Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економічна теорія


Борщ Людмила Михайлівна. Стратегія інвестиційного зростання економіки в умовах ринкової трансформації: дисертація д-ра екон. наук: 08.01.01 / Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Борщ Л.М. Стратегія інвестиційного зростання економіки
в умовах ринкової трансформації. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.01.01 – Економічна теорія. – Київський національний університет імені Тараса Шевченка. – Київ, 2003.

Дисертацію присвячено питанням розроблення теоретико-методологічних основ і перспективним напрямам інвестиційної стратегії в Україні. Визначено теоретичні засади інвестиційних процесів в Україні, розкрито сутність і функціональну роль інвестиційних процесів в економічних системах, сформульовано концептуальні аспекти інвестиційної діяльності в Україні, використано інституціональний підхід до інвестиційно-відтворювальних процесів. Проведено аналіз чинної моделі інвестиційного процесу, розкрито невідповідність масштабів і структури інвестиційних вкладень пріоритетним напрямам сучасної економіки України, розглянуто відтворювальну структуру виробничого потенціалу та її вплив на динаміку економічного розвитку України. Досліджено механізм державного стимулювання інвестиційних процесів в Україні та зроблено висновки про інвестиційну політику та її вплив на економічне зростання з урахуванням середовища функціонування економічних суб’єктів.

Проведено оцінювання ефективності інвестицій в окремі галузі промисловості та зроблено висновок про необхідність прискореного розвитку високорентабельних галузей як умови накопичення інвестиційних ресурсів економічного зростання. Результати дослідження дали змогу сформулювати пропозиції за перспективними напрямами інвестиційної стратегії в Україні, які базуються на сучасному стані фондового ринку, грошово-кредитної політики, банківської системи та її можливостей в інвестиційній діяльності.

Проведене дослідження і аналіз розвитку інвестиційної діяльності в умовах ринкової трансформації економіки України дали можливість отримати такі результати:

1. Інвестиційна діяльність розглядається у вітчизняній науковій літературі як відносно автономна, без необхідного системного узгодження з загальним станом економіки та суспільства в цілому. При цьому обсяги інвестиційних вкладень найчастіше розглядаються як безпосередній чинник економічного зростання. Іншими словами, не інвестиції самі по собі стимулюють економічне зростання в суспільстві, а економічна активність, яка забезпечує розширене відтворення, спонукає інвестиційний процес; лише в порядку зворотного зв’язку інвестиції, своєю чергою стимулюють подальше зростання.

2. Упродовж усього часу ринкової перебудови власне інвестиційний клімат в Україні не був цілком несприятливим – у тих сферах, де швидкий обіг забезпечував можливості отримання певного (з урахуванням високої ризикованості бізнесу в Україні – досить високого) рівня прибутковості, інвестиційні вкладення в певних обсягах здійснювалися. Головним напрямом стимулювання інвестиційної активності в Україні має бути не так прагнення поліпшити інвестиційний клімат в цілому (звичайно, не мається на увазі заперечення необхідності удосконалення системи оподаткування, регуляторної політики, боротьби з корупцією тощо), як стимулювання інвестицій у найважливіші з погляду загальнодержавних інтересів сфери, передусім такі, які забезпечують досягнення структурної збалансованості матеріального виробництва.

3. Держава під час виходу з депресії не має права не здійснювати заходи щодо захисту власного виробника від зовнішньої конкуренції. В іншому випадку вкладені інвестиції виявляться марними, оскільки в багатьох напрямах, особливо у сфері виробництва споживчих товарів, вітчизняне виробництво поки що не витримає конкуренції з продукцією, яку пропонує світовий ринок.

4. Послідовне дотримання висхідної концепції первинності економічного зростання у співвідношенні з інвестиційним процесом дали змогу сформулювати чітку позицію щодо методів залучення зовнішніх інвестиційних вкладень. Перевагу держава має надавати не штучному стимулюванню припливу міжнародних капіталів, а заходам пожвавлення економічної активності в цілому, які мають привести до активізації внутрішнього інвестування.

5. Дослідження наслідків створення різного роду регіональних (у вигляді встановлення спеціального режиму оподаткування та інших пільг) і галузевих стимулів надає можливість стверджувати, що подібні заходи в умовах України нераціональні й не сприятимуть загальному зростанню економічної та інвестиційної діяльності в державі. Наведені реальні результати роботи пільгових територій, галузей та окремих підприємств не дають змогу зробити висновок про більшу їх власну інвестиційну активність і привабливість та зовнішніх інвесторів.

