Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Анфілова Марина Родіонівна. Стан ендогенної інтоксикації при псоріазі в залежності від віку хворих та комплексна дезинтоксикаційна коригуюча терапія : дис... канд. мед. наук: 14.01.20 / Вінницький національний медичний ун-т ім. М.І.Пирогова. — К., 2007. — 186арк. — Бібліогр.: арк. 135-172.



Анотація до роботи:

Анфілова М.Р. Стан ендогенної інтоксикації при псоріазі в залежності від віку хворих та комплексна дезинтоксикаційна коригуюча терапія. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20. – шкірні та венеричні хвороби. – Національний медичний університет ім. О.О. Богомольця, Київ 2007.

У дисертації наведено теоретичне і практичне узагальнення та нове розв’я-зання наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності лікування хворих на псоріаз різного віку, із застосуванням ефективної оригінальної комплексної дезинтоксикаційної коригуючої терапії, на основі виявленого нами синдрому ендогенної інтоксикації, який у хворих на псоріаз має свої вікові особливості.

Дослідження особливостей стану ендогенної інтоксикації у 202 хворих на псоріаз в різних вікових групах було проведено за допомогою інформаційно-індексних показників: активності церулоплазміну, активності супероксид-дисмутази, еритроцитарного індексу ендогенної інтоксикації, рівня вмісту молекул середньої маси, електроседиментаційного потенціалу, вмісту малонового діальдегіду, вмісту гідроперекисів ліпідів, активності клітинних ферментів: сукцинатдегідрогенази, мієлопероксидази в крові хворих, концентрації гомоцистеїну. Також було досліджено їх роль в патогенезі псоріазу та вікові особивості. Визначено, що в різні періоди життя хворих на псоріаз змінюються чинники, які відіграють основну роль в формуванні синдрому ендогенної інтоксикації.

Була доведена ефективність розробленого оригінального ефективного методу комплексної дезинтоксикаційної коригуючої терапії з включенням гіпоглютенової дієти, спіруліни – 4 гр. на добу, силіксу – 100 мг на кг маси тіла на добу, ультрафіолетового опромінення за схемою, запропонованою проф. Потоцьким І.І, в модифікації кафедри шкірних та венеричних хвороб ВНМУ
ім. М.І. Пирогова, яка дозволяє рекомендувати його для широкого впровадження в практичну дерматологію.

У дисертації наведено теоретичне і практичне узагальнення залежності синдрому ендогенної інтоксикації від віку хворих на псоріаз та нове розв’язання наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності лікування хворих на псоріаз різного віку із застосуванням ефективної оригінальної комплексної дезинтоксикаційної коригуючої терапії, на основі виявленого нами синдрому ендогенної інтоксикації, який у хворих на псоріаз має свої вікові особливості.

  1. Клініко-лабораторне обстеження 202 хворих на псоріаз виявило, що у цих пацієнтів має місце синдром ендогенної інтоксикації, обумовлений суттєвим підвищення в крові хворих метаболітів перекисного окислення ліпідів (вмісту малонового діальдегіду, гідроперекисів ліпідів), вмісту молекул середньої маси, показника еритроцитарного індексу ендогенної інтоксикації, електроседимен-таційного потенціалу, концентрації гомоцистеїну, зниженням компонентів анти-оксидантного захисту (активності супероксиддисмутази, церулоплазміну) та цитохімічної активності ферментів імуноцитів (сукцинатдегідрогенази та мієлопероксидази).

2. Враховуючи встановлені між вивченими інформаційно-індексними показниками ендотоксикозу тісні прямопропорційні та оберненопропорційні зв’язки, можна рекомендувати використовувати їх як діагностичний критерій для визначення прогресування, стабілізації, контролю ефективності лікування у хворих на псоріаз в різних вікових групах.

  1. В різні періоди життя хворих на псоріаз змінюються чинники, які відіграють основну роль в формуванні синдрому ендогенної інтоксикації. Значення кожного з показників є різним у хворих в залежності від їх віку, тому що навіть здоровий організм людини постійно знаходиться під впливом різних факторів, постійно змінюється, пристосовується для підтримки гомеостазу.

