Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Коваленко Микола Андрійович. Стратегія реформування промислового комплексу регіону:теорія та практика : Дис... д-ра наук: 08.00.05 - 2009.



Анотація до роботи:

Коваленко М.А. Стратегія реформування промислового комплексу регіону: теорія та практика. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України, Одеса, 2009.

У дисертаційному дослідженні на основі результатів аналізу теорії та практики управління розвитком промислових комплексів регіонів обґрунтовано, що процес глобалізації світової економіки новий етап розвитку економіки – інформаційна економіка – є об’єктивно обумовленим етапом для вітчизняної регіональної економіки, її територіальних промислових комплексів і потребує нових методологічних підходів до розробки й реалізації системи управління їх розвитком. Сформульовано методологічні підходи до управління розвитком промислового комплексу, які базуються на новому позиціонуванні й новій ролі людського фактора у структурі управління. Уточнено парадигму регіону як асоціації індивідуальних і колективних інтелектів, а економіка промислового комплексу розглядається як спосіб господарювання, що базується на інтелекті як капіталі, як джерелі багатства, зростання та розвитку. Сутністю управління визначено створення умов для успішного функціонування суб’єктів господарювання галузі. Механізм управління розвитком промислового комплексу визначено як власне механізм управління інтелектуальним капіталом підприємств галузі, творчою активністю колективів і працівників. За рахунок трансформації економіко-математичних моделей і їх адаптації до потреб промислового комплексу регіону удосконалено модель управління його розвитком.

Проведене дослідження дозволило виділити серед загальних проблем трансформації економіки регіонів України проблему методології розробки й реалізації стратегії трансформаційних перетворень у промисловому комплексі регіону, пов’язану з процесами входження України до загальноєвропейського та світового економічного простору, посиленням глобальної конкуренції, ускладненням завдань розвитку промислових комплексів регіонів, виникненням нових цілей, пріоритетів, ресурсних обмежень і загроз їх розвитку. У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове розв’язання науково-практичної проблеми, що виявляється у створенні методології розробки, реалізації і оцінки ефективності стратегії реформування системи управління розвитком промислового комплексу регіону в умовах глобалізації економічних відносин та інформатизації економіки. За підсумками проведеного дослідження сформульовано такі основні висновки:

1. Основними особливостями сучасного етапу ринкової трансформації економіки промислових комплексів регіонів є глобалізація економічних відносин та інформатизація економіки. Автором виявлено ключові параметри відносин транзитивних економік промислових комплексів регіонів з іншими учасниками глобалізованої економіки в контексті суперечливості їхніх відносин та наявності спільної зацікавленості в поглибленні співробітництва.

2. Обґрунтування об’єктивності, зумовленості визнаної в економічно розвинених країнах економіки знань, або інформаційної економіки, для вітчизняної регіональної економіки та її промислових комплексів дозволяє визначитися з основними методологічними підходами до розробки й реалізації системи стратегічного управління їх розвитком. Показано, що перехід промислового комплексу до економіки знань відрізняється від попередніх етапів його розвитку основним змістом, який полягає в новій ролі людини на виробництві як носія кваліфікованої робочої сили і знань, творчих засад підприємства. Це, у свою чергу, зумовлює і необхідність принципових змін у механізмі управління розвитком промислового комплексу, які повинні бути спрямовані на активізацію людського капіталу як основного, стратегічного ресурсу й головного чинника економічного розвитку.

3. Нове позиціонування людського фактора в інституційній структурі управління розвитком промислового комплексу регіону зумовило необхідність уточнення парадигми розвитку регіону. Регіон визначається автором як асоціація індивідуальних і колективних інтелектів, що володіють знаннями та навичками, професійними здібностями, талантами до творчої високопродуктивної праці – основи стійкого регіонального розвитку; парадигма знань проголошується як спосіб поступального розвитку промислового комплексу регіону. Економіка промислового комплексу розглядається як спосіб господарювання, що базується на інтелекті як джерелі багатства, зростання та розвитку.

