Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


536. Непорада Каріне Степанівна. Спільні механізми розвитку патологічних змін в окремих відділах системи травлення: дис... д-ра мед. наук: 14.03.04 / НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Непорада К.С. Спільні механізми розвитку патологічних змін в окремих відділах системи травлення. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.03.04 – патологічна фізіологія. – Інститут фізіології ім. О.О. Богомольця НАН України, Київ, 2004.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове рішення наукової проблеми, що виявляється в розкритті універсальних механізмів ушкоджень органів системи травлення (пародонт, слинні залози, шлунок, підшлункова залоза) при патологічних процесах в окремих її відділах залежно від типологічних особливостей організму і на їх підставі та за допомогою експериментальної терапії цих ушкоджень обґрунтований їх тісний взаємозв’язок.

Обґрунтована доцільність використання L-аргініну як з превентивною, так і з лікувальною метою для корекції метаболічних змін у тканинах пародонта, слинних залоз, шлунка та підшлункової залози за пептичної виразки.

Ефективність експериментальної патогенетичної терапії, яка корегує універсальні патогенетичні механізми ушкодження органів порожнини рота та інших відділів системи травлення, що розвиваються паралельно, свідчить про їх тісний взаємозв’язок та спільність формування патогенетичного ланцюга цих ушкоджень. Використані з превентивною метою модифікатори з нейрорегуляторним впливом - тироліберин, глутапірон підтверджують це положення. Паралелізм їхнього позитивного впливу на стресонестійких тварин чітко виявився при аналізі метаболічних змін в усіх досліджуваних відділах системи травлення.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове рішення наукової проблеми, що виявляється в розкритті спільних механізмів ушкоджень органів системи травлення (пародонт, слинні залози, шлунок, підшлункова залоза) при патологічних процесах в окремих її відділах залежно від типологічних особливостей організму і на їх підставі та за допомогою експериментальної терапії цих ушкоджень обґрунтований їх тісний взаємозв’язок.

1.Тісний патогенетичний зв’язок ушкодження тканин пародонта і шлунка при гострому стресі підтверджується однотипним розвитком в них метаболічних змін, зокрема, активації протеолітичних і вільнорадикальних процесів та деполімеризації сполучнотканинних структур досліджуваних тканин, які залежать від типу реагування тварин. Взаємозв’язок метаболічних змін в тканинах пародонта і шлунка зумовлений нейрогуморальними механізмами, які детермінують та корегують індивідуально-типологічні особливості реактивності організму, та високою чутливістю обох відділів травного каналу до патогенних факторів.

2. В механізмі розвитку метаболічних змін у слинних залозах за умов гострого стресу відіграють роль провідні механізми ушкодження клітин, а саме - активація протеолізу на фоні достовірного зниження б1-протеїназного інгібітору, підсилення вільнорадикальних процесів та деполімеризації сіалопротеїнів залежно від реактивності організму. Найбільш виражені патологічні зміни у тканинах слинних залоз спостерігаються у стресонестійких щурів порівняно з іншими типами реагування.

3. Захисний вплив попередньої адаптації до гострого стресу на тканини пародонта, слинних залоз, шлунка зумовлений запобіганням деполімеризації складних білків сполучної тканини, нормалізацією протеїназно-інгібіторного потенціалу та гальмуванням процесів вільнорадикального окислення, що попереджує або послаблює виникнення ушкодження органів системи травлення.

4. Розвиток ушкодження тканин пародонта і шлунка характеризується активацією протеолітичних та вільнорадикальних процесів, підвищенням розпаду сіало-, фукопротеїнів та протеогліканів за умов моделювання пептичної виразки шлунка, свідчить про тісний патогенетичний зв’язок патологічних змін в обох відділах системи травлення.

5. Експериментальна пептична виразка шлунка супроводжується розвитком метаболічних змін в тканинах слинних залоз, які залежать від типологічних властивостей організму. Найбільш виражені порушення протеїназно-інгібіторного балансу, інтенсивності вільнорадикальних процесів та ступеня деполімеризації сіалопротеїнів у тканинах слинних залоз спостерігаються у стресонестійких щурів.

