Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Шкірні та венеричні хвороби


Вайс Віталій Васильович. Стан ліпідного обміну у хворих на псоріаз і корекція встановлених порушень : Дис... канд. наук: 14.01.20 - 2008.



Анотація до роботи:

Вайс В.В. Стан ліпідного обміну у хворих на псоріаз і корекція встановлених порушень – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.20 – шкірні та венеричні хвороби. – Національний медичний університет імені О.О. Богомольця МОЗ України, Київ, 2008.

Дисертація присвячена підвищенню ефективності терапії хворих на різні клінічні форми псоріазу за рахунок застосування комплексу лікувальних факторів озера Кунігунда.

Робота базується на аналізі результатів обстеження та лікування 111 хворих на псоріаз у віці від 18 до 72 років.

Встановлено, що у хворих на псоріаз наявний дисбаланс жирнокислотного складу ліпідів поту, котрий носить частковий різновекторний характер, який залежить від клінічного перебігу дерматозу.

Доведено, що порушення співвідношення ЖК ліпідів у змивах з поверхні ПБ мають спільний напрямок як при наявності, так і відсутності ускладнених форм захворювання.

Констатована тісна асоціація між вмістом С16:0 і С18:0 ліпідів поту та змивів з поверхні ПБ, котра коливається від r = +0,72 до r = +0,93.

Показано, що застосування лікувальних факторів озера Кунігунда значно підвищує ефективність лікування хворих на псоріаз за рахунок лімітування клінічних проявів дерматозу та корекції жирнокислотного дисбалансу біооб’єктів, отриманих як не-, так й інвазивним шляхом.

У дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі – підвищення ефективності лікування хворих на псоріаз з урахуванням порушень жирнокислотного складу ліпідів різних біооб’єктів шляхом розробки та застосування копмлексу лікувальних факторів озера Кунігунда.

1. Встановлено, що у хворих на псоріаз дисбаланс жирнокислотного складу ліпідів поту носить частково різновекторний характер. Зокрема, у пацієнтів з неускладненим перебігом захворювання спостерігається зростання вмісту С16:0 – до 54,1±1,3 % (у здорових осіб – 49,5±1,9 %; р<0,05) і падіння рівню С18:2 – до 7,8±0,9 % (у здорових осіб – 12,2±0,5 %; р<0,05), а у осіб з наявністю еритродермії та артропатії реєструється зворотній напрямок змін, відповідно, 42,2±0,9 % (р<0,05) і 15,9±0,9 % (р<0,05). Інші прояви жирнокислотного дисбалансу не залежать від клінічного перебігу дерматозу та носять конкордантний характер.

2. Доведено, що порушення співвідношення ЖК ліпідів у змивах з поверхні ПБ мають односпрямований характер (як при наявності, так і відсутності ускладнених форм).

3. Констатовано, що тісна асоціація між вмістом С16:0 і С18:0 ліпідів поту та змивів з поверхні ПБ, зокрема у хворих з неускладненим псоріазом, r = +0,93 і +0,91, а у пацієнтів з наявністю артропатії та еритродермії, відповідно, r = -0,78 і +0,72 дозволяє розглядати ці показники у якості індикаторних параметрів розладів жирнокислотного спектру ліпідів у біооб’єктах, отриманих неінвазивним шляхом.

4. Встановлено, що характер порушень жирнокислотного складу ліпідів у біооб’єктах, отриманих неінвазивним шляхом, свідчить про активацію енергозабезпечення кератинізації, виснаження резервних можливостей організму та підвищення в’язкості клітинних мембран.

5. Доведено, що порушення жирнокислотного складу ліпідів сироватки крові хворих на псоріаз носять односпрямований характер як при неускладненому перебігу дерматозу, так і при наявності еритродермії та артропатії. Зростання питомої ваги НЖК, відповідно, до 53,5±1,9 % (у здорових осіб – 45,4±3,3 %; р<0,05) і 52,5±2,8 % (р<0,05) за рахунок збільшення рівня С16:0 відображає деструкцію лецитинового компонента фосфоліпідів, а зменшення вмісту С18:0 ілюструє розвиток дефіциту енергетичного потенціалу клітин і порушення мембранної провідності. Пригнічення питомої ваги ПНЖК, відповідно, до 26,9±1,5 % (у здорових осіб – 36,8±2,2 %; р<0,05) і 28,8±1,4 % (р<0,05) завдяки зменшеному вмісту С18:2 і С20:4 характеризує функціональну недостатність ліпідоасоційованих ферментних систем. Констатована також відсутність вірогідної залежності дисбалансу жирнокислотного складу ЛПВЩ і ЛПНЩ сироватки крові хворих від клінічного перебігу псоріазу.

