Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Біохімія


Дереча Лариса Миколаївна. Стан біологічних мембран та вміст макро- і мікроелементів в організмі тварин і людини при дії етанолу : Дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Харківський держ. медичний ун-т. — Х., 2006. — 210арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 171-210.



Анотація до роботи:

Дереча Л.М. Стан біологічних мембран та вміст макро- і мікроелементів в організмі тварин і людини при дії етанолу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата біологічних наук за спеціальністю 03.00.04 – біохімія. – Харківський національний університет, Харків, 2005.

Подано результати досліджень короткочасної і тривалої дії етанолу на вміст макро- і мікроелементів (K, Na, Ca, Mg, Zn, Cu) в органах і тканинах тварин залежно від тривалості дії етанолу. Показано особливості змін активності металоферментів у тварин при короткочасній і тривалій дії етанолу.

Показано, що вплив етанолу на стан біологічних мембран в організмі проявляється змінами активності мембранозв’язаних ферментів (Na+,K+-АТФази, Ca2+-АТФази і Mg2+-АТФази). Для тривалої дії етанолу характерним є підсилення процесів ПОЛ (про що свідчить накопичення дієнових кон’югатів, малонового діальдегіду, збільшення інтенсивності БХЛ) за умов початкової компенсації і наступного виснаження антиоксидантних систем.

Обґрунтовано включення визначення вмісту макро- і мікроелементів (K, Na, Ca, Mg, Zn, Cu) в органах и тканинах для використання як додаткового критерію діагностики смерті від отруєння етанолом.

У дисертаційній роботі подано теоретичне, експериментальне узагальнення та вирішення наукового завдання, пов’язаного з вивченням функціонального стану біологічних мембран та визначенням особливостей змін вмісту макро- і мікроелементів за умов короткочасної і тривалої дії етанолу на організм експериментальних тварин, з можливістю подальшого використання одержаних даних вмісту макро- і мікроелементів як додаткових критеріїв діагностики смерті від отруєння етанолом.

1. За тривалої дії етанолу відбуваються зміни функціонального стану біологічних мембран клітин печінки та головного мозку, свідченням чого є зниження у них майже вдвічі активності мембранозв’язаних ферментів Na+,K+-АТФази, Ca2+-АТФази і Mg2+-АТФази.

2. В експериментальних тварин при дії етанолу суттєво підсилюються процеси ПОЛ, про що свідчить збільшення майже вдвічі порівняно з контролем вмісту малонового діальдегіду і дієнових кон’югатів у сироватці крові.

3. Зміни у системі антиоксидантного захисту при тривалій дії етанолу характеризуються підвищенням в крові на 15-ту добу активності СОД, каталази і пероксидази. Збільшення строків вживання етанолу до 30-ти діб супроводжується зниженням активності ферментів антиоксидантного захисту та вмісту SH-груп і глутатіону.

4. За короткочасної (з дослідженням на першу та п’яту годину після введення) та тривалої (15 діб, одного і трьох місяців) дії етанолу в органах і тканинах тварин відбувається перерозподіл макро- і мікроелементів, що характеризується підвищенням вмісту міді, натрію, кальцію з паралельним зниженням вмісту цинку, магнію і калію в сироватці крові, з переважним підвищенням вмісту кальцію і зниженням цинку в печінці, кальцію і цинку – в серці, магнію і цинку – в легенях, магнію, цинку і міді – в нирках, міді – в головному мозку, підвищенням вмісту кальцію і зниженням вмісту міді і цинку в селезінці. Виразність змін вмісту макро- і мікроелементів залежить від тривалості дії етанолу.

5. В умовах короткочасної і тривалої дії етанолу у сироватці крові тварин суттєво зростали активності АДГ (в середньому на 87,9 %), АСТ, АЛТ, ГГТП і ЛФ (на 55,3 %), ЦП і ЛДГ (на 19,8 %), виразність змін активностей залежала від тривалості дії етанолу, зростаючи з часом інтоксикації, і залишались підвищеними для АДГ, ГТП, АЛТ, АСТ і ЛФ навіть при подальшому припиненні введення етанолу.