6. Спонтанний пародонтит супроводжується метаболічними змінами в тканинах шлунка: підвищенням колагенолітичної активності, вмісту фукози і ацетилнейрамінової кислоти, що призводить до розвитку виразкових уражень слизової оболонки шлунка у 60% тварин та ослаблення резистентності слизового бар’єру. Частота виразок шлунка у тварин із спонтанним пародонтитом тісно корелює (r=+0,85) з підвищенням деполімеризації компонентів слизового гелю шлунка.

7. Попередник біосинтезу оксиду азоту - L-аргінін володіє цитопротекторною дією на органи системи травлення за пептичної виразки шлунка. Обґрунтована доцільність використання L-аргініну з превентивною та лікувальною метою для корекції метаболічних змін в тканинах пародонта, слинних залоз, шлунка та підшлункової залози за пептичної виразки.

8. Регуляторний пептид тироліберин проявляє стреспротекторний ефект на тканини пародонта, слинних залоз і шлунка шляхом зниження активності колагеназ і запобігання підсилення деполімеризації фукопротеїнів. Попереднє введення тироліберину усуває метаболічні зміни у тканинах пародонта і шлунка при гострому стресі, що є переконливим доказом спільності патогенетичних механізмів стресорного ушкодження органів.

9. Глутапірон здійснює захисний вплив на тканини пародонта, слинних залоз і шлунка залежно від реактивних особливостей організму шляхом нормалізації протеїназно-інгібіторного балансу, запобігання підвищення деполімеризації глікопротеїнів і гальмування активації вільнорадикальних процесів, що є важливим доказом взаємозв’язку даних відділів системи травлення.

10.Ефективність експериментальної патогенетичної терапії, яка корегує універсальні патогенетичні механізми ушкодження органів порожнини рота та інших відділів системи травлення, що розвиваються паралельно, свідчить про їх тісний взаємозв’язок та спільність формування патогенетичного ланцюга цих ушкоджень.

Публікації автора:

1. Слюнные железы. Биохимия, физиология, клинические аспекты /Л.М. Тарасенко, Г.А. Суханова, В.П. Мищенко, К.С. Непорада. – Томск: Изд-во НТЛ, 2002. - 124с. (особисто написані глави 3,5, для 8 глави використаний власний фактичний матеріал, підбір літературних джерел. Підготовка до друку).

2. Непорада К.С. Метаболічні зміни в слинних залозах за пептичної виразки шлунка та їх корекція L–аргініном //Фізіол. журн.- 2003.- Т.49, №6.- С. 70-74.

3. Непорада К.С. Зміна органічного матриксу нижньощелепних кісток у щурів з різними типами нервової регуляції за умов хронічного стресу //Медична хімія. - 2003. - Т.5, №2. - С.28-31.

4. Непорада К.С. Стрессорная активация резорбции костной ткани пародонта //Укр. стоматол. альманах. - 2001. - №6. - С.9-11.

5. Непорада К.С. Метаболічні зміни у тканинах пародонта за пептичної виразки та корекції за допомогою L-аргініну //Укр. стоматол. альманах. -2003. - №3. - С.4-6.

6. Непорада К.С. Сполучнотканинні структури пародонта та шлунка при гострому стресі у тварин з різною стресостійкістю і їх корекція тироліберином //Міжвідомч. зб. “Гастроентерологія”. - 2000. - Вип.31. - С.107-112.

7. Непорада К.С. Захисний ефект попередньої адаптації до гострого стресу на тканини слинних залоз у щурів з різною стресостійкістю //Галицький лікарський вісник. – 2004. - №1.- С.68-70.

8.Тарасенко Л.М., Непорада К.С. Роль центральних нейрогенних механізмів у розвитку остеопорозу щелепних кісток //Ортопедия, травматология и протезирование. - 2000. - №4. - С.59-61 (проведення експериментальних досліджень, виконання біохімічних методів, огляд літератури).

