Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка сільського господарства і апк


Цимбалюк Юрій Анатолійович. Становлення та функціонування ринку картоплі на регіональному рівні : дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Харківський національний аграрний ун-т ім. В.В.Докучаєва. - Х., 2006.



Анотація до роботи:

Цимбалюк Ю.А. Становлення та функціонування ринку картоплі на регіональному рівні. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.02 – економіка сільського господарства і АПК. – Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаєва, Харків, 2006.

В роботі здійснено комплексне дослідження теоретичних, методичних і прикладних аспектів становлення та функціонування ринку картоплі. Вивчено сучасний стан функціонування ринку картоплі на міжнародному, національному та регіональному рівнях. Проаналізовано особливості діяльності господарств населення як суб’єктів ринку картоплі.

Розроблено рекомендації щодо нарощування обсягів та підвищення економічної ефективності виробництва картоплі. Окреслено шляхи подальшого розвитку її промислової переробки в регіоні. Визначено напрями вдосконалення інфраструктури ринку картоплі. Обґрунтовано напрямки та механізм міжгалузевої інтеграції суб’єктів ринку на рівні регіону.

1. Україна займає шосте місце в світі за обсягами валового виробництва та виробництва картоплі на душу населення. Найбільшими країнами-виробниками є Китай, Російська Федерація, Польща, США, Індія. У виробництві на душу населення лідирують Білорусь, Польща, Нідерланди, Литва та Латвія. Найбільшими світовими експортерами є Нідерланди, Франція, Німеччина, Бельгія-Люксембург, імпортерами – Нідерланди, Німеччина, Бельгія-Люксембург, Іспанія, Об’єднане Королівство та Італія. Частка України у світовому експорті впродовж 1992-2004 рр. в середньому становить 0,07 %, у імпорті – 0,16 %.

2. Виробництво картоплі в Україні протягом 1985-1999 рр. мало тенденцію до скорочення, з 2000 р. намітилося ряд позитивних тенденцій. Найбільшими регіонами-виробниками є Львівська, Вінницька, Чернігівська, Волинська, Київська та Хмельницька області, на їх частку припадає в середньому понад 40 % валового збору.

3. Після подолання низки негативних явищ в 2000-2003 рр. картоплярство у сільськогосподарських підприємствах стало прибутковою галуззю. Рівень рентабельності у цей період становив 11,4-33,5 %, в 2004 р. – у зв’язку зі зниженням реалізаційних цін – лише -0,7. Разом з тим, змінилася структура використовуваних маркетингових каналів, при цьому знизилася частка заготівельних та переробних організацій, населення, місцевого ринку, зросла частка інших комерційних каналів.

4. Факторами, що визначають сучасний стан розвитку виробництва та ринку картоплі в Україні є наступні: недостатній розвиток інфраструктури; недотримання технології вирощування; неналежний рівень насінництва та захисту рослин.

5. Виробництво картоплі у сільськогосподарських підприємствах Вінницької області характеризується вираженою регіональною структурою (частка Калинівського – одного з 27 районів – становить в середньому 43,7 %). Показники ефективності виробництва картоплі в господарствах Вінницької області характеризуються позитивною динамікою. Протягом 1998-2003 р. рівень рентабельності виробництва коливався в межах 10,1-32,0 %, середній розмір прибутку з 1 га становив 183 грн. У 2004 р. падіння цін призвело до зниження рентабельності до -0,5 %, а розмір збитку на 1 га склав 6 грн. Проведені групування засвідчили, що кращі показники урожайності й ефективності виробництва пов’язані з більш сприятливими для ведення картоплярства природнокліматичними умовами. В свою чергу урожайність та обсяги реалізації прямо впливають на розмір прибутку та рівень рентабельності.

6. За період 1990-2004 рр. відбулися суттєві зміни в структурі виробництва картоплі за категоріями господарств-виробників. Частка господарств населення зросла до 98,7 %, отже ця категорія господарств є основним виробничим суб’єктом ринку. Основними каналами використання урожаю картоплі господарствами населення Вінницької області є продаж, на її частку припадає 35,2 % валового збору, використання на насіння (23,0 %) та власне споживання (20,9 %). Реалізація в основному здійснюється на ринках інших регіонів України та приватним заготівельникам.

