Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Філологічні науки / Германські мови


Ткачівська Марія Романівна. Сполучуваність та функціональні особливості прикметників на позначення портретної характеристики людини в сучасній німецькій мові: дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Львівський національний ун-т ім. Івана Франка. - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Ткачівська М.Р. Сполучуваність та функціональні особливості прикметників на позначення портретної характеристики людини в сучасній німецькій мові. – Рукопис.

Дисертація на здобуття вченого ступеня кандидата філологічних наук за спеціальністю 10.02.04 – германські мови. – Львівський національний університет імені Івана Франка, Львів, 2004.

Дисертація присвячена дослідженню вживання та сполучуваності прикметників на позначення портретної характеристики людини за допомогою статистичних методів. У роботі проаналізовано стан вивчення проблеми сполучуваності у лінгвістичній науці. Дослідження здійснювалося на основі аналізу вибірки прикметників із 39 творів сучасних німецьких, швейцарських та австрійських авторів. Оскільки прикметники у сполученні з іменниками стоять у препозиції та постпозиції, розглянуто питання почерговості та послідовності сполучуваності прикметників у реченні. На основі аналізу класифікацій прикметників провідних науковців та сучасних німецьких граматик і отриманого з художньої німецькомовної прози фактичного матеріалу запропоновано класифікацію прикметників на позначення зовнішності людини. Вона складається із дев’ятнадцяти семантичних груп. Здійснено семантичний аналіз кожної групи прикметників. Розглянуто семантичні відтінки найчастотніших прикметників та виявлено їх суттєві та несуттєві зв’язки. Біля 60% усіх зареєстрованих слововживань становлять підкласи прикметників [Farbe], [Aussehen], [Zustand], [Temporal] та [Dimension]. Понад 30% ад’єктивів (10 підкласів) мають частоту в межах між 100 та 210, всього 6,5% – від 20 до 100.

За допомогою статистичних методів досліджено синтагматичні та парадигматичні відношення прикметників. Проаналізовано авторські стилі німецькомовних письменників, установлено їх подібність чи розходження.

Отримані результати можуть використовуватися при уточненні словникових статей.

Публікації автора:

  1. Ткачівська М.Р., Лазарович В.В. Сталі словосполучення типу „прикметник +

іменник” у ролі національно-маркованих фразеологізмів//Вісник Прикарпатського університету. - Філологія. - Випуск 3.- Івано-Франківськ: Плай, 1999.- С.50-55.

  1. Ткачівська М.Р. Сполучуваність прикметників, що позначають зовнішність

людини // Науковий вісник Чернівецького університету. Германська філологія. – Чернівці: Рута, - 2003. - Вип.155. – С.42-48.

  1. Ткачівська М.Р. Прикметники на позначення недоліку в портретній

характеристиці людини//Науковий вісник Чернівецького університету. Германська філологія. – Чернівці: Рута, - 2003. - Вип.156. – С. 106-114.

  1. Ткачівська М.Р. Почерговість та послідовність прикметників у реченні в сучасній

німецькій мові//Науковий вісник Чернівецького університету. Германська філологія. – Чернівці: Рута, - 2003. - Вип.165-166. – С. 332-345.

  1. Ткачівська М.Р. Прикметники ступеня на позначення портретної характеристики

людини в сучасній німецькій мові//Науковий вісник Чернівецького університету. Германська філологія. – Чернівці: Рута, - 2003. - Вип.168. – С.45-51.

  1. Ткачівська М.Р., Ткачівський В.В. Відтворення німецьких прикметників на

позначення портретної характеристики людини в українській мові//Матеріали VII міжнародної конференції „Семантика мови і тексту”. – Івано-Франківськ: Плай, – 2003.– С.495-499.

  1. Ткачівська М.Р. Темпоральні прикметники на позначення портретної

характеристики людини в сучасній німецькій мові//Науковий вісник Чернівецького університету. Германська філологія. – Чернівці: Рута, - 2003. - Вип.188-189 . – С.116-121.