9. Адаптація до коротких стресорних впливів як фактор підвищення стійкості пародонта до гострого стресу /Л.М. Тарасенко, Т.О. Петрушанко, К.С. Непорада, І.М. Скрипник //Укр. стоматол. альманах. - 2003. - №4. - С.42-46 (типування тварин, виконання біохімічних досліджень тканин пародонта, у сумісництві розроблений режим адаптації, підбір літературних джерел).

10. Непорада К.С., Леонтьева Ф.С., Тарасенко Л.М. Хронический стресс нарушает структурную организацию органического матрикса костной ткани пародонта крыс //Бюл. эксперим. биол. и мед. - 2003. - Т.135, №6. - С.637-638 (моделювання хронічного стресу, типування тварин, формулювання висновків).

11. Залежність активації ПОЛ і ефективність його корекції глутапіроном при емоційному стресі від типологічних особливостей реагування організму /К.С. Непорада, І.М. Скрипник, Л.М. Тарасенко, В.Є. Клуша //Медична хімія. - 2002. - Т.4, №2. - С.23-26 (планування і проведення експерименту, виконання біохімічних досліджень тканин пародонта, підбір літературних джерел).

12. Ушкодження сполучнотканинних структур як провідний патогенетичний механізм стрес-синдрому /Тарасенко Л.М., Скрипник І.М., Непорада К.С., Петрушанко Т.О., Корольова В.В. //Медична хімія. - 2001. -Т.3, №2. - С.26-30 (виконання біохімічних досліджень тканин пародонта, моделювання стресу, формулювання висновків).

13. Залежність протеолітичної активності крові і тканин при гострому стресі від типу реагування /Тарасенко Л.М., Непорада К.С., Вакуленко С.В., Скрипник І.М., Корольова В.В. //Фізіол. журн. - 2000. - Т.46, №6. - С.75-78 (планування і виконання експерименту, типування тварин, дослідження тканин пародонта, підбір літературних джерел).

14. Тарасенко Л.М., Непорада К.С. Метаболическое обеспечение пародонта при эмоциональном стрессе //Укр. стоматол. альманах. - 2001. -№5. - С.20-22 (експериментальні дослідження, формулювання висновків).

15. Тарасенко Л.М., Скрыпник И.Н., Непорада К.С. Параллелизм метаболических нарушений в тканях желудка и пародонта при стрессорных воздействиях //Бюл. эксперим. биол. и мед. - 2000. - Т.130, №7. - С.31-34 (виконання біохімічних досліджень тканин пародонта, фактичний аналіз отриманих даних, його інтерпретація).

16. Тарасенко Л.М., Непорада К.С., Клуша В. Стресспротекторный эффект глутапирона – нового типа аминокислотсодержащих 1,4-дигидропиридинов в отношении тканей пародонта и желудка у крыс с разной стрессоустойчивостью //Бюл. эксперим. биол. и мед. - 2002. - Т.133, №4. -С.426-428 (планування і виконання досліджень, формулювання висновків, підбір літературних джерел).

17. Непорада К.С., Тарасенко Л.М. Залежність метаболічних змін у тканинах пародонта при хронічному стресі від типологічних особливостей нервової регуляції //Вісник стоматології. - 1998. - №3.- С.4-6 (виконання експерименту і біохімічних досліджень, формулювання висновків).

18. Экспериментальная модель пептической язвы желудка /Л.М. Тарасенко, К.С. Непорада, И.Н. Скрыпник, А.И. Воложин //Патол. физиол. и эксперим. тер. - 2001. - №4. - С.27-28 (у сумісництві розробка моделі пептичної виразки шлунка, виконання біохімічних досліджень).

19. Роль зміни сполучнотканинних структур в генезі стресорних ушкоджень тканин і пізнього гестозу (експериментально-клінічні дослідження) /Непорада К.С., Скрипник І.М., Тарасенко К.В., Корольова В.В., Тарасенко Л.М. //Експериментальна і клінічна медицина. – 2003. - №1. - С.52-55 (виконання експерименту і біохімічних досліджень тканин пародонта).

