Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Колоскова Олена Костянтинівна. Стан здоров'я дітей, які проживають в зонах поєднаного забруднення грунту малими дозами солей важких металів та техногенних радіонуклідів (клініко- епідеміологічний аналіз, лікування, профілактика) : дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / Буковинський держ. медичний ун-т. — Чернівці, 2006. — 336арк. — Бібліогр.: арк. 284-329.



Анотація до роботи:

Колоскова O.K. Стан здоров'я дітей, що проживають в зонах поєднаного забруднення грунту малими дозами солей важких металів та техногенних радіонуклідів (клініко-епідеміологічний аналіз, лікування, профілактика) . — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук за спеціальністю 14.01.10 - педіатрія. - Одеський державний медичний університет МОЗ України. - Одеса, 2006.

З позицій клінічної епідеміології визначено ризик формування підвищеної захворюваності та поширеності патологічних станів у різних вікових групах дитячого населення, а також ускладненого перебігу різноманітних захворювань (респіраторної системи, сполучної тканини, шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи), і формування вад розвитку, у т.ч. несумісних із життям за умов проживання дітей в зонах низькоінтенсивного поєднаного забруднення навколишнього середовища екотоксикантами. Запропоновані доступні та інформативні біо-маркери ефекту, експозиції та підвищеної чутливості до несприятливого екологічного оточення із визначенням показників їх діагностичної цінності. Доведено, що в умовах несприятливого екогенного оточення найбільш вразливими стають діти груп підвищеного ризику з формуванням в них екозалежної патології внаслідок формування екологічної дезадаптації, що проявляється вже на донозологічному рівні у вигляді порушень імунної відповіді, стану детоксикаційної системи та мікробіоценозу кишечника, а також бронхіальної гіперчутливості. Розроблені та впроваджені адаптаційно-профілактичні заходи для дітей в умовах несприятливого екологічного оточення, що дозволило покращити показники здоров'я дітей, а ефективність запропонованих заходів доведено з позицій клінічної епідеміології.

У дисертаційній роботі подається теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної проблеми сучасної педіатрії - покращання стану здоров'я дітей, їх адаптацію до особливостей екологічного оточення та оптимізація лікувально-профілактичних заходів пацієнтам з екозалежною патологією, в регіонах поєднаного забруднення довкілля антропогенними екотоксикантами малої інтенсивності.

1. Зони міста, де в грунтах визначають малі дози сполук важких металів та низьку щільність техногенних радіонуклідів, а також промислові зони є територіями підвищеного ризику екозалежних захворювань, оскільки проживання в цих регіонах супроводжується статистично значущим зростанням показника загальної захворюваності дитячого населення, який становить у середньому 1454,5 проти 1229,9 в екологічно сприятливіших регіонах міста, та підвищує ризик зростання загальної захворюваності (співвідношення шансів - 6,0, абсолютний ризик — 42,%) і розповсюдженості захворювань (співвідношення шансів - 4,0, абсолютний ризик - 30,0%). Проживання в умовах хронічного впливу малих доз екотоксикантів супроводжується поступовим погіршенням показників стану здоров'я у процесі дорослішання дітей, що характеризується зростанням показника захворюваності від 751,5 в новонароджених до 956,8 у дітей раннього та 1015,9 у пацієнтів старшого віку, тоді як в екологічно сприятливих умовах проживання ці показники становлять 841,1 - 885,2 - 842,6 відповідно.

2. У зонах підвищеного ризику екозалежної патології формується більша частка (66,6%) від усіх природжених вад та аномалій розвитку та 76,9% від усієї кількості вад, що є несумісними із життям. В регіонах, де реєструються підвищені результати мікроядерного тесту, показники формування природжених вад розвитку переважають над референтними регіонами.

3. Тривале проживання в зонах підвищеного антропогенного навантаження малими дозами екотоксикантів супроводжується ризиком порушення формування специфічного протидифтерійного (співвідношення шансів=1,7), протиправцевого (співвідношення шансів=2,4) та протикорового (співвідношення шансів=1,8) імунітету, що характеризується низькими титрами специфічних антитіл щодо правцевого, дифтерійного екзотоксинів та вірусу кору за даними РПГА.

