Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка та управління народним господарством


Пляскіна Альона Ігорівна. Стратегія гнучкого ціноутворення на кінцеву продукцію підприємств молочної галузі : Дис... канд. наук: 08.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Пляскіна А.І. Стратегія гнучкого ціноутворення на кінцеву продукцію підприємств молочної галузі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (харчова промисловість). – Херсонський національний технічний університет, Херсон, 2008.

Робота присвячена комплексному дослідженню теоретичних засад використання гнучкого ціноутворення у системі стратегічного управління та визначені основних методичних підходів щодо формування ефективного функціонування і розвитку молочних підприємств з урахуванням ступеня невизначеності зовнішнього середовища шляхом впровадження стратегії гнучкого ціноутворення.

Проаналізовано можливості реалізації стратегії інтенсивного розвитку підприємств молочної галузі. Розглянуто можливості вітчизняної молочної галузі та визначено розвиток молочних підприємств від рівня впровадження співвідношення різних груп товарів та гнучких інструментів ринкового середовища. Розроблено та запропоновано використання стратегії гнучкого ціноутворення на кінцеву продукцію підприємств молочної галузі з використанням маржинального доходу та з урахуванням поведінки споживачів задля досягнення поставлених стратегічних цілей.

У дисертаційній роботі здійснено і запропоновано нове вирішення актуального наукового завдання щодо розроблення стратегії гнучкого ціноутворення на кінцеву продукцію молочних підприємств. До основних висновків і результатів дослідження віднесено:

1. Аналіз наукових досліджень зі стратегічного управління дозволив одержати результати, які показали, що система стратегічного управління повинна постійно удосконалюватися, набуваючи потрібних характеристик за вимогами зовнішнього середовища. Доведено, що реалізація концепції стратегічного управління можлива лише тоді, коли підприємство є стратегічно орієнтованим і спрямованим на своєчасну реакцію на зміни, тому стратегія ціноутворення повинна мати гнучкий характер. У результаті було уточнено і доповнено підхід до визначення гнучкої ціни як складової системи стратегічного управління та інструмента маркетингового комплексу, що дозволяє забезпечити задоволення потреб споживачів та інтереси товаровиробників на заданому рівні за допомогою товару, і ґрунтується на пошуку „оптимальної” ринкової ціни, здійснення якої пов’язано з фактором часу, невизначеністю зовнішнього оточення підприємства та внутрішнім його потенціалом.

2. Проаналізувавши основні види стратегій для сучасних підприємств на основі класифікаційних ознак, сформовано і охарактеризовано декілька наборів стратегічного управління, які відповідають конкретним ситуаціям на ринку, назвавши їх „стратегічним набором”. Встановлено, що у зрілих галузях, до яких можна віднести і молочну, ринковий попит бажано постійно підтримувати за допомогою „стратегічного набору”, який поєднує в собі декілька стратегій: виробничу, цінову, товарну, конкурентну при певній комбінації цих стратегій.

3. Проаналізовано сучасний стан вітчизняної молочної галузі та визначено можливості реалізації стратегії інтенсивного розвитку молочних підприємств. Встановлено, що молочна галузь є важливою ланкою економічної політики держави, яка забезпечує населення повноцінними продуктами харчування. Визначено, що ринок вітчизняного молока і молочної продукції, який формується під впливом попиту і пропозиції з урахуванням сезонності попиту на сировину та готову продукцію і платоспроможності населення, функціонує в умовах конкуренції і є взаємозалежними. Спостерігається тенденція до збільшення попиту на молочну продукцію, який молокопереробні підприємства можуть задовольнити, оскільки мають невикористані виробничі потужності.

