Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Афанасьєва Оксана Олександрівна. Стан гемодинаміки, оксидантної та антиоксидантної систем при гострих лейкозах у дітей. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2007.



Анотація до роботи:

Афанасьєва О.О. Стан гемодинаміки, оксидантної та антиоксидантної систем при гострих лейкозах у дітей. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.10 – педіатрія. – Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2007.

Дисертаційна робота містить нове вирішення питань вдосконалення методів ранньої діагностики, профілактики і прогнозуванні кардіотоксичних ускладнень у дітей з гострими лейкозами на тлі поліхіміотерапії.

Встановлено, що більш ніж у половини спостережуваних дітей (53,9%) в процесі хіміотерапії відмічається розвиток кардіоміопатії, що виявляється зміною біоелектричної активності міокарда, порушенням скоротливої, насосної його функції, а також діастолічних властивостей.

Показано, що формування систолічної та діастолічної дисфункцій міокарда відбувається ще до початку лікування під впливом основного захворювання, проте основна роль в патогенезі кардіальних ускладнень належить токсичному впливу хіміотерапії, що підтверджують морфологічні дані міокарда померлих дітей: разом з невеликими ділянками бластної інфільтрації на перший план виступає розвиток масивного апоптозу кардіоміоцитів, некрозу тканин в міокарді.

Зміни в метаболізмі оксидантно-антиоксидантної системи розглядаються як головна ланка в механізмах розвитку токсичної кардіоміопатії при гострому лейкозі у дітей. Визначено, що як до лікування, так і на всіх його етапах активність оксидативних механізмів у декілька разів перевищує таку антиоксидантів, при цьому прояви оксидативного стресу і дефіцит оксиду азоту більш виражені у дітей з ГЛ за наявності кардіоміопатії.

Розроблений алгоритм прогнозування розвитку кардіотоксичних ускладнень у дітей з ГЛ в процесі хіміотерапії.

  1. У дисертації приведено теоретичне обґрунтування і нове рішення наукової задачі, яке полягає у вдосконаленні методів ранньої діагностики, профілактики і прогнозування кардіотоксичних ускладнень у дітей з гострими лейкозами на тлі поліхіміотерапії на основі вивчення клініко-гемодинамічних і морфологічних особливостей пошкодження міокарда, структурно-функціональних взаємозв'язків показників гемодинаміки і вільнорадикальних процесів, системи антиоксидантного захисту і оксиду азоту.

  1. У дебюті гострого лейкозу нерідко визначаються помірно виражені порушення діастолічної (28,1%) та систолічної (26,03%) функції міокарда. Із збільшенням тривалості хіміотерапії відбувається зростання частоти і тяжкості цих порушень (до завершення терапії систолічна дисфункція визначається у 53,9% дітей, діастолічна – у 81,3% дітей) і виявляється взаємозв'язок формування типів гемодинаміки з порушеннями оксидантно-антиоксидантних процесів і виснаженням системи оксиду азоту.

  2. В процесі хіміотерапії дітей, хворих на гострий лейкоз, прогресування діастолічної і систолічної дисфункцій обумовлене кардіотоксичною її дією. Це підтверджується і результатами морфологічного дослідження міокарда померлих дітей – разом з невеликими ділянками бластної інфільтрації виявляються більш виражені зміни у вигляді вогнищ крововиливів, некрозу, апоптозу кардіоміоцитів, які частіше відмічалися у дітей, що одержали більше число курсів хіміотерапії.

  3. Прогресування діастолічної дисфункції відбувається незалежно від наявності систолічної, при цьому патогенетична роль діастолічної дисфункції в патернах підвищується на один ранг від етапу до етапу лікування, займаючи перше місце після завершення хіміотерапії. Порушення показників діастолічної функції є предиктором розвитку кардіотоксичних ускладнень в процесі поліхіміотерапії.

  4. У дітей, хворих на гострий лейкоз, частка внеску чинників (початкового порушення гемодинаміки), що сприяють розвитку кардіотоксичних ускладнень складає 38,92%, а вплив хіміотерапії виявився майже в два рази більшим (61,08%). При цьому основною патогенетичною ланкою кардіотоксичних ускладнень є вторинні механізми порушення оксидантно-антиоксидантних процесів (під впливом хіміотерапії), на частку яких припадає 77,82%, тоді як на долю первинних (початкових порушень) – 22,18%.

  5. Характер кореляційних зв'язків, їх щільність і якість у дітей з гострим лейкозом свідчить про те, що до моменту закінчення поліхіміотерапії має місце зміна внутри- і міжсистемної інтеграції в межах показників систем гемодинаміки і оксидантно-антиоксидантної системи, що характеризується підвищеною інтеграційною здатністю, проте погіршенням компенсаторної якості цієї взаємодії з переважанням патогенетичних зв'язків.

  6. Більш ніж у половини (53,9%) хворих гострим лейкозом на тлі сучасних програм поліхіміотерапії відбуваються порушення скоротливої, насосної функції міокарда, його діастолічних властивостей, активація вільнорадикального окислення ліпідів і білків без адекватного підвищення вмісту ферментів антиоксидантного захисту і пригнічення метаболізму оксиду азоту, що дозволяє трактувати їх як прояви токсичної кардіоміопатії.

  7. Високо інформативними прогностичними критеріями формування вторинної токсичної кардіоміопатії є: кінцевий діастолічний об'єм лівого шлуночка, рівень нітратів (NO2) в сироватці крові, швидкість раннього діастолічного наповнення лівого шлуночка, рівень супероксиддисмутази, тромбоцитів, терапевтична група ризику, рівень малонового диальдегіду, наявність лимфаденопатії, стигм дизембріогенезу, вік пацієнта і рівень глутатіонпероксидази. Визначені ознаки, що є першорядними для їх терапевтичної корекції в процесі поліхіміотерапії: рівень глутатіонпероксидази і карбонілірованих білків в сироватці крові.

