Бондаренко Олена Володимирівна. Стабільно - Особливості клінічних проявів остеохондрозу хребта у жінок в пері- та постменопаузальному періодах. : Дис... канд. наук: 14.01.21 - 2002.
Анотація до роботи:
Бондаренко О. В. Особливості клінічних проявів остеохондрозу хребта у жінок в пері- та постменопаузальному періодах. - Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.21. – Травматологія та ортопедія.
Інститут геронтології АМН України. Київ, 2001.
Представлені результати досліджень жінок віком 40-69 років у пері- та постменопаузальному періоді з клінічними проявами остеохондрозу хребта. Виявлено особливості клінічних проявів остеохондрозу хребта, клімактеричного синдрому та структурно-функціонального стану кісткової тканини у обстеженого контингенту жінок залежно від віку, тривалості постменопаузального періоду та локалізації остеохондрозу хребта.
Виявлено особливості дегенеративно-дистрофічних змін в хребті, структурно-функціонального стану кісткової тканини та впливу замісної гормональної терапії у жінок з синдромом Тернера.
Запропоновано препарат Гранули кверцетину для зниження виразності хронічного больового синдрому в хребті та клімактеричного синдрому, покращення структурно-функціонального стану кісткової тканини у жінок в пері- та постменопаузальному періодах з клінічними проявами остеохондрозу хребта, остеопенічним синдромом або остеопорозом.
Серед жінок віком 40-69 років з клінічними проявами остеохондрозу хребта в пері- та постменопаузальному періодах найбільш розповсюдженим є больовий синдром у поперековому відділі хребта; частота больового синдрому в шийному відділі хребта найбільша у жінок віком 40-44 роки, тобто з ранньою менопаузою; частота больового синдрому в грудному відділі хребта поступово зростає з віком. Виразність больового синдрому в шийному, грудному та поперековому відділах хребта не залежить від віку та тривалості постменопаузального періоду.
Виразність клімактеричного синдрому значно підвищується у жінок з клінічними проявами остеохондрозу шийного відділу хребта. В перші три роки постменопаузи спостерігається значна тяжкість клімактеричного синдрому, незалежно від наявності клінічних проявів остеохондрозу шийного відділу хребта, в інші періоди постменопаузи тяжкість клімактеричного синдрому посилюється під впливом клінічних проявів остеохондрозу шийного відділу хребта.
Психоемоційні та вегето-судинні прояви клімактеричного синдрому значно підвищують емоційну складову вертебрального больового синдрому. Показник інтенсивності болю є більш об’єктивним у визначенні виразності больового синдрому та не залежить від емоційного та вегетативного стану жінок з клінічними проявами остеохондрозу хребта.
За даними спектрального аналізу варіабельності серцевого ритму у жінок з клінічними проявами остеохондрозу хребта після 50 років, тобто в умовах дефіциту ендогенних естрогенів, не спостерігалось характерне для даного вікового періоду зниження показників середньо- та низькочастотної компонент спектру серцевого ритму, що свідчать про підвищення тонусу симпатичного відділу вегетативної нервової системи, обумовлене остеохондрозом хребта та його клінічними проявами .
Вертебральний больовий синдром у жінок віком 40-69 років в пері- та постменопаузальному періодах не залежить від ступеню втрати кісткової тканини, а обумовлений дегенеративно-дистрофічними змінами в тканинах хребцевих рухливих сегментів.
Синдром Тернера характеризується значними дегенеративно-дистрофічними змінами в хребцевих рухливих сегментах, які обумовлюють виникнення вертебрального больового синдрому.
У жінок з синдромом Тернера замісна гормональна терапія є ефективним методом профілактики та лікування остеопорозу, покращує структурно-функціональний стан кісткової тканини у жінок з остеопорозом та запобігає зменшенню мінеральної щільності кісткової тканини у жінок з остеопенічним синдромом.
Вітчизняний препарат Гранули кверцетину на тлі прийому кальцію гліцерофосфату знижує виразність хронічного больового синдрому в хребті та виразність клімактеричного синдрому, покращує структурно-функціональний стан кісткової тканини у жінок з клінічними проявами остеохондрозу хребта в пері- та постменопаузальному періодах.
Публікації автора:
Поворознюк В. В., Макогончук А. В., Бондаренко Е. В. Остеопороз позвоночника у людей различного возраста: механизмы развития, эпидемиология, клиника, диагностика и лечение // Проблемы старения и долголентия. – 1999. – Т.8. - № 4. – С. 426-440.
Особистий внесок полягає у відборі пацієнтів, проведенні літературного пошуку та власних досліджень.
Поворознюк В. В., Баяндіна О. І., Сиротинська Г. І., Никоненко П. І., Григор’єва Н. В., Шеремет О. Б., Бондаренко О. В. Сучасний підхід до фармакотерапії хворих старших вікових груп з ортопедичною патологією // Фармакологічний вісник. – 2000. – № 2. – С. 65-71.
Особистий внесок полягає у проведенні літературного пошуку.
Поворознюк В. В., Бондаренко Л. І., Бондаренко О. В. Структурно-функціональний стан кісткової тканини в жінок із синдромом Тернера // Проблеми остеології. – 2000. – Т. 3. - № 4. – С. 4-8.
Особистий внесок полягає у відборі пацієнтів, проведенні літературного пошуку та власних досліджень.
Поворознюк В. В., Бондаренко Е. В. Особенности вертебрального болевого синдрома у женщин постменопаузального возраста // Український медичний альманах. – 2001. - № 2. - С. 28-33.
Особистий внесок полягає у відборі пацієнтів, проведенні літературного пошуку та власних досліджень.
Поворознюк В. В., Бондаренко Е. В. Изофлавоноиды в профилактике и лечении климактерических расстройств в пери- и постменопаузальном периоде // Проблемы старения и долголетия. – 2001. – Т. 10. - № 1. – С. 96-109.
Особистий внесок полягає у відборі пацієнтів, проведенні літературного пошуку та власних досліджень.
Бондаренко Е. В. Особенности болевого вертебрального синдрома у женщин постменопаузального возраста // Тези ІІІ національного конгресу геронтологів і геріатрів України . – Київ (Україна). – 2000. – С. 113.
Поворознюк В. В., Бондаренко Л. И., Бондаренко Е. В. Дегенеративно-дистрофические изменения в позвоночнике у женщин с синдромом Тернера // Матеріали І Українського наукового симпозіуму “Нейрогормональна регуляція функції репродуктивної системи у періоді становлення в нормі та при патології”. – Харків (Україна). – 2001. - С.114-118.
Поворознюк В. В., Бондаренко О. В. Лікування вертебрального больового синдрому у жінок в пері- та постменопаузальному періодах // Іінформаційний лист. – Київ. – 2001. – 4 с.