Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Ендокринологія


Чистякова Еліна Євгенівна. Стан репродуктивної функції нащадків стресованих самців щурів : Дис... канд. наук: 14.01.14 - 2009.



Анотація до роботи:

Чистякова Е. Є. Стан репродуктивної функції нащадків стресованих самців щурів. – Рукопис.

Дисертацiя на здобуття наукового ступеня кандидата бiологiчних наук за спецiальнiстю 14.01.14 – ендокринологія. Державна установа «Iнститут проблем ендокринної патології iм. В. Я. Данилевського Академії медичних наук України», Xapкiв, 2009.

Експериментально доведено, що стресування шляхом іммобілізації впродовж семи діб пригнічує функцію репродуктивної системи в дорослих самців щурів, що призводить до гормонального дисбалансу, пригніченню всіх стадій сперматогенезу, розвитку оксидативного стресу в органах репродуктивної системи і, як наслідок цього, зниження фертильності. Найуразливішими до дії стресу виявляються сперматиди, зрілі сперматозоїди і сперматоцити.

У щурів нащадків обох статей, отриманих від стресованих самців-батьків, яких спаровували з інтактними самками через 1, 15, 28 та 48 діб після відміни стресування, виявлено затримку сомато-статевого розвитку. При досягненні статевої зрілості в них спостерігається гормональний дисбаланс (гіпоандрогенія – у самців і гіперандрогенія – у самок), порушується статева поведінка (особливо периферійна ланка її регуляції), пригнічується генеративна функція сім’яників і яєчників, що негативно відбивається на їх фертильності.

Стресування в пубертаті нащадків обох статей, отриманих від стресованих самців-батьків, призводить у дорослому віці до порушення гормонального стану, що негативно відбивається на функціонуванні репродуктивної системи. Але ступінь виразності цих проявів менша, ніж у стресованих нащадків інтактних батьків.

  1. У результаті проведених експериментів встановлено, що стресування батька є чинником ризику для сомато-статевого і репродуктивного здоров’я його нащадків обох статей. Доведено наявність стрес-індукованих змін у репродуктивній системі статевозрілих нащадків стресованих батьків в умовах семиденної одногодинної іммобілізації в пубертаті.

  2. Стресування протягом семи діб порушує репродуктивну функцію дорослих самців щурів, що має прояв у гормональному дисбалансі (знижується концентрація тестостерону, зростають рівні естрадіолу та пролактину); пригніченні статевої поведінки (збільшуються латентні періоди садок, інтромісій на тлі зменшення кількості цих показників та еякуляцій за тест); порушенні показників спермограми (зменшується концентрація та кількість рухливих сперміїв, зростає кількість патологічних форм гамет); накопиченні продуктів вільнорадикального окислення ліпідів та білків у сім’яниках; зниженні фертильності. Стресування самців щура впливає на морфофункціональний стан сперміїв, які знаходяться на всіх стадіях розвитку. За змінами показників спермограми та фертильності уразливими до стресування виявляються зрілі сперматозоїди, сперматиди та сперматоцити.

  3. У щурят обох статей стресованих батьків, яких спаровували з інтактними самками в різні строки після відміни стресування, виявлені порушення в соматичному (затримці строків відлипання вушок, появи генералізованого волосяного покриву, прорізування зубів, відкриття очей, зниження життєздатності) та статевому (зменшення ано-генітальної відстані в самців-нащадків, затримка строків опущення яєчок та відкриття піхви) розвитку.

  4. У дорослих самців-нащадків, отриманих від стресованих самців, яких спаровували з інтактними самками в різні строки після відміни стресування, знижується концентрація тестостерону та/або підвищується концентрація естрадіолу в крові; порушується статева поведінка (збільшуються латентні періоди садок, інтромісій та еякуляцій на тлі зменшення кількості цих показників); пригнічується генеративна функція сім’яників (зменшується концентрація та/або кількість рухливих сперміїв), що призводить до зниження їх фертильності.

  5. У дорослих самок-нащадків, отриманих від стресованих самців, яких спаровували з інтактними самками в різні строки після відміни стресування, зростає рівень тестостерону в крові та його співвідношення до естрадіолу; знижується сумарний показник процептивної поведінки; подовжується тривалість естрального циклу за рахунок міжтічки, що призводить до зниження їх фертильності.