6. Доведено, що традиційні лікувальні засоби (вітаміни, біостимулятори, УФО) не мають корегуючого впливу на порушений стан жирнокислотного складу ліпідів поту, сироватки крові та змивів з поверхні ПБ. Лише у хворих на ускладнені форми псоріазу у змивах з поверхні ПБ веріфікується С14:0 – 0,9±0,2 % (до лікування сполука не ідентифікувалась).

7. Доведено, що лікувальні фактори озера Кунігунда мають суттєвий модулюючий вплив на жирнокислотний склад ліпідів біооб’єктів, отриманих як не-, так й інвазивним шляхом (піт, змиви з поверхні ПБ, сироватка крові).

8. Встановлено, що застосування лікувальних факторів озера Кунігунда дозволяє лімітувати клінічні прояви псоріазу у вигляді досягнення ремісії, значного покращення та покращення стану хворих при відсутності негативних динамічних змін.

Публікації автора:

  1. Вайс В., Андрашко Ю., Брюзгіна Т. Вивчення змін ліпідного метаболізму у хворих на псоріаз // Матеріали Х Міжн. конгр. студ. та мол. уч.- Тернопіль, 2006.- С.72 (дисертантом проведено клінічне обстеження хворих, забір крові для біохімічних досліджень, приймалась участь в узагальненні одержаних результатів).

  1. Вайс В.В., Брюзгіна Т.С., Андрашко Ю.В. Вивчення змін жирнокислотного складу ліпідів сироватки крові та об’єктів неінвазивного характеру у хворих на псоріаз // Укр. журнал дерматол., венерол., косметол.- 2006.- №4(23).- С.13-15 (дисертантом проведено клінічне обстеження та лікування хворих, приймалась участь в аналізі результатів дослідження).

  2. Вайс В.В., Андрашко Ю.В., Брюзгіна Т.С. Вивчення змін ліпідних показників біологічних матеріалів у хворих на псоріаз // Буковинський мед. вісник.- 2006.- №3.- С.16-18 (дисертант провів клінічне дослідження та лікування хворих, здійснив статистичну обробку одержаних результатів).

  3. Вайс В.В., Андрашко Ю.В., Брюзгіна Т.С. Вивчення порушень ліпідного метаболізму у хворих на псоріаз методом газорідинної хроматографії // Тези доповід. ХІ конгресу світ. федер. укр. лікар. Товариств.- Полтава.- Київ.- Чикаго, 2006.- С.470 (дисертант провів клінічне обстеження та лікування хворих, здійснив забір крові для проведення біохімічних досліджень).

  4. Вайс В.В. Вивчення порушень ліпідного метаболізму у хворих на псоріаз // Інфекційні хвороби.- 2006.- №4.- С.60-61 (дисертант провів клінічне обстеження та лікування хворих, приймав участь в інтерпретації одержаних результатів).

  5. Вайс В.В. Оцінка ліпідних показників сироватки крові у хворих на псоріаз // Наук. вісник Ужгород. ун-ту.-2006.- Серія Медицина, вип. 28.- С.31-32 (дисертантом проведено клінічне обстеження та лікування хворих, здійснено узагальнення одержаних результатів).

  6. Патент 16863 України. Спосіб визначення порушень ліпідного метаболізму у хворих на псоріаз / Коляденко В.Г., Вайс В.В., Брюзгіна Т.С., Андрашко Ю.В. Опубл. 15.08.2006, Бюл. №8 (дисертант провів патентно-інформаційний пошук, розробив і оцінив ефективність способу).

  7. Вайс В.В., Андрашко Ю.В., Брюзгіна Т.С. Перспектива застосування неінвазивних біологічних матеріалів для оцінки патологічного стану хворих на псоріаз // Матеріали XLIX підсумкової наук.-пркт. конф.- Здобутки клінічної і експериментальної медицини.- Тернопіль.- 2006.- С.13-15 (дисертант обґрунтував і оцінив доцільність застосування неінвазивних біооб’єктів).