Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Фінанси, грошовий обіг і кредит


Школьник Інна Олександрівна. Стратегія розвитку фінансового ринку України : Дис... д-ра наук: 08.00.08 - 2008.



Анотація до роботи:

Школьник І.О. Стратегія розвитку фінансового ринку України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – Гроші, фінанси і кредит. – Державний вищий навчальний заклад “Українська академія банківської справи Національного банку України”, Суми, 2008.

У дисертації досліджено теоретичні основи становлення та розвитку фінансового ринку, визначено місце та роль фінансового ринку як складової фінансової системи країни в умовах формування ринкових засад економіки, досліджено вплив фінансового ринку на стимулювання економічного зростання країни. Запропоновано модель регулювання фінансового ринку України на основі вивчення зарубіжного досвіду. Обґрунтовано теоретико-методичні засади удосконалення фінансового ринку України, досліджено особливості розвитку його базових сегментів – ринку капіталу та грошового ринку. Удосконалено методичні підходи до посилення ролі фінансових посередників в активізації фінансово-перерозподільних процесів. Визначено концептуальні основи забезпечення взаємодії посередників фінансового ринку. Розроблено теоретико-методологічні основи формування комплексної, стратегічно орієнтованої конвергентної моделі фінансового ринку. Обґрунтовано провідну роль фінансових конгломератів у формуванні стратегії розвитку фінансового ринку.
Узагальнено пропозиції щодо стратегії розвитку фінансового ринку України. Досліджено вплив міжнародного фінансового ринку на розвиток національного ринку, удосконалено теоретико-методологічне забезпечення участі вітчизняного фінансового ринку у розвитку світової фінансової системи.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в удосконаленні теоретико-методологічних положень та розробці науково-методичного забезпечення функціонування та стратегічного розвитку фінансового ринку країни.

Основні висновки виконаного дисертаційного дослідження полягають у наступному:

  1. Визначено, що фінансовий ринок в системі економічних відносин в Україні у процесі перерозподілу фінансових ресурсів виконує ті функції, які не може виконати жодна інша складова фінансової системи, здійснюючи при цьому значний вплив на її ефективність, стійкість та еластичність. Проведений аналіз дозволив сформулювати визначення фінансового ринку як сукупності економічних відносин з приводу перерозподілу тимчасово вільних фінансових ресурсів між населенням, домогосподарствами, суб’єктами господарювання та державою через систему фінансових інститутів на основі взаємодії попиту та пропозиції.

  2. Доведено, що стратегічний підхід до регулювання фінансового ринку України повинен базуватись на використанні моделі регулювання з високим та жорстким рівнем державного регулювання – державним дирижизмом, яка побудована за функціональним принципом на основі змішаного регулювання діяльності його учасників, що відповідає рівню його розвитку та стану фінансової системи країни на сучасному етапі.

  3. Впорядковано періодизацію етапів розвитку фінансового ринку, а саме: виділено підготовчий (1991–1995 рр.) та три базові етапи – приватизаційний (1996–2000 рр.), постприватизаційний (2001–2005 рр.) та стабілізаційний (з 2006 року) шляхом дослідження змін нормативно-законодавчого забезпечення регулювання грошового ринку і ринку капіталу та їх впливу на формування моделі фінансового ринку. Основою запропонованої періодизації є процес приватизації в його динамічному розвитку в Україні.

  4. В Україні на сучасному етапі розвитку фінансового ринку функції державного регулювання покладені на різні державні установи. Наявність тісного взаємозв’язку між всіма сегментами фінансового ринку обумовлює необхідність постійної координації дій регуляторів ринку. Запропоновано створення координаційної ради з питань регулювання фінансового ринку на основі кооперації державних регуляторів, що дозволить забезпечити умови для більш ефективного функціонування фінансового ринку країни в цілому, і, як наслідок, підвищить рівень стійкості фінансової системи.

  5. Рівень розвитку структурних сегментів фінансового ринку значною мірою відображає гнучкість фінансової системи та швидкість, з якою вона може пристосовуватися до змін в економічному та політичному житті країни, а також до різноманітних процесів, які відбуваються за її межами. Запропонована структура фінансового ринку відображає як об’єкти фінансового ринку, так і відповідно до об’єктів – системи ринків за різними класифікаційними ознаками. За видами фінансових інструментів виділено валютний, депозитний, кредитний ринок, ринок цінних паперів, що включає ринок акцій та ринок боргових цінних паперів та ринок похідних фінансових інструментів. За функціональним призначення виділено грошовий ринок, ринок капіталу та ринок похідних фінансових інструментів. За ознакою набуття права власності визначено ринок боргових фінансових інструментів та ринок фінансових інструментів, що надають право власності. За територіальною ознакою можна розглядати вищезазначені ринки як регіональний, національний та міжнародний. За ступенем ризику відповідних фінансових інструментів виділено безризикові, середньоризикові та високоризикові ринки.

