Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


410. Кулішов Сергій Костянтинович. Стан адаптаційних ішемічних і реперфузійних синдромів у хворих ішемічною хворобою серця із оборотною і безповоротною ішемією міокарда: механізми, діагностика, обгрунтування терапії: дис... д-ра мед. наук: 14.01.11 / Запорізький держ. медичний ун-т. - Запоріжжя, 2004.



Анотація до роботи:

Кулішов С.К. Стан адаптаційних ішемічних і реперфузійних синдромів у хворих ішемічною хворобою серця із оборотною і безповоротною ішемією міокарда: механізми, діагностика, обгрунтування терапії. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія – Запорізький державний медичний університет, Запоріжжя, 2004.

Дисертація присвячена проблемі діагностики патогенетичних механізмів адаптаційних ішемічних і реперфузійних синдромів у хворих ішемічною хворобою серця. В роботі розвивається новий напрямок у кардіології, що базується на концепції синдромів споживання як загального біологічного принципу дезадаптації і діагностики життєздатного міокарда, оглушення, гібернації, захисної передустановки серця до ішемії-реперфузії (прекондиціонування) на підставі багатовимірного моделювання клінічних, біохімічних, інструментальних і коронаровентрикулографічних даних. Подальший розвиток знайшли розробки критеріїв життєздатності міокарда за даними стану внутрішньосерцевої, вінцевої гемодинаміки, наявності функціональних ішемічних і органічних асинергій, підвищення кінцевого діастолічного тиску після вентрикулографії в поєднанні зі зниженим рівнем фракції викиду. Встановлено, що моделювання гострої судинної недостатності у хворих на ІХС дозволяє діагностувати за депресією системної гемодинаміки синдром реперфузії споживання факторів антиреперфузійного захисту від негативних впливів, оглушення міокарда, а за адекватною або надлишковою реакцією - захисну передустановку серця до ішемії- реперфузії. Визначено, що синдром пероксидації споживання факторів антиоксидантного захисту у хворих гострим інфарктом міокарда характеризується ускладненим перебігом хвороби, загостренням супутніх захворювань, паличкоядерним нейтрофільозом, підвищеним рівнем дієнів і церулоплазміна крові на початковій стадії з подальшим переважним збільшенням одного із цих показників, а потім зниженням як дієнів, так і церулоплазміна. Основні результати роботи знайшли використання у діагностиці і лікуванні хворих на ІХС, навчанні студентів вищих медичних закладів, післядипломній підготовці лікарів.

1.В дисертації наведені теоретичні узагальнення і нові рішення науково-прикладної проблеми кардіології визначення механізмів і діагностичних критеріїв адаптаційних ішемічних і реперфузійних синдромів у хворих на ІХС, що є передумовою до обгрунтування корекції лікування. Критеріями наявності адаптаційних ішемічних і реперфузійних синдромів, зокрема життєздатного міокарда у хворих на ішемічну хворобу серця за даними коронаровентрикулографії, є покращення скоротливості зон асинергії після провокації екстрасистолії, тахікардії внаслідок черезстравохідної електрокардіостимуляції. У хворих на хронічну ІХС з функціональними ішемічними асинергіями відмічаються помірні порушення внутрішньосерцевої гемодинаміки і скоротливих можливостей міокарда.

2.У 75,5% хворих на хронічну ІХС з функціональними і 97,8% - з органічними постінфарктними асинергіями атеросклеротичне ураження 2-3 вінцевих артерій приводить до зниження скоротливості міокарда, що спрямоване на адаптацію до ішемії-реперфузії. Колатеральний кровообіг не попереджує кардіодепресивного ефекту органічних і функціональних асинергій у хворих на хронічну ІХС, проте є маркером вираженості ураження атеросклерозом вінцевих артерій.

3.Знижений рівень фракції викиду в поєднанні з підвищенням кінцевого діастолічного тиску до і після вентрикулографії є диференціально-діагностичними критеріями скринінгу на наявність функціональних асинергій у 73,6% хворих на хронічну ІХС і органічних асинергій - у 71,1%. Зниження інотропних можливостей серця у хворих на хронічну ІХС без функціональних асинергій обумовлене переважно стресорними дифузними ураженнями міокарда, помірним атеросклерозом вінцевих артерій.

4.Моделювання гострої судинної недостатності за допомогою запропонованих пристроїв дозволяє диференціювати вхід і вихід із ішемії в реперфузію за відповідними змінами форми і амплітуди об’ємної і диференціальної реограм.

