Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Патологічна фізіологія


Тірон Оксана Іванівна. Стан реакцій посттрансляційної модифікації білків хроматину печінки і їх корекція у виводку опромінених щурів: дисертація канд. мед. наук: 14.03.04 / Одеський держ. медичний ун-т. - О., 2003.



Анотація до роботи:

Тірон О. І. Стан реакції посттрансляційної модифікації білків хроматину печінки і їх корекція у виводку опромінених щурів. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.03.04. – патологічна фізіологія. – Одеський державний медичний університет МОЗ України, Одеса, 2003.

Проведено дослідження активності процесів фосфорилювання і АДФ-рибозилювання гістонових і негістонових білків хроматину ядер клітин печінки у інтактних і опромінених у сумарних дозах 0,75 і 1,0 Гр щурів та їх нащадків. Досліджено взаємозв’язок між мітотичною активністю гепатоцитів і станом процесів фосфорилювання і АДФ-рибозилювання білків хроматину. З’ясовані ефекти застосування під час тривалого g-опромінення глутаргіну і біологічно активної добавки з розторопші плямистої.

Встановлено, що за фізіологічних умов існують статеві і вікові відмінності у активності реакцій фосфорилювання і АДФ-рибозилювання гістонових і негістонових білків. У опромінених самців і самок щурів, а також на всіх досліджуваних етапах онтогенезу їх нащадків першого покоління виявлена дезорганізація процесів фосфорилювання і АДФ-рибозилювання гістонових і негістонових білків хроматину ядер клітин печінки. Виявлені на молекулярному рівні порушення супроводжувалися змінами мітотичної активності гепатоцитів і зростанням у мікропрепаратах печінки кількості фігур патологічних мітозів (у самців у більшому ступені ніж у самок). Використання глутаргіну і біологічно активної добавки з розторопші плямистої зменшувало негативний вплив g-опромінення на процеси фосфорилювання та АДФ-рибозилювання білків хроматину і клітинний цикл у опромінених щурів і їх нащадків.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення проблеми успадкованих наслідків тривалого впливу на організм ссавців іонізуючого випромінювання у малих дозах, що виявляється у з’ясуванні закономірностей змін реакцій фосфорилювання і АДФ-рибозилювання гістонових і негістонових білків хроматину ядер клітин печінки у пізньому ембріогенезі та постнатальному онтогенезі щурів – нащадків опромінених попередників та визначенні їх зв’язку з мітотичною активністю гепатоцитів, що може бути використано для розробки шляхів попередження вказаних зрушень.

1. Кожному етапу онтогенезу інтактних самців і самок щурів притаманна певна активність реакцій фосфорилювання і АДФ-рибозилювання гістонових і негістонових білків хроматину ядер клітин печінки, що відповідає їх фізіологічному розвитку. Напрямок вікових змін активності реакцій фосфорилювання однаковий у самців і самок, але кількісно інтенсивність приєднання залишків фосфорної кислоти до всіх досліджуваних білків вища у самок. Виявлені параметри свідчать про відмінності активності процесів фосфорилювання і АДФ-рибозилювання у інтактних самців і самок. Старіння супроводжується більш глибокими змінами посттрансляційних модифікацій білків хроматину у самців.

2. Тривале тотальне g-опромінення самців і самок щурів призводило до дезінтеграції реакцій фосфорилювання і АДФ-рибозилювання гістинових і негістинових білків хроматину клітки печінки. Що свідчить про порушення регуляції активності геному і дезорганізацію процесів репарації ушкоджених ділянок ДНК у опромінених щурів, причому у більшому ступені у самців і у тварин опромінених у сумарній дозі 1,0 Гр.

3. У самців і самок, отриманих від опромінених у сумарній дозі 0,75 Гр щурів, до 14-ї доби онтогенезу посилювалося фосфорилювання всіх досліджуваних білків, а починаючи з 30-ї - пригнічувалося. У самців – нащадків щурів опромінених у сумарній дозі 1,0 Гр не виявлені закономірності у інтенсивності фосфорилювання окремих білків на різних етапах онтогенезу. У самок динаміка вікових змін активності фосфорилювання всіх досліджуваних білків співпадала з такою у інтактних тварин. Але, на відміну від нащадків опромінених у сумарній дозі 0,75 Гр щурів, у них до 14-ої доби онтогенезу включно всі досліджувані білки фосфорилювалися більш інтенсивно, ніж у інтактних самок, а починаючи з 30-ої доби – менш інтенсивно. У сукупності це свідчить про менші фенотипічні прояви генетичних наслідків опромінення у самок, отриманих від опромінених щурів, ніж у самців.

4. У самців і самок, отриманих від опромінених у сумарній дозі 0,75 Гр щурів, вікова динаміка змін активності АДФ-рибозилювання гістонів і негістонових білків співпадала з такою у інтактних тварин. У нащадків, опромінених у дозі 1,0 Гр щурів, виявлені порушення вікової динаміки АДФ-рибозилювання негістонових білків на всіх досліджуваних етапах онтогенезу і гістонів, починаючи з 90-ої доби життя. У сукупності це свідчить про активацію у нащадків опромінених щурів процесів репарації на всіх досліджуваних етапах онтогенезу і разом з тим їх дезорганізацію, вираженість якої більша у самців, ніж у самок, і тварин, отриманих від щурів, опромінених в більшій сумарній дозі.

