Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Кардіологія


Кисельов Борис Юрійович. Стан, профілактика та лікування порушень периферичного кровообігу у хворих на ішемічну хворобу серця з стенокардією напруги II-III функціональних класів амлодіпіна бесілатом: дисертація канд. мед. наук: 14.01.11 / Запорізький держ. медичний ун-т. - Запоріжжя, 2003.



Анотація до роботи:

Кисельов Б.Ю. Стан, профілактика та лікування порушень периферичного кровообігу у хворих на ішемічну хворобу серця з стенокардією напруги ІІ-ІІІ функціональних класів амлодіпіна бесілатом. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.11 – кардіологія. Запорізький державний медичний університет МОЗ України, Запоріжжя, 2003.

Дисертація присвячена вивченню стану периферичного кровообігу в нижніх кінцівках хворих на ішемічну хворобу серця (ІХС) з стенокардією напруги ІІ – ІІІ функціональних класів та розробці показань для призначення з профілактичною та лікувальною ціллю амлодіпіна бесілату у цієї категорії хворих.

На підставі комплексного клініко-експериментального дослідження встановлена наявність доклінічної стадії атеросклеротичного ушкодження артерій нижніх кінцівок у хворих на ІХС з стенокардією напруги ІІ – ІІІ функціональних класів, навіть при відсутності скарг, що вказують на порушення мікроциркуляції у нижніх кінцівках, при чому ступінь вираження цих змін більш значна у пацієнтів, що мали у анамнезі інфаркт міокарда.

Доведено, що признaчення амлодіпіна бесілату пацієнтам з ІХС, стабільною стенокардією напруги ІІ – ІІІ функціональних класів у дозі 5 мг на добу призводило до задовільного поліпшення біохімічних властивостей крові (спостерігалися зміни коагулограми у бік гіпокоагуляції та незначні антиатерогенні зсуви ліпідограми), її фізичних особливостей (зменшення в’язкості крові, більш виражене при великих швидкостях зсуву), властивостей судинної стінки (показників доплерограми, зменшення підвищеного артеріального тиску у судинах нижніх кінцівок) та мікроциркуляції (поліпшення показників плетизмограми та термометрії нижніх кінцівок).

Визначені категорії хворих на ІХС, котрі потребують негайної корекції доклінічної стадії атеросклеротичного ураження судин нижніх кінцівок: хворі, котрі перенесли інфаркт міокарда, але ще не мають скарг, що вказують на порушення периферичного кровообігу. Продемонстровано, що адекватна корекція доклінічної стадії атеросклеротичного ураження периферичних судин досягається шляхом застосування антагоніста повільних кальцієвих каналів амлодіпіна бесілату – у дозі 5 мг щодня ранком.

  1. В дисертації клінічно обгрунтовано рішення наукової задачі щодо доцільності застосування амлодіпіна бесілату у хворих на ішемічну хворобу серця з стенокардією напруги ІІ – ІІІ функціональних класів у якості профілактичного засобу для корекції доклінічної стадії порушення периферичного кровообігу.

  2. У хворих на ІХС з стенокардією напруги ІІ – ІІІ функціональних класів спостерігається суттєве порушення показників периферичного кровообігу у порівнянні з контрольною групою.

  3. У хворих на ІХС з стенокардією напруги ІІ – ІІІ функціональних станів, що мали у анамнезі інфаркт міокарда, спостерігаються зміни показників периферичного кровообігу, котрі є суттєво гірші у порівнянні з особами, що страждають на стенокардію ІІ – ІІІ функціональних класів, але інфаркта міокарда у анамнезі не мали.

  4. Зміни показників периферичного кровообігу у хворих на ІХС з стенокардією напруги ІІ – ІІІ функціональних класів виявляються навіть тоді, коли хворі взагалі не висувають скарг, які свідчать про погіршення кровопостачання у периферичних артеріях (достовірне підвищення коефіцієнту периферичного опору на 35,4%).

  5. Використання амлодіпіна бесілату у дозі 5 мг на добу сприяє поліпшенню показників ліпідограми (достовірне зниження індексу атерогенності на 26,2%).