4. Несприятливі екогенні стимули малої інтенсивності накопичуються в біосубстратах дітей і викликають зміни адаптаційних механізмів у найбільш чутливих групах пацієнтів, зокрема, у дітей з атопією, призводять до переважання стійкого нееозинофільного типу алергійного запалення (співвідношення шансів=3,4) та порушення функції детоксикаційних систем, у пацієнтів з автоімунними розладами асоціюють з лабільнішим перебігом цукрового діабету та агресивнішими формами дифузних захворювань сполучної тканини, у дітей із патологією органів травлення підвищують ризик порушень нормального мікробіоценозу кишечника (співвідношення шансів=2,0), а в когорті дошкільнят супроводжуються ризиком частих респіраторних захворювань (співвідношення шансів=5,5), функціональних порушень ЦНС (співвідношення шансів=4,6) та алергійних реакцій (співвідношення шансів=1,6).

5. Малі дози важких металів, що забруднюють грунт, призводять до напруження адаптаційно-пристосувальних механізмів і тимчасового зменшення ознак бронхіальної гіперчутливості у дітей (РС20Н=2,3 мг/мл), натомість найвищі показники гіперреактивності бронхів спостерігаються у пацієнтів контрольної зони (РС20Н=0,9 мг/мл) та промислової частини міста (РС20Н= 1,6 мг/мл).

6. Впровадження розробленого адаптаційно-профілактичного комплексу, що включав гіпоалергенну дієту, ентеросорбенти та кетотіфен, призводить до зменшення проявів атопічного дерматиту (абсолютний ризик покращання 60%, відносний ризик - 2,4), зменшення кількості випадків формування бронхіальної астми на досліджуваній дільниці. Корекція харчового раціону шляхом включення продуктів бджільництва (пилку квіткового) у поєднанні з призначенням водного розчину ехінацеї пурпурової зменшують показники загальної захворюваності на дільниці, розташованій в екологічно несприятливому регіоні (зниження абсолютного ризику - 20,2), а комбінація даних заходів із ентеросорбцією призводить до значущих змін імунологічних показників периферійної крові у вихованців дитячих дошкільних навчальних закладів, розташованих в екологічно менш сприятливих регіонах.

7. Ентеросорбційні препарати в комплексному лікування захворювань органів травлення у дітей, що проживають в умовах постійного контакту з малими дозами екотоксикантів, призводять до нормалізації показників мікробіоценозу кишечника (абсолютний ризик покращання 30,3%, показник відносної корисності - 16,2) та елімінації важких металів з біосередовиш хворих.

Публікації автора:

1. Ластівка І.В., Колоскова O.K., Шевчук Н.М., Ященко Ю.Б. Захворюваність вихованців дитячих установ з різною георадіохімічною характеристикою // Буковинський медичний вісник,- 1997.- ТІ, №1.- С 105-110. Особистий внесок дисертанта: проведено клінічні дослідження, статистичну обробку результатів, підготовлено матеріал до друку.

2. Безруков Л.О., Богуцька Н.К., Колоскова O.K., Ластівка І.В. Поліфакторність клінічного феномену частих гострих респіраторних захворювань у вихованців дитячих установ з різних за георадіохімічною характеристикою місць помешкання // Галицький лікарський вісник. - 1997. - Т4, Ч.2. - С 11-13. Особистий внесок дисертанта: проведено огляд літератури, клінічні дослідження, підготовлено матеріал до друку.

3. Гінгуляк М.Г., Колоскова O.K., Поліщук М.І., Богуцька Н.К. Гіперреактивність бронхів та деякі показники імунітету у дітей в залежності від георадіохімічної характеристики (ГРХХ) їх в місцях проживання // Український пульмонологічний журнал. - 1997. - №3. - С. 60-62. Особистий внесок дисертанта: проведено огляд літератури, клінічні дослідження, статистичну обробку результатів.

4. Безруков Л.О., Богуцька Н.К., Колоскова O.K., Гінгуляк М.Г, Ластівка І.В., Ященко Ю.Б. Особливості імунологічного статусу часто хворіючих дошкільнят з різних за георадіохімічною характеристикою зон міста // Український пульмонологічний журнал. - 1997. - №4 (18).- С 54-55. Особистий внесок дисертанта: проведено огляд літератури, клінічні дослідження, статистичну обробку результатів, сформульовано висновки.

5. Колоскова O.K. Про показники напруження імунітету проти деяких інфекцій у дітей із регіонів з різною георадіохімічною характеристикою // Галицький лікарський вісник. - 1997. - Т 4, № 4. – С. 29-32.

6. Безруков Л.О., Бережний В.В., Орлюк І.Б., Власик Л.І., Грушко О.І., Колоскова O.K. Ефективність застосувавння ентеросорбентів при підвищеному вмісті солей важких металів у біосередовищах дітей з патологією органів травлення / Зб. наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика по закінчених та перехідних НДР 1990-1996 pp.- K., 1997. - С. 39-41. Особистий внесок дисертанта: проведено огляд літератури, підбір хворих, клінічні дослідження.