6. Аналіз впливу грошово-кредитної політики держави на інвестиційний процес і економічне зростання доводить, що жорстка монетарна політика, хоч і сприяє припиненню інфляційних тенденцій, водночас негативно позначається на економічній і інвестиційній активності в суспільстві. З іншого боку, розумне пом’якшення грошово-кредитної політики, навіть коли матиме наслідком деяке підвищення показника інфляції та ослаблення обмінного курсу національної валюти, не стане на перешкоді як внутрішнім, так і зарубіжним інвестиційним вкладенням, навпаки – стимулюватиме економічну активність у державі, а через неї в подальшому – зростання інвестиційних вкладень, зокрема зарубіжних.

7. Дослідження наявної в Україні інвестиційної інфраструктури, зокрема, банківської системи і фондового ринку, викликає впевненість, що їх нинішній стан не є вирішальною перепоною для збільшення обсягів інвестиційних вкладень. Відносна слабкість українських банків і малі обсяги операцій на фондовому ринку є не причиною, а наслідком стагнації економічної діяльності в цілому і інвестиційних вкладень зокрема.

8. Основними напрямами інвестиційної стратегії з погляду максимальної ефективності тепер і в найближчому майбутньому будуть поліпшення відтворювальної структури капіталовкладень, підвищення питомої ваги витрат на технічне переозброєння та реконструкцію чинних підприємств за рахунок зменшення питомої ваги нового будівництва у виробничій сфері.

9. Головним в інвестиційному процесі має стати забезпечення оптимального використання наявних ресурсів при максимально можливих темпах зростання добробуту населення. Звичайно, слід прагнути до зменшення залежності країни від імпорту стратегічних ресурсів і товарів, поліпшення платіжного балансу за рахунок пріоритетного розвитку галузей і виробництв з випуску імпортозаміщувальної продукції. У ряді галузей варто орієнтуватися на створення закінчених вертикально-орієнтованих комплексів на базі більш поглибленої переробки сировини та випуску кінцевої продукції на рівні світових стандартів.

10. Для об’єднання інвестиційного потенціалу виробничих комплексів, що мають тісний взаємозв'язок із суміжними виробництвами, підвищення ступеня переробки продукції та конкурентноздатності базових галузей економіки, доцільно створювати вертикальні й горизонтальні об'єднання. Основними функціями цих об'єднань може бути інвестування у спільні проекти структурної перебудови та диверсифікованості виробництва, взаємне кредитування, здійснення зовнішньоекономічної діяльності.

11. Особливий внесок держави у формування національної політики розвитку економіки пов’язаний з її роллю в розвитку системи вищої освіти та науки в цілому. Адже розвинена наука є однією з передумов прогресивного розвитку будь-якої національної економіки: з посиленням міжнародних інтеграційних процесів і виробленням погодженої економічної політики у загальному економічному просторі країн, зокрема членів ЄС, з'являється нова можливість розроблення єдиної інвестиційної політики на рівні держав - членів співтовариства.

У дисертації викладено також інші практичні рекомендації щодо удосконалення механізму інвестиційної діяльності в Україні.

Публікації автора:

Монографія:

Борщ Л.М. Інвестиції в Україні: стан, проблеми і перспективи: Монографія. – К.: Т-во “Знання,” КОО, 2002. – 318 с. (18,6 д. а.).

Навчальні посібники з грифом Міністерства освіти і науки України:

  1. Экономико-статистический анализ хозяйственных процессов /Черевань В.П., Борщ Л.М., Горобец Е.В., Копченко И.М. Учебное пособие. (Рекомендовано министерством образования и науки Украины как учебное пособие для студентов экономических специальностей высших учебных заведений от 28.07.2000г. №2/1328). – Симферополь: Таврия, 2000. – 296 с. Авторський внесок: ідея навчального посібника, структура, розділи 1,3,4, підрозділи 1.2,5.2., 5.3, автору належить 10,5 д.а.).

  2. Воспроизводство и инвестиции /Борщ Л.М., Герасимова С.В., Арзуманов Р.М., Романенко Л.Ф. Учебное пособие. (Рекомендовано министерством образования и науки Украины как учебное пособие для студентов экономических специальностей высших учебных заведений). – Симферополь: Таврия, 2000. – 276 с. Авторський внесок: ідея навчального посібника, структура, глави 4-9 розділу 1, розділ 2, глави 1-3,5 розділу 3, підрозділи 7.2,7.3 розділу 3, автору належить – 10,5 д.а ).

