Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Пульмонологія


Поліщук Валентина Василівна. Стан виявлення і принципи диспансеризації хворих на ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт : Дис... канд. наук: 14.01.27 - 2009.



Анотація до роботи:

Поліщук В.В. Стан виявлення і принципи диспансеризації хворих на ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.27 пульмонологія. – Державна установа “Національний інститут фтизіатрії і пульмонології імені Ф.Г. Яновського Академії медичних наук України”, Київ, 2008.

У дисертації проведений ретроспективний аналіз якості діагностики і лікування хворих на ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт (ІФА), результати якого свідчать про низький рівень діагностики і терапії ІФА.

Доведено, що показники кількісної оцінки ступеня задишки за шкалою MRC і якості життя за шкалою SF-36 достовірно корелюють зі ступенем рестриктивних порушень легеневої вентиляції і виразністю гіпоксемії.

Встановлено, що показники ступеня задишки і якості життя – важливе доповнення до обєктивних показників легеневої вентиляції і газового складу крові в оцінці ефективності лікування, оперативного виявлення погіршення стану хворих.

Розроблена електронна база даних для моніторингу основних об’єктивних критеріїв оцінки тяжкості перебігу ІФА та показників оцінки ступеня задишки за шкалою MRC і якості життя за опитувальником SF-36. Обгрунтована рекомендація її впровадження в практику диспансерного спостереження хворих на ІФА.

У дисертації узагальнено теоретичні передумови і результати вивчення якості діагностики і лікування хворих на ІФА, розроблено принципи їх диспансерного спостереження. Методологічно робота основана на ретроспективному аналізі історій хвороб пацієнтів, які були шпиталізовані до Державної установи “Національний інститут фтизіатрії і пульмонології імені Ф.Г. Яновського Академії медичних наук України” за шестирічний період; розробці оптимальних критеріїв диспансерного спостереження на основі аналізу показників легеневої вентиляції, газового складу і КОС крові, результатів вимірювання ступеня задишки і оцінки якості життя; розробці схеми диспансерного спостереження з використанням електронної бази даних.

1. Результати аналізу амбулаторних карток та історій хвороб 215 хворих свідчать про низький рівень діагностики і терапії ІФА в поліклініках і стаціонарах районного, міського і обласного рівнів. У середньому 36 % хворих при направленні до республіканського центру вже мають встановлену групу інвалідності; в 17 % випадків хворим за місцем проживання помилково призначається протитуберкульозна терапія на термін від 2 до 6 місяців, що сприяє збільшенню темпів прогресування ІФА; у значної частини хворих не використовуються основні доступні методи діагностики ІФА - комп’ютерна томографія високого вирішення (69 %) і спірографія (45 %); гормональна терапія призначається лише у 36 % випадків, при цьому тільки 7 % хворих приймають глюкокортикостероїди і цитостатики в адекватних дозах.

2. Аналізуючи смертність хворих, встановлено вельми коротку тривалість хвороби з часу встановлення діагнозу до моменту смерті (2,65 ± 0,44) років, що обумовлено низьким рівнем діагностики, помилковим проведенням протитуберкульозного лікування, відсутністю адекватної гормональної терапії, що у сукупності було причиною пізнього направлення хворих до спеціалізованого закладу, у більшості випадків у стадії “стільникових легень”.

3. Результати ретроспективного аналізу якості діагностики і лікування хворих на ІФА, з одного боку, потребують підвищення рівня знань пульмонологів, терапевтів і рентгенологів про це тяжке захворювання, а з іншого боку, обумовлюють необхідність розробки принципів диспансеризації з метою забезпечення контролю за ефективністю лікування і виникненням побічних дій глюкокортикостероїдів і цитостатиків.

