Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Соціальна медицина


Погоріляк Рената Юріївна. Стан здоров'я немовлят: медико-соціальна характеристика та наукове обгрунтування шляхів його покращення : дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — Ужгород, 2007. — 247арк. — Бібліогр.: арк. 202-222.



Анотація до роботи:

Погоріляк Р.Ю. Стан здоров’я немовлят: медико-соціальна характеристика та наукове обґрунтування шляхів його покращення .- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.02.03- соціальна медицина. – Національний медичний університет імені О.О.Богомольця, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено вивченню стану здоров’я вагітних і немовлят Закарпатського регіону.

Вперше в нових суспільно-економічних умовах проведений аналіз стану здоров’я вагітних, породіль та їх немовлят, а також вивчений вплив комплексу медико-соціальних чинників різного походження (соціально-біологічних чинників, чинників до вагітності, під час вагітності та пологів) на процес формування здоров’я новонароджених дітей, а саме, їх фізичного розвитку та захворюваності.

Доведені різноспрямовані зміни основних показників здоров’я вагітних і немовлят за даними медичної документації, що вимагало необхідності проведення поглибленого дослідження.

Визначені найбільш розповсюджені фактори ризику для здоров’я породіль, а також важливі фактори та групи ризику щодо фізичного розвитку немовлят та їх захворюваності. Проведена комплексна оцінка та розраховані відносні величини зниження та збільшення рівня захворюваності при так званих „сприятливих” і „несприятливих” умовах.

Встановлені медико-соціальні особливості та окремі закономірності формування фізичного розвитку новонароджених на тлі факторів ризику різної природи дозволили розробити сучасні регіональні стандарти фізичного розвитку немовлят Закарпатського регіону.

З метою зміцнення та поліпшення здоров’я новонароджених була розроблена модель збереження та покращення їх здоров’я на регіональному, місцевому, особистісному та родинному рівнях.

В роботі вирішено актуальне наукове завдання – встановлено особливості формування здоров’я немовлят в умовах впливу комплексу чинників різного походження, а саме: соціально-біологічних, чинників до вагітності, під час вагітності та пологів; розроблено стандарти фізичного розвитку новонароджених в Закарпатському регіоні та запропонована модель збереження і покращення здоров’я немовлят.

  1. Комплексним медико-соціальним дослідженням встановлено, що нинішні проблеми здоров’я немовлят обумовлені насамперед з проблемами здоров’я жінок фертильного віку та наявністю негативних факторів, що впливають на майбутню матір під час вагітності.

  2. Доведено різноспрямовані зміни основних показників здоров’я вагітних і немовлят. Внаслідок покращення організації спостереження за вагітними жінками зменшилась частота передчасних пологів – на 40%, запізнілих пологів – на 15,4%, знизилася частота проведення абортів – на 17,5%. Проте, зросла частота випадків проведення регуляції менструального циклу (міні-абортів) на 33,3%, особливо у віці 18-19 років на 58,3%, ускладнень вагітності на 16,0%, ускладнень перебігу пологів та післяпологового періоду на 40,0%, захворюваності новонароджених на 39,5%.

  3. Визначено, що найбільш розповсюдженими і діючими факторами ризику для здоров’я вагітних та їх немовлят є: біологічні ( юні матері та віком 40 років і старше (20%), матері із низьким зростом (30,0%) та великою масою тіла (49,9%); соціально-психологічні (зловживання жінками алкоголю до вагітності (58,1%), несприятливий психологічний стан (80,1%) та негативна самооцінка свого стану здоров’я вагітною (40%); медичні (екстрагенітальні захворювання (51,0%), ускладнення вагітності (54,9%) та пологів (81,2%).

  4. Встановлено медико-соціальні особливості та окремі закономірності формування фізичного розвитку новонароджених в умовах впливу факторів ризику різної природи, що дозволило розробити регіональні стандарти фізичного розвитку немовлят Закарпатського регіону.