4. На основі сформульованої парадигми розвитку регіону в роботі запропоновано методологію управління пошуком резервів розвитку виробництва, залучення працівників, виробничих колективів до вирішення завдань промислового розвитку регіону шляхом формування механізму розробки й реалізації цілей та задач, що виходять з єдиної мети розвитку промислового комплексу регіону, розробки принципів його функціонування в умовах глобалізованої, інформаційної економіки.

5. У роботі дано визначення поняття промислового комплексу регіону як сукупності суб’єктів господарювання певної території, у межах якої складаються виробничо-господарські зв’язки зі створення промислового продукту, призначеного для задоволення потреб даного регіону, країни та експорту.

6. Автором уточнено концепцію розвитку промислового комплексу, яка базується на понятті економічної безпеки як стану стабільності та передбачуваності розвитку. При цьому сутність управління промисловим комплексом автор розуміє як створення умов для успішного функціонування суб’єктів господарювання – структурних одиниць комплексу.

Механізм управління розвитком промислового комплексу регіону в умовах інформаційної економіки в роботі представлено як механізм управління інтелектуальним капіталом промислових підприємств регіону, творчою активністю колективів підприємств і організацій з метою підвищення конкурентоспроможності промислового комплексу регіону. Під час дослідження автор дійшов висновку, що господарський механізм промислового комплексу повинен будуватися на такому методологічному принципі як ключова роль людського фактора, мати на меті формування, відтворення та розвиток людського капіталу як визначального ресурсу галузевого розвитку.

7. У роботі уточнено поняття системи управління розвитком промислового комплексу регіону і показано, що умовам інформаційної економіки значною мірою відповідає система управління господарською діяльністю підприємств та їх об’єднань, побудована на концепції партисипативного управління, тобто із залученням працівників до управління виробничою діяльністю підприємств. Автор вважає, що обов’язковим елементом механізму забезпечення розвитку промислового комплексу регіону має бути підсистема управління інноваційною активністю суб’єктів діяльності в галузі як узгоджена організаційна структура форм виявлення творчої активності працівників, яка діє у складі галузевого господарського механізму, взаємодіє з усіма його підсистемами, передбачає створення умов, необхідних для широкого виявлення ініціативи працівників підприємств і організацій, включає ефективні економічні, соціально-психологічні та організаційно-розпорядчі методи галузевого управління, що забезпечують безпосередню й найбільш ефективну участь кожного працівника підприємства і організації в розвитку промисловості регіону.

8. Дослідження показали, що розвиток інтеграційних процесів у промисловому комплексі регіону, кластерні форми територіально-галузевої інтеграції підприємств, установ і організацій є найбільш адекватним способом забезпечення конкурентоспроможності підприємств промислового комплексу в умовах глобалізації економічних відносин. При цьому уточнено, що кластеризація – це об’єднання географічно близьких і пов’язаних підприємств та співпрацюючих з ними організацій, які спільно діють у промисловій сфері і характеризуються спільністю напрямів діяльності та взаємодоповнюваністю.

9. З урахуванням ринкових методів регіонального управління розроблено концептуальні підходи до регулювання регіональних промислових процесів. На підставі гносеологічного підходу до розуміння стратегії управління розвитком як ключової категорії управління майбутнім станом промислового комплексу регіону автор дійшов висновку, що не існує шаблонно-універсальних способів забезпечення розвитку. У роботі обґрунтовано, що вони мають базуватися на поєднанні:

- концепції інноваційного напряму розвитку промислового комплексу як ідеології його розвитку;

- принципів забезпечення економічної безпеки розвитку суб’єктів промислового комплексу як способу забезпечення розвитку промислового комплексу регіону в цілому;

- кластерних форм інтеграції зусиль суб’єктів господарювання промисловості регіону як організаційної форми їх розвитку;

- розвитку підприємництва, партисипативного управління як рушійної сили розвитку.

Дослідженням доведено, що такі підходи до регулювання розвитку є найбільш ефективними для промислових комплексів, адекватними до умов глобалізації та інформатизації економіки. Автор обґрунтовує необхідність їх реалізації в найближчі роки.

