Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Балацька Наталія Іванівна. Стан мінеральної щільності кісткової тканини у дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем за даними денситометрії: Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Тернопільська держ. медична академія ім. І.Я.Горбачевського. - Т., 2002. - 188 арк. - Бібліогр.: арк. 152-184.



Анотація до роботи:

Балацька Н.І. Стан мінеральної щільності кісткової тканини у дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем за даними денситометрії. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Львівський державний медичний університет імені Данила Галицького МОЗ України. - Львів, 2002.

Робота присвячена підвищенню ефективності діагностики та реабілітації дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем шляхом виявлення патогенетичних особливостей перебігу її у дітей за різної мінеральної щільності кісткової тканини.

Показано, що поєднана патологія гастродуоденальної та гепатобіліарної систем супроводжується порушенням нормальної мінеральної щільності кісткової тканини. Зростання відсотку поширених та тяжких форм ураження слизової оболонки шлунка у дітей супроводжується наростанням остеопенічного синдрому. Наростання спотвореної регенерації покривного та залозистого епітелію слизової антрального відділу, що веде до атрофії залоз та розвитку склерозу на тлі підвищеної кислотоутворюючої функції шлунка, викликає зміни мінеральної щільності кісткової тканини. Найбільш несприятливим у прогностичному відношенні є розвиток хронічного атрофічного гастриту з ураженням залоз, що призводить до підвищення мінеральної щільності кісткової тканини.

У пацієнтів з остеопорозом виявлено такі порушення постави як сколіоз та кіфосколіоз, в патогенезі якого провідна роль належить тривалості грудного вигодовування, якості харчування та характеру протирецидивного лікування.

На основі виявленого взаємозв’язку між дефіцитом кісткової тканини, величиною кісткової маси, отриманих за допомогою денситометрії, антропометрією та тривалістю інтервалу P-Q, розроблена математична комп’ютерна програма для прогнозування ступеня дефіциту кісткової тканини та контролю за ефективністю корекції остеопенічного синдрому.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що полягає в підвищенні ефективності діагностики та реабілітації дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем на тлі остеопенічного синдрому. Це наукове завдання вирішене шляхом поглибленого вивчення клінічних та параклінічних особливостей перебігу хвороби, морфофункціональних змін слизової антрального відділу шлунка, мінеральної щільності кісток методом двофотонної рентгенівської денситометрії та з’ясування ролі остеопенії у патогенезі поєднаної патології гастродуоденальної та гепатобіліарної систем у дітей. Розроблена математична комп’ютерна програма для виявлення ступеня дефіциту кісткової тканини та контролю за ефективністю корекції остеопенічного синдрому на основі встановленого взаємозв’язку між відсотком дефіциту кісткової тканини, величиною кісткової маси (показник денситометрії), антропометрією та тривалістю інтервалу P-Q.

  1. У дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем за даними двофотонної рентгенівської денситометрії остеопенічний синдром діагностується у 56,6 % випадків (остеопенія виявляється в 43,4 %, а остеопороз – в 13,2 % обстежених). Остеосклероз реєструється в 8,2 % хворих.

  2. Легкі форми хронічного гастродуоденіту (хронічний поверхневий гастрит і бульбіт легкого та помірного ступеня тяжкості) у дітей не викликають змін з боку мінеральної щільності кісткової тканини, а при поширених і тяжких формах ураження слизової оболонки (у вигляді гіпертрофічного гастриту, пангастриту, дуоденіту помірного та тяжкого ступеня) - діагностується остеопороз.

  3. У пацієнтів з нормальною мінеральною щільністю кісткової тканини переважно діагностуються функціональні розлади жовчовивідних шляхів та хронічний холангіт, а у хворих з остеопенічним синдромом – в 1,7 раз частіше хронічний холецистохолангіт.

  4. Найвищий відсоток (56,2 %) сколіозу та кіфосколіозу реєструється в хворих з остеопорозом. В патогенезі зниження мінеральної щільності кісткової тканини провідна роль належить тривалості грудного вигодування, якості харчування та характеру протирецидивного лікування.

  5. Спотворена регенерація покривного та залозистого епітелію, що веде до атрофії залоз та розвитку склерозу на тлі підвищеної кислотоутворюючої функції шлунка, супроводжується зміною мінеральної щільності кісткової тканини. Найбільш несприятливим в прогностичному відношенні є підвищення мінеральної щільності кісткової тканини, так як в усіх випадках за гістологічного дослідження виявлено хронічний атрофічний гастрит з ураженням залоз.

  6. Хронічний антральний гастрит з ураженням залоз є наслідком розвитку інфекційного процесу, що підтверджує підвищення Іg M в сироватці хворих та виражена лімфо-плазмоцитарна інфільтрація власної пластинки слизової оболонки антрального відділу шлунка, інтенсивність якої достовірно вища у дітей з остеопенічним синдромом (80,0 % проти 66,7 % у дітей з підвищеною та 52,3 % обстежених з нормальною щільністю кісткової тканини).

