Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Кулешов Олександр Вячеславович. Стан та корекція центральної і мозкової гемодинаміки у дітей з порушеннями ритму серця. : Дис... канд. наук: 14.01.10 - 2009.



Анотація до роботи:

Кулешов О.В. Стан та корекція центральної та мозкової геодинаміки у дітей з порушеннями ритму серця. – рукопис

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 Ї педіатрія. І Вінницький національний медичний університет ім. О.О. Богомольця МОЗ України. Ї Вінниця 2009.

Дисертація присвячена дослідженню вегетативного гомеостазу, центральної та мозкової гемодинаміки у дітей з порушеннями ритму серця, а також розробці способу їх корекції. В роботі вивчено вегетативний гомеостаз, структурно-функціональний стан міокарду та кровотік по екстра- та інтракраніальним судинам головного мозку у дітей з різними видами порушень серцевого ритму. Виявлено порушення вегетативного гомеостазу у вигляді домінування симпатичного тонусу ВНС у дітей всіх груп, зниження показників центральної гемодинаміки при всіх видах екстрасистолічних аритмій (супра- вентрикулярних, та політопних), у вигляді гіповолемічниго типу із непорушеними контрактильними властивостями міокарда не залежно від віку. Також відмічено виражене зниження систолічної та діастолічної швидкостей кровоточу по a. Vertebralis з обох сторін у дітей з екстрасистолічними порушеннями ритму серця.

Виявлено, що застосування поєднаної стандартної терапії вегетативних дисфункцій разом з метаболічною терапією (кардонат) та судинопротектором (вінпоцетин) і місцевою фізіотерапією у вигляді електрофорезу з бромом за Щербаком на комірцеву ділянку сприяє зменшенню екстрасистол за добу та нормалізації вегетативного гомеостазу з відновленням кротоку по a. vertebralis

У роботі проведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукового завдання – удосконалення діагностики та ефективності лікування порушень ритму серця у дітей на основі вивчення особливостей їх вегетативного гомеостазу, ехоморфометричних показників серця, центральної і церебральної гемодинаміки.

1. Визначені особливості вегетативного гомеостазу при порушеннях ритму серця. Зокрема, екстрасистолічні аритмії характеризуються вихідною амфотонією (39,2%), симпатикотонією (31,4%) та парасимпатикотонією (29,1%), гіперсимпатикотонічним типом вегетативної реактивності (60,4%). Для комбінованих дизритмій характерним для вегетативного гомеостазу є вихідна симпатикотонія (46,7%), нормальна (43,4%) та гіперсимпатикотонічна вегетативна реактивність (40%). Для міграції водія ритму серця характерне вихідне напруження обох відділів ВНС у 80% дітей та нормальна вегетативна реактивність (50%).

2. У дітей з порушеннями ритму серця спостерігається зниження загальної ВРС. Розподіл показників ВРС свідчить про напруження обох відділів ВНС з переважанням посилення симпатичного тонусу у дітей з екстрасистолічними, комбінованими аритміями та міграцією водія ритму серця незалежно від віку. Методом добового моніторування ЕКГ показано, що в циркадній структурі порушень ритму серця переважають змішані циркадні типи, що свідчить про напруження обох відділів ВНС протягом доби.

3. У дітей з екстрасистолічними аритміями, незалежно від їх виду, характерний еукінетичний та гіповолемічний тип центральної гемодинаміки, тоді як при комбінованих порушеннях ритму серця частіше спостерігається еукінетичний та нормоволемічний тип. Для дітей з міграцією водія ритму серця характерний гіперкінетичний та нормоволемічний тип центральної гемодинаміки.

4. Зміни авторегуляції мозкового кровотоку згідно реоенцефалографії у вигляді гіпотонічного типу характерні для дітей з екстрасистолічними (46,5% з лівої сторони та 50% – з правої відповідно) та комбінованими аритміями (63,3% з лівої сторони та 50% – з правої відповідно), тоді як для міграції водія ритму серця – гіпотонічний з венозною гіпертонією (60% з лівої сторони та 30% – з правої відповідно).

5. Результати ультразвукової доплерографії у дітей з екстрасистолічними аритміями вказують на виражене зниження систолічної швидкості кровотоку по a.vertebralis з обох сторін (15,6±1,35 з правої сторони та 17,8±1,6 см/c– з лівої у дітей з суправентрикулярними; 17,9±2,6 і 15,1±2 – з вентрикуляриними та 16,2±3,03 і 13,6±4,7 см/с– з політопними екстрасистолами відповідно). У дітей з комбінованими аритміями та міграцією водія ритму серця має місце варіабельність еластико-тонічних властивостей судин з адекватним перерозподілом кровотоку по всім відділам головного мозку.

6. Медикаментозна корекція функціональних екстрасистолічних порушень ритму серця, що включає кардіометаболічний препарат карбонат та терапію вегетативних дисфункцій сприяє зменшенню їх кількості за добу порівняно з вихідними даними як для суправентикулярних (5623±89,6 та 1087±37,6 од; р<0,001) так і вентрикулярних (3987±68,7 та 964±43,1 од; р<0,001) відповідно.

7. Поєднання терапії вегетативних дисфункцій з дією на сегментарні вегетативні центри (електрофорез з бромом на комірцеву зону за Щербаком) сприяє підвищенню показників варіабельності ритму серця (SDNN, SDNN-i, SDANN) з відповідною нормалізацією вегетативного гомеостазу та гемодинаміки у вигляді збільшення ударного об’єму, ударного індексу та систолічної швидкості кровотоку по a.vertebralis (26,35±.1,53 – права та 23,6±1,35 см/с – ліва сторона відповідно; р<0,05) порівняно з вихідними даними (14,3±1,54 та 15,6±1,78 см/с).