  6. Стресування в пубертаті нащадків обох статей, отриманих від самців, яких спаровували з інтактними самками через 28 діб після відміни стресування, в дорослому віці призводить у самців до зменшення кількості рухливих сперміїв, зниження відносної маси андрогензалежних органів (сім’яних пухирців, передміхурової залози) та збільшення відносної маси надниркових залоз; у самок – до зростання рівня естрадіолу в крові, зниження сумарного показника процептивної поведінки, подовження тривалості міжтічки та зменшення співвідношення тічки до міжтічки. Реакція репродуктивної функції на «подвійний» стрес була послабленою порівняно з такою в тварин, отриманих від стресованого батька, але яких у пубертаті не стресували.

Публікації автора:

  1. Чистякова, Е. Є. Вплив стресу на чоловічі статеві клітини різних стадій розвинення та їх запліднювальну здатність [Текст] / Е. Є. Чистякова, В. М. Золотухіна // Пробл. ендокрин. патології. – 2007. – № 1. – С. 63-69. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюваннi та отриманнi експериментальних даних, проводив аналіз, узагальнення даних та оформлення результатiв у виглядi cтaттi).

  2. Чистякова, Е. Є. Особливості сомато-статевого розвитку нащадків стресованих самців [Текст] / Е. Є. Чистякова // Пробл. ендокрин. патології. – 2008. – № 2. – С. 43-49.

  3. Чистякова, Е. Є. Наслідки іммобілізаційного стресу в пубертатний період для репродуктивної системи дорослих щурів-нащадків стресованих батьків [Текст] / Е. Є. Чистякова, А. І. Гладкова // Пробл. ендокрин. патології. – 2008. – № 4. – С. 84-91. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюваннi та отриманнi експериментальних даних, проводив аналіз, узагальнення даних та оформлення результатiв у виглядi cтaттi).

  4. Гладкова, А. И. Ближайшие и отдаленные последствия стресса для репродукции самцов [Текст] / А. И. Гладкова, Э. Е. Чистякова // Запорожский мед. журн. – 2005. – № 3. – С. 31-32. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюваннi та отриманнi експериментальних даних, проводив аналіз, узагальнення даних та оформлення результатiв у виглядi cтaттi).

  5. Сомова, О. В. Вплив іммобілізаційного стресу батька на фертильність нащадків та перебіг процесів пероксидного окислення ліпідів під час вагітності [Текст] / О. В. Сомова, Е. Э. Чистякова // Фундаментальні питання експериментальної та клінічної ендокринології (Четверті Данилевські читання) : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, Харків, 24-25 лют. 2005 р. – Х., 2005. – С. 191. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюваннi та отриманнi експериментальних даних, проводив аналіз, узагальнення даних та оформлення результатiв).

  6. Чистякова, Е. Є. Вплив іммобілізаційного стресу на фертильність самців [Текст] / Е. Є. Чистякова // Експериментальна та клінічна ендокринологія: фундаментальні та прикладні питання (П’яті Данилевські читання) : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, Харків, 9-10 лют. 2006 р. – Х., 2006. – С. 103-104.

  7. Чистякова, Е. Є. Соматичний розвиток нащадків стресованих самців [Текст] / Е. Є. Чистякова // Наукові та практичні проблеми ендокринної патології в різних вікових періодах : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, Харків, 23-24 лист. 2006 р. – Х., 2006. – С. 85-86.

  8. Чистякова, Е. Є. Особливості статевого розвитку нащадків стресованих самців щурів [Текст] / Е. Є. Чистякова // Експериментальна та клінічна ендокринологія: від теорії до практики” (Шості Данилевські читання) : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, Харків, 22-23 лют. 2007 р. – Х., 2007. – С. 120-121.

  9. Чистякова, Е. Є. Реактивність нащадків стресованого батька до дії несприятливих чинників [Текст] / Е. Є. Чистякова // Ендокринологія. – 2007. – Т. 12, додаток. – С. 314.

  10. Чистякова, Е. Є. Віддалені наслідки затримки пубертату для статевої активності [Текст] / Е. Є. Чистякова, Н. П Смоленко // Медико-соціальні проблеми дитячого віку : матеріали наук.-практ. конф., Тернопіль, 12-13 квіт. 2007 р. – Тернопіль : Укрмедкнига, 2007. – С. 134-135. (Дисертант брав безпосередню участь у моделюваннi та отриманнi експериментальних даних, проводив аналіз, узагальнення даних та оформлення результатiв).

  11. Чистякова, Е. Є. Особливості репродуктивних розладів нащадків чоловічої статі, отриманих від стресованих самців щурів [Текст] / Е. Є. Чистякова // Фундаментальна та клінічна ендокринологія: проблеми, здобутки, перспективи (Сьомі Данилевські читання) : матеріали наук.-практ. конф. з міжнар. участю, Харків, 21-22 лют. 2008 р. – Х., 2008. – С. 144-145.