7. Основними напрямами нарощування обсягів виробництва картоплі в Україні є наступні: збільшення частки площ посіву картоплі в сільськогосподарських підприємствах і фермерських господарствах, насамперед зон Полісся та Лісостепу; розвиток насінництва картоплі; дотримання технологій виробництва. Вибір технології виробництва повинен бути узгодженим з критеріями ефективності й наявністю матеріальних та фінансових ресурсів.

8. В Україні створено необхідні передумови для подальшого розвитку промислової переробки картоплі. З понад 37 найменувань картоплепродуктів найбільш перспективними для сучасних умов є чіпси, картопля-фрі, сухе картопляне пюре, крохмаль тощо. Особливе значення при цьому надається забезпеченню переробної галузі якісною сировиною, тому необхідно розвивати насінництво придатних для переробки сортів.

9. Потребує вдосконалення й інфраструктура ринку картоплі, зокрема організація оптових ринків, матеріально-технічне, наукове та інформаційне забезпечення галузі. Це створить передумови для формування прозорого ринку, розвитку конкуренції та можливості ефективної реалізації продукції за найбільш вигідними для виробників маркетинговими каналами.

10. Важливу роль в удосконаленні механізму функціонування ринку, на нашу думку, повинна відіграти міжгосподарська кооперація, ефективність якої засвідчує досвід країн розвинутої ринкової економіки. Основними її формами повинні стати обслуговуючі, заготівельно-збутові, маркетингові та інші види кооперативів, до складу яких можуть входити як сільськогосподарські підприємства, так і господарства населення.

11. Найбільш перспективним напрямом організаційного вдосконалення структури суб’єктів ринку картоплі та підвищення економічної ефективності їх діяльності є міжгосподарська інтеграція за схемою “виробництво-переробка-збут”. Створене на таких засадах підприємство з переробки картоплі здатне не лише забезпечити потреби населення Вінницької області картоплепродуктах, а й приносити його учасникам прибутки на рівні близько 180 тис. грн. на рік, термін окупності інвестицій – 5,1 місяців.

12. Взаємне узгодження інтересів виробників, переробників та інших учасників інтеграційного процесу має здійснюватися на основі тристороннього Контракту про інтеграцію картоплепродуктового виробництва. Він визначає права та обов’язки сторін щодо забезпечення стабільного та безперебійного функціонування інтеграційного об’єднання. Здійснення міжгосподарських відносин в сфері виробництва, переробки та збуту на базі контракту дозволить їх врегульовувати на основі прозорості та рівноправності.

Публікації автора:

1. Цимбалюк Ю.А. Досвід роботи асоціації “Картопля та овочі Поділля” // Вісник Полтавського державного сільськогосподарського інституту. – 2001. – № 5-6. – С. 76-77.

2. Цимбалюк Ю.А. Збільшення обсягів виробництва картоплі в Україні // Економіка АПК. – 2001. – № 7. – С. 36-37.

3. Цимбалюк Ю.А. Особливості функціонування ринку картоплі в США // Збірник наукових праць Уманського державного аграрного університету / Редкол.: П.Г. Копитко (відп. ред.) та ін. – Умань, 2003. – Вип. 57. – С. 294-302.

4. Цимбалюк Ю.А. Стан та перспективи розвитку особистих підсобних господарств населення як суб’єктів ринку картоплі // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. Матеріали міжнародної науково-практичної конференції в 3-х томах / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во “Элтон-2”, 2002. – № 14(26). Том І. – С. 452-457.

5. Цимбалюк Ю.А. Стан та перспективи розвитку ринку картоплі у Вінницькій області // Збірник наукових праць Уманської державної аграрної академії / Редкол.: О.М. Геркіял (відп. ред.) та ін. – К.: Т-во “Знання” України, 2001. – Вип. 52. – С. 227-232.

6. Цимбалюк Ю.А. Сучасні тенденції у функціонуванні ринку картоплі в Україні // Збірник наукових праць Луганського національного аграрного університету. / За ред. В.Г. Ткаченко. – Луганськ: Вид-во ЛНАУ, 2004. – № 38(50). (Серія “Економічні науки”). – С. 320-324.