6. Для осіб, померлих від отруєння етанолом, характерним є підвищення вмісту міді, натрію, кальцію з паралельним зниженням вмісту цинку, магнію і калію в сироватці крові, переважне підвищення вмісту кальцію і зниження цинку в печінці, кальцію і цинку – в серці, магнію і цинку – в легенях, магнію, цинку і міді – в нирках, міді – в головному мозку, підвищення вмісту кальцію і зниження вмісту міді і цинку в селезінці, підвищення вмісту міді, кальцію і зниження вмісту цинку у волоссі. На підставі аналізу даних експерименту на тваринах і трупному матеріалі розроблено додаткові критерії діагностики смерті від отруєння етанолом за визначенням в органах і тканинах вмісту калію, натрію, кальцію, магнію, цинку і міді.

Публікації автора:

1. Дереча Л.Н. Содержание кальция, магния, цинка, меди и активность церулоплазмина в крови больных алкоголизмом // Биологический вестник. – 1999. – Т. 3.– № 1, 2. – С. 76–78.

2. Дереча Л.Н. Влияние острого отравления алкоголем на перераспределение цинка и меди // Експериментальна і клінічна медицина. – 2000. – № 4. – С. 18–20.

3. Дереча Л.М. Вміст кальцію, магнію, цинку, міді й активність церулоплазміну в крові хворих на алкоголізм // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – № 1. – С. 40-42.

4. Дереча Л.Н. Перераспределение макроэлементов в органах и тканях при остром отравлении этанолом // Експериментальна і клінічна медицина. – 2001. – № 3. – С. 61–63.

5. Патент 47315 А Україна (UA) (51) 7А61В10/00. Спосіб діагностики смерті від отруєння алкоголем / В.О.Татаренко, Л.М.Дереча (Україна); Заяв. 09.11.2001 р.; Опубл. 17.06.2002 р.

6. Дереча Л.Н. К вопросу о влиянии алкогольной интоксикации на организм в целом и его микроэлементный состав (Обзор) // Український вісник психоневрології. – 1998. – Т.6. – Вип. 3 (18). – С. 77–79.

7. Дереча Л. Н. Изменение фонда макро- и микроэлементов и активности ферментов при алкоголизме // Экспертное обеспечение правосудия на современном этапе судебно-правовой реформы: Сб. науч.-практ. матер. (к 10-летию Крымского отделения Харьковского НИИ судебных экспертиз им. Засл. проф. Н.С.Бокариуса). – Симферополь: Таврида, 2000. – С. 116–121.

8. Дереча Л.М. Роль алкоголю в етіології злочинів (деякі питання судової медико-біологічної експертизи) // Вісник Академії правових наук України. – 2001. – № 1 (24). – С. 198–208.

9. Дереча Л.М., Татаренко В.О. Судово-медичне дослідження алкогольного отруєння // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики: Зб. наук.-прак. матер. (до 55-річчя видання роботи С.М.Потапова «Введение в криминалистику»). – Х.: Право, 2001. – С. 281–288.

10. Дереча Л. М. Діагностика смерті від отруєння алкоголем // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики: Зб. матер. міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 19-20 червня 2002 р.). – Х.: Право, 2002. – С. 586-589.

11. Жуков В.І., М’ясоєдов В.В., Дереча Л.М. Соціальні, криміногенні та медико-біологічні аспекти алкоголізму // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики: Зб. наук.-практ. матер. (до 80-річчя заснування Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз). – Х.: Право, 2003. – С. 534–538.

12. М’ясоєдов В.В., Дереча Л.М. Вплив етанолу на біологічні мембрани і мембранні процеси // Матер. міжнар. наук.-практ. конф. «Сучасні судово-експертні технології в кримінальному і цивільному судочинстві». – Х.: УВС, 2003. – С. 260-262.

13. Дереча Л.М., Татаренко В.О. Рівень міді та ферментативна активність церулоплазміну у сироватці крові та печінці при смертельному отруєнні етанолом // Пр. наук.-практ. конф. «До 100-річчя заснування Харківської судово-медичної служби». – Х.: ХУОЗ, 1997. – С. 27–28.

14. Зовский В.Н., Дереча Л.Н., Артемчук А.Ф. Изменения фонда микроэлементов на различных этапах формирования алкогольной зависимости у подростков // Праці наук.-практ. конф. «Медико-соціальні аспекти стану здоров’я дітей і підлітків». – Х.: УНДІОЗДП, 1998. – С. 34–36.

15. Дереча Л.М., Григорова І.А., Татаренко В.О., Зовський В.М. Експертиза гострої алкогольної інтоксикації // Актуальні питання теорії та практики судової експертизи (матеріали конференції). – Х.: ХМАПО, 2000. – Вип. VІ. – С. 152–155.