20. Петрушанко Т.О., Тарасенко Л.М., Непорада К.С. Патогенетичне обґрунтування системи індивідуальної профілактики захворювань пародонту у підлітків //Проблеми екології та медицини. - 1998. - Т.2, №5-6. - С.51-53 (аналіз наукової літератури).

21. Биохимические основы повреждения и защиты органов полости рта в условиях стресса /Л.М.Тарасенко, К.С.Непорада, Т.А.Петрушанко, И.Ю.Литовченко //Вісник стоматології. - 1997. - №4. - С.525-527 (моделювання гострого стресу, дослідження маркерів сполучної тканини пародонта).

22. Моделювання емоційного стресу у тварин /Тарасенко Л.М., Непорада К.С., Скрипник І.М., Григоренко В.К., Юхновець Р.Я., Вакуленко С.В., Тарасенко К.В., Петрушанко Т.О. //Проблеми екології та медицини.-1998. - №1-2. - С.82-83 (у сумісництві моделювання гострого стресу і типування тварин та формулювання висновків).

23. Вікові зміни ротової рідини підлітків /Петрушанко Т.О., Тарасенко Л.М., Непорада К.С., Скрипник І.М., Вакуленко С.В., Григоренко В.К., Юхновець Р.Ю. //Укр. стоматол. альманах. - 2000. - №1. - С.44-46 (дослідження в’язкості слини, вмісту фукози і ацетилнейрамінової кислоти в ротовій рідині підлітків).

24. Скрипник І.М., Непорада К.С., Тарасенко Л.М. Регуляторні пептиди як перспективні органопротектори в гастроентерології /Матеріали XIV з’їзду терапевтів України. - Київ,1998. - С.424-426 (планування та проведення експериментів, вивчення біохімічних показників, математична обробка матеріалу).

25. Зависимость реакции соединительной ткани на стресс от типологических свойств организма /Тарасенко Л.М., Непорада К.С., Скрыпник И.Н., Тарасенко К.В., Нетюхайло Л.Г., Петрушанко Т.А., Королева В.В., Воложин А.И. //Патол. физиол. и эксперим. тер. - 2000. - №2. - С.17-19 (моделювання стресу, дослідження вмісту фукози в тканинах пародонта і шлунка, математична обробка матеріалу).

26. Индивидуальные особенности стрессорной реакции органов пищеварения, связанные с типом реагирования нервной системы /Л.М. Тарасенко, К.С. Непорада, И.Н. Скрыпник, Т.А. Петрушанко //Архив клин. и эксперим. мед. - 2000. - Т.9,№1. - С.103-105 (типування тварин, біохімічні дослідження шлунка, математична обробка матеріалу, підбір літературних джерел).

27. Патогенетичні механізми кореляції стресорного пошкодження пародонта та шлунка /Л.М. Тарасенко, І.М. Скрипник, К.С. Непорада, Т.О. Петрушанко //Фізіол. журн. - 2000. - Т.46, №4. - С.76-79 (планування і виконання експерименту, біохімічне дослідження шлунка, формулювання висновків).

28. Литовченко І.Ю., Тарасенко Л.М., Непорада К.С. Патогенетичні механізми пошкодження тканин пародонту при хронічному стресі та спонтанному пародонтиті //Фізіол. журн. - 1995. - Т.41, №1-2. - С.104-107 (моделювання хронічного стресу, дослідження тканин пародонта, підбір літературних джерел).

29. Особливості реакцій сполучнотканинних структур при стресі /К.С.Непорада, І.М.Скрипник, В.В.Тарасенко, Л.М.Тарасенко //Фізіол. журн.-1996. - Т.42, №5-6. - С.90-93 (моделювання стресу, виконання біохімічних досліджень тканин пародонта).