  6. Поліпшення коагуляційних та в’язкісних властивостей крові сприяє застосуванню в терапії хворих на ІХС амлодіпіна бесілату, котрий достовірно збільшував вміст антитромбіну ІІІ на 8,7% та зменшував в’язкість крові при швидкості зсуву J=486,0 на 9,1%.

  7. Значний внесок в поліпшення показників мікроциркуляції у хворих на ІХС має використання амлодіпіна бесілату, котрий достовірно викликав збільшення модуля пружності судин на 8,7% та сприяв підвищенню індексу пульсації у задній великогомілковій артерії на 18,5% і демпінг-фактору на 10,4% у підколінній артерії.

Практичні рекомендації.

  1. Усім хворим на ІХС при наявності стенокардії напруги ІІ – ІІІ функціональних класів необхідно проводити додаткове клінічне обстеження кровообігу в периферичних судинах навіть у разі відсутності скарг, які свідчать про розлади мікроциркуляції у нижніх кінцівках.

  2. В якості скринінгового метода перевірки стану периферичного кровообігу у хворих на ІХС може бути використано плетизмографічне обстеження, результати котрого в більшості відповідають результатам більш коштовного та довготривалого доплерографічного обстеження судин нижніх кінцівок.

  3. Для поліпшення показників периферичного кровообігу у хворих на ІХС з стенокардією напруги ІІ – ІІІ функціональних класів показане застосування амлодіпіна бесілату як препарату вибору.

Публікації автора:

  1. Кисельов Б.Ю. Використання ехокардіографічного обстеження судин з доплерівською приставкою для оцінки ефективності впливу препарату “Норваск” на периферичні судини у хворих на ішемічну хворобу серця // Медичні перспективи. – 2002. – Т.7. - №4. – С.67 - 69.

  2. Кисельов Б.Ю. Використання амлодіпіна бесілату для профілактики порушень периферичного кровообігу у хворих на ішемічну хворобу серця // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2003. - №7. – 2/1. –– С.507 – 508.

  3. Кисельов Б.Ю. Особливості периферичного кровообігу у хворих на ішемічну хворобу серця // Медичні перспективи. – 2003. – Т.8. - №1. – С. 69 - 72.

  4. Чухрієнко Н.Д., Кисельов Б.Ю. Особливості корекції показників мікроциркуляції амлодіпіна бесілатом у хворих на ішемічну хворобу серця // Медичні перспективи. – 2003. – Т.8. - №2. – С.41 – 43.

  1. Кисельов Б.Ю. Стан периферійного кровообігу у хворих на ішемічну хворобу серця // Матеріали науково – практичної конференції “Сучасні проблеми медико – соціальної експертизи і реабілітації хворих та інвалідів внаслідок серцево – судинних захворювань. – Дніпропетровськ. – 2002. – С.163 – 167.

  2. Кисельов Б.Ю. Зміни мікроциркуляції у судинах нижніх кінцівок у хворих на ішемічну хворобу серця і стенокардією напруги II-III функціональних класів та її корекція препаратом “Норваск” //Матеріали ІІ міжнародної наукової конференції “Мікроциркуляція та її вікові зміни”. – Київ. – 2002. – С. 139-140.

  3. Кисельов Б.Ю. Лікування порушень периферичного кровообігу у хворих на ішемічну хворобу серця препаратом “Норваск” (Пфайзер) //Тези доповідей міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених “Актуальні проблеми клінічної і теоретичної медицини”. – Дніпропетровськ. – 2001. – С. 63-64.

  4. Киселев Б.Ю. Показатели липидограммы и коагулограммы как критерии прогрессирования ишемической болезни сердца // Актуальные проблемы медицины. – Днепропетровск. – 2002. – С. 31-32.

  5. Патент 44209А України МПК 7 А61В5/01. Спосіб діагностики артеріальної недостатності нижніх кінцівок / Кисельов Б.Ю., Чухрієнко Н.Д. (Україна). - №44209А, Заяв. 14.02.2001, Опубл. 15.01.2002. Бюл. №1. – Книга 1. – С.4.7.