Публікації автора:

1. Кулешов О.В. Основи етіології та принципи діагностики порушень ритму серця у дітей. Сучасні погляди // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2007. – №2. – С.28-34. Автором особисто проведено аналіз даних, підготовка статті до друку.

2. Кулешов О.В. Клінічне значення холтерівського моніторування ЕКГ в інтерпретації екстрасистолічних порушень ритму серця у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. – №3. – С.14-19. Автором особисто проведено аналіз даних, підготовка статті до друку.

3. Майданник В.Г., Кулешов О.В. Стан вегетативного гомеостазу у дітей з порушеннями ритму серця // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2008. – №3. – С.18-22. (Участь у плануванні досліджень, збір, аналіз та узагальнення даних, висновки, написання статті)

4. Майданник В.Г., Кулешов О.В. Морфофунціональна характеристика серця та центральна гемодинаміка у дітей з порушеннями ритму серця // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2009. – №1. – С. (Участь у плануванні досліджень, збір, аналіз та узагальнення даних, висновки, написання статті).

5. Майданник В.Г., Кулешов О.В. Стан вегетативного гомеостазу та церебральної гемодинаміки у дітей з порушеннями ритму серця // Педіатрія, акушерство та гінекологія. – 2007. – №4. – С.72-73. (Участь у плануванні досліджень, збір, аналіз та узагальнення даних).

6. Попов В.П.,, Кулешов О.В., Віннічук Л.Л., Марчук О.І. Стан вегетативного гомеостазу та центральної гемодинаміки у дітей з порушеннями ритму серця // Сучасна педіатрія. Проблеми та перспективи: Матеріали української наук.-прак. конф. з нагоди 115-річчя заснування кафедри педіатрії харківського державного медичного університету.-Харків, 2007. – С.154 (Участь у плануванні клінічних досліджень, збір, аналіз, написання тез).

7. Кулешов О.В., Попов В.П., Сторожук І.В. Віннічук Л.Л., Марчук О.І., Гумінська Г.С., Шаламай М.О. Клінічне значення екстрасистолічної аритмії у дітей // Медико-соціальні проблеми дитячого віку: Матеріали наук.-практ. конф.-Тернопіль, 2007.-С.72. (Участь в обстеженні дітей, контроль досліджених показників, систематизація та аналіз результатів, написання тез).

8. Кулешов О.В., Янковська Л.В. Особливості діагностики порушень мозкової гемодинаміки у дітей з вегетативними дисфункціями//Молодь та перспективи сучасної медичної науки: Матеріали IV Міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених.-Вінниця, 2007.-С.70. (Участь в обстеженні дітей, контроль досліджених показників, аналіз і статистична обробка, написання тез)

9. Янковська Л..В., Кулешов О.В., Коваль І.І. Клінічне значення холтерівського моніторування ЕКГ в діагностиці порушень ритму серця у дітей//Молодь та медицина майбутнього: Матеріали V Міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених.-Вінниця, 2007.-С.82.(Участь в обстеженні дітей, контроль досліджених показників у динаміці, систематизація та аналіз результатів, написання тез)

10. Кулешов О.В. Стан вегетативного гомеостазу у дітей з порушеннями ритму серця //Таврический медиобиологический вестник.-2007.-Т.10.-№10.-С.136.

11. Кулешов О.В. Попов В.П., Сторожук І.В. Особливості медикаментозної екстрасистолічних порушень ритму серця у дітей //Таврический медиобиологический вестник.-2007.-Т.10.-№10.-С.136

12. Кулешов О.В. Метаболічна корекція функціональних екстрасистолічних порушень ритму серця у дітей//XII Університетська (ХХХХІІІ Вузівська) науково-практична конференція молодих вчених та фахівців: Матеріали наук.-практ. конф.-Вінниця, 2007.-С.35.

13. Кулешов О.В. Особливості екстрасистолічної аритмії серця у дітей//XIII Університетська (ХХХХІІІ Вузівська) науково-практична конференція молодих вчених та фахівців: Матеріали наук.-практ. конф.-Вінниця, 2007.-С.35

14. Кулешов О.В. Особливості медикаментозної корекції екстрасистолічних порушень ритму серця у дітей //Вістник вінницького національного медичного університету.-2007.-№11.-С.782.

15. Кулешов О.В., Попов В.П., Гумінська Г.С., Сторожук І.В., Віннічук Л.Л., ,Марчук О.І. Клінічне значення Холтерівського моніторування ЕКГ в оцінці контролю лікування функціональних екстрасистолічних дзритмій серця метаболічною терапією//Актуальні питання медицини: Збірник наукових робіт до 90-річного ювілею лікарні.-Вінниця, 2007.-С.334-338. (Участь у плануванні клінічних досліджень, аналіз і статистична обробка, написання тез).

16. Кулешов О.В. Стан центральної гемодинаміки у дітей з екстрасистолічними порушеннями ритму серця//Молодь та медицина майбутнього: Матеріали V міжнародної наукової конференції студентів та молодих вчених. – Вінниця, 2008.-С.184.

17. Кулешов О.В. Церебральна гемодинаміа у дітей з екстрасистолічними порушеннями ритму серця//XIV Університетська (ХХХХІІV Вузівська) науково-практична конференція молодих вчених та фахівців: Матеріали наук.-практ. конф.-Вінниця, 2008.-С.69.

18. Кулешов О.В. Стан центральної гемодинаміки у дітей з екстрасистолічними порушеннями ритму серця//Актуальні поблеми клінічної, експериментальної, профілактичної медицини, стоматології та фармації: Матеріали 70-ої між народ. наук.-практ. конф. молодих вчених.-Донецьк, 2008.-С.173.