10. Зроблено висновок, що механізм управління розвитком промислового комплексу регіону повинен базуватися на таких методологічних принципах:

- визначення галузевих пріоритетів розвитку;

- визнання промислового комплексу регіону як цілісності, що функціонує в умовах глобалізації економіки міжрегіональних економічних зв’язків;

- об’єднання зусиль суб’єктів господарювання на засадах партнерства, координації господарської діяльності;

- забезпечення безпеки розвитку суб’єктів господарювання і промислового комплексу в цілому;

- визнання самостійності економічних інтересів суб’єктів господарювання;

- регіональна та державна підтримка галузевих пріоритетів розвитку.

11. Шляхом трансформації моделей управління економічними системами, виходячи з рівня доходності підприємств господарського комплексу як критерію оцінки, автором запропоновано уточнену економіко-математичну модель управління промисловим комплексом регіону, визначено методи оцінки якості стратегічних управлінських рішень, запропоновано кваліметричний метод оцінки якісних показників розвитку та сформовано інтегральний показник ефективності реалізації стратегічних напрямів розвитку промислового комплексу регіону.

12. У дисертації автором розроблено принципи та методи оцінки результатів участі колективів підприємств, організацій, працівників у розвитку промислового комплексу. Вони базуються на критеріях ефективності, оперативності впровадження пропозицій з удосконалення виробництва, підвищення якості продукції, враховують масовість участі працівників у пошуку резервів розвитку виробництва. Запропоновані оцінювальні показники можуть бути використані в моніторингу творчого процесу в промисловому комплексі регіону, його структурних одиницях та як сигнали для ухвалення відповідного управлінського рішення з регулювання й стимулювання цього процесу.

13. Впровадження в практику результатів дослідження дозволяє створити на рівні регіону ефективну ринково орієнтовану систему стратегічного управління розвитком промислового комплексу регіону, яка базується на використанні сучасних інформаційних управлінських технологій і враховує особливості зовнішнього та внутрішнього середовища функціонування місцевих промислових підприємств.

14. Обґрунтовані в дисертаційному дослідженні пропозиції, які враховували розроблені методологічні та методичні підходи до розробки й реалізації стратегії розвитку промислового комплексу регіону, продемонстрували свою високу практичну значимість. Керуючись ними, Херсонська обласна державна адміністрація та Новокаховський міський виконавчий комітет розробили стратегію розвитку промислового комплексу свого регіону, підвищили обґрунтованість, цілеспрямованість управлінських заходів, забезпечили порівняно з попередніми періодами більш високі темпи розвитку промислових підприємств регіону та зростання ефективності їх діяльності. Апробація запропонованих у роботі методологічних підходів і практичних методик показала їх результативність та універсальність, що дозволяє рекомендувати їх для використання на всіх рівнях регіонального управління.

Публікації автора:

Монографії:

1.Коваленко М.А. Теорія і методологія управління розвитком регіонального господарського комплексу в умовах економіки знань: монографія / Коваленко М.А. – Херсон: ХНТУ, 2007. – 312с.

2.Коваленко М.А. Управління економічною безпекою регіону: сутність та механізм реалізації: монографія/ Коваленко М.А., Нагорна І.І., Сіленков Б.В. – К: ХНТУ, 2006. – 444с. (Особистий внесок здобувача: розроблено механізм реалізації програми безпечного економічного розвитку регіону, с.225-402).

3. Коваленко М.А. Методологічні аспекти розробки і оцінки стратегій розвитку промислового комплексу регіону: монографія/ Буркинський Б.В., Коваленко М.А. – Херсон: ІПРЕЕД, ХНТУ 2008. – 467с. (Особистий внесок здобувача: сформульовано теоретико – методологічні засади стратегічного управління розвитком промислового комплексу регіону, методологічні основи розробки стратегій розвитку промислового комплексу регіону, проведено аналіз сучасного стану розвитку регіональних господарських комплексів, запропоновано шляхи трансформації господарського механізму в контексті економіки знань, методи оцінки ефективності інноваційних витрат у промисловості регіону).