Брошури:

  1. Борщ Л.М. Проблемы развития финансовых отношений в Украине. – Киев.: Укринформсервис, 1995. – 24 с. ( 1,1 д.а.);

  2. Борщ Л.М. Финансовые отношения как сущностные отношения рыночной экономики. – Киев.: Мира, 1996. – 20 с. (1,0 д.а.).

Збірник наукових праць:

Економічне зростання України:стан та чинники забезпечення: Зб. наук. праць/ Кер. ред. колегії Л.М. Борщ. – К.: Логос, 2003. – 620 с. (автору належить 7,7 д.а.).

Статті у провідних фахових виданнях:

  1. Борщ Л.М. Макро- та мікроекономічні аспекти впливу інвестицій на економічне зростання //Збірник наукових праць. – Київ: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2000. – Вип. 28. – С.39-46. (0,5 д. а.);

  2. Борщ Л.М. Роль рекреаційного комплексу південного берега Криму у формуванні бюджету //Збірник наукових праць Української Академії державного управління при Президентові України. – К: Вид-во УАДУ, 2000. – Вип. 2.– В 4 ч. – Ч.II. – С.26-29. (0,2 д.а.);

  3. Борщ Л.М. Дієвість нормативно-правових чинників приваблення іноземних інвестицій в Україну //Банківська справа. – 2001. – № 5. – С. 20-24 (0,4 д. а.);

  4. Борщ Л.М. Регионально-отраслевой анализ структуры прямых иностранных инвестиций //Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет МОН України, 2001. – Випуск 80. – С. 3-6. (0,2 д. а.);

  5. Борщ Л.М. Проблемы анализа использования методов определения эффективности инвестиционных проектов //Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет МОН України, 2001. – Вип. 75. – С. 63-69. (0,3 д. а.);

  6. Борщ Л.М. Инновационный аспект инвестиционной привлекательности //Економіка: проблеми теорії та практики.– Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет МОН України, 2001. – Вип. 97. – С.7-14. (0,3 д. а.);

  7. Борщ Л.М. Проблеми зростання інвестиційної активності //Теорія мікро-, макроекономіки. – Київ: Академія муніципального управління Міністерства освіти і науки України, 2001. – Випуск № 7. – С.161-168. (0,5 д.а.);

  8. Борщ Л.М. Валовий внутрішній продукт України, проблеми та перспективи створення //Регіональна економіка. – Львів: Інститут регіональних досліджень НАН України, – 2001.– №2(20). – С. 135 – 140. (0,3 д. а.);

  9. Борщ Л.М. Інновації й інвестиційний процес // Економіка: Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. – 2001. – Випуск 48. – С. 8-12. (0,3 д. а.);

  10. Борщ Л.М. Державне регулювання інвестиційної привабливості //Теорії мікро-, макроекономіки. – Київ: Академія муніципального управління Міністерства освіти і науки України, 2001. – Вип.8. – С. 93-103. (0,7 д.а.);

  11. Борщ Л.М. Відтворення основного капіталу //Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку: Вісник. – Львів: Львівська політехніка, 2001. –№417. – С. 404-409. (0,2 д.а.);

  12. Борщ Л.М. Приоритетные направления инвестиционной деятельности //Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет МОН України, 2002. – Випуск 152. – С. 3-10. (0,5 д. а.);

  13. Борщ Л.М. Економічне зростання в України: умови та шляхи забезпечення //Теорія мікро-, макроекономіки. – Київ: Академія муніципального управління Міністерства освіти і науки України, 2002. – Вип. 11. – С. 3-10. (0,4 д. а.);

  14. Борщ Л.М. Методика использования инвестиционно–инновационного потенциала региона //Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет МОН України, 2002. – Випуск 132. – С.23-29. (0,3 д.а.);

  15. Борщ Л.М. Зовнішні і внутрішні джерела інвестицій у національній економіці //Вісник Української Академії державного управління при Президентові України. – Київ: Вид-во УАДУ, 2002. – №3. – С. 135-141. (0,3 д.а.);

  16. Борщ Л.М. Завдання регіонального інноваційного процесу //Держава та регіони. – Серія: Економіка та підприємництво. – Запоріжжя: ЗІДМУ, 2002. – № 2. – С. 57-61. (0,5 д. а.);

  17. Борщ Л.М. Банківська система України в інвестиційній діяльності //Фінанси України. – 2003. – №5. – С. 5-13. (0,5 д.а.);

  18. Борщ Л.М. Інвестиції – важливий фактор економічного зростання //Держава та регіони. – Серія: Економіка та підприємництво. – Запоріжжя: ЗІДМ. – 2003. – №2. – С.143-147. (0,5 д. а.);

