Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Педіатрія


Немірова Ольга Адольфівна. Стан здоров'я юнаків з обмеженою придатністю до служби у армії та підходи до удосконалення їх лікування: Дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / АМН України ; Інститут охорони здоров'я дітей і підлітків. - Х., 2002. - 142арк. - Бібліогр.: арк. 123-141.



Анотація до роботи:

НЕМІРОВА О.А. Стан здоров‘я юнаків з обмеженою придатністю до служби у армії та підходи до удосконалення їх лікування, - Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.10- педіатрія – Харківська медична академія піcлядипломної освіти, Харків, 2002.

Дисертаційну роботу присвячено медичній проблемі державної ваги – комплектуванню військових формувань здоровим поповненням завдяки визначенню підходів по підвищенню рівня здоров’я підлітків та удосконаленню лікувально-оздоровчої роботи серед них на основі вивчення патології, що обмежує придатність та факторів її розвитку.

За результатами діяльності практичних закладів (райвійськкоматів та лікувально-профілактичних закладів) досліджено стан здоров’я та придатність до військової служби 1645 підлітків призовного віку.

Одержано нові дані, що обумовлюють тенденцію спрямованості рівня здоров’я призовної молоді та її придатність.

Представлено характеристику стану здоров’я юнаків з обмеженою придатністю із визначенням структури їх захворювань. Обумовлено причини формування найпоширеніших патологічних станів і виділено діагностичні критерії раннього виявлення захворювань, що обмежують придатність юнаків до служби у армії.

Розроблено методичні рекомендації, спрямовані на реальне покращання якості здоров’я підлітків, своєчасне виявлення певних захворювань та попередження їх прогресування, запобігання хронічній патології підлітків.

  1. У дисертації наведене нове вирішення наукової задачі щодо встановлення особливостей стану здоров’я підлітків з обмеженою придатністю до служби у армії із визначенням причин формування у них поширеної патології, діагностичних критеріїв раннього виявлення певних захворювань та підходів до удосконалення лікувально-оздоровчої роботи серед них.

  2. Загальний стан здоров’я підлітків призовного віку обумовлює встанов-лення придатним контингент до військової служби у 76,3 % юнаків на при-писці та у 63,7 % з них на призові, а також додаткової кількості по призові непридатними в мирний час (5,4 %) і тимчасово непридатними (7,2 %).

  3. Стан здоров’я придатного контингенту юнаків характеризувався значною поширеністю хронічної патології з полісистемністю уражень та вродженою обумовленістю. Здорові підлітки (без наявності хвороб) були визначені у третині випадків -35,2 %.

  4. У структурі захворювань підлітків з обмеженою придатністю, незалежно від районів їх проживання, перші рангові місця займали однакові класи хвороб, частота котрих відповідала: ока та його придаткового апарату - 23,2 %; органів дихання –19,3 %; ендокринні хвороби, розлади харчування та обміну речовин-14,1 %;органів травлення-13,8 %; кістково-м’язової системи та сполучної тканини- 13,1 %; травми та отруєння- 5,6 %; системи кровообігу - 3,7%.

  5. У половини юнаків (48,8 %) з обмеженою придатністю патологія була поєднаною і обумовленою у більшості сполученнями хвороб із спільним механізмом розвитку, що відносяться до фенотипових ознак системної дисплазії сполучної тканини (СДСТ). Визначено поширені клінічні варіанти хвороб в популяції підлітків, що утворювались із патології скелетних дисплазій та захворювань зору у сполученнях з ВСД, НЦД, ПМК, наслідками ЧМТ, хворобами носоглотки, гіпотрофіями. Виявлено високу діагностичну значущість показників позитивного асоціативного зв’язку сполучень: скривлення носової перетинки з аномалією прикусу або ринітом, аномалія прикусу та хвороби зору.

  6. Встановлено значну поширеність (14,9 %) гіпотрофій серед придатних призовників, які у половини випадків (57,0 %) відносились до фенотипових проявів СДСТ. У числі характерних захворювань поєднаної патології з гіпо-трофією у 76,0 % юнаків діагностувались хвороби органів зору (міопія, астигматизм, спазм акомодації, аномалія колірного зору); кістково-м’язової системи (сколіоз, кіфоз, плоскостопість, остеохондропатія) та органів дихання (скривлення носової перетинки, риносинусит, тонзиліт).Простежувалась різни-ця ураженості систем організму в залежності від ступеня дефіциту ваги тіла.