4. Сучасні проблеми розвитку національної економіки і шляхи їх розв’язання: колективна наукова монографія / [Єрмошенко М.М., Азьмук Л.А., Гуменюк В.В., Коваленко М.А., Литвин М.З. та ін.] за наук. ред.. д.е.н., проф. М.М.Єрмошенка. – К.: Національна академія управління, 2008. – С.202 - 211. (Особистий внесок здобувача: проведено дослідження маркетингових комунікацій як складової ефективного функціонування системи розподілу і просування товарів галузі).

Статті у наукових фахових виданнях:

5. Коваленко М.А. Проблеми активізації інвестиційної політики в економіці області // Экономические инновации: Международное и межрегиональное экономическое сотрудничество в Черноморском басейне: Сб. науч. трудов/ Ганзенко П.М., Кравченко Н.В., Лепьохіна О.В., Коваленко М.А. – Одеса,1999. – С.95-97. (Особистий внесок здобувача: проведено аналіз проблеми і факторів інвестиційної привабливості регіону - 2с.)

6. Коваленко М.А. Прогнозування розвитку фінансових ресурсів Херсонської області на період до 2011 року / М.А.Коваленко, Л.А.Чурсіна // Экономика Крыма. – 2003. - №8. - С.38 – 40. (Особистий внесок здобувача:запропоновано методологію прогнозування розвитку фінансових ресурсів регіону. – 3с.)

7. Коваленко М.А. Прогнозування розвитку фінансових ресурсів регіону // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць./ Коваленко М.А., Чурсіна Л.А., Швороб Г.М./ - Дніпропетровськ, 2004. – С.300-308. (Особистий внесок здобувача:визначено особливості методів прогнозування розвитку фінансових ресурсів регіону -3с.)

8. Коваленко М.А. Сучасний стан і можливі напрямки підвищення рівня мотивації праці на корпоративному підприємстві // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Економічні науки/ Коваленко М.А., Сухомлин Л.Є. / Тернопіль, 2004. – С.43 – 46. (Особистий внесок здобувача: визначено тенденції у розвитку системи мотивації праці на промислових підприємствах регіону. – 4с.)

9. Коваленко М.А. Санація підприємств регіону та фінансові джерела її проведення / М.А.Коваленко, Л.Є. Сухомлин // Фінанси України. – 2004. - №8. – С.69 -75. (Особистий внесок здобувача:запропоновано методи санації промислових підприємств регіону. – 4с.)

10. Коваленко М.А. Пріоритетам регіонального розвитку – комплексний характер // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць ХДАУ/ М.А. Коваленко/ Херсон, 2007. – С.119 – 122.

11. Коваленко М.А. Шляхи удосконалення інвестиційної політики України у сучасних умовах господарювання // Економічний простір: Зб. наук. праць/ В.С. Старінська, М.А.Коваленко – Дніпропетровськ: ПДАБА, 2007 – С.24 – 29. (Особистий внесок здобувача – сформульовано пріоритет інвестиційної політики –фінансування розвитку стратегічних галузей. -2с.)

12. Коваленко М.А. Організаційно – економічна стратегія розвитку льонопереробної галузі України/ М.А.Коваленко, Д.О.Карлюка // Легка промисловість. – 2005. - №1. – С. 51. (Особистий внесок здобувача – обґрунтовано висновок, що у зв’язку з низькою інвестиційною привабливістю регіонів підприємствам галузі головну увагу слід приділити пошуку внутрішніх резервів. – 2с.)

13. Коваленко М.А. Регіональні аспекти управління корпоративними фінансами / М.А.Коваленко, Л.А.Чурсіна // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ, 2004. – С.371 – 376. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано висновок щодо особливої ролі і значення корпоративних фінансів у забезпеченні територіального розвитку. – 2с.)

14. Коваленко М.А. Оцінка ефективності проведення санації підприємств як інструмент управління / М.А.Коваленко, Н.В. Лобанова // Фінанси України, - 2005. - №3. – С.147 – 151. (Особистий внесок здобувача:запропоновано методику оцінки ефективності санації підприємств як інструмент управління. – 4с.)