Публікації автора:

  1. Характеристика изменений сердца у детей с острыми лимфобластными лейкозами на фоне полихимиотерапии / Врачебная практика. – 2005. – №5. – С. 22-27. У співавторстві з Ю.В. Одинцем. Дисертант здійснила клінічне спостереження за дітьми з гострими лейкозами, вивчила інформаційно-літературні джерела, провела статистичну обробку матеріалу, аналіз одержаних результатів, підготовлено результати до друку.

  2. Изменения систолической и диастолической функции левого желудочка при острых лейкозах у детей / Медицина сегодня и завтра. – 2006. – №.2 – С. 73-78. У співавторстві з Ю.В. Одинцем, Т.С. Введенською. Автор провела клінічне обстеження дітей з гострими лейкозами, брала участь в проведенні доплерографії серця, виконала статистичну обробку матеріалу, аналіз і узагальнення одержаних результатів, підготовка до друку.

  3. Клинико-морфологическая характеристика детей и подростков, умерших от острых лейкозов / Врачебная практика. – 2006. – №.4 – С.103-109. У співавторстві з Ю.В. Одинцем, Г.І. Губіною-Вакулик. Дисертант здійснювала клінічне спостереження за дітьми з гострими лейкозами, брала участь в проведенні морфологічного дослідження стану міокарда і судин померлих пацієнтів, провела аналіз і статистичну обробку результатів та оформлення статті.

  4. Роль оксидантно-антиоксидантной системы и оксида азота в патогенезе кардиальных осложнений у детей с острыми лейкозами / Проблеми медичної науки та освіти. – 2006. – №3. – С. 83-85.

  5. Значение оксидативного стресса в формировании кардиальной патологии у детей с острым лейкозом на фоне полихимиотерапии / Современная педиатрия. – 2007. – №1 – С. 71-76.

  6. Клинико-функциональная характеристика сердечно-сосудистой системы у детей с острыми лейкозами на фоне полихимиотерапии / Таврический медико-биологический вестник. Материалы ІІІ Всеукр. научно-практ. конференции «Актуальные вопросы детской кардиоревматологии», м. Євпаторія. – 2004. – Т.7, №3. – С. 19. У співавторстві з Ю.В. Одинцем. Автор провела клінічне обстеження дітей з гострими лейкозами, провела статистичну обробку матеріалу, аналіз одержаних результатів.

  7. Особенности кардиогемодинамики у детей с острыми лейкозами / Матеріали 11-го з’їзду педіатрів України, м. Київ. – 2004. – С. 140-141. У співавторстві з Ю.В. Одинцем. Дисертант здійснювала клінічне обстеження хворих, брала участь у проведенні ехокардіографії, провела аналіз одержаних результатів, статистичну обробку матеріалу.

  8. Клинико-биохимическая характеристика поражения сердца у детей при острых лейкозах / Таврический медико-биологический вестник. Материалы ІV Всеукр. научно-практ. конференции «Актуальные вопросы детской кардиоревматологии», м. Євпаторія. – 2005. – Т.8, №2. – С. 21. У співавторстві з Ю.В. Одинцем. Автор проводила клінічне обстеження хворих, брала участь в дослідженні стану оксидантно-антиоксидантної системи, вивчала інформаційно-літературні джерела, проводила статистичну обробку матеріалу, аналіз і узагальнення одержаних результатів.

  9. Состояние кардиогемодинамики, свободнорадикального окисления липидов и белков у детей с острыми лейкозами / Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції молодих вчених „Від фундаментальних досліджень до медичної практики” м. Харків. – 2005. – С.8.

  10. Эхокардиографические изменения у детей с острым лимфобластным лейкозом / Збірник тез міжвузівської конференції молодих вчених «Медицина третього тисячоліття», м. Харків. – 2006. – С.78.

  11. Клинико-гемодинамические показатели и свободнорадикальные процессы у детей с острыми лейкозами / Таврический медико-биологический вестник. Материалы V Всеукр. научно-практ. конференции «Актуальные вопросы детской кардиоревматологии», м. Євпаторія. – 2006. – Т.9, №2. – С.121. У співавторстві з Ю.В. Одинцем. Автор здійснювала клінічне спостереження за дітьми з гострими лейкозами, брала участь в проведенні доплерографії серця, в дослідженні стану оксидантно-антиоксидантної системи, провела статистичну обробку матеріалу, аналіз і узагальнення одержаних результатів.

  12. Клинико-параклинические проявления кардиальных осложнений у больных острыми лейкозами / Материалы всеукр. научно-практ. конфер. с междунар. участием «Вклад молодых ученых в развитие медицинской науки и практики», м. Харків. – 2006. – С.9.

  13. Особенности нарушения кардиогемодинамики и свободнорадикальных процессов при острых лейкозах у детей / Матеріали ХІ Конгресу Світової федерації українських лікарських товариств, м. Полтава. – 2006. – С. 556-557. У співавторстві з Ю.В. Одинцем. Дисертант здійснювала клінічне обстеження хворих, прийняла участь в проведенні дослідження рівня продуктів вільнорадикального окислення ліпідів і білків, активності антиоксидантних ферментів, метаболітів оксиду азоту, провела статистичну обробку матеріалу, аналіз і узагальнення одержаних результатів.