Куцяк Тетяна Леонідівна. Стан ниркової гемодинаміки та уродинаміки верніх сечових шляхів при обструктивних уропатіях за даними ультразвукової допплерографії : дис... канд. мед. наук: 14.01.23 / АМН України; Інститут онкології. - К., 2005.
Анотація до роботи:
Куцяк Т.Л. Стан ниркової гемодинаміки та уродинаміки верхніх сечових шляхів при обструктивних уропатіях за даними ультразвукової допплерографії–Рукопис.
Дисертаціяна здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.23 – променева діагностика, променева терапія. – Інститут онкології АМН України, Київ, 2006.
Робота присвячена підвищенню ефективності визначення структурно-функціонального стану нирок і верхніх сечових шляхів (ВСШ) при обструктивних уропатіях (ОУ) шляхом використання комплексного ультразвукового дослідження (УЗД) нирок з оцінкою параметрів кровотоку ниркових судин, пасажу сечі по ВСШ за допомогою кольорового допплерівського картирування і імпульсної допплерометрії та розробленню диференційно-діагностичних критеріїв ОУ. В основу покладені результати досліджень 100 хворих з ОУ, з них 64 з гідронефротичною трасформацією (ГН), 26 – з нирковою колькою (НК), обумовленою уролітіазом, 10 вагітних жінок хворих на гестаційний пієлонефрит з ретенційними змінами чашково-мискової системи (ЧМС), та 45 здорових осіб, які увійшли до контрольних груп. Чутливість діагностики обструктивного характеру уропатії при комплексному УЗД зростала до 92,0 % при І стадії, і до 94,4 % – при ІІ і ІІІ стадії ГН, специфічність при І стадії дорівнювала 95,0 %, при ІІ і ІІІ стадії – 100%. При НК чутливість підвищувалася до 94,6%, специфічність – до 96,0 %. Запропоновані алгоритми комплексного УЗД і бальною системою оцінки параметрів з виділенням незначного, помірного і вираженого ступенів змін, дозволили підвищити діагностичну значущість УЗД з визначенням рекомендацій до консервативної або оперативної тактики лікування.
При УЗД ниркових судин встановлено, що, як і у нормі, при ОУ зі зменшенням діаметра ниркових артерій і вен відбувається зменшення швидкості кровотоку, а також, по мірі розгалуження ниркової артерії поступове зменшення допплерометричних індексів RI, PI, S/D. Для виявлення взаємовідношень артеріального і венозного компонентів кровотоку запропоновані індекси К1 і К2, які у нормі дорівнюють 1,28±0,05 і 2,19±0,10 відповідно.
При ІД СМВ у нормі при звичайному питному режимі частота їх становила 1,10±0,05 за хвилину, максимальна і середня швидкість – 0,30±0,01 м/с і 0,20±0,01 м/с, тривалість – 2,96±0,14 с, об’єм викиду і хвилинний об’єм – 1,24±0,06 мл і 1,34±0,08 мл відповідно. На запропонованій моделі для дослідження СМВ з’ясовано, що при розрахунках об’ємних показників емпіричний коефіцієнт залежить від об’єму викиду. При звичайному діурезі він дорівнює 0,60, при форсованому – 0,75. Для посередньої оцінки рівня пасажу сечі додатково використаний індекс сечовідного викиду (UJI), що в нормі дорівнював 0,58±0,04.
Показники допплерографії ниркових судин мають характерні зміни в залежності від стадії ГН. Зміни параметрів артеріального кровотоку були помірні при І стадії ГН і виражені при ІІ і ІІІ стадіях. Разом з тим, значне порушення ве-нозного кровотоку спостерігалося вже при І стадії ГН. Зниження підвищеної раніше швидкості венозного кровотоку і К2 та підвищення зниженого раніше К1 водночас зі зниженням артеріальної перфузії нирки було прогностичною ознакою переходу процесу у термінальну стадію.
При ГН від стадії до стадії відбувається прогресуюче зниження частоти, швидкості та хвилинного об’єму СМВ. Разом з тим, корелятивний зв’язок між параметрами ниркового кровотоку і допплерометричними показниками СМВ недостатньо виражений. Чутливість діагностики обструктивного характеру уропатії при комплексному дослідженні гемодинаміки разом з уродинамікою (за критеріями – RIі0,70, DRIі0,08, Ratio RIі1,11, К2і3,5, ІА Nвик 0,60, UJI0,29, Qхв.вик0,67 з перевищенням межового рівня 4-х й більше ознак) зростала до 92,0 % при І стадії ГН, при ІІ і ІІІ стадії – до 94,4 %, специфічність при І стадії ГН дорівнювала 95,0 %, при ІІ і ІІІ стадії – 100%.
Чутливість виявлення обструкції при НК за показником RI не перевищувала 53,8 %. У 11,5 % пацієнтів з вираженим погіршенням уродинаміки значення RI було нижче за норму, що розцінено як наслідок АВШК. При сполученні показників ниркової гемо- і уродинаміки чутливість діагностики обструкції підвищувалася до 94,6%, специфічність – до 96,0 %. Найбільший корелятивний зв’язок спостерігався між показниками СМВ та кровотоку на рівні міжчасткових і дугових артерій.