  7. Стан юнаків у сучасному соціумі як особливої групи населення визначали несприятливі чинники їх соціальної незахищеності та прогностичного “нездоров’я”. Серед керованих несприятливих чинників у формуванні здоров’я підлітків встановлені: низькі рівні медичної активності, валео-логічної свідомості і ціннісних настанов до збереження здоров’я, недо-цільний спосіб життя, широке розповсюдження шкідливих звичок, характеро-логічні властивості поведінки юнаків (нехтування здоров’ям та небезпекою, труднощі у взаєморозумінні з лікарями та однолітками). Юнакам-підліткам також недоступна безкоштовна лікувально-діагностична допомога та можли-вість придбання медикаментів для лікування недовготривалих захворювань.

  8. Низьку ефективність лікувально-оздоровчих заходів серед призовників (за умов вилікування хвороб) зумовлювали: характер захворювань (хронічний перебіг та вроджена обумовленість), нерозпізнаність випадків СДСТ і лікування їх лише по окремих захворюваннях, наявність несприятливих медико-соціальних факторів. У підходах до удосконалення лікувально-оздоровчих заходів потребують впровадження: своєчасна діагностика патології та її повноцінне лікування на ранніх етапах дитинства, медико-педагогічна корекція чинників ризику здоров’я, підвищення соціальної захищеності підлітків.

Публікації автора:

  1. Особливості супровідної патології у юнаків з гіпотрофіями. //Український медичний альманах. - Луганськ,2000 - №6 - С.113-116. У співавторстві з М.М.Коренєвим. Автором здійснено добір матеріалу, обробку та його медико-статистичний аналіз, підготовлено результати до друку.

  2. Медико-социальные факторы риска здоровья юношей. //Гигиена населенных мест –Киев,2001-Т.2,№38- С.323-328.

  3. Прояви системної дисплазії у юнаків.// Проблеми остеології- Київ,2001- Т.4,№3-С.69. У співавторстві з М.М.Коренєвим, Л.П.Булагою. Автором здійснено добір матеріалу, систематизовано клінічни варіанти хвороб, підібрано математичний метод обробки, проаналізовано, подано до друку.

  4. Состояние здоровья юношей и его резервы. //Медицина сегодня и завтра – Харьков,2001-№2- С.111-113. У співаторстві з А.Ф.Коропом. Автором проведено формування банку даних, розробку програм досліджень і їх виконання, аналіз результатів, підготовлено до публікації.

  5. Состояние здоровья и пригодность юношей к службе в армии. //Лікарська справа-2002-№2-С.134-137. У співавторстві з М.М.Коренєвим, Л.П.Булагою, П.В.Комліком, К.К.Калмиковим, Т.П.Сидоренко. Автором здійснено добір матеріалу, шифрування, обробку та медико-статистичний аналіз.

  6. Медико-социальные факторы, определяющие степень годности юношей к службе в Вооруженных силах страны. //Тези доповідей наук.-практ. конференції “Медико-соціальні аспекти здоров’я дітей і підлітків” – Харків, 1998 –С.44-46. У співавторстві з М.М.Коренєвим, П.В.Комліком, Л.П.Булагою, К.К.Калмиковим. Автором проведено розробку анкет опитування, анкету-вання, набір даних, аналіз та оформлення роботи.

  7. Медицинские аспекты комплектования Вооруженных Сил Украины и пути улучшения медицинского обеспечения призывников. // Тези доповідей наук.-практ. конференції “Медико-соціальні аспекти стану здоров’я дітей та підлітків” - Харків, 1998 - С.69-71.

  8. Медико-социальные аспекты непригодности к службе в армии. // Тези доповідей наук.-практ. конференції “Медико-соціальні аспекти реабілітації дітей-інвалідів”-Харків,2000- С.50-52. У співавторстві з М.М.Коренєвим, Л.П.Булагою, К.К.Калмиковим. Автором здійснено набір даних та анкетування, статистичну і математичну обробку, аналіз, оформлення.

  9. Расстройства психики и поведения у детей и подростков. // Матеріали наук.-практ. конференції “Невротичні розлади та порушення поведінки у дітей та підлітків”-Харків,2001 - С.42. У співавторстві з М.М.Коренєвим, К.К.Калмиковим, Л.П.Булагою. Автор провів добір матеріалу, приймав участь у медико-статистичному аналізі і підготовки наукових даних.