30. Типологічні особливості стресової активації перекисного окислення ліпідів та їх корекція тимопентином /Л.М.Тарасенко, К.С.Непорада, І.М.Скрипник, В.Є.Клуша //Фізіол. журн. - 1997. - Т.43, №1-2. - С.113-116 (моделювання гострого стресу, типування тварин, дослідження тканин пародонта, у сумісництві інтерпретація отриманих даних).

31. Вплив тривалого емоційного напруження на структурні та метаболічні зміни в тканинах пародонта /І.Ю.Литовченко, А.К.Ніколішин, Л.М.Тарасенко, К.С.Непорада //Новини стоматології. - 1999. - №3. - С.48-49 (моделювання хронічного стресу, дослідження біохімічних показників тканин пародонта).

32. Патент 35336 А Україна, А 61В 5/00. Спосіб моделювання пептичної виразки шлунка /Л.М.Тарасенко, І.М.Скрипник, К.С.Непорада. - № 99095270; Заявл. 24.09.99; Опубл. 15.03.01. – Бюл. №2. – 2 с.

33. Патент 52610 Україна, 7 G09B23/28. Спосіб моделювання адаптації до коротких стресорних чинників /Тарасенко Л.М., Скрипник І.М., Непорада К.С., Петрушанко Т.О., Корольова В.В. - № 98010441; Заявл. 27.01.98; Опубл. 15.01.03. – Бюл. №1. – 2 с.

34. Патент 24673 А Україна, А 61 К 33/42. Спосіб лікування виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки /Тарасенко Л.М., Френкель Л.А., Скрипник І.М., Непорада К.С., Петрушанко Т.О. - №9706791; Заявл. 12.06.97.; Опубл. 04.08.98. – Бюл. №5. - 2с.

35. Петрушанко Т.А., Тарасенко Л.М., Непорада К.С. Организация профилактики заболеваний пародонта у подростков /Сб. тезисов междунар. науч.-практ. конф. «Стоматология-2000. Современные аспекты профилактики и лечения стоматологических заболеваний». - Москва,2000. - С.129-130 (у сумісництві створення нового способу профілактики захворювань пародонта у підлітків).

36. Regulatory peptides as modulators of stressor injuries /Tarasenko L.M., Devyatkina T.A., Neporada K.S., Skrypnik I.N., Korolyova V.V., Vakulenko S.V., Petrushanko T.A., Nityuhajlo L.G. //Abstr. 2-nd Parnas Conference. – Gdansk (Poland), 1998. - P.25 (моделювання стресу, біохімічне дослідження тканин шлунка, формулювання висновків).

37. Tarasenko L.M., Skrypnik I.N., Neporada K.S. Antiulcerogenic effect of L-arginine of mucous membrane of stomach in experimental ulcer //Abstr. 3-rd Parnas Conference “Mechanisms of cellular signal transduction and communication”. - Lviv, 2000. - P.83 (моделювання пептичної виразки шлунка, біохімічні дослідження СОШ).

38. Взаємозв’язок морфофункціональних змін в органах системи травлення за умов стресорних впливів /І.М.Скрипник, К.С.Непорада, Т.О.Петрушанко, Л.М.Тарасенко //Фахове видання наук.праць ІІ Нац. Конгресу АГЕТА України “Актуальні питання морфології”. - Луганськ, 1998. - С.221 (моделювання стресу, математична обробка матеріалу).

39. Acute stress oppresses the protective function of the mucous barrier of the stomach /L.M. Tarasenko, I.N. Skripnik, K.S. Neporada, S.V. Vaculenko /Abstr. of the First FEPS Congress //Eur. J. Physiology. - 1995. - Vol.430,№4. -P.330 (моделювання гострого стресу, вивчення біохімічних показників шлунка, формулювання висновків роботи).

40. Індивідуальні механізми стійкості тканин пародонту до емоційного стресу /Тарасенко Л.М., Непорада К.С., Петрушанко Т.О., Юхновець Р.Я., Григоренко В.К. //Фізіол. журн. - 1996. - Т.42, №3-4. - С.92 (типування тварин, біохімічні дослідження тканин пародонта).

