Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


289. Терещенко Антоніна Ігорівна. Стан здоров'я дівчат, народжених від батьків-ліквідаторів аварії на ЧАЕС, на етапах статевого дозрівання: дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Харківська медична академія післядипломної освіти. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Терещенко А.І. Стан здоров’я дівчат, народжених від батьків-ліквідаторів аварії на ЧАЕС, на етапах статевого дозрівання. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10 – педіатрія.- Харківська медична академія післядипломної освіти МОЗ України, Харків, 2005.

У дисертації представлені результати дослідження стану здоров’я дівчат пре- та пубертатного віку, народжених від батьків-ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Визначено рівень фізичного розвитку, патологічної ураженості, структуру захворювань, морфо-функціональні зміни з боку внутрішніх органів, час виникнення і характер перебігу патології, особливості психо-емоційного реагування, стан деяких показників оксидантно-антиоксидантної системи (вміст ТБК-реактивних речовин, вітамінів А, Е в сироватці крові, активності ГПО в еритроцитах). За допомогою клінічних та гормональних (рівень статевих стероїдів та кортизолу) досліджень оцінено статевий розвиток дівчат. Проаналізовані взаємозв’язки між показниками стану здоров’я та статевого розвитку та їх роль в патогенетичному системогенезі організму. Удосконалені методи диспансерного нагляду за даним контингентом в залежності від стадії статевого розвитку.

  1. У дисертаційній роботі наведено нове рішення наукової задачі, що полягає в вивченні стану здоров’я та особливостей перебігу етапів статевого дозрівання дівчат, народжених від батьків-ліквідаторів аварії на ЧАЕС, і удосконаленні методів диспансерного нагляду за ними.

  2. На етапі препубертату в 1/3 дівчинок (32,1%) відзначається дисгармонійність фізичного розвитку і зниження середніх масо-ростових показників у 9-10-літньому віці. З появою менструальної функції в два рази збільшується кількість дівчат із надлишковою масою тіла (22,4%) у порівнянні з ранньопубертатним періодом (11,2%), аж до ожиріння різного ступеня (9,0%). Перший пубертатний «стрибок» росту відсутній, а другий відбувається на рік пізніше, ніж у перевесниць з родин без радіаційного ризику.

  3. Загальна патологічна ураженість дівчат, народжених від батьків-ліквідаторів аварії на ЧАЕС, на всіх етапах пубертату в 1,8 рази перевищує показники групи порівняння. Маніфестація нервово-психічних розладів і хронізація соматичної патології на тлі малих аномалій розвитку внутрішніх органів у дочок ліквідаторів, на відміну від перевесниць з родин без радіаційного ризику, відбувається ще до початку статевого дозрівання.

  4. Процеси пубертатної перебудови в дівчат із родин ліквідаторів супроводжуються погіршенням стану здоров'я за рахунок прогресування захворювань ендокринної, опорно-рухової систем, а також патології нервово-психічної сфери на тлі підвищеного рівня особистісної напруги і зростання ситуативного компонента тривожності. Клінічна картина вегетативних дисфункцій відрізняється більшою частотою мігренеподібних пароксизмів (29,2%) і синкопальних станів (19,8%). Виявлено зміни у функціонуванні ферментативної ланки системи антиоксидантного захисту у вигляді пригнічення глутатіонпероксидазної активності, які особливо виражені в періоді становлення менструальної функції.

  5. Початок пубертату в дівчат, народжених від опромінених батьків, характеризується більш раннім формуванням вторинних статевих ознак, ніж у перевесниць групи порівняння, і більшою частотою (14,0%) порушення послідовності їх появи. Випереджальний розвиток андрогензалежних ознак на початку пубертату сполучається надалі з уповільненням темпів формування молочної залози. Виявлено збільшення тривалості періоду становлення менструальної функції. До кінця першого менструального року тільки половина (53,7%) дівчат, народжених від батьків-ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС, на відміну від перевесниць групи порівняння (75,0%), мають правильний ритм менструацій. Встановлено, що дівчата з пролонгованим перебігом періоду становлення менструальної функції мають більш низьку масу тіла при народженні і велику розповсюдженість захворювань нервово-психічної сфери резидуально-органічного генезу (20,0%). Виявлено позитивний кореляційний зв'язок між характером менструальної функції і масою тіла при народженні.

  1. Порушення статевого розвитку в дочок ліквідаторів пов'язані з особливостями нейро-гормональної регуляції. Швидкому розвитку оволосіння на початковому етапі пубертату сприяють більш високі, ніж у групі порівняння, рівні тестостерону і кортизолу, що свідчить про посилення стероїдогенезу в надниркових залозах. Уповільнення формування естрогензалежних вторинних статевих ознак (молочної залози) надалі забезпечується помірно вираженою гіпоестрогенією у сполученні зі зниженням рівня тестостерону.

