Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Оптика, лазерна фізика


Ходаковський Володимир Михайлович. Спектральні ефекти при взаємодії випромінювання неперервного лазера на барвниках з атомами та молекулами : Дис... канд. наук: 01.04.05 - 2005.



Анотація до роботи:

Ходаковський В.М. Спектральні ефекти при взаємодії випромінювання неперервного лазера на барвниках з атомами і молекулами.– Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.05 – оптика, лазерна фізика. Інститут фізики НАН України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена дослідженню спектральних ефектів, що виникають при настроюванні неперервного лазера на барвнику в окіл сильної лінії внутрішньорезонаторного атомного поглинання, та розвитку метода флуоресцентної лазерной спектроскопії з використанням лазера на барвнику з вузьким спектром випромінювання. Розроблено оригінальну методику для вимірювання величини селективного за частотою зменшення втрат чи додаткового підсилення в резонаторі широкосмугового лазера, яка полягає у вимірюванні частотної відстані між лініями випромінювання до та після захоплення частоти на вузьку лінію додаткового підсилення. Показано, що в лазері на барвнику неперервної дії, резонатор якого має інтерференційно-замкнений вихід, частотно-залежні лінзоподібні властивості внутрішньорезонаторного поглинаючого середовища спричинюють захоплення частоти випромінювання лазера, в результаті чого його спектральні характеристики визначаються внутрішньорезонаторним інтерферометром. На основі досліджень спектрів збудження флуоресценції ізотопів молекулярного йоду 127I129I і 127I2 визначено селективність лазерно-флуоресцентної методики реєстрації 129I на фоні значно більших концентрацій стабільного ізотопу і здійснено комп’ютерний вибір ліній поглинання 127I 129I, що забезпечують максимальну величину відношення інтенсивності флуоресценції 127I129I до інтенсивності фонової флуоресценції 127I2. Чутливість методу становила 310-4 і визначальною причиною її обмеження були фонова флуоресценція 127I2 та нестабільність потужності лазера на барвнику. Показано, що вже при відносній концентрації 129I 0,25 % по відношенню до концентрації 127I2 вплив забруднення йодної поглинаючої комірки He-Ne/127I2 лазера ізотопом 129I на погіршення відтворюваності частоти лазера є співмірним з впливом усіх інших відомих факторів. Для контролю за забрудненням комірок ізотопом 129I запропоновано їх тестування за допомогою лазерно-флуоресцентної методики, що забезпечує чутливість детектування 129I в комірці на рівні 0,03 % від концентрації 127I2.