Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Корольчук Олександр Петрович. Стратегія формування та розвитку вертикальних маркетингових систем на основі франчайзингових відносин : Дис... д-ра наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Корольчук О. П. Стратегія формування та розвитку вертикальних маркетингових систем на основі франчайзингових відносин. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності) Донецький національний університет економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського, Донецьк, 2008.

Дисертаційна робота присвячена системному дослідженню теоретичних і практичних проблем стратегії формування та розвитку вертикальних маркетингових систем (ВМС) на основі франчайзингових відносин. Досліджено теоретично-методологічні засади та економічну природу вертикальних маркетингових систем і узагальнено основні положення теорії і методології стратегії формування ВМС. Розкрито системну сутність вертикальних маркетингових систем у трансформаційній економіці. Досліджено організацію багаторівневих компаній як об’єкта стратегічного управління у структурі вертикальних маркетингових систем. Визначено методологічні підходи та запропоновано алгоритм розроблення маркетингової стратегії торговельних підприємств-учасників ВМС. Проаналізовано діяльність корпоративних ВМС у розвинених країнах.

Визначено сутність франчайзингових відносин як економічної категорії та досліджено їх вплив на розвиток торгівлі в Україні. Обґрунтовано систематизацію типів франчайзингу та їх класифікацію, на основі якої розроблено етапи розвитку франчайзингових відносин у структурі ВМС. Визначено роль франчайзингу у розвитку товарного обігу в Україні. Обґрунтовано і побудовано оптимізаційну модель життєвого циклу франчайзингу. Вдосконалено методичні підходи до оцінки ефективності ВМС на основі франчайзингу.

У дослідженні представлено авторський варіант вирішення актуальної та важливої господарської проблеми – підвищення ефективності функціонування торговельної галузі на основі розробки і обґрунтування стратегії формування і розвитку ВМС з врахуванням особливостей франчайзингових відносин. Дослідження цієї проблеми дало можливість отримати такі результати:

  1. Концепція ВМС ґрунтується на принципах активного залучення до процесу виробництва, розподілу, реалізації і споживання товару та послуг усіх учасників маркетингової системи, завдяки чому змінюється ціль і спрямованість організації підприємства, орієнтуючи всіх учасників виробництва і збуту товарів на потреби кінцевих споживачів. Однією з форм вертикальної інтеграції є вертикальні маркетингові системи, які забезпечують єдність інтересів усіх учасників каналу розподілу. Основні функції ВМС полягають у створенні сприятливих умов для купівлі, стимулювання, обслуговування та посередницької діяльності. Основна відмінність між традиційним каналом розподілу і вертикальною маркетинговою системою полягає у шляхах реалізації економічних інтересів кожного із учасників, оскільки вертикальна система розподілу інтегрує всі ланки каналу, що підвищує ефективність ВМС за умови, що ця система оптимально структурована і необхідним чином керована.

  2. Основні положення теорії та методології формування ВМС набувають більш широкого і ефективного використання на основі розширення їх функціонування при застосуванні франчайзингових відносин різних типів і видів. Стратегічне управління ВМС, побудованих на основі франчайзингових відносин, передбачає досягнення довгострокових цілей, ефективність яких визначається співвідношенням зовнішніх та внутрішніх факторів, що, у свою чергу, стимулює зміну чинників ціноутворення на проміжну і кінцеву продукцію та дозволяє зменшити трансакційні витрати в умовах маркетингової вертикальної системи.

  3. Суть вертикальних маркетингових систем як специфічної структури каналу розподілу в якій виробники, оптові і роздрібні торговці діють як єдина система полягає у необхідності врахування специфіки інформації. В умовах трансформаційної економіки існування асиметричної інформації щодо якості обладнання і проміжної продукції надає можливість зменшити трансакційні витрати, які у сучасних умовах через фактичну монополізацію пропозиції спеціалізованого обладнання, спеціалізованої праці, спеціальних природних ресурсів зумовлюють невизначеність і високі ризики для підприємств-виробників.

  1. За умов здійснення діяльності у динамічному маркетинговому середовищі для торговельних підприємств особливої актуальності набувають питання стратегічного управління, основною метою якого є підвищення конкурентоспроможності підприємства на основі процесу розробки, реалізації, оцінки та контролю стратегії підприємства.

