Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Фізико-математичні науки / Фізика твердого тіла


Лізунов Вячеслав Вячеславович. Спіновий транспорт в кристалах з сильними електронними кореляціями : дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 154арк. — Бібліогр.: арк. 142-154.



Анотація до роботи:

Лізунов В.В. Спіновий транспорт в кристалах з сильними електронними кореляціями. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата фізико-математичних наук за спеціальністю 01.04.07 – фізика твердого тіла, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2007.

В роботі розвинуто метод розрахунку електронної структури, вільної енергії, магнітних характеристик і провідності невпорядкованих систем з сильними електронними кореляціями. Метод оснований на теорії многократного розсіяння. Отримано кластерний розклад для одночастинкової та двочастинкової функцій Гріна (густини електронних станів та електропровідності) невпорядкованої системи з врахуванням електрон-електронної, електрон-фононної і електрон-іонної взаємодій. У якості нульового одновузлового наближення в цьому розкладі обирається наближення когерентного потенціалу. Отримані вирази дозволяють дослідити мікроскопічний механізм намагнічування і спінового транспорту в сильнокорельованих системах. Проведено розрахунок магнітних властивостей і спінового транспорту для еквіатомного сплаву Fe-Co. Показано, що різниця потоків електронів з різною орієнтацією спіна залежить від положення рівня Фермі відносно квазіщілини в енергетичному спектрі електронів.

  1. Розвинуто метод розрахунку електронної структури, магнітних характеристик та спінового транспорту перехідних металів та їх сплавів.

  2. Вперше встановлено умови виникнення ефекту спінового транспорту в сплавах перехідних металів, що знаходяться в зовнішньому магнітному полі. Показано, що величина спінової поляризації, яка проявляється в різниці струмів, що створюються електронами з різною орієнтацією спінів відносно напрямку зовнішнього магнітного поля, залежить від положення рівня Фермі по відношенню до кулонівської щілини в енергетичному спектрі електронів та від ширини цієї щілини.

  3. Встановлено, що магнітний фазовий стан сплавів перехідних металів визначається положенням рівня Фермі по відношенню до кулонівської щілини. Якщо рівень Фермі знаходиться посередині кулонівської щілини, то система є антиферомагнетиком. У випадку, коли рівень Фермі лежить на краю щілини, кристал є феромагнетиком. В іншому випадку сплав знаходиться в парамагнітному стані.

  4. Вперше встановлено зв’язок між магнітними характеристиками та електронною структурою сплаву Fe0,5Co0,5. Шляхом розрахунку енергетичного спектру електронів та мінімізації вільної енергії сплаву по параметрах атомних і магнітних кореляцій досліджено механізм намагнічування системи та оцінено лінійні розміри магнітних доменів з намагніченістю вздовж та проти зовнішнього магнітного поля.

  5. Досліджено температурні залежності статичної електропровідності та параметрів парних кореляцій в орієнтації магнітних моментів на вузлах кристалічної гратки сплаву Fe0,5Co0,5. Слабка залежність електроопору сплаву Fe0,5Co0,5 від температури в інтервалі (0-300К) пояснюється компенсацією внесків в електропровідність від зміни часу релаксації і енергетичного спектру електронів.

Публікації автора:

  1. В.В. Лізунов, С.П. Репецький, Т.Д. Шатній. Врахування електронних кореляцій в розрахунках енергетичного спектру молекул. // Вісник КУ, Серія: Фізика. 2002. Вип. 5. С. 28-32.

  2. V.F. Mazanko, A.E. Pogorelov, N.P. Kulish, O.P. Dmitrenko, V.V. Lizunov. 63Ni diffusion in C60 fullerite. // Functional materials, 2006, vol. 13, №3, С. 531-533.

  3. С.П. Репецкий, Е.Г. Лень, В.В. Лизунов. Электронная структура и спиновый транспорт в сплаве Fe-Co. // Металлофизика и новейшие технологии. 2006. Т.28. № 8. С.989-995.

  4. С.П. Репецкий, Т.С. Лень, В.В. Лизунов. Энергетический спектр электронов и магнитная восприимчивость сплава Fe-Co. // Металлофизика и новейшие технологии, 2006, Т.28. № 9. С.1143-1152.

  5. С.П. Репецкий, Е.Г. Лень, В.В. Лизунов. Электронная структура и магнитные домены в сплавах с узкими энергетическими зонами. // Металлофизика и новейшие технологии, 2006, Т.28. № 11. С.1475-1479