5.Синдром реперфузії споживання факторів антиреперфузійного захисту від негативних впливів характеризується виразним зниженням центральної гемодинаміки ізольовано або в поєднанні з депресією периферичного, мозкового кровообігу на моделювання гострої судинної недостатності, що встановлено у 35,18% хворих на ІХС. Хронотропна і інотропна дезадаптація серця, знижений рівень протиреперфузійного захисту, оглушення міокарда периферичною постішемічною реперфузією є патогенетичною основою цього синдрому.

6.Критерiями скринiнгу на подальше обстеження на наявність довготривалого оглушеного, гібернованого серця вінцевого і системного ішемічно-реперфузійного походження є депресія центральної гемодинаміки як в період компресії, так і декомпресії у хворих на ІХС з гіпокінетичним та еукінетичним типами. Захищеність міокарда від негативних впливів постішемічної реперфузії характеризується адекватною або надлишковою системною гемодинамічною реакцією на моделювання гострої судинної недостатності, що встановлено у 31,4% хворих зі стабільною стенокардією напруження.

7.Чинниками ризику погіршення реактивності протиреперфузійного захисту серцево-судинної системи від негативних впливів у хворих на ІХС є наявність імпедансного кардіодепресивного ефекту Броуді у 57,9% досліджених, постінфарктного кардіосклерозу, сполучення з артерiальною гiпертензiєю, збільшення класу стабільної стенокардії напруження, віку, участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції.

8.Математичне моделювання алгоритмів діагностики адаптаційних ішемічних і реперфузійних синдромів у хворих на ІХС дозволяє представити патогноманічні показники у вигляді функцій, аргументів, систем рівнянь; визначити послідовність рішення рівнянь; зіставити результати підрахунків з межами норми; поєднати певні відхилення показників як відображення патогенетичних механізмів.

9.Синдром пероксидацiї споживання характеризується ускладненим перебiгом гострого інфаркту міокарда і/або загостренням супутніх перекисно-залежних захворювань, паличкоядерним нейтрофільозом, підвищеним рівнем дієнів і церулоплазміна крові на початковій стадії з подальшим переважним збільшенням одного із цих показників, а потім зниженням як рівня дієнів, так і церулоплазміна у 89,66% хворих на гострий інфаркт міокарда.

Публікації автора:

1.Бобров В.О., Кулішов С.К. Адаптаційні ішемічні і реперфузійні синдроми у хворих ішемічною хворобою серця: механізми, діагностика, обгрунтування терапії. – Полтава: Дивосвіт, 2004. - 240 с.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні частини хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні наукового видання.

2.Дудченко М.А., Потяженко М.М., Кулишов С.К. Результаты длительного электрокардиографического мониторирования у больных ИБС // Врач. дело. - 1988.- № 6. - С. 13-15.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні частини хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні статті.

3. Особенности электрокардиограммы у больных ишемической болезнью сердца в сочетании с остеохондрозом позвоночника / Дудченко М.А., Потяженко М.М., Кулишов С.К. и др. // Врач. дело.- 1991. - № 2. - С. 81-84.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні частини хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні статті.

4. Кулишов С.К. Значимость для реабилитации больных гипертонической болезнью гемодинамической пробы с компрессией-декомпрессией конечностей // Вестн. пробл. соврем. мед. - Харьков.- 1995. - № 5. - С. 24-27.

5. Кулишов С.К. Шансы депрессии системной гемодинамики у больных коронарной болезнью // Вісн. наук. досл. - Міжнародний науковий журнал. - 1995. - № 6.- реєстраційне свідоцтво: КВ № 264.

6. Кулішов С.К. Вікові особливості синдрому пероксидації у хворих на гострий інфаркт міокарда і шляхи його медикаментозної корекції // Ліки. - 1997. - № 1.- С. 58-61.

7. Кулишов С.К. Системная гемодинамика у больных ишемической болезнью сердца, ликвидаторов аварии на ЧАЭС // Лікар. справа. – 1997. - № 5. - С. 23-26.

8. Кулишов С.К. Особенности гемодинамической реакции на пробу с компрессией-декомпрессией конечностей у больных ИБС с очаговым поражением миокарда // Вестн. пробл. биол. и мед. - Полтава-Харьков. - 1998. - № 3.- С. 154-159.

9. Кулишов С.К. Диагностика синдрома пероксидации потребления у больных с острым инфарктом миокарда // Укр. кардіол. журн. - 1997.- № 5.- С. 49-51.

10. Кулишов С.К. Способ оценки антиреперфузионной защиты, адаптации организма к изменению объема крови при ишемической болезни сердца // Клін. хірургія. - 1998. – Т. 662, № 3. - С. 43-44.