  2. Характер кореляційних зв'язків між показниками, їх щільність і якість у дівчат, народжених від батьків-ліквідаторів аварії на ЧАЕС, свідчать про кардинальну перебудову функціональної системи організму за типом гіперкомпенсації в порівнянні з дівчатами із родин без радіаційного ризику, причому ведуча роль у патогенетичному системогенезі, що лежить в основі порушень статевого дозрівання, належить андрогенам.

Публікації автора:

1. Клініко-гормональна характеристика фізичного та статевого розвитку дівчат, народжених від батьків-ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС // Педіатрія, акушерство та гінекологія.-2004.- №4.-С.26-28.

2. Стан здоров`я дівчат, народжених від опромінених батьків, на етапах статевого дозрівання // Вісн. наук. досліджень.-2004.-№2 .-С. 186-187.

3. Состояние процессов перекисного окисления липидов и системы антиоксидантной защиты у девочек пубертатного возраста, рожденных от облученных отцов // Вісн. Харківського національного університету ім. В.Н.Каразіна.- 2004.- Вип.8, №617.- С.56-59.- у співавт. з Кашкалдою Д.А. Автором проведений набір хворих, клінічне обстеження, математична обробка лабораторних даних.

4. Результати динамічного спостереження за станом здоров'я школярів на етапах статевого дозрівання // Буковинський мед. вісн.- 2003.- №1. - С.36-38.- у співавт. з Коренєвим М.М., Бориско Г.О., Рак Л.І., Кашіною В.Л. Автором здійснено клінічне спостереження за дівчатами з родин без радіаційного ризику, аналіз результатів дослідження стану їхнього здоров'я.

5. Состояние здоровья потомков ликвидаторов аварии на ЧАЭС на этапах полового созревания // Матеріали IV Української конф. молодих вчених, присвяченої пам’яті акад. В.В.Фролькіса: Зб. тез.- К., 2003.-С.232-233.

6. Особливості фізичного розвитку дівчат, народжених від опромінених батьків, на етапах статевого дозрівання // Матеріали VII Міжнародного мед. конгр. студентів та молодих вчених: Зб. тез.– Тернопіль, 2003.-С.23.

7. Особливості статевого розвитку дівчат, народжених від опромінених батьків, на різних етапах пубертату // Матеріали наук.-практ. конф. молодих вчених, присвяченої 80-річчю ХМАПО: Зб. тез.- Х.,2003.- С.63.

8. Эндокринная патология у детей, рожденных от отцов-ликвидаторов аварии на ЧАЭС // Сучасні проблеми ендокринологічної допомоги дітям: Матеріали наук.-практ. конф.- Х.,2003.- С.70-71.- у співавт. з Костенко Т.П. Автором проаналізовано 180 історій хвороб і визначено частоту і характер ендокринної патології в дівчаток, народжених від опромінених батьків, проведено узагальнення та інтерпретацію одержаних результатів.

9. Состояние здоровья потомков ликвидаторов аварии на ЧАЭС на этапах полового созревания // Прогноз отдаленных последствий Чернобыльской катастрофы: экологические, медицинские и социальные аспекты: Материалы Х Междунар. научн.-практ.конф.- Минск,2003.-С.80-81.- у співавт. з Коренєвим М.М., Бориско Г.О., Камарчук Л.В., Рак Л.І., Кашіною В.Л., Костенко Т.П. Автором здійснено клінічне спостереження за дівчинками, народженими від опромінених батьків, математичну обробку результатів.

10. Состояние здоровья детей, рожденных от отцов-ликвидаторов аварии на ЧАЭС, на ранних этапах полового созревания // Дети Чернобыля – медицинские последствия и социально-психологическая реабилитация: Материалы IV Междунар. научн.-практ. конф., Киев, 2-6 июня 2003.- Междунар. журн. радиац. медицины.-2003.- Т.5, №3.-С.65-66. - у співавт. з Коренєвим М.М., Бориско Г.О., Камарчук Л.В., Рак Л.І., Кашіною В.Л., Костенко Т.П., Перевозчиковим В.В. Автором проведено клінічне спостереження, оцінку фізичного розвитку дівчат із родин ліквідаторів, математичну обробку даних.

11. Особливості диспансерного нагляду за нащадками ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС у пубертатному періоді: Метод. рек. – Х., 2002. – 23 с. – у співавт. з Коренєвим М.М., Плеховою О.І., Левенець С.О., Бориско Г.О. Камарчук Л.В. Міхановською Н.Г., Кукурузою Г.В., Введенською Т.С., Кашіною В.Л., Хижняк О.О., Костенко Т.О., Костенко Т.П. Автором здійснено клінічне спостереження за дівчатами, оцінка фізичного розвитку, математична обробка даних, узагальнення отриманих результатів.

12. Принципи диспансерного нагляду за дівчатами пре- та пубертатного віку, народженими від батьків-ліквідаторів аварії на ЧАЕС // МОЗ України, Інформаційний лист.- К.,2004. - № 180. - у співавт. з Коренєвим М.М., Левенець С.О., Бориско Г.О. Автором здійснено аналіз клінічних даних, визначення стану здоров’я дівчат, статистичну обробку матеріалу, узагальнення результатів.