Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Стоматологія


Бруніч Сергій Миколайович. Стан тканин пародонта у хворих на олігофренію та особливості ортопедичного лікування (клініко-лабораторне дослідження) : Дис... канд. наук: 14.01.22 - 2008.



Анотація до роботи:

Бруніч С.М. Стан тканин пародонта у хворих на олігофренію та особливості ортопедичного лікування (клініко-лабораторне дослідження). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.22 – стоматологія. Державна установа «Інститут стоматології АМН України», Одеса, 2008.

Робота присвячена підвищенню ефективності ортопедичного лікування психічно хворих із дефектами зубних рядів шляхом розробки комплексного методу передпротезної підготовки та протезування.

Клінічне обстеження групи психічно хворих із дефектами зубних рядів показало значне підвищення потреби їх в незнімному протезуванні.

Для хворих на олігофренію запропонована комплексна система передпротезної профілактики із застосуванням препарату «Пелодекс» та суцільнолитого шинуючого протезу.

Проведені дослідження довели значне покращення клініко-лабораторних показників стану тканин пародонта і кістки альвеолярного відростка щелеп при застосуванні запропонованого методу заміщення дефектів зубних рядів у психічно хворих.

Порівняльна оцінка віддалених результатів запропонованої методики консервативного і ортопедичного лікування хворих на олігофренію з дефектами зубних рядів показала її високу терапевтичну ефективність та доцільність широкого впровадження в клініку ортопедичної стоматології та психіатрії.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення виконаних клініко-лабораторних досліджень і нове рішення актуального наукового завдання, пов’язаного з підвищенням ефективності стоматологічного ортопедичного лікування хворих на олігофренію шляхом розробки нової конструкції зубного протезу та застосування препарату «Пелодекс».

1. Згідно даних стоматологічного обстеження психічно хворих встановлено, що поширеність дефектів зубних рядів у даної категорії хворих становить 98,8 %, що на 11,1 % вище, ніж у групі психічно здорових пацієнтів. При цьому у них превалюють малі і середні дефекти зубних рядів, що складають 36,5 % всіх обстежених хворих, які потребують ортопедичної стоматологічної допомоги, що на 11,5 % вище, ніж у групі психічно здорових осіб. Кількість ж осіб з відсутністю дефектів зубних рядів вкрай незначна і становить всього 1,12 %.

2. Доведено, що надання ортопедичної допомоги хворим на олігофренію знаходиться на недостатньому рівні. Так, кількість якісно виготовлених зубних протезів досить незначна, тільки 4,48 % протезів відповідають медико-технологічним вимогам до їх клінічного застосування.

3. Встановлені порушення гомеостазу і мікробіоценозу порожнини рота у хворих на олігофренію. Спостерігається зворотнє співвідношення проміжних і поверхневих епітеліоцитів слизової оболонки протезного поля у порівнянні з аналогічними показниками у психічно здорових осіб, що свідчить про розвиток атрофії й деструкції тканин пародонта. Рівень обсіменіння грибами р. Candіda слизової оболонки порожнини рота хворих на олігофренію знаходиться на рівні 27,5 м.кл. проти 5,8 м.кл. у здорових пацієнтів.

4. Розроблена методика ортопедичного лікування хворих на олігофренію з малими й середніми дефектами зубних рядів із застосуванням суцільнолитих шин-протезів власної конструкції дозволила значно поліпшити стан тканин пародонта і слизової оболонки порожнини рота, про що свідчить зниження інтенсивності міграції лейкоцитів на 5 % (з 395 тис. лейкоцитів в 1 мл ротового змиву у контрольній групі до 374,2 тис.) і зниження процесу злущування епітелію на 41,5 % (з 41,9 клітин у контрольній групі до 24,5 клітин відповідно).

5. Клінічне застосування розробленого лікувально-профілактичного комплексу підвищує функціональну активність слинних залоз, що виражається в підвищенні рівня салівації в 1,3 рази, і надає значну протизапальну дію на тканини пародонту (зниження показників проби Шиллера-Пісарєва – з 2,73 у контролі до 2,08), а також у підвищенні стійкості судинної стінки (збільшується стійкість капілярів з 45,4 сек. у контролі до показника 131,9 сек.). При цьому ступінь прогресування атрофічних процесів у беззубих ділянках альвеолярних відростків щелеп у психічних хворих знижувалася на 48,5 % у ранні і на 24,7 %, у віддалені терміни.

Публікації автора:

  1. Чулак Л. Д. Биохимический анализ состояния ротовой жидкости у больных с осложненным психиатрическим статусом / Л. Д. Чулак, С. Н. Брунич // Одеський медичний журнал. – 2007. – № 1 (99). – С. 71-73. Дисертантом проведено клінічне обстеження хворих, збір ротової рідини для лабораторних досліджень, статистична обробка та аналіз результатів, написання статті.

  2. Чулак Л. Д. Дослідження мікробіологічного статусу порожнини рота в осіб, що мають порушення центральної нервової системи / Л. Д. Чулак, В. Г. Шутурмінський, С. М. Бруніч // Одеський медичний журнал. – 2007. – № 2 (100). – С. 52-55. Здобувачу належить обстеження хворих, забір клінічного матеріалу, аналіз результатів, участь в написанні статті.

  3. Шутурмінський В. Г. Психосоматичні аспекти стоматологічного лікування психічно хворих / В. Г. Шутурмінський, С. М. Бруніч // Інтегративна антропологія. – 2004. - № 1 (3). – С. 53-55. Дисертантом проведено клінічне обстеження та лікування хворих, аналіз результатів, написання фрагменту статті.

  4. Насибуллин Б. А. Возможность использования морфологического диагностического исследования слизистой полости рта у лиц, пользующихся протезами и имеющими нарушения ЦНС, как диагностического критерия атрофии альвеолярных отростков челюстей / Б. А. Насибуллин, В. Г. Шутурминский, С. Н. Брунич // Вісник морфології. – 2004. - № 10 (1). – С. 100-102. Здобувачу належить обстеження хворих, забір клінічного матеріалу, аналіз результатів, участь в написанні статті.

  5. Патент на корисну модель № 19159, Україна, МПК (2006) А61В 5/03. Спосіб забору проби ротової рідини /Л.Д. Чулак, В.Г. Шутурмінський, П.В. Максименко, С.М. Бруніч - № u 2006 03539; Заявл. 03.04.2006; Опубл. 15.12.2006. – Бюл. № 12. Дисертанту належить клінічна апробація методу, участь в розробці, оформлення патентної документації.

  6. Шутурминский В. Г. Исследование морфологического статуса слизистой полости рта у лиц, пользующихся протезами и имеющими поражения ЦНС / В. Г. Шутурминский, С. Н. Брунич // Вопросы экспериментальной и клинической стоматологии: Сб. науч. тр. ХГМУ. – 2004. – Вып. 7. – С. 68-70. Здобувачу належить проведення клініко-лабораторних досліджень, аналіз результатів, написання статті.