4. Проведений автором аналіз особливостей розвитку і проблем підприємств молочної галузі в умовах невизначеності зовнішнього середовища підтвердив, що для забезпечення швидкого врахування змін попиту і пропозиції необхідно мати гнучкі інструменти розвитку. Обґрунтовано, що використання такого інструменту у вигляді гнучкої ціни та стратегії гнучкого ціноутворення допоможе створити ефективну систему відносин між головними суб’єктами ринку – виробником і кінцевим споживачем. На основі використання продуктово-маркетингового підходу, як методології формування структури асортименту, і вибору складових реалізації стратегії інтенсивного розвитку на основі використання цінової політики підприємства зроблено рекомендації для підприємств молочної галузі відносно проходження етапів маркетингового підходу до гнучкого ціноутворення.

5. Доведено, що при використанні моделей парної регресії вибір типу кривої залежності обсягу продажу від ціни дозволяє підвищити точність розрахунку коефіцієнта еластичності попиту за ціною, який використовується при визначенні зміни обсягу продажу, коли підприємство використовує стратегію гнучкого ціноутворення. Обґрунтовано використання „ефекту масштабу”, який є ключовою характеристикою виробничого процесу у довгостроковому періоді, для формування пропозиції молочних продуктів відповідно до рівня попиту та визначення стратегії гнучкого ціноутворення в межах реалізації ділової стратегії підприємства.

6. Використання АВС-аналізу та рангового методу, дозволило встановити, що для підприємств молочної продукції їх використання недоцільне, оскільки вони не дозволяють встановлювати ціну, яка відображала б сприйняття товару з боку споживача. Доведено, що здійснювати цінове маневрування в цілях сегментного ціноутворення більш доцільно на основі маржинального доходу, який формується в системі „директ-костінг”. Це дозволить підприємству гнучко реагувати на зміни внутрішнього і зовнішнього середовищ та приймати адекватні тактичні та стратегічні управлінські рішення. Дослідження впливу гнучкої цінової політики молочного підприємства на вибір раціонального асортименту дозволило здійснити вдосконалення методики визначення коефіцієнта еластичності попиту за ціною, як коригуючого коефіцієнта асортиментної політики підприємства для збереження прибутку при зниженні ціни на одиницю продукції.

7. З метою удосконалення функціонування підприємства із урахуванням ступеня невизначеності запропонована стратегія гнучкого ціноутворення підприємств молочної галузі на підґрунті застосування теорії конфліктних ситуацій за допомогою інноваційної моделі „виробництво – гнучка ціна – маржинальний дохід”, яка починається з виробництва, що забезпечує ефективну структуру асортименту і відповідає потребам споживача, де інтерес виробника і споживача реалізується через гнучку ціну, а маржинальний дохід, визначений як критерій оптимізації, дозволяє підвищити кінцевий фінансовий результат.

Використання обґрунтованих теоретичних положень і науково-методичних рекомендацій, розроблених у дисертації, дозволить підприємствам молочної галузі отримувати стійкі конкурентні переваги, стабільний розвиток, формувати привабливий діловий імідж в умовах невизначеності зовнішнього середовища.

Результати дисертаційного дослідження апробовані на підприємствах молочної галузі: ДП ТОВ „Гауда”, ЗАТ „Лакталіс–Миколаїв”, ВАТ „Херсонський маслозавод”, а також схвалені Головним управлінням промисловості та розвитку інфраструктури Херсонської обласної державної адміністрації.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Савчук О. А. Вибір методів ціноутворення в залежності від споживчого сприйняття / О. А. Савчук, А. І. Пляскіна // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Вип. 219, Т. 2. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2006. – С. 509-517 (0,36 д.а.) – (особистий внесок – 0,29 д.а.: проаналізована реакція споживачів на зміну ціни молочної продукції в ринкових умовах).

  2. Савчук О. А. До питання підвищення експортного потенціалу молочної галузі / О. А. Савчук, А. І. Пляскіна // Вісник Хмел. нац. ун-ту. – Т. 2, № 1. – Хмельницький : ХНУ, 2006. – С. 165-170 (0,43 д.а.) – (особистий внесок – 0,37 д.а.: обґрунтована актуальність дотримання стратегії низьких витрат).