  19. Борщ Л.М. Инвестиции в человеческий капитал – основа экономического роста Украины //Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет МОН України, 2003. – Вип. 185. В 4 т. Т.1. – С.220-225. (0,2 д. а.);

  1. Борщ Л.М. Проблеми інвестування стратегічних підприємств //Банківська справа. – 2003. – №5. – С.11-16. (0,5 д.а.);

  2. Борщ Л.М. Грошово-кредитна політика та її вплив на інвестиційний процес //Фінанси України. – 2003. – №12. (0, 5 д.а.);

  3. Євтушевський В.А., Борщ Л.М. Особливості сучасного стану викладання економічних дисциплін у вищій школі //Вісник Київського інституту “Слов’янський університет”. – К: Економіка, 2000. – Випуск 6. – С. 30-33. Автором проведено аналіз факторів, що визначають якість фахівця; вплив корпоративного сектора економіки (0,1 д.а.);

  4. Борщ Л.М., Герасимова С.Г. Економічні проблеми розвитку рекреаційного комплексу Південного берега Криму //Теорія мікро-, макроекономіки. – Київ: Академія муніципального управління Міністерства освіти і науки України, 2000. – Випуск №3. – С. 80-85. Автором визначено рекреаційний потенціал регіону, сформульовано проблеми, удосконалено висновкі ( 0,3 д.а.);

  5. Борщ Л.М., Арзуманов Р.М. Аналіз динаміки і використання прямих іноземних інвестицій //Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Дніпропетровський державний університет МОН України, 2000. – Вип. 53. – С. 75-79. Автором досліджені і визначені напрями забезпечення економічного зростання і відпрацьовані висновки (0,2 д. а.);

  6. Борщ Л.М., Арзуманов Р.М. Вплив іноземних інвестицій на підприємництво //Теорія мікро-, макроекономіки. – Київ: Академія муніципального управління Міністерства освіти і науки України, 2000. – Вип. 6. – С. 128-132. Автором проаналізовано регулювання інвестицій на макрорівні, визначені основні фактори (0,3 д.а.).

Матеріали конференцій та тези доповідей:

  1. Борщ Л.М. Причины стагнации инвестиционного процесса //Вопросы развития Крыма: Научно-практический сборник. – Симферополь: Таврия – Плюс, 1998. – Выпуск 9. – С. 15-19. (0,2 д.а.);

  2. Борщ Л.М., Кирюхин Л.К. Оценка инвестиционных возможностей развития Феодосийского региона //Вопросы развития Крыма: Научно-практический сборник. – Симферополь: Таврия – Плюс, 1998. – Выпуск 9. – С. 11-15. Автором визначені механізми реалізації програми розвитку регіону (0,2 д.а.).

  3. Борщ Л.М. Засоби праці як суспільна форма основного капіталу //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Іноземні інвестиції в Україну: проблеми привабливості і залучення (Щорічник наукових праць): Наукові доповіді на міжнародних науково-практичних конференціях. – Львів: НАН України, Інститут регіональних досліджень, м. Ширгісвальде (Німеччина), 2000. – Випуск XXII. – С. 207-214. (0,3 д.а.);

  4. Борщ Л.М., Герасимова С.В. Іпотечний ринок: стан, проблеми й перспективи розвитку в Україні. Проблеми формування іпотечного ринку в контексті фінансової безпеки України: Збірник матеріалів Круглого столу (м. Київ, 30 вересня 2002 р.) – К.: Міжвідомча комісія з питань фінансової безпеки при Раді національної безпеки і оборони України; Українське агентство фінансового розвитку, 2002. – С. 43-48. Автором розроблені модель іпотечного кредитування в Україні, пропозиції щодо створення Селянського іпотечного банку (0,3 д.а.);

  5. Борщ Л.М., Герасимова С.В. Проблеми легалізації тіньового капіталу в Україні. Шляхи та механізми протидії відмиванню коштів злочинного походження //Збірник матеріалів науково-практичної конференції, м. Київ, (27 листопада 2002 р.) – К.: Міжвідомча комісія з питань фінансової безпеки при Раді національної безпеки і оборони України; Українське агентство фінансового розвитку, 2002. – С. 27-35. Автором визначені мета, методика дослідження, здійснено аналіз окремих статей Кримінального кодексу України (0,4 д.а.);

Автореферат:

Борщ Л.М. Фінансові відносини. Формування і тенденції розвитку в процесі ринкової трансформації економіки України: Автореферат. – Київ, 1996. (На правах рукопису). – 32 с. (1,0 д.а.).