11. Кулішов С.К. Захисна передустановка серцево-судинної системи до периферичної післяішемічної реперфузії - прояв оптимального перебігу стабільної стенокардії від напруги // Мед. перспект. - 1998. - Том III, № 1. - С. 43-45.

12. Кулішов С.К. Діагностика і напрями медикаментозної корекції синдрому реперфузії споживання у хворих на ішемічну хворобу серця // Мед. перспект. - 1998. - Том III, № 3. - С.24-26.

13. Кулишов С.К. Изменения гемодинамики у больных ИБС пожилого и старческого возраста при моделировании периферической сосудистой недостаточности // Пробл. старения и долголетия. - 1998. - Том 7, № 2.- С. 136-139.

14. Кулішов С.К. Технічне забезпечення моделювання судинної недостатності для діагностики патогенетичних особливостей серцево-судинних захворювань // Укр. журн. мед. техніки і технології. - 1998. - № 4. - С. 59-61.

15. Кулішов С.К. Значення моделювання судинної недостатності для індивідуалізації медикаментозної терапії хворих ішемічною хворобою серця в поєднанні із артеріальною гіпертензією // Клін. фармація. - Харків. - 1998. - № 3. - С. 18-20.

16. Кулішов С.К. Зміни системної гемодинаміки як критерії залучення фізіотерапевтичних методів до комплексного лікування хворих на стабільну стенокардію від напруги // Мед. реабилитация, курортология, физиотерапия. - 1999. - 1 (17). - С. 15-17

17. Особливості діагностики та лікування хронічних гепатитів в поєднанні із серцево-судинною патологією / Воробйов Є.О., Кулішов С.К., Петренко В.О. і ін. // Зб. наук. праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Київ. – 2000. – С. 37-40.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні частини хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні статті.

18. Кулішов С.К. Периферична ішемія та реперфузія – як детермінанти об’ємно залежних змін системної гемодинаміки у хворих на ішемічну хворобу серця // Мед. перспект. – 2000. – Том 5, № 3. – С. 40-44.

19. Кулішов С.К. Спосіб оцінки стрес-антистресорної гемодинамічної реакції у хворих на ішемічну хворобу серця при моделюванні судинної недостатності // Одеський мед. ж. – 2000. - № 5 (61). – С. 55-57.

20. Кулішов С.К. Діагностика проявів післяішемічної реперфузії // Укр. мед. часопис. – 2001. - № 3 (23). – С. 92-95.

21. Кулишов С.К. Многомерное математическое моделирование системных эффектов реперфузии у больных ишемической болезнью сердца разного возраста // Пробл. старения и долголетия. - 2001.- Том 10, № 3.- С. 274-281.

22. Кулішов С.К. Особливості впливу системної гемодинаміки на моделювання периферичної судинної недостатності у хворих із стабільною стенокардією від напруги молодого і зрілого віку // Лікар. справа. – 2001. - № 4. - С. 34- 37.

23. Кулішов С.К. Особливості системної гемодинаміки при моделюванні гострої судинної недостатності у хворих на ішемічну хворобу серця залежно від наявності або відсутності супровідної артеріальної гіпертензії // Одеський мед. журн. - 2002. - №2 (70). - С. 56-58.

24. Кулішов С.К. Внутрішньосерцева гемодинаміка і скоротлива здатність міокарда у хворих на хронічну ішемічну хворобу серця як віддзеркалення адаптації до ішемії-реперфузії // Пробл. екології і медицини. – 2003. – Том 7, № 3-4. – С. 13 – 15.

25.Пат. №1811377 СССР МКИ А 61В 5/026 Устройство для диагностики состояния периферической гемодинамики: Пат. СССР №1811377 МКИ А 61В 5/026 / Кулишов С.К., Воробьев Е.А., Малич В.И.; Заявл. 12.03.91; Опубл. 23.04.93. - Бюл. № 15.

Особистий внесок полягає в запропонуванні основної ідеї, проведенні патентного пошуку, клінічній апробації методу.

26.Пат. №1811378 СССР МКИ А 61В 5/026 Устройство для диагностики состояния периферической гемодинамики. Пат. СССР №1811378 МКИ А 61В 5/026 / Кулишов С.К., Воробьев Е.А., Звягинцева Л.А., Малич В.И.; Заявл. 12.03.91; Опубл. 23.04.93. - Бюл. № 15.

Особистий внесок полягає в запропонуванні основної ідеї, проведенні патентного пошуку, клінічній апробації методу.

