Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Богатова Наталя Валентинівна. Стан нейро-імунно-ендокринноi регуляцiї у хворих на ювенільний ревматоїдний артрит на санаторно-курортному етапі реабілітації. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2007.



Анотація до роботи:

Богатова Н.В. Стан нейро-імунно-ендокринноп регуляцiї у хворих на ювенільний ревматоїдний артрит на санаторно-курортному етапі реабілітації. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. – Кримський державний медичний університет ім. С.І. Георгієвського МОЗ України. – Сiмферополь, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню стану основних регулюючих систем організму (імунної, ендокринної, нейровегетативної) у хворих на ювенільний ревматоїдний артрит, а також підвищенню ефективності їхнього лікування на санаторно-курортному етапі реабілітації шляхом включення в стандартний курс аромабальнеотерапії.

Відзначено підвищення активності симпатичного відділу ВНС, виявлені високі показники особистісної і реактивної тривожності, що свідчать про зниження адаптивних можливостей психіки. Виявлено зміни імунної реактивності організму і різнонаправлені зміни базальних рівнів гормонів адаптації. Установлено взаємозв'язки між показниками імунного статусу, з одного боку, і гормональним, психологічним статусом і вегетативним гомеостазом, з іншого, що підтверджує єдність основних регулюючих систем організму - нейровегетативної, ендокринної та імунної.

Показано ефективність включення в стандартний курс санаторно-курортної реабілітації аромабальнеотерапії.

У дисертації представлене рішення актуальної наукової проблеми, яка полягає в розшифровці змін функціонального взаємозв'язку імунної, ендокринної і нервової систем у хворих на ювенільний ревматоїдний артрит. На підставі отриманих даних запропонован комплексний підхід, що дозволяє підвищити ефективність санаторно-курортного етапу реабілітації дітей з даною патологією.

1. У дітей з ювенільним ревматоїдним артритом виявлені особливості функціонування основних регулюючих систем організму, що залежать від ступеня активності захворювання, і що характеризуються різнонаправленими змінами показників основних гормонів адаптації (АКТГ, кортизол), клітинної і гуморальної ланок імунітету, психологічного статусу і вегетативного гомеостазу. Отримані дані свідчать про нейроендокринну дезiнтеграцію і порушення гормональної регуляції імунної відповіді, що у свою чергу, обумовлює необхідність диференційованої корекції.

2. У хворих на ювенільний ревматоїдний артрит виявлені зміни імунної реактивності організму, що виражаються в депресії клітинної ланки імунітету [CD3+ (р<0,001), CD4+ (р<0,001), CD8+ (р<0,05)] і підвищенні функціональної активності гуморального [CD20+ (р<0,05), ІgG (р<0,001) ІgM (р<0,001) і ЦІК (р<0,001)], ступінь яких прямо залежала від активності ревматоїдного процесу. Відсутність нормалізації лабораторних імунологічних показників у фазі клінічної ремісії дозволяють нам констатувати її нестійкий характер.

3. Установлено порушення внутрішнього механізму регулювання активності (за принципом зворотного зв'язку) у системі гіпофіз-надниркові залози [високий рівень АКТГ (р<0,001) і низький рівень кортизолу (р<0,001)] і гіпофіз-щитоподiбна залоза [вірогідно високий рівень ТТГ (р<0,01) і зниження рівнів Т3 (р<0,05) і Т4 (р<0,05)]. Різнонаправлені зміни змісту центральних і периферичних гормонів адаптації (більш виражені при підвищенні активності ревматоїдного процесу) свідчать про розвиток надниркової глюкокортикоїдної недостатності, зниженя резервних можливостей коркової речовини надниркових залоз, а також підвищеного рівня метаболізму гормонів щитоподiбної залози, внаслідок хронічного запального процесу.

4. На підставі комплексної оцінки нейровегетативного статусу в хворих на ювенільний ревматоїдний артрит була встановлена функціональна напруга і зниження адаптивних можливостей вегетативної нервової системи, що виявляється перевагою в клініці скарг церебрального характеру, симпатикотонічним вихідним вегетативним тонусом (53,33 %), дисциркуляторними розладами мозкового кровообігу в 71,43 % (за даними РЕГ), дисфункцією серединних структур мозку в 78,12% (за даними ЕЕГ), а також зниження адаптивних можливостей психіки з формуванням патологічного типу реагування на стрес [високий рівень особистісної тривожності (р<0,001)].

5. Установлено функціональний взаємозв'язок між нервовою, імунною та ендокринною системами у хворих на ювенільний ревматоїдний артрит, що дозволяє розглядати дану патологію, як i психосоматичне захворювання. Довгостроково зберігається підвищення тонусу симпатичного відділу ВНС у сполученні з високим рівнем особистісної тривожності сприяють розвитку і підтримці імунного і гормонального дисбалансу, що диктує необхідність корекції психовегетативних порушень.

6. Корекція виявлених змін з боку нейро-імунно-ендокринної регуляції з урахуванням вегетативного гомеостазу патогенетично обґрунтована. Диференційоване призначення аромабальнеотерапії в залежності від вихідного вегетативного тонусу чинить коригуючий вплив на стан психологічної і вегетативною (зниження ЛТ, високих АМо і ІН) реактивності, а також знижує прояви імунологічного дисбалансу [підсилення регулюючої ролі Т- (збільшення CD3+ і CD4+) і сприяє більш збалансованій роботі В-ланки імунітету, зменшує прояви дисімуноглобулінемії (зниження ІgG і ІgM)]; призводить до нормалізації гормональних показників (зниження високих АКТГ і ТТГ, підвищення рівня ендогенного кортизолу, Т3, Т4), відновленню фізіологічного принципу взаємоконтролю і гормональної рівноваги.