5. У статевозрілих самців і самок щурів, опромінених у сумарній дозі 0,75 і 1,0 Гр, а також їх нащадків першого покоління, виявлено пригнічення мітотичної активності гепатоцитів і зростання кількості фігур патологічних мітозів у препаратах печінки. Вираженість даних змін була більшою у самців, ніж у самок та у нащадків щурів опромінених у більшій сумарній дозі. Виявлено прямо пропорційний зв’язок між глибиною порушень процесів посттрансляційної модифікації білків хроматину і порушеннями клітинного поділу гепатоцитів.

6. Патогенетично обгрунтовано та експериментально підтверджено, що застосування впродовж усього періоду опромінення глутаргіну і біологічно активної добавки з розторопші плямистої зменшувало дезорганізацію процесів фосфорилювання і АДФ-рибозилювання білків хроматину і мітотичної активності гепатоцитів, зменшувало кількість фігур патологічних мітозів у препаратах печінки опромінених щурів і їх нащадків.

Публікації автора:

1. АДФ-рибозилювання білків хроматину ядер гепатоцитів щурів за умов тривалого g-опромінення // Вісник морської медицини. - 2001. - № 3. - С. 177 - 180. (співавт. Напханюк В.К.; внесок автора – проведення експерименту, аналіз результатів, написання статті).

2. Вплив хронічного g-опромінення низькими дозами на процеси фосфорилювання гістонів і негістонових білків хроматину ядер гепатоцитів // Одеський медичний журнал. - 2001. - № 6. - С. 10 - 12.

3. АДФ-рибозилювання білків хроматину ядер клітин печінки в онтогенезі покоління, отриманого від радіаційно уражених щурів // Вісник Вінницького державного медичного університету. - 2003. - Т. 7, № 1 / 1. - С. 48 - 51. (співавт. Напханюк В.К.; внесок автора – проведення експерименту, аналіз результатів досліджень, оформлення статті).

4. Особливості мітотичної активності гепатоцитів щурят, отриманих від опромінених попередників // Вісник морфології. - 2003. - Т. 9, № 1. - С. 7 - 9. (співавт. Напханюк В.К., Ульянов В.О.; внесок автора – проведення експерименту та аналіз результатів).

5. Фосфорилювання гістонових та негістонових білків хроматину ядер клітин печінки в онтогенезі покоління, отриманого від радіаційно уражених щурів // Одеський медичний журнал. - 2003. - № 3. - С. 42 - 45. (співавт. Напханюк В.К.; внесок автора – проведення експерименту, аналіз результатів, написання статті).

6. Фармакологічна корекція радіаційноіндукованих метаболічних зрушень у гепатоцитах статевозрілих щурів // Вісник проблем біології і медицини. - 2003. - № 3. - С. 26 - 30. (співавт. Напханюк В.К., Ульянов В.О.; внесок автора – проведення експерименту та аналіз результатів).

7. Вплив тотального хронічного g-опромінення в дозі 0,75 Гр на фосфорилювання гістонів та негістонових білків хроматину ядер гепатоцитів // Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. - Одеса: Одес. держ. мед. ун-т., - 2000. - С. 253 - 255. (співавт. Напханюк В.К.; внесок автора – проведення експерименту та аналіз результатів).

8. Особливості АДФ-рибозилювання білків хроматину ядер гепатоцитів щурят, отриманих від опромінених щурів // Матеріали ювілейної 70-тої наукової конференції студентів і молодих учених, присвяченої 10-річчю незалежності України. - Одеса: Одес. держ. мед. ун-т. - 2001. - С. 89.

9. Особливості АДФ-рибозилювання білків хроматину ядер гепатоцитів в онтогенезі покоління, отриманого від опромінених щурів в малих дозах // Матеріали VIІ Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. - Одеса: Одес. держ. мед. ун-т., - 2001. - С. 196 - 197. (співавт. Напханюк В.К.; внесок автора – проведення експерименту та аналіз результатів).

10. Стан посттрансляційної модифікації білків хроматину у виводку першого покоління, отриманого від опромінених щурів // Матеріали VIІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. - Одеса: Одес. держ. мед. ун-т., 2002. - С. 99 – 100. (співавт. Напханюк В.К.; внесок автора – проведення експерименту та аналіз результатів).

11. Радіаційноіндуковані порушення процесів посттрансляційної модифікації ядерних білків клітин печінки опромінених щурів та їх фармакологічна корекція // Матеріали IХ Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні досягнення валеології та спортивної медицини”. - Одеса: Одес. держ. мед. ун-т., 2003. - С. 196 – 197. (співавт. Напханюк В.К., Ульянов В.О.; внесок автора – проведення експерименту та аналіз результатів).