  7. В міру наростання остеопенічного синдрому збільшується число кореляцій та тіснота зв’язку між показниками денситометрії (відсотком дефіциту кісткової тканини, величиною кісткової маси), антропометрії та тривалістю інтервалу P-Q.

Публікації автора:

1. Ясній О.Р., Шульгай О.М., Балацька Н.І. Рівень ендогенної інтоксикації при хронічному гастродуоденіті у дітей // Вісник наукових досліджень. – 1999. - № 3. – С. 56-57. (Автор проводила дослідження, зібрала частину матеріалу).

  1. Остеопенічний синдром у дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем / В.Ф. Лобода, Н.І. Балацька, Н.В. Шідловська, О.Р. Ясній // Збірник наукових праць КМАПО ім. П.Л. Шупика. – Випуск 10, книга 2. – Київ, 2001. – С. 850-854. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження, здійснила аналіз даних літератури, зробила узагальнення, підготувала статтю до друку).

  2. Лобода В.Ф., Балацька Н.І. Залежність остеопенічного синдрому від характеру поєднаної патології гастродуоденальної та гепатобіліарної систем у дітей // Гастроентерологія. – 2001. – С. 123-127. (Автор самостійно зібрала матеріал, проводила дослідження, здійснила аналіз даних літератури, зробила узагальнення, підготувала статтю до друку).

  3. Взаємозв’язок між станом провідної системи серця, фізичним розвитком та дефіцитом кісткової маси в дітей / Лобода В.Ф., Гудима А.А., Балацька Н.І., Ясній О.Р., Боймиструк Т.П., Кінаш М.І., Шідловська Н.В. // Вісник наукових досліджень. – 2002. - № 1. – С. 50-52. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження, здійснила аналіз даних літератури, зробила узагальнення, підготувала статтю до друку).

  4. Клінічні критерії хронічного гастродуоденіту, поєднаного з хронічною гепатобіліарною патологією у дітей / Лобода В.Ф., Слободян Л.М., Ходорчук Н.Я., Бузько Є.Ф., Боярчук О.Р., Борисова Т.З., Сагаль І.Р., Балацька Н.І., Ясній О.Р., Стародуб М.С. // Матеріали науково-практичної конференції Українського НДІ охорони здоров’я дітей та підлітків “Здоров’я школярів на межі тисячоліть”. – Ч. 1. – Харків, 2000. – С. 117-119. (Автор зібрала частину матеріалу, проводила дослідження).

  5. Стан кісткової системи у дітей хворих на хронічний гастродуоденіт / Лобода В.Ф., Ясній О.Р., Борисова Т.З., Боярчук О.Р., Балацька Н.І., Боймиструк Т.П., Кінаш М.І. // Матеріали науково-практичної конференції Українського НДІ охорони здоров’я дітей та підлітків “Здоров’я школярів на межі тисячоліть”. – Ч. 2. – Харків, 2000. – С. 7-9. (Автор зібрала частину матеріалу, проводила дослідження).

  6. Зміни з боку серця у дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем / Н. Балацька, О. Боярчук, Т. Боймиструк, М. Кінаш // Тези доповідей Міжнародного конгресу студентів та молодих вчених “Клініко-морфологічні аспекти серцево-судинної систем”. – Дніпропетровськ, 2000. – С. 122. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження, здійснила аналіз даних літератури, зробила узагальнення, підготувала тези до друку).

  1. Функціональний стан серцево-судинної системи у дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем / Ходорчук Н.Я., Лобода В.Ф., Слободян Л.М., Боярчук О.Р., Балацька Н.І., Ясній О.Р. // Матеріали 3-ої науково-практичної конференції “Сучасні проблеми сучасної кардіоревматології”. Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. - № 2. – С. 70-71. (Автор зібрала частину матеріалу, проводила дослідження).

  2. Взаємозв’язок між гіпотонією жовчовивідних шляхів та пролапсом мітрального клапана / Лобода В.Ф., Кінаш М.І., Боймиструк Т.П., Балацька Н.І., Боярчук О.Р. // Матеріали 3-ої науково-практичної конференції “Сучасні проблеми сучасної кардіоревматології”. Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2000. – № 2. – С. 61. (Автор зібрала частину матеріалу, проводила дослідження).

  3. Досвід застосування двофотонної рентгенівської абсорбціометрії в діагностиці остеопорозу у дітей, хворих на хронічний гастродуоденіт / Лобода В.Ф., Боярчук О.Р., Ясній О.Р., Боймиструк Т.П., Балацька Н.І. // Збірник наукових праць міжобласної науково-практичної конференції “Стан та перспективи діагностичної служби в системі охорони здоров’я регіону”. – Рівне, 2000.- С. 100-1001. (Автор зібрала частину метеріалу, проводила дослідження).