  6. Доведено, що грошовий ринок країни є базовим сегментом розвитку фінансового ринку, оскільки суб’єкти господарювання отримують кошти для фінансування своєї діяльності, перш за все, у вигляді кредитів. Ринок капіталу в Україні має значні темпи зростання з характерним домінуванням ринку пайових цінних паперів, що надають право власності. При цьому структура цінних паперів, що випускаються в Україні, поступово ускладнюється, а отже, створюються певні умови диверсифікації розміщення тимчасово вільних фінансових ресурсів. Водночас на сучасному етапі розвитку домінуючим є неорганізований ринок, що не сприяє формуванню високоліквідного та прозорого фінансового ринку в країні.

  7. В процесі аналізу рівня розвитку фінансового посередництва обґрунтована визначальна роль банків в активізації фінансово-перерозподільних процесів. Зазначено, що на сучасному етапі банки є інститутами інтеграції різних сегментів фінансового ринку. З метою посилення ролі фінансових посередників необхідно: створити гнучке інституціональне середовище, орієнтоване на роботу з фізичними особами, що відрізняється різноманіттям універсальних фінансових посередників; сприяти відновленню довіри населення до фінансової системи в цілому та фінансових посередників зокрема; вживати заходи щодо розвитку банківської системи в частині розвитку банківських технологій, забезпечення повноцінного функціонування системи страхування вкладів; використання при роботі з клієнтами сучасних інформаційних систем тощо.

  8. Фінансові посередники згруповані на основі виокремлення таких класифікаційних ознак: за характером проведення операцій (інвестиційні посередники, ощадні установи контрактного типу, депозиторські установи); за рівнем спеціалізації (спеціалізовані – банки та небанківські фінансові установи, інтегровані фінансові посередники – фінансові конгломерати); за приналежністю до структурних елементів механізму фінансового ринку (перший рівень – інституціональні інвестори, які є посередниками безпосередньо між інвесторами – фізичними та юридичними особами та емітентами; другий рівень – професійні учасники ринку – інфраструктурні фінансові посередники) та інше.

  9. Впорядковано групування системи індикаторів розвитку фінансового посередництва за напрямками (фінансова архітектура, розмір і ефективність фінансової системи, активність фінансових посередників). Враховуючи наявність суттєвого переважання неорганізованого ринку над організованим запропоновано здійснювати оцінку рівня розвитку фінансового посередництва з двох позицій (загального обсягу торгів та обсягу торгів на організованому ринку) з метою підвищення об’єктивності відображення стану фінансового ринку України.

  10. Обґрунтовано, що на сьогодні інфраструктура фінансового ринку України характеризується відсутністю системної єдності між її складовими. Для приведення інфраструктури фінансового ринку до загальноєвропейських стандартів обґрунтовано необхідність формування єдиної консолідованої моделі інфраструктури фінансового ринку за горизонтальним принципом на основі розбудови цілісної національної депозитарної системи, що забезпечить ефективну й недорогу обробку трансакцій, низький рівень ризику з надійною системою контролю й належним фінансуванням, проведення політики прозорості та повне розкриття інформації учасниками фінансового ринку.

  11. В Україні на законодавчому рівні не окреслена необхідність розробки стратегічних програмних документів розвитку фінансового ринку. Планування здійснюється фрагментарно в рамках окремих сегментів і з короткостроковим або середньостроковим горизонтом дії. Економіка країни зацікавлена в наявності як ефективного грошового ринку, так і ефективного ринку капіталу, оскільки банківські установи самі зацікавлені в ефективному розміщенні емісій власних цінних паперів, можливості диверсифікувати свою діяльність, здійснюючи операції з цінними паперами, а також у зниженні своїх ризиків через операції сек’юритизації та роботу з деривативами. У зв’язку з цим розроблено теоретико-методологічні основи формування комплексної, стратегічно орієнтованої конвергентної моделі фінансового ринку, яка представлена як архітектура ринку змішаного типу, що формується на основі взаємопроникнення грошового ринку і ринку капіталу та оптимальної взаємодії його учасників, а також створює ефективний тип фінансування економічного розвитку в довгостроковому періоді.

  12. У світовій фінансовій архітектурі виділяють два основні типи моделей функціонування фінансових ринків – банкоцентричну модель та ринково орієнтовану. Сьогодні модель фінансового ринку в Україні наближена до банкоцентричної, оскільки фактично основним джерелом для розширеного відтворення в реальному секторі економіки, крім власних коштів суб’єктів господарювання, є кредити банків. Хоча з точки зору розвитку ринку капіталу банки поводять себе активно лише фрагментарно.