15. Коваленко М.А. Оцінка інноваційної спрямованості інвестиційних ресурсів розвитку малих підприємств регіону/ Коваленко М.А., Проценко В.Я., Закружецька І.О. // Економіка: проблеми теорії та практики: Зб. наук. праць. - Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – С.346- 350. (Особистий внесок здобувача: запропоновано методику оцінки інвестиційної спрямованості ресурсів розвитку. -2с.)

16. Коваленко М.А. Удосконалення механізму мотивації праці на корпоративних підприємствах. Формування ринкової економіки: Зб. наук. праць: Управління людськими ресурсами: проблеми теорії та практики. Т.2. Управління персоналом в організаціях/ Л.Є.Сухомлин, М.А.Коваленко// – К., 2005. - С.336 – 341. (Особистий внесок здобувача: запропоновано способи і методи мотивації творчого відношення працівників до праці. – 2с.)

17. Коваленко М.А. Організаційні інструменти територіального розвитку Економіка: проблеми теорії і практик: Зб. наук. праць / Коваленко М.А., Грінавцев В.М., Проценко В.Я. // - Дніпропетровськ, 2005 – С.506 – 510 (Особистий внесок здобувача: визначено організаційні інструменти територіального розвитку. – 2с.)

18. Коваленко М.А. Економіко – математична модель системи управління трудовою активністю працівників підприємства / Коваленко М.А., Сухомлин Л.Є., Чуйко Н.Г. // Міжнародний науково – практичний журнал „Економіка і держава”. – 2005.- №3. – С.65-67 (Особистий внесок здобувача: запропоновано економіко – математичну модель системи управління. – 2с.)

19. Коваленко М.А. Управління інноваційнии розвитком регіонального будівельного комплексу // Зб.наук.праць Черкаського держ. ун-ту: Серія: економічні науки/ М.А.Коваленко, В.Я. Проценко. – Черкаси, 2005. – с.114-118 (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано шляхи удосконалення управління розвитком регіонального комплексу. – 2с )

20. Коваленко М.А. Проблема фінансування інноваційного розвитку регіону // Экономические инновации: Украинское причерноморье в конкурентном экономическом пространстве (конкурентоспособность товаров и товаропроизводителей в условиях глобализации): Сб. науч. трудов/ М.А.Коваленко, І.О.Закружецька – Одеса, 2005.- С.269 - 274 (Особистий внесок здобувача: визначено проблеми фінансування розвитку і запропоновано шляхи їх розв’язання. – 3с )

21. Коваленко М.А. Механізм і фактори розвитку підприємств в умовах економіки знань // Вісник Хмельницького нац.ун-ту. / М.А.Коваленко, І.О.Закружецька – Хмельницький, 2006 - №1, Т.2. – С.51-53 (Особистий внесок здобувача: сформульовано особливості механізму і визначено фактори розвитку підприємства в умовах економіки знань. – 4с )

22. Коваленко М.А. Методичні основи довгострокового програмування розвитку територіально – галузевих виробничих комплексів // Вісник Хмельницького національного університету / М.А.Коваленко, Б.В.Сіленков - Хмельницький, 2006. – №1. С.149-154 (Особистий внесок здобувача: сформульовано методичні основи програмування розвитку виробничого комплексу регіону. – 4с )

23. Коваленко М.А. Модель управління інноваційним розвитком територіально – галузевого об’єднання підприємств // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім.Володимира Гнатюка. Серія: економіка. / Коваленко М.А., Проценко В.Я., Сухомлин Л.Є. - №20, 2006. – С.152 - 155 (Особистий внесок здобувача: запропоновано модель управління розвитком об’єднання підприємств регіону. –2с )

24. Коваленко М.А. Пріоритетам регіонального розвитку – комплексний характер // Таврійський науковий вісник: Зб. наук. праць ХДАУ. / М.А.Коваленко, О.М.Славич – Херсон, 2007. – С.119- 122 (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано порядок визначення пріоритетів регіонального розвитку . – 5с )

25. Коваленко М.А. Проблеми розвитку сировинної бази вовняної промисловості // Экономические инновации: Локальные экономические системы в экономическом, социальном и экологическом пространстве: Сб. науч. трудов. / М.А.Коваленко, Т.М.Головченко – Одеса, 2007. – С.163-167 (Особистий внесок здобувача: визначено проблеми розвитку галузі і шляхи їх вирішення . – 3с )

26. Коваленко М.А. Сучасна парадигма регіону та механізм її реалізації // Ринкова економіка: Сучасна теорія і практика управління: Дослідження підходів до регулювання регіональної економіки: Зб.наук.праць – Одеса, 2009. –С.82 – 88.

