7%) визначено рибу річкову в’ялену і копчену.

6. Встановлено, що основним фактором збереження високої летальності при ботулізмі, особливо при спалахах, є недостатній рівень медико-профілактичної допомоги. Причиною зазначеного є несвоєчасне введення ПБС, що пов’язано з пізніми зверненнями хворих до медичних установ, значною кількістю помилкових первинних діагнозів (24%), недостатністю лабораторного супровіду (30%), що ускладнює своєчасне встановлення ботуліногенного продукту та проведення санітарно - протиепідемічних заходів.

7. Удосконалено систему санепіднагляду за ботулізмом в Україні за рахунок створення спеціалізованої ГІС, розробці еколого – гігієнічної моделі контролю якості продуктів харчування для прогнозу їх безпечності, нової кваліфікації спалаху ботулізму, визначення статистичних показників спалахової захворюваності, летальності, уточнення часових, територіальних та групових ризиків.

Публікації автора:

  1. Максимчук М.М. Сучасні особливості профілактики ботулізму в Україні // Гигиена населенных мест: Респ. межвед. сб.- К., 2000.- Вып.37.- С. 543-552.

  2. Максимчук М.М. Применение пространственно-статистического анализа в изучении заболеваемости ботулизмом в Украине // Гигиена населенных мест: Респ. межвед. сб.- К., 2001.- Вып.38, Т.2.- С. 254-262.

  3. Максимчук М.М. Сучасні аспекти діагностики та профілактики ботулізму в Україні // Гигиена населенных мест:Респ. межвед. сб.- К., 2002.- Вып.39.- С. 313-324.

  4. Максимчук М.М., Картавцев О.М., Щербина М.М. Застосування корпоративних геоінформаційних систем в галузі охорони здоров’я // Гигиена населенных мест: Респ. межвед. сб.- К., 2003.- Вып.41.- С. 462-472.

Особистий внесок – ідея, статистична обробка та аналіз матеріалів, підготовка до публікації.

  1. Максимчук М.М. Еколого-гігієнічні особливості ботулізму в різних країнах світу та в Україні // Гигиена населенных мест: Респ. межвед. сб.- К., 2003.- Вып.42.- С. 469-490.

  2. Максимчук М.М. Ураженість ботулізмом населення України за період 1991-2002 роки в межах ландшафтних зон країни // Ученые записки Тавр. нац. ун-та им. В.И. Вернадського.- Сімферополь, 2003.- Т.17, №2: География.- C. 126-133.

  3. Максимчук М.М., Картавцев О.М. Вплив родючості та деградації грунтів на формування спалахової захворюваності на ботулізм в Україні // Ученые записки Тавр. нац. ун-та им. В.И. Вернадського.- Сімферополь, 2003.- Т.18, №1: География.- C. 96-102.

Особистий внесок – ідея, статистична обробка та аналіз матеріалів, підготовка до публікації.

  1. Максимчук М.М. Сучасні підходи державної санепідслужби України щодо оцінки безпечності харчових продуктів // СЕС. Профілактична медицина.- 2005.- № 1.- C. 32-37.

  2. Максимчук М.М. Профілактика захворюваності на ботулізм В Україні з урахуванням особливостей розмноження сульфітредукуючих клостридій в грунті // Профілактична медицина: проблеми і перспективи”, присвяч. 75-річчю сан.-гіг. факультету Нац. мед. ун-ту ім. О.О. Богомольця: Матеріали наук.-практ. конф.- К., 2005.- С. 373-378.

  3. Максимчук М.М. Ураженість ботулізмом населення України за період 1991-2002 роки в межах ландшафтних зон країни [Електронний ресурс] //Геоинформационные технологии в управлении териториальным развитием // Матеріали 7 Міжнар. конф. користувачів ESRI.- Ялта, 2004.- 1 опт.диск.

  4. Максимчук М.М. Применение ГИС для анализа вспышечной заболеваемости ботулізмом в Украине [Електронний ресурс] // Геоинформационные технологии в управлении териториальным развитием: Матеріали 6 Міжнар. конф. користувачів ESRI.- Ялта, 2003.- 1 опт. диск.

  5. Максимчук М.М. Просторово-географічна залежність поширення ботулізму, що пов’язаний з вживанням риби від забруднення водних об’єктів в Україні [Електронний ресурс] // Геоинформационные технологии в управлении териториальным развитием: Матеріали 4 Міжнар. конф. користувачів ESRI.- Партеніт, 2002.- 1 опт. диск.

  6. Максимчук М.М. Применение геринформационных технологий для анализа заболеваемомти ботулізмом в Украине [Електронний ресурс] // Геоинформационные технологии в управлении териториальным развитием: Матеріали 2 Міжнар. конф. користувачів ESRI.- Ялта, 2000.- 1 опт. диск.

  7. Максимчук М.М. Некоторые подходы к пространственно статистическому анализу заболеваемости ботулизмом в Украине [Електронний ресурс] // Геоинформационные технологии в управлении териториальным развитием: Матеріали 3 Міжнар. конф. користувачів ESRI.- Ялта, 2001.- 1 опт. диск.

  8. Максимчук М.М. Профілактика ботулізму в Україні // Інформац. матеріали до семінарських занять з санітарно-бактеріологічнх досліджень консервів.- К., 2000.- С. 20-25.

  9. Максимчук М.М. Вплив родючості та деградації грунтів на формування спалахової захворюваності на ботулізм в Україні [Електронний ресурс] // Геоинформационные технологии в управлении териториальным развитием: Матеріали 6 Міжнар. конф. користувачів ESRI.- Ялта, 2005.- 1 опт. диск.

  10. Максимчук М.М. Використання ГІС для проведення аналізу спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь в Україні // Можливості сучасних ГІС/ДЗЗ-технологій у сприянні вирішення проблем Прикарпаття: Матеріали регіонільної наради. – Івано-Франківськ, 2005. – С.86-88.