Оцінка рівня фізичного розвитку новонароджених Закарпатського регіону дала змогу встановити, що середні параметри основних антропометричних вимірів є наступні: маса тіла для дівчаток – 3246 г, для хлопчиків – 3373г; зріст для дівчаток – 51,1 см, для хлопчиків – 51,7 см; обвід грудної клітки для дівчаток – 33,1 см, для хлопчиків – 33,5см; обвід голови для дівчаток – 33,3см, для хлопчиків - 33,7 см.

  1. Встановлено, що рівень захворюваності новонароджених формується під дією чотирьох основних груп факторів ризику, а саме соціально-біологічних, чинників до вагітності жінки, а також під час вагітності та пологів. Так, при сприятливих умовах найбільший вплив на захворюваність новонароджених в бік її зниження чинять біологічні фактори матері та дитини і особливості перебігу пологів, які знижують захворюваність на 6% та 5% відповідно. При несприятливих умовах найбільший вплив на рівень захворюваності новонароджених в бік її збільшення здійснюють біологічні фактори, особливості перебігу пологів та соціально-побутові умови матері. Перші провокують зростання захворюваності новонароджених на 13%, другі – на 8%, а треті – на 7%.

  2. Встановлено, що при досягненні сприятливих умов по чотирьох групах вивчених факторів, захворюваність новонароджених буде нижчою на 8,5%.

  3. З метою зміцнення та поліпшення здоров’я немовлят Закарпатського регіону була розроблена функціональна модель збереження та покращення здоров’я новонароджених на регіональному, місцевому, особистісному та родинному рівнях. Значущими складовими такої моделі є удосконалення інфраструктури регіональної системи охорони здоров’я дітей та жінок, а також забезпечення гендерно-чутливого виховання дітей в родинах.

Публікації автора:

У періодичних фахових виданнях, затверджених ВАК України:

  1. Погоріляк Р.Ю. Проблеми репродуктивного здоров’я жінок України // Охорона здоров’я України.-2004.-№3(14).- С.36-39

  2. Погоріляк Р.Ю. Особливості перебігу вагітності та їх ускладнень у жінок Закарпатської області //Науковий вісник Ужгородського університету. - 2005.-випуск 24.- С.189-191

  3. Погоріляк Р.Ю., Гульчій О.П. Деякі особливості перебігу пологів та післяпологового періоду у жінок Закарпатської області та захворюваності новонароджених // Здоровье женщины. - 2005.- №3(23).- С.39-42 (Здобувачем особисто проведено статистичне оброблення матеріалу й аналіз отриманих даних).

  4. Погоріляк Р.Ю., Гульчій О.П.Епідеміологія абортів у Закарпатській області //Вісник соціальної гігієни та організації охорони здоров’я України. – 2006.- №2.- С.27-31 (Здобувачем особисто проаналізовано частину літератури і написано текст статті).

  5. Погоріляк Р.Ю., Гульчій О.П. Деякі особливості впливу соціально-біологічних факторів на фізичний розвиток немовлят //Український медичний альманах. - 2006.- том 9.- №5.- С.114-115 (Здобувачем проведено статистичну обробку і системний аналіз результатів).

  6. Погоріляк Р.Ю., Гульчій О.П., Рогач І.М. Формування здоров’я новонароджених Закарпатської області: фактори ризику до і під час вагітності та пологів //Науковий вісник Національного медичного університету імені О.О.Богомольця .- 2007.- №1 (11).- С.74-76 (Здобувачем особисто здійснено пошук і аналіз літератури, написано текст статті).

В інших виданнях:

    1. Погоріляк Р.Ю. Особливості захворюваності вагітних жінок Закарпатської області // Тези ІІІ міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених „Молодь та медична наука на початку ХХІ століття” .- Вінниця. - 2006.- С.72-73

    2. Погоріляк Р.Ю. Деякі особливості перебігу вагітності і пологів у жінок Закарпатської області // Тези Х міжнародного медичного конгресу студентів і молодих вчених. - Тернопіль. - 2006.- С. 256

    3. Погоріляк Р.Ю. Вплив соціально-біологічних факторів на антропометричні показники та захворюваність немовлят // Тези ІV міжнародної наукової конференції студентів і молодих вчених „Молодь та перспективи сучасної медичної науки” .- Вінниця. - 2007.- С.30