  4. Ультразвуковая картина мочевыводящей системы при хронической патологии органов пищеварения / Лобода В.Ф., Шидловская Н.В., Балацкая Н.И., Боймиструк Т.П., Кинаш М.И. // Материалы научно-практической конференции “Вопросы гомеостаза в патологии органов пищеварения”. – Ташкент, 2001. – С. 15-16. (Автор зібрала частину матеріалу, проводила дослідження).

  5. Роль інструментальних методів дослідження в діагностиці кардіальних шумів / Лобода В.Ф., Шідловська Н.В., Зоря Л.В., Патра Л.І., Балацька Н.І. // Збірник наукових праць “Здобутки клінічної та експериментальної медицини”. – Випуск 6. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С. 64. (Автор зібрала частину матеріалу, проводила дослідження).

  6. Інтоксикаційний синдром у дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем / Балацька Н.І., Лобода В.Ф., Слободян Л.М., Патра Л.І., Боймиструк Т.П., Шідловська Н.В., Боярчук О.Р. // Матеріали науково-практичної конференції “Ендогенна інтоксикація та її корекція в педіатрії”. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2001. – С. 12-13. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження, здійснила аналіз даних літератури, провела статистичну обробку матеріалу, зробила узагальнення, підготувала тези до друку).

  7. Балацкая Н.И., Боярчук О.Р., Микула Т.Е. Циркулирующие иммунные комплексы у больных с сочетанной патологией гастродуоденальной и гепатобилиарной систем // Материалы Пироговской межвузовской научной конференции студентов и молодых ученых. – Москва, 2001. - С. 100. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження, здійснила аналіз даних літератури, провела статистичну обробку матеріалу, зробила узагальнення, підготувала тези до друку).

  8. Лобода В.Ф., Гнатюк М.С., Балацька Н.І. Загальні та місцеві зміни гуморального імунітету в дітей з хронічним гастродуоденітом на фоні біліарної патології // Тези І науково-практичної конференції з питань імунології в педіатрії. Перинатологія та педіатрія. – 2001. - № 3. – С. 114. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження).

  9. Стан гепатобіліарної системи в динаміці спостереження за дітьми, які зазнали впливу радіаційного випромінювання / Лобода В.Ф., Боймиструк Т.П., Кінаш М.І., Балацька Н.І., Ясній О.Р. // Науково-практична конференція “Санаторно-курортна реабілітація дітей”. Вестник физиотерапии и курортологии. – 2001. - № 2. – С. 19. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження).

  10. Динаміка імунологічного статусу дітей, які проживають на забруднених радіонуклідами територіях / Лобода В.Ф., Боймиструк Т.П., Кінаш М.І., Балацька Н.І., Ясній О.Р. // Науково-практична конференція “Санаторно-курортна реабілітація дітей”. Вестник физиотерапии и курортологии. – 2001. - № 2. – С. 20. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження).

  11. Взаємозв’язок фізичного розвитку та мінеральної щільності кісткової тканини в дітей з комбінованою гастродуоденальною та гепатобіліарною патологією / В.Ф. Лобода, Н.І. Балацька, О.Р. Ясній, Т.П. Боймиструк // Матеріали Міжнародної конференції “Кісткова тканина у дітей та підлітків”. Проблеми остеології. – 2001. – Т. 4, № 3. – С. 74. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження, здійснила аналіз даних літератури, провела статистичну обробку матеріалу, зробила узагальнення, підготувала тези до друку).

  12. Балацька Н., Шідловська Н. Рівень ендогенної інтоксикації в дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем на фоні остеопенії // Матеріали V Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених. – Тернопіль, 2001. – С. 219. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження, здійснила аналіз даних літератури, зробила узагальнення, провела статистичну обробку матеріалу, підготувала тези до друку).

  13. Показники лужної фосфатази у дітей з поєднаною патологією гастродуоденальної та гепатобіліарної систем в залежності від стану мінеральної щільності кісткової тканини / Н.І. Балацька, Н.В. Бенедикт, Т.П. Боймиструк, Н.В. Шідловська // Тези Міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених “Актуальні проблеми клінічної і теоретичної медицини” – Дніпропетровськ, 2001. – С. 140. (Автор самостійно зібрала частину метеріалу, проводила дослідження, здійснила аналіз даних літератури, провела статистичну обробку матеріалу, зробила узагальнення, підготувала тези до друку).

  14. Балацька Н., Шідловська Н., Ясній О. Новий підхід до оцінки симптому вкороченого інтервалу P-Q у дітей з остеопорозом // Матеріали VI Міжнародного медичного конгресу студентів та молодих вчених. – Тернопіль, 2002. – С. 148. (Автор самостійно зібрала частину матеріалу, проводила дослідження, здійснила аналіз даних літератури, провела статистичну обробку матеріалу, зробила узагальнення, підготувала тези до друку).