41. Роль типу реагування організму у механізмах розвитку дезорганізації сполучної тканини при стресі /Тарасенко Л.М., Непорада К.С., Скрипник І.М., Петрушанко Т.О., Вакуленко С.В., Тарасенко К.В., Литовченко І.Ю., Нетюхайло Л.Г. //Фізіол. журн. - 1998. - Т.44, №4. -С.115-116 (розподіл тварин за індивідуально-типологічними особливостями реактивності організму, біохімічне дослідження тканин пародонта).

42. Особливості органоспецифічних змін при гострому емоційному стресі /Тарасенко Л.М., Непорада К.С., Вакуленко С.В., Нетюхайло Л.Г., Скрипник І.М., Петрушанко Т.О., Александрова Н.В., Тарасенко К.В., Корольова В.В. //Фізіол. журн. - 1998. - Т.44, №3. - С.59-60 (розподіл тварин за індивідуально-типологічними особливостями реактивності організму, дослідження тканин пародонта, математична обробка матеріалу).

43. Захисний ефект нейропептидів при емоційно-больовому стресі /Тарасенко Л.М., Скрипник І.М., Непорада К.С., Вакуленко С.В., Корольова В.В., Петрушанко Т.О., Нетюхайло Л.Г. //Фізіол. журн. - 2000. - Т.46, №2 (додаток). - С.128 (моделювання емоційно-больового стресу, формування висновків роботи).

44. Метаболічні особливості стресової реакції системи травлення у щурів з різними типами реагування /Л.М.Тарасенко, К.С.Непорада, Т.О.Петрушанко, І.М.Скрипник //Тези допов. VII Укр. біохім. з’їзду. - К.,1997. - Ч.ІІ. - С.57-58 (у сумісництві моделювання експериментальних досліджень).

45. Непорада К.С., Скрипник І.М., Тарасенко Л.М. Ефективність цитопротекторної дії альгігелю на слизову оболонку шлунка при гострому емоційно-больовому стресі у щурів //Тези допов. ІІ Нац. з’їзду фармакологів України “Фармакологія 2002 – крок у майбутнє”. - Дніпропетровськ, 2001. - С.176 (моделювання гострого емоційно-больового стресу у тварин, математична обробка матеріалу).

46. Тарасенко Л.М., Непорада К.С. Механізми стресостійкості тканин пародонту //Матер. доп. наук. конф. “Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні”. - Полтава, 1996. - С.400-401 (виконання експериментів і біохімічних досліджень тканин пародонта).

47. Скрипник І.М., Непорада К.С., Тарасенко К.В. Зміни вмісту глікопротеїнів та сіалових кислот в крові і тканинах при екстремальних станах //Матер. доп. наук. конф. “Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні”. - Полтава, 1996. - С.369-370 (дослідження біохімічних показників в тканинах пародонта).

48. Непорада К.С., Скрипник І.М., Тарасенко В.В. Зв’язок стресостійкості деяких відділів системи травлення та органа зору від стану сполучної тканини //Матер. наук. конф. “Актуальні питання морфогенезу”. - Чернівці,1996. - С.229-230 (розподіл тварин за стресостійкістю, дослідження тканин пародонта, математична обробка матеріалу).

49. Непорада К.С. Коррекция стрессорной реакции тканей пародонта в зависимости от типологических свойств организма //Матер. доп. Всеукр. наук.-практ. конф. лікарів-стоматологів “Основні стоматологічні захворювання, їх профілактика та лікування”. - Полтава, 1996. - С.50-51.

50. Скрипник І.М., Непорада К.С., Тарасенко Л.М. Залежність стану слизового бар’єру шлунка від типу реагування тварин //Тези доп. ІІ Укр. тижня гастроентерологів. - Дніпропетровськ, 1997. - С.119-120 (типування тварин, моделювання стрес).