  1. Савчук О. А. Використання продуктово-маркетингової програми у формуванні асортименту харчових підприємств / О. А. Савчук, А. І. Пляскіна // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 1. – С. 87-94 (0,48 д.а.) – (особистий внесок – 0,38 д.а.: проведено дослідження ринку молочної продукції, що дозволило розробити рекомендації для підприємств щодо етапів маркетингового підходу до ціноутворення).

  2. Пляскіна А. І. Оцінка конкуренції та конкурентоспроможності суб’єктів харчової промисловості / А. І. Пляскіна // Актуальні проблеми економіки. – 2006. – № 2. – С. 52-59 (0,52 д.а.).

  3. Пляскіна А. І. Інноваційна модель гнучкого ціноутворення при реалізації стратегії інтенсивного розвитку підприємства / А. І. Пляскіна // Вісник Сумс. держ. ун-ту : серія Економіка. – № 2. – 2007. – С. 182-186 (0,27 д.а.).

  4. Пляскіна А. І. Ресурсно-орієнтований товарний портфель в молочній промисловості / А. І. Пляскіна // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Вип. 228, Т. 4. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – С. 811-815 (0,27 д.а.).

  5. Пляскіна А. І. Взаємодія суб’єктів ринку по каналам попиту та пропозиції / А. І. Пляскіна // Социально-экономические аспекты промышленной политики. Актуальные проблемы управления человеческими ресурсами и маркетинга в контексте стратегии развития Украины : сб. науч. трудов. – Т. 3. – Донецк : Ин-т экономики пром-сти НАН Украины, 2007. – С. 252-256 (0,24 д.а.).

  6. Пляскіна А. І. Методологічні основи дослідження оптимальної стратегії в умовах невизначеності / А. І. Пляскіна // Економіка: проблеми теорії та практики : зб. наук. праць. – Вип. 229, Т. 1. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – С. 243-249 (0,29 д.а.).

  7. Пляскіна А. І. Розробка стратегії ціноутворення на підприємствах харчової галузі / А. І. Пляскіна // Вісник Хмел. нац. ун-ту, 2007. – Т. 3, № 5. – С. 269-273 (0,32 д.а.).

  8. Пляскіна А. І. Впровадження механізму гнучкого ціноутворення в харчовій галузі / А. І. Пляскіна // Актуальні проблеми економіки. – 2008. – № 2. – С. 31-35 (0,28 д.а.).

В інших виданнях:

  1. Савчук О. А. Стратегічні фактори успіху харчових підприємств / О. А. Савчук, А. І. Пляскіна // Вестник Херсон. нац. техн. ун-та. – 2006. – № 3. – С. 208-212 (0,32 д.а.) – (особистий внесок – 0,28 д.а.: розроблено матрицю зовнішніх стратегічних факторів, які найбільше впливають на стратегію молочного підприємства).

Тези доповідей та матеріали конференцій:

  1. Пляскіна А. І. Значення витрат в системі управління на мікрорівні / А. І. Пляскіна : матеріали міжнар. наук.-практ. конф. студентів і молодих вчених [„Регіональні соціально-економічні проблеми та шляхи їх вирішення”], (Херсон, 23-26 вер. 2005 р.) / Херсон. обл. держ. адмініст., Херсон. держ. техн. ун-т. – Херсон : Херсон. держ. техн. ун-т, 2005. – С. 51-53 (0,19 д.а.).

  2. Савчук О. А. Маркетингові дослідження при формуванні економічної політики підприємства / О. А. Савчук, А. І. Пляскіна : праці VІ міжн. наук.-практ. конф. [„Проблеми планування виробництва в умовах переходу до ринку”], (Алушта, 29 вер.-1 жов. 2006 р.). Т. 2, № 4. / Хмел. нац. ун-т. – Хмельницький : ХНУ, 2006. – С. 53-57 (0,35 д.а.) – (особистий внесок – 0,28 д.а.: пропонується використовувати коригуючий коефіцієнт еластичності попиту для встановлення нормативного значення маржинального доходу на одиницю продукції).