7. Безруков Л.О., Колоскова O.K., Богуцька Н.К., Гінгуляк М.Г, Ластівка І.В., Ященко Ю.Б. Еколого-епідеміологічна характеристика часто хворіючих вихованців дитячих закладів // Педіатрія, акушерство та гінекологія. - 1998. - №3. - С. 47-49. Особистий внесок дисертанта: сформульовано мету та задачі дослідження, проведено клінічні дослідження, статистичну обробку результатів, підготовлено матеріал до друку.

8. Безруков Л.О., Гінгуляк М.Г., Колоскова O.K., Богуцька Н.К. Характеристика спірографічних методів виявлення гіперреактивності бронхів // Лікарська справа. - 1998. - № 1. - С 99-101. Особистий внесок дисертанта: проведено огляд літератури, статистичну обробку результатів, сформульовано висновки, підготовлено матеріал до друку.

9. Бережний В.В., Орлюк І.Б., Унич Н.К., Колоскова O.K. Вивчення біоконцентрації важких металів при захворюваннях органів травлення у дітей з екологічно неблагоприємних регіонів України і удосконалення методів їх лікування/ Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім. П.Л.Шупика. - 1998. -Вип.7. - Кн.ІІ. - С 42-43. Особистий внесок дисертанта: проведено огляд літератури, підбір хворих, клінічні дослідження, статистичну обробку результатів.

10. Колоскова O.K. Реакції еозинофілів крові у дітей з атопією у різних екологічних умовах проживання // Acta Medica Leopoliensia. Львівський медичний часопис. - Т. VIII, № 4. - 2002. – С. 19-23.

11. Колоскова O.K. Окремі показники імунного статусу дітей у регіонах з низькою щільністю цезію-137 у грунті (дані дев'ятирічного спостереження) // Клінічна та експериментальна патологія. - Т.1, №1. - 2002. -С 32-35.

12. Безруков Л.О., Колоскова О.К., Богуцька Н.К., Ященко Ю.Б Застосування дексазону у початковій фазі лікування гострого токсикозу в дітей раннього віку. Буковинський медичний вісник.- 2002.- №1.- С. 24-25. Особистий внесок дисертанта: проведено клінічні дослідження, статистичну обробку результатів, підготовлено матеріал до друку.

13. Колоскова O.K. Результати цитогенетичного тестування дошкільнят у зв'язку із забрудненням грунту свинцем-210 // Клінічна та експериментальна патологія. - 2004. - Т.З, №4. - С 34-37.

14. Колоскова O.K. Результати ретроспективного вивчення забруднення атмосферного повітря та розповсюдженість бронхіальної астми у дітей м.Чернівці // Буковинський медичний вісник.- 2004.- Т.8, №3. – С. 33-36.

15. Колоскова O.K. Забруднення атмосферного повітря м.Чернівців і показники захворюваності дітей (дані ретроспективного десятирічного дослідження) // Вісник наукових досліджень. - 2004. - №2. - С. 154-157.

16. Колоскова O.K., Безруков Л.О., Олійник О.В. Визначення прогнозу несприятливого перебігу нападу бронхіальної астми у дітей раннього віку // Одеський медичний журнал. - 2005. -№3 (89). – С. 63-66. Особистий внесок дисертанта: проведено огляд літератури, клінічні дослідження, статистична обробка результатів, підготовлено матеріал до друку.

17. Колоскова O.K., Безруков Л.О., Юрчишена Е.В. Особливості лікувальної тактики бронхіальної астми у дітей раннього і дошкільного віку з сенсибілізацією до харчових алергенів // Одеський медичний журнал. -2005. - №4 (90). – С. 35-37. Особистий внесок дисертанта: сформульовано мету та задачі дослідження, проведено підбір хворих, статистичну обробку результатів, підготовлено матеріал до друку.

18. Безруков Л.О., Колоскова O.K., Іванова Л.А., Гончарук Р.І. Клінічні особливості перебігу фебрильних нападів бронхіальної астми у дітей раннього віку // Современная педиатрия. - 2005. - №4 (9). - С. 47-50. Особистий внесок дисертанта: проведено клінічні дослідження, статистичну обробку результатів, підготовлено матеріал до друку.

19. Безруков Л.О., Колоскова O.K., Юрчишена Е.В. Харчова алергія у дітей з бронхіальною астмою: клініко-епідеміологічний аналіз сучасних діагностичних можливостей // Современная педиатрия. - 2005. - №3 (8). - С. 59-62. Особистий внесок дисертанта: проведено огляд літератури, статистичну обробку результатів, сформульовано висновки, підготовлено матеріал до друку.