Формування та реалізація маркетингової стратегії торговельного підприємства полягає в динамічному поєднанні п'яти взаємопов'язаних етапів: визначення організаційного завдання підприємства та його місії; проведення маркетингового стратегічного аналізу середовища діяльності торговельного підприємства; розробка стратегічних маркетингових цілей та цілей елементів маркетингового комплексу; розробка та оцінка оптимального варіанта маркетингової стратегії та її реалізації; оцінка та контроль реалізації маркетингової стратегії.

  1. Структуризація франчайзингу суттєво впливає на ефективність розвитку торгівлі в Україні. Франчайзинг доцільно класифікувати за такими ознаками, як взаємовідносини франчайзера і франчайзі; сутність господарських відносин; ступінь розвитку правового поля; шляхи отримання доходу; територія та характер розвитку франчайзингових відносин; сфера започаткування. Класифікація типів франчайзингу є адаптованою до сучасної ситуації на ринку франчайзингових відносин в Україні і надає можливість українським підприємствам вибору конкретної моделі франчайзингу.

  2. Незважаючи на окремі позитивні зрушення у сфері оптової торгівлі, її структурно-територіальна організація в цілому по Україні у теперішній час не відповідає сучасним вимогам щодо функціонування цього важливого сектора економіки. Необхідно розробити перспективні схеми розвитку оптової торгівлі з використанням переваг вертикальних маркетингових систем, побудованих на основі франчайзингу, які б враховували: по-перше, привабливість регіональних товарних ринків з точки зору роботи на них оптових та оптово-посередницьких структур, інші об'єктивні передумови теоретичного проектування та практичного формування сучасних логістичних каналів розподілу товарів; по-друге, необхідність укрупнення оптових підприємств та створення промислово-торговельно-фінансових об'єднань, інших форм концентрації і кооперування, які дозволять здійснити нагромадження капіталу та вкласти його у формування ефективних типів оптових підприємств й їх об'єднань, здатних здійснювати повне обслуговування клієнтів та протистояти завоюванню оптового ринку зарубіжними фірмами.

  3. Для реалізації можливостей розвитку франчайзингу з використанням досвіду діяльності контрактних ВМС у розвинених країнах необхідно створити певні умови: потрібна законодавча ініціатива з розробки закону «Про франчайзинг» і внесення відповідних змін у пов'язані з ним закони і нормативні акти; необхідним є включення до урядової програми підтримки малого підприємництва у системі розвитку франчайзингу; надання можливості застосування франчайзі спрощеної системи бухгалтерського обліку; створення мережі навчально-консультаційних центрів з франчайзингу не тільки в центрі, але і по всій Україні.

  4. Результати здійснених досліджень засвідчили, що у будь-якій франчайзинговій системі мають місце три взаємопов'язані тенденції: перша - скорочується час життєвого циклу (ЖЦФ) і власне франчайзингу за рахунок технології (від зародження ідеї до фінального вдосконалення продукту, що випускається на вершині його поширення); друга - все швидше скорочуються часові інноваційні інтервали між технологіями, що змінюються; третя - від технології до технології, від продукту до продукту зростає ефективність франчайзингу за рахунок реалізації сучасних інноваційних технологій.

  5. Розроблена оптимізаційна модель життєвого циклу франчайзингу надає можливість учасникам ВМС вирішити проблему вибору форми такої організації, яка б стимулювала зростання сегмента ринку на регіональному, національному та міжнародному рівнях за умови, що термін функціонування і розвитку франчайзингу буде оптимальним і прибутковим. Використовуючи запропоновану модель, організатори ВМС мають змогу закласти такі параметри, які нададуть можливість вибрати найперспективніший в існуючих умовах життєвий цикл франчайзингу.

  6. Важливим засобом стимулювання розвитку франчайзингових відносин слід вважати створення системи довідково-інформаційного забезпечення, що передбачатиме наявність постійно відновлювальної бази даних про закордонні об'єкти торгівлі, досвід яких може бути адаптований до національних умов; пошук перспективних для України ділових партнерів, які володіють франшизами, та сприяння встановленню контактів з ними вітчизняних підприємців; надання інформації та інших послуг на розвиток франчайзингу на безкоштовній або пільговій основі на окремих територіях у межах програм комплексного розвитку певних регіонів; диференціація інформації окремо за новими та перевіреними часом франшизами, для того щоб вітчизняний підприємець усвідомлював ступінь свого ризику у разі їх придбання; надання єдиним пакетом документів інформації щодо нормативно-правового регулювання відносин франчайзингу потенційному користувачеві.