У вагітних з гестаційним пієлонефритом і ретенційними змінами ЧМС при дослідженні ниркового кровотоку найбільш вираженими є підвищення швидкості кровотоку у ниркових артеріях і венах та S/D; PI і RI підвищуються помірно. Значними є зміни уродинаміки на відміну від помірних змін при нормальному перебігу вагітності. Різке підвищення допплерометричних індексів зі значенням RI у нирковій артерії біля 0,75 і вище із значним погіршенням уродинаміки (ІА Nвик0,4 при Nвик0,3 за хвилину) є загрозою переходу серозного пієлонефриту в гнійний і потребує термінового відновлення відведення сечі.
При дослідженні кровотоку у протилежній нирці при НК та гестаційному пієлонефриті значних відмін виявлено не було, а при ГН лише на ІІІ стадії було виявлено вірогідне підвищення артеріальних допплерометричних індексів та швидкості кровотоку у ниркових венах, що свідчило про імовірне зниження резер-вних можливостей протилежної нирки.
Запропоновані алгоритми комплексного УЗД з оцінкою структури нирок, ниркової гемодинаміки та уродинаміки ВСШ при ГН, НК та гестаційному пієлонефриті з ретенційними змінами ЧМС і бальною системою оцінки параметрів з виділенням трьох ступенів змін – незначного, помірного і вираженого, дозволили підвищити діагностичну значущість УЗД з визначенням рекомендацій до консервативної або оперативної тактики лікування.
Рекомендації щодо наукового і практичного використання здобутих
результатів
Отримані результати дисертації можуть бути використані як теоретична основа при вивченні питань ниркової гемодинаміки, зокрема стану венозного кровотоку та уродинаміки ВСШ при різних захворюваннях нирок.
При клінічному дослідженні нирок та ВСШ хворих на ГН, НК та гестаційний пієлонефрит з ретенційними змінами ЧМС можна вважати доцільним проведення комплексного УЗД, яке включає ехографію нирок у В-режимі, КДК та ІД ниркових артерій, вен, і їх гілок з ураженого та протилежного боку, а також вивчення пасажу сечі по ВСШ за допомогою КДК та ІД СМВ з метою діагностування ступеня гемодинамічних змін та стану уродинаміки ВСШ, що має значення для вибору лікувальної тактики.
При розрахунку об’ємних показників СМВ доцільно використовувати запропонований індекс k, одержаний за результатами експериментального моделювання викидів сечі, який відображає відміну між даними УЗД та реальними умовами з метою об’єктивизації результатів дослідження.
Публікації автора:
Квятковський Є.А., Хархота В.Б., Куцяк Т.Л., Квятковська Т.О. Комплексне дослід-ження ниркової гемодинаміки і уродинаміки у хворих на ниркову кольку, за даними ультразвукової допплерометрії // Урологія. – 1999. – №4. – С. 45-50. (Проведення УЗД, участь в обробці та аналізі результатів, написання статті).
Квятковский Е.А., Куцяк Т.Л., Квятковская Т.А. Комплексное исследование почечной гемодинамики и уродинамики при гестационном пиелонефрите методом ультразвуковой допплерометрии // 1-й Российский научный форум с международным участием "Лучевая диагностика и лучевая терапия на пороге третьего тысячелетия": Тез. докл. конф.- М., 2000. – С. 295-297. (Проведення УЗД, участь в обробці та обговоренні отриманих результатів, написанні статті).
Квятковская Т.А., Чернявский Е.Х., Куцяк Т.Л. Анатомо-сонографическое сопоставление морфометрических данных почечных сосудов и их внутриорганных ветвей // Российские морфологические ведомости. – 2000. – № 1-2. – С. 201-202. (Виконання УЗД з вимірюванням діаметрів ниркових судин, обробка результатів).
Куцяк Т.Л., Квятковский Е.А., Квятковская Т.А., Лубенец Н.В. Комплексная оценка состояния почечной гемодинамики и уродинамики верхних мочевых путей при вторичном гидронефрозе // Променева діагностика, променева терапія. Спецвипуск “Ультразвукові дослідження в онкології”. – 2001. – № 2. – С.127. (Проведення УЗД, участь в обробці та аналізі результатів, написання статті).
Квятковський Є.А, Куцяк Т.Л., Квятковська Т.О., Хархота В.Б. Стан ниркової гемодинаміки і уродинаміки при гострому пієлонефриті за даними ультразвукової допплерометрїї // Урологія. – 2001. – №1. – С. 20-24. (Участь у плануванні і проведенні УЗД, обговоренні отриманих результатів).
Квятковская Т.А., Куцяк Т.Л., Квятковский Е.А. Морфофункциональная асимметрия мочеточников и её значение в диагностической допплерометрии мочеточниковых выбросов // Материалы IV международного конгресса по интегративной антропологии. – СПб, 2002. – С.165-167. (Проведення УЗД, участь в обробці та обговоренні отриманих результатів).