Матеріали науково – практичних конференцій:

27. Коваленко М.А. Перспективи використання непрямого фінансування як способу бюджетної підтримки АПК / В.С.Старінська, М.А.Коваленко // Україна – Чехія - ЄС: Сучасний стан та перспективи: міжнар. наук. – практ. семінар, 12-16 жовтня 2007р.: тези допов. – Прага, 2007. – Вип. 3.- С.113 – 119. – (Особистий внесок здобувача: сформульовано напрямки удосконалення фінансової підтримки підприємств в умовах вступу до СОТ. – 3с.).

28. Коваленко М.А. Аналіз кредитного портфеля комерційного банку та його використання у процесі кредитування підприємств малого бізнесу. / М.А.Коваленко, Я.М.Чугуєва // Забезпечення ресурсами малого і середнього бізнесу в Україні: міжвуз. наук.– практ. конф., 21 – 22 березня 2006 р.: тези допов. – Херсон, 2006. – С.174 – 180. – (Особистий внесок здобувача: розглянуто систему керівництва факторами банківських ризиків: цільової спрямованості, сфер вкладання ресурсів у регіоні діяльності банка. – 3с.).

29. Коваленко М.А. Вплив банківського сектора економіки на інвестиційні процеси в країні. / В.С.Старінська, М.А.Коваленко // Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність і тенденції глобалізації: П’ята ювілейна міжнар. конф., 10-11 березня 2008р.: тези допов.- Тернопіль, 2008. – С.204 – 206. – (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано, що кредитна політика банків набуває більшої інвестиційної спрямованості і для її розвитку необхідним є розвиток венчурного кредитування. – 1с.).

30. Коваленко М.А. Економічні проблеми підвищення ефективності виробництва в льонарстві / М.А.Коваленко, Д.О.Карлюка // VIIІ міжнародна наук.–практ. конф. «Наука і освіта 2005», 7-21 лютого 2005р.: Том 85 «Економіка промисловості»: тези допов. – Дніпропетровськ, 2005. – С.40 – 42. - (Особистий внесок здобувача: зроблено висновок, що в сучасних умовах розвитку льонопереробних підприємств особливу увагу слід приділити питанням поглибленої переробки сировини та технічному переоснащенню. – 1с.).

31. Коваленко М.А. Про розробку Програми соціально – економічного розвитку міста Нова Каховка на період з 2003- 2005 р.р. // Напрями соціально – економічного розвитку територіальних громад: наук.–практ. конф.,18 жовтня 2002 р.: тези допов.- Нова Каховка, 2002. - с. 6-10

32. Коваленко М.А. Прогнозування економічного розвитку області / М.А.Коваленко, Л.М.Радванська// Прогнозування соціально – економічного розвитку Херсонської області, наук.–практ. конф., 20 березня 2003р.: тези допов.–Херсон, 2003. - С.22-23 (Особистий внесок здобувача: сформульовано методи прогнозування розвитку області . – 3с )

33. Коваленко М.А. Регіональні аспекти управління корпоративними фінансами / М.А.Коваленко, Л.А.Чурсіна // Сучасні проблеми економіки підприємства : Всеукраїнська наук. – практ. конф., 5 листопада 2003р.: тези допов.- Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 16 (Особистий внесок здобувача: визначено функції регіональних органів управління у розвитку корпоративних фінансів .– 1-с)

34. Коваленко М.А. Впровадження механізмів реалізації стратегії розвитку області / М.А.Коваленко, Л.М.Радванська// Стратегія економічного та соціального розвитку Херсонської області до 2011 року та механізми її реалізації: наук.–практ. конф., 6 лютого 2004р.: тези допов. - Херсон, 2004. – С.36-37 (Особистий внесок здобувача: показано способи удосконалення механізму реалізації стратегії розвитку економіки області. – 2-с )