Публікації автора:

Монографії

  1. Корольчук О.П. Формування та розвиток вертикальних маркетингових систем в Україні: [монографія.] / Олександр Петрович Корольчук – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2004. – 216 с.

  2. Корольчук О.П. Франчайзинг (теорія, методологія, практика): [монографія] / Олександр Петрович Корольчук . – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2006, – 207 с.

  3. Школа І. М. Розвиток туристичного бізнесу регіону: [монографія] / Школа І. М., Ореховська Т. М., Корольчук О.П. та ін.; за ред. І. М. Школи. – Чернівці: Книги – XXI, 2007. – 291 с. (Особистий внесок автора: 5.3 – Розвиток туризму на основі формування франчайзингових відносин – 0,8 друк.арк.).

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Корольчук О.П. Стратегія створення вертикальних маркетингових систем / О. П. Корольчук // Вісник Київ нац. торг.екон. ун-ту. – 2000. – № 6. – С. 32–40.

  2. Корольчук О.П. До питання переваг франчайзингових систем / О. П. Корольчук// Дослідження соціально-економічних проблем перехідного періоду: Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2001. – С. 222–228 – (Серія: Економічні науки; вип. 4)

  3. Корольчук О.П. Франчайзинг як основа формування вертикальних маркетингових систем в Україні / О. П. Корольчук // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2002. – С. 186– 194.– (Серія: Економічні науки; вип.2)

  4. Корольчук О. П. Розвиток в Україні вертикальних маркетингових систем на основі франчайзингових відносин / О. П. Корольчук // Регіональна економіка. – 2003. – № 3. – С. 114–119.

  5. Школа І.М. Оптимізаційна модель життєвого циклу франчайзингу / І.М. Школа, О.П. Корольчук, В. Дронь // Економіка України. – 2005. –№ 3. – С. 20–58. (Особистий внесок автора: сформульована і розроблена концепція побудови оптимізаційної моделі життєвого циклу франчайзингу – 0,27 друк.арк.).

  6. Корольчук О. П. Щодо правового регулювання відносин франчайзингу в Україні / О. П. Корольчук // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ: у 3 ч – Чернівці: АНТ Лтд, 2005. – С. 75– 83 (Серія: Економічні науки; вип. 3).

  7. Корольчук О.П. Проблеми розвитку франчайзингу в Україні та способи їх вирішення / О.П. Корольчук // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці, 2006. – С.59– 71 – (Серія: Економічні науки; вип. 4).

  8. Корольчук О.П. Проблеми конфліктності учасників вертикальної маркетингової системи / О.П. Корольчук // Вісник Львів. комерц. акад. – Львів: Вид-во Львів комерц. акад., 2006. – С. 300 – 308. – (Серія економічна; вип. 21).

  9. Школа І.М. Аналіз видів і типів розвитку франчайзингових відносин в Україні / І.М. Школа, О.В. Зубарєва, О.П. Корольчук // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2006. – С. 55– 70. – (Серія: Економічні науки; вип.2). – (Особистий внесок автора: розроблено класифікацію типів франчайзингу – 0,3 друк.арк.).

  10. Корольчук О.П. Роль франчайзингових відносин у розвитку підприємства роздрібної торгівлі / О.П. Корольчук // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці, 2007. – С. 83– 90 (Серія: Економічні науки; вип. 1).

  11. Корольчук О.П. Місце та роль торговельних підприємств у структурі вертикальних маркетингових систем / О.П. Корольчук // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці, 2007. – С. 146 – 154. – (Серія: Економічні науки; вип. 2).

  12. Корольчук О.П. Вертикальні маркетингові системи в торгівлі / О.П. Корольчук // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці, 2007. – С. 209 – 218– (Серія: Економічні науки; вип.3).

  13. Корольчук О.П. Функціонування ВМС у країнах з перехідною економікою / О.П. Корольчук// Наук. вісник Одес. держ. екон. ун-ту. – 2007. – № 12 (49). – С. 20–29. – (Всеукраїнська асоціація молодих науковців. Науки: економіка, політологія, історія).

  14. Корольчук О.П. Управління стратегією вертикальної маркетингової системи в євразійському сегменті / О.П. Корольчук // Проблемы и перспективы сотрудничества между странами юго-восточной Европы в рамках Черноморского экономического сотрудничества и ГУАМ: сб. наук. тр. – Ливадия-Донецк: ДонНУ, 2007. – С. 594 – 601.

