594. Пікуль Катерина Вікторівна. Стан здоров'я дітей, що мешкають на нітратно-забрудненій території та обгрунтування методів їх реабілітації: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2004.
Анотація до роботи:
Пікуль Катерина Вікторівна. Стан здоров’я дітей, що мешкають на нітратно-забрудненій території та обгрунтування методів їх реабілітації. – Рукопис.
Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія. Харківська медична академія післядипломної освіти, 2004 р.
У роботі висвітлена та набула подальшого розвитку концепція негативної тривалої дії нітратів у патогенезі порушення стану здоров’я та фізичного розвитку дітей.
Показано, що фізичний розвиток дітей шкільного віку, які проживають на нітратно-забрудненій місцевості і мають ознаки “безсимптомної” метгемоглобінемії є дисгармонійним.
Встановлено переважаючу патологію органів травлення в дітей, які постійно проживають в умовах нітратно-забрудненого довкілля.
Розроблено і впроваджено схему реабілітаційних заходів, яку рекомендовано до загального лікування дітям, що знаходяться на диспансерному обліку з хронічним гастритом (гастродуоденітом) і дискінезією жовчовивідних шляхів по гіпотонічному гіпокінетичному типу та тривалий час мешкають на нітратно-забрудненій території.
У дисертації наведене теоретичне обгрунтування та набуло подальшого розвитку нове вирішення наукової задачі сучасної екологічної педіатрії – ролі тривалої дії нітратів у патогенезі порушення стану здоров'я дітей, проведена інтегральна оцінка фізичного розвитку, визначена переважаюча патологія органів травлення за умови довготривалого надлишкового надходження нітратів до організму та на цій основі розроблена схема реабілітаційних заходів школярів диспансерної групи з хронічним гастритом (ГД) і ДЖВШ по гіпотонічному гіпокінетичному типу.
1. У експериментальних умовах показано, що одним з етіологічних факторів, які призводять до розвитку патології органів травлення при довготривалому надходженні нітратів до організму є хронічне нітратне навантаження. Це підтверджується морфологічними змінами в органах травлення, які визначаються альтеративними, ексудативними і проліферативними змінами у шлунку досліджуваних тварин, дистрофічними змінами 12-палої кишки, печінки, ділятацією жовчних шляхів.
2. Фізичний розвиток дітей шкільного віку, які проживають на нітратно-забрудненій місцевості є дисгармонійним (61,2%) за рахунок підвищення росту та зменшення обводу грудної клітки з поглибленням порушень у пубертатному періоді. У дітей, які зазнають довготривалого нітратного навантаження організму, частіше зустрічається патологія органів травлення, сечовидільної системи, ВД, дефіцитна анемія, аномалії розвитку.
3. У школярів з психоемоційними характеристиками холерик-екстраверт та меланхолік-інтроверт за умови нітратно-забрудненого довкілля частіше розвивається ВД, зокрема спостерігається переважання ваготонії з гіперсимпатикотонічним типом реактивності.
4. Патологія шлунково-кишкового тракту в дітей, які постійно проживають в умовах нітратно-забрудненого довкілля, проявляється у вигляді хронічного гастриту (ГД), ДЖВШ по гіпотонічному гіпокінетичному типу (59,5%).
5. Клініко-експериментально обгрунтовано доцільність включення в реабілітаційні заходи препаратів, що володіють сорбційними (рослинна клітковина), антиоксидантними і репаративними (кверцетин) та гепатопротекторними і жовчогінними властивостями (фебіхол), дітям диспансерної групи з хронічним гастритом (ГД) і ДЖВШ по гіпотонічному гіпокінетичному типу з нітратно-забрудненої території проживання, які мають позитивні результати при скринінговому дослідженні сечі на вміст нітратів.
Публікації автора:
Особливості впливу нітратів на дитячий організм //Вісник УМСА. Актуальні проблеми сучасної медицини. – Полтава, 2001. – Т. 1, № 1. – Випуск 1-2.– С.14-16.
Стан здоров’я дітей, які вживають воду з індивідуальних колодязів, що містять підвищений рівень нітратів //Вісник проблем біології і медицини. – Полтава, 2002. – № 2. – С. 70-74.
Висока захворюваність, як відображення стану імунітету у дітей із нітратно-забруднених територій //Проблеми екології та медицини. – Полтава, 2002. – Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Особливості перебігу, діагностика, лікування та профілактика вторинних імунодефіцитів при захворюваннях у дітей різного віку, ” – Т. 6, № 3-4. – С. 36.
Особливості фізичного розвитку та захворюваності в дітей у залежності від рівня нітратів у питній воді //Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Актуальні питання теоретичної та практичної медицини,” – Суми, 2002. – С. 45.
Соматична патологія у школярів, що проживають на нітратно-забрудненій території //Матеріали науково-практичної конференції “Здорова дитина: ріст, розвиток та проблеми норми у сучасних умовах”. – Чернівці, 2002. –С. 59-60.
Соматична патологія у школярів, що проживають на нітратно-забрудненій території //Буковинський медичний вісник. – Чернівці, 2002. – Т. 7, №1. – С.67-69.
Аномалії розвитку у дітей з нітратно-забрудненої території //Довкілля та здоров’я. – Київ, 2003. – № 2. – С. 18-20.
Стан здоров’я дітей 1 року життя з нітратно-забруднених територій: Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції “Стан системи гемостазу у новонароджених: норма і патологія,” – Полтава, 2003. – С.51.
Патологія органів травлення у дітей в умовах нітратного навантаження та її корекція //Вісник УМСА. Актуальні проблеми сучасної медицини. – Полтава, 2003. – Т. 3. – Випуск 2 (6). – С.58-61. (У співавторстві з Г.А.Єрошенко. Особистий внесок автора – збір матеріалу, статистична обробка даних, участь у підготовці до друку).
Патент №63447А України. Спосіб корекції організму при хронічному накопиченні оксиду азоту / Пікуль К.В., Траверсе Г.М. – № 2003043579; заявл. 21.04.2003; опубл. 15.01.2004, бюл.– 2004. – 4 с. (Особистий внесок автора – збір матеріалу, участь у підготовці до друку).
Стан здоров’я школярів в умовах нітратного навантаження організму //Педіатрія, акушерство та гінекологія. – Київ, 2004. – №2. – С.39-43.