  2. Найбільш суттєво синдром ендотоксикозу проявляється у хворих на псоріаз дітей, віком до 10 років, що на нашу думку, пов’язано з незрілістю органів та систем, які відповідають за компенсаторно-адаптаційні процеси; у хворих на псоріаз 60 років і старших – це пов’язано, навпаки, із явищами декомпенсації захисних можливостей організму; а у віці 50 – 59 років, з тим, що саме у цьому віці відбувається остання гормональна перебудова організму і всі компенсаторні системи навіть у здоровому організмі знаходяться в напруженому стані.

5. Одним із компонентів порушення обміну цистеїну при псоріазі, деструкції міжклітинних зчеплень є порушення обміну сірковмісної амінокислоти гомоцистеїну, а конкретніше її надлишкове утворення, яке ми виявили у хворих на псоріаз.

  1. Знаючи найголовніші компоненти синдрому ендотоксикозу, які змінюються в залежності від віку хворих на псоріаз, в подальшому необхідно коригувати їх з обов’язковим урахуванням вікового фактору.

  2. З метою корекції синдрому ендогенної інтоксикації та удосконалення лікування хворих на псоріаз нами була розроблена комплексна дезинтоксикаційна коригуюча терапія з включенням гіпоглютенової дієти, спіруліни – 4 гр. на добу, силіксу – 100 мг на кг маси тіла на добу, ультрафіолетового опромінення за схемою, запропонованою проф. Потоцьким І.І, в модифікації кафедри шкірних та венеричних хвороб ВНМУ ім. М.І. Пирогова, протягом 21 доби.

  3. Для визначення ефективності запропонованої схеми обстежені хворі на псоріаз були розділені на дві рандомізовані групи: основну, хворі якої одержували комплексну дезинтоксикаційну коригуючу терапія з включенням гіпоглютенової дієти, силіксу і спіруліни та порівняльну, хворі якої отримували традиційну терапію так званий "алгоритм клініки" без гіпоглютенової дієти, силіксу та спіруліни. Після курсу лікування показники ендогенної інтоксикації достовірно покращились в обох групах, але в основній групі вони були вирогідно суттєвішими, ніж в порівняльній. Слід зауважити, що в обох групах показники ендотоксикозу після проведеного лікування не досягали нормальних цифр, що є підґрунтям для продовження та удосконалення комплексної терапії з обов’язковим урахуванням вікового фактора хворих на псоріаз.

  4. Розроблена нами схема комплексної дезинтоксикаційної коригуючаої терапії сприяла клінічному одужанню 41 (41 %) та значному покращанню 33 (33 %) хворих із 102 пацієнтів основної групи, а в порівняльній групі, відповідно – 20 (20 %) та 28 (28 %) серед 100 хворих. Тривалість лікування хворих у стаціонарних умовах основної групи зменшилась в середньому на 7 діб: хворі основної групи лікувались в стаціонарі в середньому 21,4+ 0,3 ліжко-дня, а хворі порівняльної групи – 28,6+ 0,4. Збільшився термін ремісії на 6,7 місяців: у хворих основної групи вона складала 13,2+ 0,4 місяця, а у хворих порівняльної групи – 6,5+ 0,2 місяця.

  5. Розроблена та апробована нами оригінальна ефективна схема комплексної дезинтоксикаційної коригуючаої терапії з включенням гіпоглютенової дієти, силіксу та спіруліни характеризується доступністю застосування хворими різного соціального статусу, зручністю використання як в стаціонарних, так і в амбулаторних умовах, фактичною відсутністю протипоказань та ускладнень зі сторони різних органів та систем.

Публікації автора:

1. Анфілова М.Р. Аспекти вікових особливостей клініки та перебігу псоріазу //Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2004. – № 8(2). – С. 500–502.

