Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Козачук Валентина Григорівна. Стан центральної та церебральної гемодинаміки у дітей з вегетативною дисфункцією і корекція виявлених порушень: Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Київська медична академія післядипломної освіти ім. П.Л.Шупика. - К., 2002. - 201арк. - Бібліогр.: арк. 170-201.



Анотація до роботи:

КОЗАЧУК В. Г. Стан центральної та церебральної гемодинаміки у дітей з вегетативною дисфункцією і корекція виявлених порушень. – Рукопис.

Дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Національний медичний університет ім. О. О. Богомольця, Київ, 2002.

Дисертація присвячена питанням удосконалення діагностики ВСД та артеріальної гіпотензії в дітей на основі вивчення стану центральної та церебральної гемодинаміки, а також розробки та впровадження диференційованої терапії залежно від змін мозкового кровообігу.

У роботі визначено основні фактори ризику вегетативної дисфункції. Встановлено особливості клінічного перебігу вегетативної дисфункції залежно від сукупності чинників, які сприяли розвитку захворювання. У хворих з цією патологією за даними ТКДГ виявлено різні зміни тонусу судин головного мозку як в артеріальному, так і венозному руслі: ангіоспазм або ангіодилятація, порушення венозного відтікання. Доведений зв’язок між перебігом вегетативної дисфункції та вираженістю змін мозкового кровообігу. В практику охорони здоров’я впроваджено та розроблено схеми диференційного підходу до терапії дітей з вегето-судинною дисфункцією і проявами гіпотензії. При переважному розладі венозної церебральної гемодинаміки в комплексне лікування доцільно включати ескузан, а у разі ангіоспазму в артеріальному руслі - віддавати перевагу танакану. Вазодилятація в артеріях головного мозку та утруднення венозного відтікання диктують необхідність використання тонгіналу, який, на відміну від указаних вище препаратів, нормалізує також артеріальний тиск.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі в діагностиці змін церебральної й центральної гемодинаміки у дітей з ВСД та артеріальною гіпотензією. Враховуючи порушення мозкового кровообігу, обґрунтовано необхідність диференційного підходу до лікування хворих з цією патологією з включенням вазоактивних препаратів природного походження.

1. Встановлено, що характер клінічних проявів і перебіг вегетативної дисфункції залежать від сукупності дії чинників, які сприяли розвитку захворювання.

2. У хворих із ВСД та артеріальною гіпотензією порівняно із здоровими дітьми під час ЕхоКГ дослідження не виявлено вірогідних відхилень показників контрактильної та релаксаційної здатності міокарда. У 49,4 ± 5,6 % дітей установлено гіпокінетичний, 33,3 ± 5,2 % осіб - еукінетичний і 17,3 ± 4,2 % - гіперкінетичний тип центральної гемодинаміки.

3. За даними ТКДГ у хворих із ВСД та артеріальною гіпотензією встановлено зміни церебральної гемодинаміки: у вертебро-базилярному басейні переважає вазодилятація артерій, у каротидному – вазоспазм, виражена асиметрія кровотоку по середній мозковій артерії. У переважної більшості дітей (90,6 ± 2,31 %) спостерігається венозна дисциркуляція, що підтверджується підвищенням індексу резистентності судин у прямому синусі та базальній вені Розенталя, наявністю непостійного ретроградного кровообігу по очних венах, та хребетному венозному мереживу в горизонтальному положенні.

4. У дітей із ВСД та артеріальною гіпотензією встановлено зв’язок між перебігом вегетативної дисфункції та ступенем вираженості змін церебральної гемодинаміки: у хворих з пароксизмальними станами виявлено вірогідні відмінності в порушенні мозкового кровообігу порівняно з групою здорових дітей, у пацієнтів з перманентним перебігом вегетативної дисфункції ці зміни були недостовірні.

5.Результати клініко-інструментального дослідження свідчать про те, що включення нового лікарського засобу - тонгіналу - в комплексне лікування дітей з ВСД та гіпотензією сприяє швидкому регресу суб’єктивних симптомів захворювання, ліквідує синкопальні стани, нормалізує артеріальний тиск, вегетативний тонус, артеріальний та венозний мозковий кровообіг. Хороший та задовільний ефект терапії з використанням тонгіналу виявлено у 80,9 ± 5,7 % та 17,0 ± 5,5 % відповідно.

6. Комплексне лікування хворих з ВСД та гіпотензією з використанням танакану та ескузану призводить до поліпшення загального стану дітей, сприяє зникненню вегетативних пароксизмів та нормалізації вегетативного тонусу, не впливаючи на артеріальний тиск. При переважному розладі венозної церебральної гемодинаміки у дітей з ВСД та гіпотензією доцільно призначати ескузан, а у разі ангіоспазму в артеріальному руслі слід віддавати перевагу танакану.

Публікації автора:

1. Бережний В. В, Козачук В. Г., Орлюк І. Б., Міхаль Г. В. Стан мозкового кровообігу у дітей з вегетативною дисфункцією і корекція виявлених порушень // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика .- 2001. - Вип. 10. Кн 2. – С. 555 - 559. Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів, літературно оформила роботу.

2. Бережний В. В., Козачук В. Г., Орлюк І. Б. та співавт. Використання гомеопатичного препарату циркум – Б-13 у дітей з вегетативними дисфункціями на фоні порушень центральної та церебральної гемодинаміки // Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л. Шупика .- 2000. – Вип. 9. Кн 2. - С. 558 - 563. Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів, літературно оформила роботу.

3. Бережний В. В., Гляделова Н. П., Козачук В. Г. Вивчення ефективності рибомунілу в профілактиці та лікуванні захворювань верхніх дихальних шляхів у дітей // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 1999. - № 5. - С. 50 - 52. Автор забезпечувала підбір та обстеження хворих, частково літературно оформила роботу.

4. Бережний В. В., Козачук В. Г. Стан вегетативного гомеостазу у дітей з розладами вегетативної нервової системи // Соціальна педіатрія. Розділ: “Медико-соціальні аспекти реабілітації дітей з органічним ураженням нервової системи”. - Київ, 2001. – С. 231 - 235. Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів, літературно оформила роботу.

5. Бережний В. В., Козачук В. Г. Корекція порушень мозкового кровообігу у дітей з вегето- судинною дисфункцією за гіпотонічним типом. // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 1999. - № 4. - С. 82 - 83. Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів, літературно оформила роботу.

6. Козачук В. Г. Застосування ескузану в комплексному лікуванні дітей з вегетативними дисфункціями // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2000. - № 2. - С. 52. Автор забезпечувала підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів, літературно оформила роботу.

7. Козачук В. Г., Марушко .Т.В., Орлюк І. Б. Стан центральної гемодинаміки у дітей з вегетативною дисфункцією // Матеріали ІІІ національного конгресу ревматологів України; Український ревматологічний журнал. – 2001, додаток. - С. 65. Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів, літературно оформила роботу.

8. Бережний В. В., Козачук В. Г. Досвід застосування препарату тонгінал у комплексному лікуванні дітей з вегето-судинною дисфункцією та гіпотензією // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 2002. - № 2 . - С. 30. Автор забезпечувала підбір та аналіз літературних джерел, підбір та обстеження хворих, проводила аналіз та математичну обробку отриманих результатів, літературно оформила роботу.