Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Математичний аналіз


Костенко Олексій Сергійович. Спектральний аналіз сингулярно збурених диференціальних операторів другого порядку : Дис... канд. наук: 01.01.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Костенко О.С. Спектральний аналіз сингулярно збурених диференціальних операторів другого порядку. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.01.01 - математичний аналіз. - Інститут прикладної математики і механіки НАН України, Донецьк, 2006.

Дисертація присвячена дослідженню спектральних властивостей двох спеціальних класів несамоспряжених диференціальних операторів. Для сингулярних диференціальних операторів другого порядку з індефінітною вагою основну увагу приділено питанню подібності цих операторів до самоспряженого або нормального оператора. Так для оператора Lw =(sgn x)w(x)-1d2/dx2, де w(x) - додатня функція (вага), отримано нові достатні та необхідні умови подібності до самоспряженого оператора. Наведено приклад ваги w такої, що оператор Lw має сингулярну критичну точку нуль і не є подібним до самоспряженого. Також побудовано невід’ємний оператор – d2/dx2 +q такий, що оператор з індефінітною вагою (sgn x) ( – d2/dx2 +q) не є подібним до самоспряженого. Отримано критерій подібності до самоспряженого або нормального оператора для операторів, що задаються в гільбертовому просторі L2(R, ) формальною диференціальною операцією . Другий клас операторів – це оператор струни Крейна з тертям на лівому кінці LS=codiag(id/dx; id/dM(x)). Цей клас операторів досліджено за допомогою теорії розширень симетричних операторів, тобто проведено спектральний аналіз відповідного симетричного оператора L0, розширенням якого є оператор LS.

У дисертації досліджено два спеціальні класи несамоспряжених диференціальних операторів. Перший клас – диференціальні оператори другого порядку з індефінітною ваговою функцією. Другий клас – оператор неоднорідної струни S з тертям на лівому кінці.

  1. Досліджені спектральні властивості несамоспряженого оператора , який діє в гільбертовому просторі L2(R, w(x)dx). Доведено, що за умов оператор LwJ-невід’ємний, дефінізовний та має дійсний спектр . В термінах m-функцій Вейля-Тітчмарша обчислено необхідні та достатні умови регулярності критичних точок 0 та оператора Lw. Також отримано нову необхідну умову подібності оператора Lw до самоспряженого оператора. Для деяких класів вагових функцій w(x) обчислено асімптотіку m-функції Вейля-Тітчмарша. За допомогою цих результатів отримано нову достатню умову подібності оператора Lw до самоспряженого в термінах вагової функції w(x). За допомогою необхідної умови подібності до самоспряженого вперше побудовано приклад оператора Lw з сингулярною критичною точкою 0. Також вперше наведено приклад J-невід’ємного оператора Штурма-Ліувілля (sgn x) ( -d2/dx + q(x)) з сингулярною критичною точкою 0 і який не є подібним до самоспряженого оператора в гільбертовому просторі L2(R).

  1. На прикладі деяких модельних диференціальних операторів з індефінітною вагою досліджено питання про те, як впливає зміна граничних умов в точці нуль на подібність відповідного оператора самоспряженому. А саме, досліджено мінімальний симетричний оператор , що задається диференціальною операцією в гільбертовому просторі L2(R, ) (). Обчислено індекси дефекта цього оператора, побудована гранична трійка, та знайдена відповідна функція Вєйля. Це дозволило дослідити квазісамоспряжені розширення цього оператора – обчислити їх спектр, резольвенти, та отримати критерій подібності несамоспряжених розширень до самоспряженого (нормального) оператора.

Аналогічну схему досліджень було застосовано для квазісамоспряжених розширень оператора

dom(Lmin)= , ,

Отримані результати застосовано для дослідження операторів із сингулярною взаємодією з

центром в точці 0

Для таких операторів обчислено критерій подібності до самоспряжного та нормального

операторів в термінах коефіцієнтів З цього критерію випливає той факт, що ці

оператори є подібними до нормального для майже всіх значень

  1. За допомогою теорії розширень досліджено оператор струни з тертям на лівому кінці LS. Головний інструмент дослідження – концепція граничних трійок та відповідних до них функцій Вейля. Доведена простота симетричного оператора L0, розширенням якого є оператор LS. Це дозволило отримати нове доведення простоти оператора LS. Для симетричного оператора L0, побудовано граничну трійку, обчислено відповідну функцію Вейля, описано розширення оператора L0, які мають скалярну характеристичну функццію. Також наведено простий алгоритм для знаходження характеристичних функцій за допомогою формули Деркача-Маламуда для характеристичних функцій майже розв’язних розширень симетричного оператора. В свою чергу, оператор LS є квазісамоспряженим розширенням оператора L0, тому за певного вибору граничної трійки для оператора L0 отримано формулу для характеристичної функції оператора LS, яку було обчислено М.А. Нудельманом.

Основні результати дисертації опубліковано у працях:

  1. Костенко А.С. Спектральный анализ несамосопряженных операторов вида

(sgn x)(D2+aD+bI +)// Доповiдi НАНУ. - 2004. - N 8. - C. 24-29.

  1. Костенко А. С. О подобии самосопряженному некоторых индефинитных операторов Штур-ма-Лиувилля с сингулярным потенциалом// Матем. Заметки. - 2005. - Т. 78, N 1. - C. 147-151.

  2. Костенко А. С. Струна Крейна и характеристические функции несамосопряженных операторов// "Исследования по линейным операторам и теории функций". Т. 33. (Зап. научн. сем. ПОМИ, Т.327, СПб, 2005). - С. 115-134.

  3. Костенко А. С. О подобии самосопряженному некоторых J-неотрицательных операторов// Матем. Заметки.- 2006. - Т. 80, N 1. - C. 135-138.

  4. Kostenko A. S. Spectral analysis of some indefinite Sturm-Liouville operators// Operator Theory' 20. Proc. International Conf. on Operator Theory, 2004 – Bucuresti (Romania): Theta, 2006, P.131-141.

  5. Kostenko A. S. A spectral analysis of some indefinite differential operators// Methods of Functional Analysis and Topology. - 2006 - Vol. 12, N 2. - P. 157-169.