16. Derecha L.N., Myasoedov V.V. Сeruloplasmin as «marker» alcoholic intoxication // Тр. научн. конф., посвященной 100-летию со дня рождения акад. И.Н.Буланкина «Научное наследие академика И.Н.Буланкина и его развитие современной биохимии». – Х.: ХНУ, 2001. – С. 38–39.

17. Дереча Л.Н., Григорова И.А., Татаренко В.А., Зовский В.Н. Сравнительная характеристика микроэлементного состава сыворотки крови у лиц, злоупотребляющих алкоголем, больных алкоголизмом и животных, подвергавшихся алкогольной интоксикации // Актуальні питання теорії та практики судової експертизи (матеріали конференції). – Х.: ХМАПО, 2000. – Вип. VІ. – С. 150–152.

18. Дереча Л.М. Вплив алкоголю на фонд макро- і мікроелементів та активність металоферментів: Пр. конф. молодих вчених Харк. держ. мед. ун-ту «Медицина третього тисячоліття» (м. Харків, 17-18 січня 2002 р.). – Х.: ХДМУ, 2002. – С. 12.

19. Дереча Л.М. Діагностика смерті від отруєння алкоголем // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики: Зб. матер. міжнар. наук.-практ. конф. (м. Харків, 19-20 червня 2002 р.). – Х.: Право, 2002. – С. 586-589.

20. Дереча Л.Н., Дьяченко А.Ф., Дикий Н.П., Медведєва Е.П. О возможности исследования волос животных методами ядерной физики // Криминалистика и судебная экспертиза. – 2004. – Вып. 52. – С. 121–129.

21. Дереча Л.М., Беспалов Ю.Г, Бондаренко В.А., М’ясоєдов В.В. Системний підхід до використання біохімічних параметрів для діагностики смерті від отруєння етанолом // Теорія та практика судової експертизи і криміналістики. – 2005. – Вип. 5. – С. 485–491.

22. Дереча Л.М., М’ясоєдов В.В., Зовський В.М., Шевченко О.Ф. Кальцій: біологічна роль і діагностична значущість при алкоголізмі // Довженківські читання: теорія і практика наркології: Матер. VІ Укр. наук.-практ. конф., присвяченої 87-й річниці з дня народження Засл. лікаря України, Народ. лікаря СРСР Олександра Романовича Довженка (5–6 квітня 2005 р.). – Х.: Плеяда, 2005. – С. 116–118.

23. Дереча Л.М., М’ясоєдов В.В. Вміст загальних ліпідів і холестерину в органах і тканинах тварин за умов дії етанолу // Актуальні питання та перспективи розвитку судової медицини та криміналістики: Матер. міжнар. наук.-практ. конф. судових медиків та криміналістів, присвяченої 200-річчю кафедри судової медицини та основ права Харківського державного медичного університету (м. Харків, 14-16 вересня 2005 р.). – Х.: ХДМУ. – 2005. – С. 157.

24. Дереча Л.М., М’ясоєдов В.В. Перекисне окиснення ліпідів при тривалій дії етанолу на теплокровний організм // Актуальні питання та перспективи розвитку судової медицини та криміналістики: Матер. міжнар. наук.-практ. конф. судових медиків та криміналістів, присвяченої 200-річчю кафедри судової медицини та основ права Харківського державного медичного університету (м. Харків, 14-16 вересня 2005 р.). – Х.: ХДМУ. – 2005. – С. 156.

25. М’ясоєдов В.В., Дереча Л.М., Беспалов Ю.Г., Носов К.В. Системні аспекти гомеостазу і діагностика смерті від отруєння етанолом // Актуальні питання та перспективи розвитку судової медицини та криміналістики: Матер. міжнар. наук.-практ. конф. судових медиків та криміналістів, присвяченої 200-річчю кафедри судової медицини та основ права Харківського державного медичного університету (м. Харків, 14-16 вересня 2005 р.). – Х.: ХДМУ. – 2005. – С. 167.

26. Дереча Л.Н., Дьяченко А.Ф. Использование ядерно-физических методов в судебно-биологической экспертизе // Вопросы криминологии, криминалистики и судебной экспертизы: Сб. науч. тр. – Мн.: Право и экономика, 2005. – № 2 (19). – С. 214-218.