35. Коваленко М.А. Підвищення інноваційної активності працівників як фактор розвитку підприємства / М.А.Коваленко, І.О.Примак // Перспективи розвитку малого та середнього бізнесу в Україні: міжвуз. науково – практ. конф., 25-26 березня 2004р.: тези допов. - Херсон, 2004.- С. 147- 154 (Особистий внесок здобувача: сформульовано фактори впливу творчої активності працівників на розвиток підприємства. – 2-с )

36. Коваленко М.А. Прогнозування видатків комерційних банків через аналіз впливу структури пасивів // Банківська система країни в умовах глобалізації фінансових ринків: міжнар. наук.–практ. конф., 25-26 вересня 2008р.: тези допов. - Черкаси, 2008. – С. 127-131.

37. Коваленко М.А. Організаційно – економічні засади інноваційного розвитку регіону // Сучасні проблеми інноваційного розвитку держави: ІІІ міжнар. наук.–практ. конф., 29 – 30 жовтня 2008 р.: тези допов.- Дніпропетровськ, - 2008. – С. 43-46.

38. Коваленко М.А. Оцінка інтеграційних процесів підприємств галузі / М.А.Коваленко, В.Я. Проценко // Динаміка наукових досліджень, 2005: IV міжнар. наук.- практ. конф., 20-30 червня 2005 р.: „Регіональна економіка”: тези допов. - Дніпропетровськ, 2005. – С.48-50(Особистий внесок здобувача: запропоновано методику оцінки інтеграційних процесів . –2с. )

39. Коваленко М.А. Регіональні особливості процесів інтеграції будівельних підприємств і організацій / М.А.Коваленко, В.Я.Проценко, Г.М.Швороб// Наука і освіта, 2005: VІІІ міжнар. наук.–практ. конф., 7-21 лютого 2005 р.: Том 93. „Регіональна економіка”: тези допов.- Дніпропетровськ, 2005. – С. 69-71 (Особистий внесок здобувача: розкрито особливості інтеграційних процесів підприємств і організацій у Херсонський області. –2с )

40. Коваленко М.А. Організаційно – економічні засади інноваційного розвитку регіону // Сучасні проблеми інноваційного розвитку держави: ІІІ міжнар. наук.– практ. конф. 29-30 жовтня 2008р.: тези допов. – Дніпропетровськ, 2008. – С. 43-46.

41. Коваленко М.А. Економічні відносини в АПК та напрями їх інноваційного розвитку / М.А. Коваленко, В.С. Старінська // Україна – Польща – ЄС: сучасний стан та перспективи: міжнар. семінар, 14-16 січня 2006р. – Херсон – Краків, 2006. – С.58-62 (Особистий внесок здобувача: сформульовано напрями розвитку переробних підприємств галузі . –2с. )

42. Коваленко М.А. Розвиток іпотечного фінансування в умовах трансформаційних економічних процесів / В.С.Старінська, М.А.Коваленко // Сучасність, наука, час. Взаємодія та взаємовплив: ІІІ Всеукраїн. наук. – практ. інтернет –конф., 22-24 листопада 2007р. – тези допов. – Київ – Сімферополь, 2007. – С.63-66 (Особистий внесок здобувача: показано особливості іпотечного фінансування у сучасних умовах. – 4с )

Інші публікації:

43. Коваленко М.А. Регіональний менеджмент: Навчальний посібник / Коваленко М.А., Радванська Л.М., Сіленков Б.В. - [Вид. друге, доп. і перероб.] – Херсон: Олді-плюс, 2006. – 318с. (Особистий внесок здобувача: сформульовано принципи і досліджено методи управління регіональним розвитком, методичні основи розробки стратегії розвитку регіонів).

44. Коваленко М.А. Менеджмент трудової активності працівників підприємства: навчальний посібник / Коваленко М.А., Грузнов І.І., Сухомлин Л.Є. – Херсон: Олді – плюс, 2006. – 288с. (Особистий внесок здобувача: запропоновано шляхи і методи активізації трудової активності працівників промислових підприємств ).