Куцяк Т.Л., Квятковська Т.О., Квятковський Є.А. Можливості ультразвукового методу в діагностиці гідронефрозу // Урологія. – 2002. – №3. – С.36-41. (Проведення УЗД, участь в обробці результатів, написанні статті).
Куцяк Т.Л. Комплексная ультразвуковая диагностика острого пиелонефрита // III International Medical Conference fоr Students and Yong Scientists "Medicine-Health- XXI Century". – Dniepropetrovsk, 2002. – P. 63-64.
Куцяк Т.Л., Квятковський Є.А, Квятковська Т.О. Комплексна оцінка стану ниркової гемодинаміки та уродинаміки верхніх сечових шляхів методом допплерографії у здорових дітей // Променева діагностика, променева терапія. – 2002. – №2. – С. 111. (Проведення УЗД, участь в обробці результатів, написанні статті).
Куцяк Т.Л. Можливості ультразвукового сканування у діагностиці стану нирок та верхніх сечових шляхів при гідронефротичній трансформації // IV International Medical Conference fоr Students and Yong Scientists "Medicine-Health- XXI Century". – Dniepropetrovsk, 2003. – P. 74.
Куцяк Т.Л., Квятковська Т.О., Квятковський Є.А. Комплексне ультразвукове дослідження стану нирок і верхніх сечовидільних шляхів при обструктивних уропатіях // Український радіологічний журнал. – 2003. – №1. – С. 99-102. (Проведений інформаційний пошук, визначений сучасний рівень вивчаємої проблеми, проаналізовані одержані дані, написані основні положення статті).
Куцяк Т.Л., Квятковський Є.А., Квятковська Т.О., Хархота В.Б. Застосування кольорового допплерівського картування і допплерометрії для оцінки стану уродинаміки верхніх сечових шляхів // Урологія. – 2003. – №1. – С.77-79. (Проведення УЗД, участь в обробці, обговоренні результатів, написанні статті).
Квятковський Є.А., Куцяк Т.Л., Квятковська Т.О., Хархота В.Б. Комплексне до-слідження ниркової гемодинаміки і уродинаміки при гострому пієлонефриті із застосуванням ультразвукової допплерометрії // Другий Український конгрес фахівців з УЗД: Тези. – К., 2004. – С.71-72. (Участь у плануванні і проведенні УЗД, обговоренні отриманих результатів).
Куцяк Т.Л., Квятковський Є.А., Квятковська Т.О. Роль допплерографії в оцінці порушень ниркового кровотоку і уродинаміки верхніх сечових шляхів в діагностиці ниркової кольки при ургентних станах в хірургії // Тези міжнародної науково-практичної школи-семінару “Ультразвукові дослідження в хірургії” 15 – 20 травня 2005 р. – Судак, АР Крим, 2005. – С. 61. (Проведення УЗД, участь в обробці та обговоренні отриманих результатів).
Інформаційні листи:
Квятковська Т.О., Квятковський Є.А., Куцяк Т.Л. Алгоритм ультразвукового обстеження хворих з нирковою колькою // Інформаційний лист № 101-2003. – К., 2003. – Вип.7. – 5 с.
Квятковська Т.О., Квятковський Є.А., Куцяк Т.Л. Алгоритм ультразвукового обстеження хворих на гострий пієлонефрит // Інформаційний лист № 102–2003. – К., 2003. – Вип. 7. – 5 с.
Деклараційні патенти:
Деклараційний патент № 47907 А Україна. Спосіб визначення структурно-функціонального стану нирок, переважно при обструктивних уропатіях / Куцяк Т.Л., Квятковська Т.О., Квятковський Є.А. – Опубл. 15.07.2002. – Бюл. №7.
Деклараційний патент № 53924 А Україна. Спосіб моделювання викидів сечі із сечоводів у сечовий міхур /Квятковська Т.О., Куцяк Т.Л., Квятковський Є.А.– Опубл. 17.02.03. – Бюл. №2.
Деклараційний патент № 60158 А Україна. Спосіб визначення стану ниркового кровотоку, переважно при обструктивних уропатіях /Квятковська Т.О., Куцяк Т.Л., Квятков-ський Є.А. – Опубл. 15.09.03 .– Бюл. № 9.
Раціоналізаторські пропозиції:
Куцяк Т.Л., Квятковский Е.А, Хархота В.Б., Квятковская Т.А. Алгоритм ультразвукового обследования больных с почечной коликой. Рац. предложение № 8/99 от 14.10.99 г.
Куцяк Т.Л., Квятковский Е.А, Хархота В.Б., Квятковская Т.А. Фармакоэхографичес-кая проба исследования уродинамики посредством цветного допплеровского картирования и импульсной допплерографией потоков мочи из терминальных отделов мочеточников. Рац. предложение № 7/99 от 17.10.99 г.