51. Скрыпник И.Н., Тарасенко Л.М., Непорада К.С. Зависимость метаболических процессов в слизистом барьере желудка при язвенной болезни и стрессорных язвах желудка от типа нервной регуляции //Матер. наук. праць республ. наук.-практ. конф. “Досягнення та невирішені питання гастроентерології”. - Харків, 1998. - С.178 (розподіл тварин за стресостійкістю, визначення вмісту NANA і фукози в тканинах шлунка).

52. Тарасенко Л.М., Вакуленко С.В., Непорада К.С. Роль панкреатических ферментов в патогенезе катаболической фазы острого стресса //Тезисы докл. І Рос. конгр. по патофизиологии «Патофизиология органов и систем. Типовые патологические процессы». - Москва, 1996. - С.218-219 (моделювання гострого стресу).

53. Непорада К.С. Единство патогенетических механизмов стрессорного повреждения пародонта и желудка //Тезисы докл. ІІ Рос. конгр. по патофизиологии «Патофизиология органов и систем. Типовые патологические процессы». - Москва, 2000. - С.132.

54. Системный характер изменений соединительно-тканных структур при стрессе /Тарасенко Л.М., Непорада К.С., Скрипник И.Н., Петрушанко Т.А., Королева В.В., Нетюхайло Л.Г., Тарасенко К.В., Вакуленко С.В. //Тезисы докл. ІІ Рос. конгр. по патофизиологии «Патофизиология органов и систем. Типовые патологические процессы».- Москва, 2000. - С.226 (у сумісництві досліджено тканини пародонта і сформульовані висновки роботи).

55. Ступінь стресорного пошкодження тканин залежить від типу реагування тварин /Непорада К., Скрипник І., Вакуленко С., Петрушанко Т., Нетюхайло Л., Корольова В., Тарасенко К., Задоя Н. //Тези допов. 2-го між нар. мед. конгр. студентів і молодих вчених. - Тернопіль, 1998. - С.55 (типування тварин, моделювання гострого стресу, дослідження тканин пародонта).

56. Показники вільнорадикального окислення у крові при гострому стрессі у щурів з різною стресостійкістю /Непорада К., Скрипник І., Гопко О., Задоя Н., Іванина І. //Тези допов. 4-го міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. - Тернопіль, 2000. - С.322 (моделювання гострого стресу, розподіл тварин за стресостійкістю).

57. Непорада К.С. Влияние L-аргинина на метаболические изменения в тканях пародонта при пептической язве желудка //Тезисы докладов VII Междунар. конгр. «Парентеральное и энтеральное питание». – Москва, 2003. – С.61.

58. Зависимость стрессорной активации гидроперекисей от типа реагирования крыс /К.С. Непорада, И.Н.Скрипник, В.В.Королева, Л.М.Тарасенко //Тезисы докладов V Междунар. конф. «Биоантиоксидант». - Москва, 1998. - С.158-159 (моделювання гострого стресу, розподіл тварин за стресостійкістю).

59. Тарасенко Л.М., Непорада К.С., Скрипник І.М. Корекція L-аргініном ушкоджень клітин за пептичної виразки //Укр. біохім. журн. - 2002. - Т.74, №4а (додаток 1). - С.106 (моделювання пептичної виразки шлунка, біохімічні дослідження).

60. Метод оцінки стану слизового бар’єра шлунка у хворих на виразкову хворобу /Тарасенко Л.М., Потяженко М.М., Непорада К.С., Скрипник І.М. /Інформ. лист. - 1998. - №27. - 2с.

61. Індивідуально-типологічні особливості нервової регуляції як важливі диференціально-діагностичні критерії виразкової хвороби /Потяженко М.М., Тарасенко Л.М., Скрипник І.М., Непорада К.С., Петрушанко Т.О. /Інформ. лист. – 2001. – № 84. – 4с.

62. Скрипник І.М., Непорада К.С., Тарасенко Л.М., Скрипніков М.С. Спосіб лікування пептичної виразки шлунка і дванадцятипалої кишки /Реєстр галузевих нововведень. – 2003. – Вип. № 18-19.- реєстр №155/19/03. – С.107-108.