4. Показники кількісної оцінки ступеня задишки за шкалою MRC і якості життя за опитувальником SF-36 виявляють вірогідну кореляцію зі ступенем рестриктивних порушень легеневої вентиляції (показники VCmax і IC) і виразністю гіпоксемії (РаО2 і SaO2) - основними об’єктивними критеріями оцінки ступеня тяжкості хвороби. Методи кількісної оцінки задишки і якості життя є досить простими, вони не потребують безпосередньої участі лікаря, результати можуть бути оперативно направлені спеціалісту за допомогою електронної пошти або звичайним листом. Все це є основою для використання показників шкали MRC і опитувальника SF-36 в якості критеріїв диспансерного спостереження хворих на ІФА.

5. Розроблена схема диспансерного спостереження з використанням електронної бази даних є простою і разом з тим досить ефективною для отримання і обробки інформації про стан хворих. Показники якості життя є вагомим доповненням до об’єктивних показників легеневої вентиляції і газового складу крові в оцінці ефективності лікування, оперативного виявлення можливого погіршення стану хворих у процесі диспансерного спостереження.

Публікації автора:

  1. Лещенко, С. І. Аналіз результатів вивчення смертності хворих на ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт [Текст] / C. І. Лещенко, Н. Є. Моногарова, В. В. Поліщук // Укр. пульмонол. журн. – 2007. – № 1. – С. 27–28. (Здобувачеві належить ідея і планування дослідження, відбір хворих, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи; С. .І. Лещенко – консультативна допомога; Н .Є. Моногарова – участь у відборі хворих, плануванні дослідження).

  2. Лещенко, С. І. Тактика лікування хворих на ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт з супутнім бронхообструктивним синдромом [Текст] / C. І. Лещенко, В. В. Поліщук // Астма та алергія. – 2007. – № 3-4. – С. 71. (Здобувачеві належить ідея дослідження, відбір хворих, статистична обробка матеріалу, аналіз і узагальнення результатів; С.І. Лещенко – консультативна допомога).

  3. Лещенко, С. І. Показники якості життя у хворих на ідіопатичні інтерстиціальні пневмонії [Текст] / С. І. Лещенко, Н. Є. Моногарова, В. В. Поліщук // Укр. пульмонол. журн. – 2008. – № 1. – С. 17–21. (Здобувачеві належить ідея і планування дослідження, участь у відборі хворих, аналіз та математична обробка результатів, написання роботи; С. І. Лещенко – консультативна допомога; Н .Є. Моногарова – консультативна допомога).

  4. Фещенко, Ю. И. Качество выявления и лечения больных идиопатическим фиброзирующим альвеолитом [Текст] / Ю. И. Фещенко, В. К. Гаврисюк, С. И. Лещенко, Н. Е. Моногарова, В. В. Полищук // Укр. терапевт. журн. – 2008. – № 1 – С. 32–36. (Здобувачеві належить відбір хворих, статистична обробка матеріалу, аналіз і узагальнення результатів; Ю. И. Фещенко – консультативна допомога, В К. Гаврисюк – консультативна допомога; С. И. Лещенко – ідея дослідження, консультативна допомога; Н. Є. Моногарова – консультативна допомога).

  5. Поліщук, В. В. Диспансерне спостереження хворих на ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт [Текст] / В. В. Поліщук // Укр. пульмонол. журн. – 2008. – № 2. – С. 21–24.

  6. Лещенко, С. І. Аналіз якості обстеження хворих на ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт [Текст] / С. І. Лещенко, В. В. Поліщук // Актуальні проблеми в клінічній медицині : матеріали науково – практичної конференції. – К., 2006. – С. 86–87.

  7. Лещенко, С. І. Якість виявлення і лікування хворих на ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт [Текст] / С. І. Лещенко, В. В. Поліщук, Н. Є. Моногарова // Матеріали ХІІ Конгресу Світової федерації лікарських товариств. – Ів-Франківськ, 2008. – С. 186.

  8. Гаврисюк, В. К.. Качество выявления и лечения больных идиопатическим фиброзирующим альвеолитом [ Текст] / В. К. Гаврисюк, С. И. Лещенко, Н. Е. Моногарова, В. В. Полищук, Е. А. Беренда, Н. В. Пендальчук // Матеріали IV Зїзду фтизіатрів і пульмонологів України. – Київ, 2008. – С. 99-100.