27.Пат. Российской Федерации №2019830 МКИ 5 G01 N 33/50 Способ прогнозирования обострения сопутствующего заболевания при активации основной патологии: Пат. Российской Федерации №2019830 МКИ 5 G01 N 33/50 / Кулишов С.К., Воробьев Е.А., Звягинцева Л.А., Борисова З.А.; Заявл. 02.07.91; Опубл. 15.09.94. - Бюл. № 17.

Особистий внесок полягає в запропонуванні основної ідеї, проведенні патентного пошуку, клінічній апробації методу.

28.Пат. України №6640 МКІ 5 G01 N 33/50 Спосiб прогнозування загострення супутнього захворювання при активацiї основної патологiї: Пат. України №6640.- МКІ 5 G01 N 33/50 / Кулiшов С.К., Воробйов Є.О., Звягiнцева Л.А., Борисова З.О.; Заявл. 02.07.91; Надруковано 29.12.94. - Бюл. № 8-I.

Особистий внесок полягає в запропонуванні основної ідеї, проведенні патентного пошуку, клінічній апробації методу.

29.Пат. України №13735 МКІ А 61В 5/026 Пристрій для діагностики стану периферичної гемодинаміки: Пат. України №13735 МКІ А 61В 5/026 / Кулiшов С.К., Воробйов Є.О., Звягiнцева Л.А., Маліч В.І.; Заявл. 12.03.91; Надруковано 25.04.97. - Бюл. № 2.

Особистий внесок полягає в запропонуванні основної ідеї, проведенні патентного пошуку, клінічній апробації методу.

30.Пат. України №63766 А МКІ А 61В 5/0452 Спосіб математично-інформаційного аналізу електрокардіограм: Пат. України №63766 А МКІ А 61В 5/0452 / Кулішов С.К., Воробйов Є.О., Яковенко О.М, Малич В.О. Заявл. 20.06.2003; Надруковано 15.01.2004. - Бюл. № 1.

Особистий внесок полягає в запропонуванні основної ідеї, проведенні патентного пошуку, клінічній апробації методу.

31. Дудченко М.А., Потяженко М.М., Кулишов С.К. Холтеровское ЭКГ мониторирование в диагностике реперфузионного кардиального синдрома при коронарной недостаточности // Тез. докл. обл. конф. и объединенного пленума УРП-ОП ВНМТО “Научно-технический прогресс и здоровье человека”. - Полтава . - 1987. - С. 30-31.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні частини хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні тез.

32. Диагностика реперфузионного кардиального синдрома при коронарной недостаточности / Дудченко М.А., Кулишов С.К., Потяженко М.М. и др. // Тез. докл. III съезда кардиологов УССР. - Черновцы. - 1988. - С. 106-107.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні частини хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні тез.

33. Экстракорпоральная и антиоксидантная терапия больных ИБС в сочетании с алиментарным ожирением / Кулишов С.К., Потяженко М.М., Казаков Ю.М. и др. // Тез. докл. пленума правления Республиканского научного общества терапевтов УССР “Неотложные состояния в клинике внутренних болезней. Экстракорпоральная, квантовая и микроволновая терапия в клинике внутренних болезней”. - Полтава. – 1989. – С. 129.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні частини хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні тез.

34. Электрокардиографический мониторинг при интенсивной терапии жизненно опасных нарушений сердечного ритма / Дудченко М.А., Потяженко М.М., Кулишов С.К. и др. // Тез. докл. IV Всесоюзного съезда анестезиологов реаниматологов. – Одесса. - 1989. - С. 32-34 .

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні частини хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні тез.

35. Геропротекторы в комплексном лечении больных ИБС пожилого возраста / Кулишов С.К., Воробьев Е.А., Звягинцева Л.А. и др. // Тез. и рефераты докл. Всесоюзного симпозиума “Гериатрические средства: экспериментальный поиск и клиническое использование”. – Киев. -1990. - С. 100-101.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні частини хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні тез.

36. Коррекция нарушенного гомеостаза у больных ИБС с сопутствующей патологией / Потяженко М.М., Дудченко М.А., Казаков Ю.М., Кулишов С.К. и др. // Тез. Всесоюзн. конф. “Физиология и патология гемостаза” . – Полтава. – 1991. - С. 143-144.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні частини хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні тез.

37.Кулишов С.К. Особенности синдрома пероксидации при остром инфаркте миокарда // Тез. докл. наук. конф. присв. 75-річчю проф. М.А.Дудченка і 20-річчю кафедри факультетської терапії “Актуальні питання клінічної медицини”. – Полтава. - 1994. - С. 127-128.

38. Кулішов С.К. Діагностика та напрями медикаментозної корекції синдрому реперфузії споживання при вінцевій хворобі // Тез. доп. I-го національного з'їзду фармакології “Сучасні проблеми фармакології”. - Полтава. - 1995. - С. 90-91.