  15. Корольчук О.П. Правовий механізм державного стимулювання розвитку франчайзингу / О.П. Корольчук // Вісник Київ. нац. торг.-екон. ун-т. – 2007. – 2. – С. 36 – 43.

  16. Корольчук О.П. Формування франчайзингових мережевих структур та їхня економічна ефективність / О.П. Корольчук // Вісник Київ. нац. торг.екон. ун.-ту. – 2007. – № 1. – С.75 – 87.

  17. Корольчук О.П. Дослідження ринку франчайзингу та інших конкретних маркетингових систем у країнах західної Європи та США / О.П. Корольчук// Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ. – Чернівці: АНТ Лтд, 2007. – С. 249 – 253. – (Серія: Економічні науки; вип. 4)

  18. Корольчук О.П. Критерії ефективності управління вертикальними маркетинговими системами / О.П. Корольчук // Наук. вісник ПУСКУ. – 2007. – С.63–69. – № 2 (22). – (Серія: Економічні науки )

  19. Корольчук О. П. Франчайзинг як інструмент реалізації ринкових відносин в Україні / О.П. Корольчук // Вісник ДонНУ. – 2007.– № 1. – С.430–435. – (Серія В. Економіка і право)

  20. Школа І.М. Інноваційний вектор розвитку підприємництва у прикордонному регіоні / І.М. Школа, Р.В. Кравчук, О.П. Корольчук // Вісник Терноп. нац. екон. ун-ту. – 2008. – № 1 – С. 21–28. (Особистий внесок автора: обґрунтовано необхідність застосування франчайзингу в активізації підприємницької діяльності в прикордонних регіонах- 0,15 друк.арк.).

Тези доповідей в матеріалах наукових конференцій

  1. Korolchuk A. Aktualne podejscie do sprawy ksztalcenia specjalistow od marketingu na Ukrainie // Wspolczesne tendencje w marketingu i ich konsekwencje dla dydaktyki^ Materialy z miedzynarodowej konferencji, Krakow, 23-24 Oct. 1997r. – Krakow, 1998. - S. 99-103.

  2. Корольчук О.П. Франчайзинг і підприємство / О. П. Корольчук // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ: матеріали XIII Міжнар. наук.-практ. конф.: у 2 ч. (Чернівці, 9-10 квітня 2002 р.) – Чернівці: АНТ Лтд, 2002. – С. 471–474. – (Серія: Економічні науки; вип. 2).

  3. Korolchuk O., Shulgina L. The impact of globalization on yhe development of marketing of Ukrainian business // Marketing in the Era of Globalization, concepts, trends: Second International Conference, 2003, May 15-16, Bourgas. – Казанлък: ИРИТА, 2003. – С. 57-64. – (Особистий внесок автора: проаналізовано рівень впровадження елементів маркетингу у діяльності торговельних підприємств України – 0,25 друк. арк.).

  4. Корольчук О.П. Розвиток бізнесу у франчайзинговому вимірі / О. П. Корольчук // Наук. вісник ЧТЕІ КНТЕУ: зб. наук. пр. за матеріалами XIV Між нар. наук.-практ. конф., Чернівці (13- 14 травня 2004 р. у 2ч. ч.2. ), – Чернівці: АНТ Лтд, 2004. – Ч. 2 – С. 18-21. – (Серія: Економічні науки; вип.1)

  5. Корольчук О.П. Створення вертикальних маркетингових систем на основі франчайзингових відносин: матеріали III Міжнар. наук.-практ. конф.,, // [„Маркетингові дослідження в Україні”], (Ялта, 15-16 травня 2004 р.) О. П. Корольчук – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2004. – С. 94–95.

  6. Корольчук О.П. Особливості розвитку франчайзингу в Україні: матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. [„Проблеми та перспективи розвитку підприємництва в Україні”], (Ялта, 17-19 травня 2005 р.,) – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2005. – С. 164–166.

  7. Корольчук О.П. Аспекти регулювання франчайзингу в Україні / О.П. Корольчук // Проблеми та перспективи розвитку підприємництва в Україні: матеріали II Всеукр. наук.-практ. конф., (Ялта, 17–19 травня 2006 р.,) – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2006. – С. 137–139.

  8. Корольчук О.П. Формування правового механізму державного стимулювання розвитку франчайзингу: матеріали III Міжнар. наук.-практ. конф., [„Проблеми та перспективи розвитку підприємництва в Україні”], (Ялта, 15-17 травня 2007 р.,) / О.П. Корольчук – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2007. – С. 139–141.