  3. Пляскіна А. І. Забезпечення ефективного контролю на підприємстві задля оптимального ціноутворення / А. І. Пляскіна : зб. наук. праць на міжн. наук.-практ. конф. [„Ефективність сучасного менеджменту та управління персоналом організації”], (Харків, 3 лютого 2006 р.) / Харк. обл. держ. адміністр., Харк. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна. – Х. : Харк. нац. ун-т ім. В. Н. Каразіна, 2006. – С. 106-110 (0,21 д.а.).

  4. Пляскіна А. І. Пристосованість бізнес-одиниць до інтеграційних процесів в Україні / А. І. Пляскіна : матеріали ІІІ міжнар. наук.-практ. конф. студентів, аспірантів і молодих науковців [„Європейські інтеграційні процеси і транскордонне співробітництво”], (Луцьк, 18-19 трав. 2006 р.). Т. 2. / Волин. держ. ун-т ім. Лесі Українки. – Луцьк : РВВ „Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2006. – С. 116-118 (0,22 д.а.).

  5. Пляскіна А. І. Визначення характеру споживчих товарів за законом попиту / А. І. Пляскіна : матеріали міжн. наук. конф. [„Передові наукові розробки – 2006”], (Дніпропетровськ, 1-15 вер. 2006 р.). Т. 3. – Дніпропетровськ : Наука і освіта, 2006. – С. 34-42 (0,30 д.а.).

  6. Пляскіна А. І. Стратегічний напрямок розвитку підприємств харчової галузі / А. І. Пляскіна : праці VІ міжн. наук.-практ конф. [„Проблеми планування виробництва в умовах переходу до ринку”], (Алушта, 3-5 жов. 2007 р.). Т. 2, № 3. / Хмел. нац. ун-т. – Хмельницький : ХНУ, 2007. – С. 88-92 (0,36 д.а.).

  7. Пляскіна А. І. Теоретико-методологічні аспекти управління витратами підприємств у різних економічних умовах / А. І. Пляскіна : матеріали міжн. наук.-практ. конф. [„Пріоритетні напрями розвитку змішаної економіки”], (Київ, 18-19 жовт. 2007 р.). Т. 1, № 5. / Київ. нац. ун-т технології та дизайну – Київ : КНУТД, 2007. – С. 107-111 (0,33 д.а.).

  8. Пляскіна А. І. Інструмент формування стратегії розвитку підприємства як самостійного господарюючого суб'єкта / А. І. Пляскіна : праці V міжн. наук.-практ. конф. [„Локальные экономические системы в экономическом, социальном и экологическом пространстве”], (Феодосія, 25-28 вер. 2007 р.) / НАН Украины, Ин-т проблем рынка и экон.-экологич. ис-ний. – Одесса : Ин-т проблем рынка и экон.-экологич. ис-ний, 2007. – С. 302-307 (0,38 д.а.).

  9. Пляскіна А. І. Побудова рівнів розвитку підприємства / А. І. Пляскіна : матеріали VІІІ міжн. наук.-практ. конф. [„Теорія і практика сучасної економіки”], (Черкаси, 26-28 жовт. 2007 р.) / Наук.-дослід. екон. ін-т М-ва екон. України, Черкас. держ. технолог. ун-т. – Черкаси : ЧДТУ, 2007. – С. 396-398 (0,16 д.а.).

  10. Пляскина А. И. Адаптация предприятий к условиям глобализирующейся экономики / А. И. Пляскина, Л. В. Пляскина : материалы IХ междунар. науч. конф. [„Культура и рынок”], (Наленчув, 12-14 мая 2008 г.). Т. 1. / Люблинский католический университет Иоанна Павла II. – Люблин : ЛКУ, 2008. – С. 469-473 (0,35 д.а.) – (особистий внесок – 0,31 д.а.: проведено дослідження адаптації українських підприємств молочної галузі до умов глобальної економіки; доведено, що харчова промисловість є пріоритетною областю для розвитку інтегрованих структур).