39. Кулішов С.К. Значення моделювання судинної патології в клініці для індивідуалізації медикаментозної терапії вінцевої хвороби // Тез. доп. I-го національного з'їзду фармакології “Сучасні проблеми фармакології”. - Полтава. - 1995. - С.91.

40. Багатовимірне моделювання у клініці як технологія навчання системній діагностиці / Кулішов С.К., Воробйов Є.О., Кітура Є.М. та ін. // Матер. міжнародної наук.-метод. конф. “Роль ВУЗів у вирішенні проблем безперервної освіти та виховання особистості (від шкільної до післядипломної)”. – Харків. - 1995. - С. 179.

Особистий внесок полягає в формулюванні принципів багатовимірного моделювання у клініці, апробації методу в навчальному процесі та написанні тез.

41. Кулишов С.К. Велоэргометрия, реоплетизмографическая проба с компрессией-декомпрессией конечностей в диагностике реперфузионных эффектов у больных коронарной болезнью // Матер. доп. наук. конф. “Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні”. – Полтава. – 1996. - С. 214-215.

42. Кулишов С.К. Синдром пероксидации у больных острой и обострением хронической коронарной болезни // Матер. доп. наук. конф. “Актуальні питання теоретичної та клінічної медицини на сучасному рівні”. – Полтава. - 1996. - С. 215.

43.Кулішов С.К. Діагностика синдромів споживання: реперфузії і пероксидації у хворих на вінцеву хворобу // Мат. V конгресу кардіологів України. – Укр. кардіол. журн.. - 1997.- Додаток до №3/1996. - С.53.

44. Моделювання патогенезу захворювань внутрішніх органів як метод оптимізації навчання діагностиці, лікуванню і реабілітації хворих / Воробйов Є.О., Дудченко М.А., Кулішов С.К. та ін. // Тез. доп. республ. Наук.-метод. конф. “Проблеми підготовки медичних і фармацевтичних кадрів в Україні”. – Полтава. - 1998. - С. 152.

Особистий внесок полягає в формулюванні принципів моделювання у клініці, апробації методу в навчальному процесі та написанні тез.

45. Системно-антисистемний аналіз клініко-лабораторних даних в оптимізації навчання діагностиці синдромів реперфузії і пероксиадації споживання / Воробйов Є.О., Кулішов С.К., Дудченко М.А. та ін. // Матер. доп. наук.-метод. конф. “Сучасні проблеми підготовки фахівців у вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладах I-IV рівня акредитації МОЗ України”. – Тернопіль. – 1999. – С. 187-188.

Особистий внесок полягає в формулюванні принципів системно-антисистемного аналізу, апробації методу в навчальному процесі та написанні тез.

46.Аналіз збалансованості системної гемодинаміки, прооксидації і антиоксидації, реперфузії і антиреперфузії – як метод і організаційна форма навчання діагностиці ішемічної хвороби серця / Воробйов Є.О., Дудченко М.А., Кулішов С.К. та ін. // Матер. доп. навч.-метод. конф. “Дидактичні принципи навчання та їх реалізація у вищий медичній школі”. - Полтава. - 2000. - С. 17-19.

Особистий внесок полягає в формулюванні принципів аналізу, апробації методу в навчальному процесі та написанні тез.

47. Кулішов С.К., Воробйов Є.О. Про нешаблонні підходи до оцінки якості наукової продукції. Сучасні погляди на вирішення проблеми // Матер. наук.-практ. конф. “Сучасні підходи до оцінки якості наукової продукції у медичній галузі”. – Київ. – 2003. – С. 58-60.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні тез.

48.Кулішов С.К., Воробйов Є.О. Символьно-комп’ютерне моделюваняя алгоритмів діагностики оглушення міокарда у хворих на ішемічну хворобу серця // Тез. докл Республ. научн.-практ. конф. с международным участием “Новые технологии в диагностике и лечении заболеваний сердечно- сосудистой системы”. - Феодосия. - 2003.- С.29-30.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в обстеженні хворих, лікуванні, аналізі клінічного матеріалу та написанні тез.

49. Внутрішні хвороби. Диференціальний діагноз і лікування хворих / Є.О. Воробйов, М.А. Дудченко, В.М Ждан, Г.В. Волченко, Є.М. Кітура, С.К. Кулішов і ін. – Полтава: Дивосвіт, 2004. - С. 51-68.

Особистий внесок полягає в безпосередній участі в написанні підрозділу навчального посібника, що містить дані дисертаційної роботи.