2. Анфілова М.Р., Ляшенко І.Н., Бондар С.А., Труніна Т.І. Вікові особливості ендогенної інтоксикації у хворих на псоріаз за показниками сигма-ШОЕ і гідролаз клітин крові та комплексна дезинтоксикаційна коригуюча терапія //Дерматовенерологія, Косметологія, Сексопатологія. – 2004. –№ 3–4(7). – С. 91– 98. Авторка самостійно провела аналіз літератури за темою публікації, обстежила хворих на псоріаз, визначила у них рівень вмісту сигма-ШОЕ та активність ферментів мієлопероксидази та сукцинатдегідрогенази, виконала статистичну обробку отриманих даних.

3. Анфілова М.Р. Активність церулоплазміну в крові хворих на псоріаз в залежності від їх віку та її динаміка після комплексної дезинтоксикаційної коригуючої терапії //Вісник Вінницького національного медичного університету. – 2005. – № 9(2). – С. 242–244.

4. Анфілова М.Р., Миронюк Т.М., Ляшенко І.Н., Бондар С.А., Труніна Т.І. Спіруліна та силікс в комплексному лікуванні хворих на псоріаз та атопічний дерматит //Дерматовенерологія, Косметологія, Сексопатологія. – 2006. – № 1–2(9). – С. 170 – 174. Авторка самостійно провела обстеження хворих на псоріаз, визначила у них рівень електроседментаційного потенціалу, еритроцитарного індексу ендогенної інтоксикації та активність ферментів, виконала статистичну обробку отриманих даних. Підготувала публікацію до друку.

5. Анфілова М.Р., Ляшенко І.Н., Бондар С.А., Труніна Т.І. Роль гомоцистеїну в патогенезі псоріазу та його динаміка в залежності від віку хворих //Детматологія та венерологія. – 2006. – №4 (34). – С. 17–20. Авторка самостійно провела аналіз літератури за темою публікації, обстежила хворих на псоріаз, визначила у них рівень вмісту гомоцистеїну в плазмі крові, виконала статистичну обробку отриманих даних.

6. Анфілова М.Р. Дослідження залежності показників систем анти та прооксидантів при псоріазі від вікового фактора та їх корекція комплексним лікуванням // Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2007. – №1(24). – С. 48–51.

7. Пат. 12048 UA, МПК А61К31/00. Спосіб комплексної коригуючої терапії хворих на псоріаз / М.Р.Анфілова, І.Н.Ляшенко, С.А.Бондар, Т.І.Труніна; ВДМУ.– №200507431; Заявл. 25.07.2005; Опубл. 16.01.2006; Бюл. №1 – 3 с. Авторка особисто приймала участь в розробці моделі комплексного коригуючого лікування хворих на псоріаз, провела інформаційно-патентний пошук, клінічні та біохімічні дослідження, провела статистичну обробку отриманих результатів, здійснила впровадження даного способу.

8. Анфілова М.Р, Ляшенко І.Н., Бондар С.А., Труніна Т.І. Вікові особливості ендогенної інтоксикації у хворих на псоріаз // Мат. І з'їзду укр. асоціації лікарів-дермтовенерологів і косметологів. Український журнал дерматології, венерології, косметології.– Київ, 2005. – С. 118. Авторка самостійно провела аналіз літератури за темою публікації, обстежила хворих на псоріаз, визначила у них рівень вмісту ЕСП та активність ферментів, виконала статистичну обробку отриманих даних.

9. Анфілова М.Р, Ляшенко І.Н., Бондар С.А., Труніна Т.І. Комплексне дезинтоксикаційно-антиоксидантне лікування хворих на псоріаз // Мат. І з'їзду укр. асоціації лікарів-дермтовенерологів і косметологів. Український журнал дерматології, венерології, косметології.– Київ, 2005. – С. 117. Авторка самостійно провела обстеження хворих на псоріаз, визначила у них рівень вмісту гідроперекисів та активність супероксиддисмутази, виконала статистичну обробку отриманих даних.

10. Анфілова М.Р.Спіруліна у комплексному лікуванні хворих на псоріаз // Мат. 77-ї міжвузівської наук.-практ. конф. студентів та молодих вчених. Сімферополь, 20 квітня 2005 р.- Сімферополь, 2005.- С. 9.