20. Колоскова O.K. Діагностична цінність результатів мікроядерного тесту як маркеру свинцевого забруднення довкілля. / Збірник наукових праць співробітників КМАПО ім П.Л.Шупика. - Вип.14. - кн.2. - Київ, 2005. – С. 208-212.

21. Колоскова O.K. Роль екологічної компоненти в формуванні показників здоров'я новонароджених дітей м.Чернівці // Буковинський медичний вісник. - 2006. - №1. – С. 38-40.

22. Пат. 47050А Україна, МКВ А61В10/00, G01 N35/00. Спосіб біоіндикації забруднення грунту свинцем: Пат. 47050А Україна, МКВ А61В 10/00, GO1N35/00. Колоскова O.K., Свідер Т.В.- заявл. 03.07.2001; Опубл. 17.06.2002. Бюл. №6. - 8 С.

23.Пат. №20692 А Україна, МКВ А61В10/00, G01 N33/48. Спосіб виявлення ризику рецидивування синдрома бронхіальної обструкції при ГРВІ у дітей: Пат. №20692 А Україна, МКВ А61В10/00, G01N33/48. Безруков Л.О., Колоскова O.K. Заявл. 14.12.95, опубл. 02.09.97 p. - 12 С.

24. Пат. 29765А Україна, МКВ А61В10/00, G01N33/48. Спосіб оцінки ризику повторних епізодів бронхіальної обструкції у дітей, які перенесли гостру респіраторну вірусну інфекцію з бронхообструктивним синдромом: Пат. 29765А Україна, МКВ А6ЇВ 10/00, G01N33/48. Безруков Л.О., Колоскова O.K., Швигар Л.В. Заявл. 03.06.97, опубл. 29.12.99. Бюл. №8, 15.11.00 р. Бюл. №6.-II - 12 С.

25. Пат. №30180А Україна, МКВ 6 G01N33/72, А61В5/14. Спосіб виявлення атонічної реактивності у дітей в стані клінічного благополуччя: Пат. №30180А Україна, МКВ 6 G01N33/72, А61В5/14. Безруков Л.О., Богуцька Н.К., Колоскова O.K., Ластівка І.В., Ященко Ю.Б., Дмитри-шинА.А., Гінгуляк М.Г. Заявл. 15.01.1998; Опубл.29.12.99. Бюл. №8, 15.11.2000. Бюл.№6. - И - 8 С.

26. Пат. 48385А Україна, МКВ 7А61К38/35. Спосіб лікування гострого інфекційного токсикозу у дітей грудного віку з використанням дексазону: Пат. 48385А Україна, МКВ 7А61К38/35. Безруков Л.О, Богуцька Н.К., Колоскова O.K., Колюбакіна Л.В., Ященко Ю.Б. Заявл.28.05.2001; Опубл. 15.08.2002. Бюл. №8. - 6 С.

27. Пат. 11467 Україна, МКВ А61В10/00, А61Р11/06, А61К31/00. Спосіб обгрунтування контролюючої протизапальної терапії бронхіальної астми у дітей шкільного віку: Пат. 11467 Україна, МKB А61В10/00, А61Р11 /06, А61К31/00. A.M. Софьєн, Т.Л. Безрукова, С.І. Прунчак, O.K. Колоскова. - заявл. 18.072005; Опубл. 15.12.2005. Бюл. №12. - 6 С.

28. Спосіб виявлення атопічної реактивності організму у дітей в стані клінічного благополуччя (автори - A.M. Софьєн, Т.Л. Безрукова, СІ. Прунчак, O.K. Колоскова) - Галузевий реєстр нововведень. Вип. 24-25.- Київ. -2006.-№122/25/06.-С 87.

29. Обґрунтування контролюючої протизапальної терапії бронхіальної астми у дітей шкільного віку (автори - Л.О. Безруков, O.K. Колоскова, Н.К. Богуцька та ін.) - Галузевий реєстр нововведень №149/17/02.

30. Діагностика харчової алергії до овальбуміну в дітей, хворих на бронхіальну астму раннього та дошкільного віку (Інформаційний лист №45-2005). Автори - Е.В. Юрчишена, O.K. Колоскова.

31. Лікування дексазоном дебюту гострого токсикозу при інфекційних захворюваннях у дітей раннього віку (Інформаційний лист № 78-2001). Укладачі - Л.О.Безруков, O.K. Колоскова, Ю.Б. Ященко.