Публікації автора:

  1. Богатова Н.В. Вегетативный гомеостаз при ревматоидном артрите // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. – №1. –С.71-74.

    Богатова Н.В. Нейро-иммунно-эндокринные взаимоотношения в развитии ювенильного ревматоидного артрита // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. – №4. –С.82-84.

    Богатова Н.В. Математический анализ сердечного ритма в оценке состояния вегетативной нервной системы и адаптационных возможностей организма у детей с ЮРА. // Таврический медико-биологический вестник. –2004. – Т. 7,№2.– С. 23-25.

    Богатова Н.В. Оценка вегетативного гомеостаза у детей с ЮРА.// Таврический медико-биологический вестник. – 2004. – Т.7, №3.– С.47-49.

    Богатова Н.В. Показатели вегетативного гомеостаза, гормонального статуса и иммунологической реактивности у детей с ревматоидным артритом // Таврический медико-биологический вестник. –2006. – Т.9, №2.–С.43-45.

    Богатова Н.В. Нейровегетативная реакция организма при санаторно-курортном лечении у детей с ЮРА // Вестник физиотерапии и курортологии.– 2004.–№2.–С.40-43.

    Богатова Н.В., Каладзе Н.Н. Содержание кортизола и адренокортикотропного гормона в плазме крови больных ювенильным ревматоидным артритом // Таврический медико-биологический вестник. –2005. –Т.8, №2.– С.50-52 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    Богатова Н.В., Каладзе Н.Н. Санаторно-курортная реабилитация и вегетативный статус при ювенильном ревматоидном артрите // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2005. – №2. –С.64-67 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    Богатова Н.В. Состояние вегетативного гомеостаза у детей с ревматоидным артритом в процессе санаторно-курортного лечения // Вестник физиотерапии и курортологии: Актуальные вопросы детской кардиоревматологии: Материалы всеукраинской научно-практической конференции. Евпатория, 2002–- 2002.– №1.–С.7.

    Богатова Н.В. Нейро-иммуно-эндокринные взаимоотношения при ювенильном ревматоидном артрите. // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Труды Крымского государственного медицинского университета им. С.И.Георгиевского. –Симферополь, 2005. –Т.141, Ч.IV.– С.100.

    Богатова Н.В., Каладзе Н.Н., Дусалеева Т.М. Функциональное состояние вегетативной нервной системы у детей с ювенильным ревматоидным артритом // Вестник физиотерапии и курортологии: Международный детский медицинский центр «Евпатория» - 5 лет работы, итоги и перспективы: Материалы республиканской научно-практической конференции. Евпатория,2002–- 2002.– №3.–С. 9 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    Богатова Н.В., Каладзе Н.Н. Вегетативная реактивность, вегетативное обеспечение деятельности и титр ревматоидного фактора у детей с ЮРА // Ліки України: Вопросы иммунологии в педиатрии: Материалы конференции. Львов,2004.– 2004. – №9 (86).– С.4 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    Богатова Н.В., Каладзе М.М., Дусалеева Т.М. Функцiональниї стан вегетативної нервової системи i iмунна вiдповiдь у дiтеї з ювенїльним ревматоїдним артритом // Перинатология и педиатрия: Питання iмунологiп в педiатрiп: Тези V Всеукрапнськоп науково-практичноп конференцiп. АР Крым, пгт. Форос,2005. – 2005. – №1/2(23), Ч. 2. – С.10 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    1. Богатова Н.В., Гаас В.Я., Баранова Н.П. Характеристика межсистемных нейро-иммунно-эндокринных взаимоотношений при ювенильном ревматоидном артрите // Таврический медико-биологический вестник: Актуальные вопросы детской кардиоревматологии: Материалы всеукраинской научно-практической конференции ( Евпатория, 2006). – 2006. – Т.9, №2.–С.102 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    2. Богатова Н.В., Ющенко Н.В., Шевлякова Т.В. Состояние вегетативной нервной системы и адаптационных возможностей организма по данным математического анализа сердечного ритма у детей с ювенильным ревматоидным артритом // Медична реабiлiтацiя, курортологiя, фiзiотерапiя (додаток до журналу): Матерiали II зпзду всеукрапнськоп асоцiацiп фiзiотерапевтiв та курортологiв «Лiкувальнi фiзичнi чинники та здоров’я людини» ( Одеса, 2003). – 2003. – №2. – С.373 – 374 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    3. Богатова Н.В., Дусалеева Т.М., Тихончук Ю.Г., Ющенко Н.В. Нейроиммунный статус у детей с ювенильным ревматоидным артритом на санаторно-курортном этапе // Медична реабілітація, курортологія, фізіотерапія: Кліматолікувальна фізкультура, механотерапія, бальнеотерапія в комплексному санаторно-курортному лікуванні: Материали VI науково-практичної конференції з міжнародною участю ( Євпаторія, 2005).– 2005.– №3.– С.251 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).

    4. Богатова Н.В., Каладзе М.М. Стан нейро-імунно-ендокриної регуляції при ювенільному ревматоїдному артриті. // Тези VIII Всеукраїнської науково-практичної конференцiї «Актуальнi питання педiатрiї» ( м.Київ, 2006). – 2006. – С.11 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, підготовка, аналіз та узагальнення даних, висновки).