11. Анфілова М.Р. Вікові особливості ендогенної інтоксикації у хворих на псоріаз за показниками вмісту середніх молекулярних пептидів і сорбційної здатності еритроцитів та комплексна дезинтоксикаційна коригуюча терапія // Мат. ІІ міжвузівської наук.-практ. конф. студентів та молодих вчених.- Вінниця, 2005.- С. 56-57.

12. Анфілова М.Р. Інгібітори ліпідної пероксидації у хворих на псоріаз та їх залежність від вікового фактору // Мат. ХІ університетської наук.-практ. конф. молодих вчених та фахівців. Вінниця, 18 травня 2005 р.- Вінниця, 2005.- С. 5-6.

13. Анфілова М.Р, Ляшенко І.Н., Бондар С.А., Труніна Т.І. Особливості перебігу псоріазу в залежності від віку хворих // Мат. І з'їзду укр. асоціації лікарів-дермтовенерологів і косметологів. Український журнал дерматології, венерології, косметології.– Київ, 2005.- С. 117. Разом з співавторами виконано клінічне обстеження хворих. Підготовка матеріалів до друку здійснена самостійно.

14. Анфілова М.Р., Ляшенко І.Н., Бондар С.А., Труніна Т.І. Вікові особливості антиоксидантної системи хворих на псоріаз // Актуальні проблеми клінічної, експериментальної профілактичної медицини та стоматології: Мат. всеукр. наук.-практ. конф. молодих вчених. Донецьк, 6-8 квітня 2006 р.- Донецьк, 2006.- С. 181. Авторка самостійно провела аналіз літератури за темою публікації, обстежила хворих на псоріаз, визначила у них рівень активності церулоплазміну, виконала статистичну обробку отриманих даних.

15. Анфілова М.Р., Ляшенко І.Н., Бондар С.А., Труніна Т.І. Роль гомоцистеїну в патогенезі псоріазу // Дерматовенерологія в проблемі сімейного лікаря: Мат. наук.-практ. конф. Київ, 30-31 березня 2006 р.- Київ, 2006.- С. 11. Авторка самостійно провела обстеження хворих на псоріаз, визначила у них рівень концентрації гомоцистеїну, виконала статистичну обробку отриманих даних. Підготувала публікацію до друку.

16. Анфілова М.Р., Ляшенко І.Н., Бондар С.А., Труніна Т.І. Вміст гідроперекисів ліпідів в плазмі крові хворих на псоріаз та їх динаміка в залежності від вікового фактора // Мат. міжнар. наук.-практ. конф. студентів, інтернів, магістрів, аспірантів та молодих вчених. Ужгород, квітень 2006 р.- Ужгород, 2006.- С. 123. Авторка самостійно провела аналіз літератури за темою публікації, обстежила хворих на псоріаз, визначила у них рівень вмісту гідроперекисів ліпідів, виконала статистичну обробку отриманих даних.

17. Анфілова М. Р., Миронюк Т.М., Бондар С.А., Труніна Т.І., Ляшенко І.Н. Активність клітинних ферментів мієлопероксидази та сукцинатдегідроге-нази у дітей, хворих на псоріаз та атопічний дерматит // Мат. ІІІ міжнар. мед.-фарм. конф. студентів та молодих вчених. Всеукраїнський медичний журнал молодих вчених.– Чернівці, 2006. – №8. – С.16. Авторка самостійно провела аналіз літератури за темою публікації, обстежила хворих на псоріаз, визначила у них рівень активності клітинних ферментів, виконала статистичну обробку отриманих даних.

18. Анфілова М. Р., Ляшенко І.Н., Бондар С.А., Труніна Т.І., Юсумбелі О.Р., Полінкевич С.Г., Макарчук І.М. Розподіл рівня вмісту малонового діальдегіду у хворих на псоріаз та його зв’язок з віковим фактором // Молодь та медична наука на початку ХХІ століття: Мат. ІІІ міжнар. наук. конф. студентів та молодих вчених.- Вінниця, 2006.- С. 92-93. Авторка самостійно провела обстеження хворих на псоріаз, визначила у них рівень вмісту малонового діальдегіду, виконала статистичну обробку отриманих даних.