  13. На розвиток фінансового ринку країни визначальний вплив мають чинники інституційного та економічного характеру. До складу чинників інституційного характеру відносять чинники, що визначають рівень законодавчої та політичної стабільності, рівень відкритості учасників ринку та рівень розвитку інститутів фінансового ринку. Економічні чинники згруповані в два блоки, а саме: загальні макроекономічні чинники та чинники, що формуються в межах фінансової системи країни. Доведено, що за відсутності розробки стратегії розвитку фінансового ринку з чітко окресленими ключовими параметрами він розвиватиметься в рамках інерційної моделі. З метою уникнення такої ситуації запропоновано ключові параметри стратегії розвитку фінансового ринку: визначено мету, основні завдання стратегічного розвитку, що носять інституційний та економічний характер, важелі впливу на фінансовий ринок, базову архітектуру, механізм функціонування ринкової інфраструктури і критерії розвитку та ефективності фінансового ринку.

  1. Аргументована провідна роль у стратегічному періоді розвитку фінансового ринку України інтегрованих фінансових посередників – фінансових конгломератів, які охоплюють в своїй діяльності практично всі сегменти фінансового ринку країни.

  2. Виокремлено типи дефіцитних та боргових економік в сучасній світовій економіці залежно від рівня боргового навантаження, рівня боргової залежності за обсягом та структурою залучених іноземних ресурсів, а також зовнішніх боргів та платежів.

  3. Український ринок знаходиться на перехідній стадії розвитку, відзначається зростанням, підвищеним рівнем активності та ускладненням інфраструктури, функціонує в країні з низьким рівнем доходів, має незначний обсяг реальної капіталізації у порівнянні з поточним ВВП країни, тобто відповідає критеріям “граничних ринків”. Доведено, що порівнювати показники розвитку країн, що розвиваються, з країнами, які є лідерами на фінансовому ринку, недоцільно, оскільки між ними не існує функціонального зв’язку.

Публікації автора:

Монографії

  1. Школьник І. О. Фінансовий ринок України: сучасний стан і стратегія розвитку : монографія / І. О. Школьник. – Суми : Мрія, УАБС НБУ, 2008. – 348 с. (17,4 друк. арк.).

  2. Школьник І. О. Фінансовий ринок України в контексті розвитку світової фінансової системи : монографія / І. О. Школьник. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – 98 с. (4,2 друк. арк.).

  3. Оцінка кредитоспроможності та інвестиційної привабливості суб’єктів господарювання : монографія / А. О. Єпіфанов, Н. А. Дехтяр, Т. М. Мельник, І. О. Школьник та ін. / за ред. доктора економічних наук А. О. Єпіфанова. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – 286 с. (13,7 друк. арк., особисто автору належить 2,0 друк. арк.).

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Журавка Ф. О., Школьник І. О. Сучасні тенденції розвитку валютного ринку України // Європейський вектор економічного розвитку : збірник наукових праць. Випуск 14). – Д.: Вид-во ДУЕП, 2008. – С. 16–21 (0,4 друк. арк., особисто автору належить 0,2 друк. арк.).

  2. Люта О. В. Школьник І. О. Проблемні аспекти розвитку фінансового лізингу в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики : збірник наукових праць. Випуск 220: В 3 т. Том ІІІ. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2006. – С. 621–627 (0,4 друк. арк., особисто автору належить 0,2 друк. арк.).

  3. Школьник І. О. Андерайтинг та його роль в розвитку ринку капіталу України // Економічний аналіз : збірник наукових праць кафедри економічного аналізу Тернопільського національного економічного університету. – Тернопіль. – Випуск. 2. – № 18. – С. 179–182 (0,4 друк. арк.).

  4. Школьник І. О. Банкрутство як наслідок ринкових перетворень // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць : Т. 5. – Суми : Мрія-1, 2002. – С. 217–220 (0,2 друк. арк.).

  5. Школьник І. О. Вплив приватизаційних процесів на формування фінансового ринку в Україні // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. Хмельницький, 2007. – № 6. – Т. 1. – С. 46–49 (0,4 друк. арк.).

  6. Школьник І. О. Державне регулювання фінансового ринку: вітчизняний та зарубіжний досвід // Науковий вісник Ужгородського університету. – (Серія “Економіка”). Спецвипуск 22. – Ужгород, 2007. – С. 140–145 (0,6 друк. арк.).

  7. Школьник І. О. Деякі аспекти пенсійної реформи в Україні // Проблеми трансформації економіки України. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ : Вид-во Дніпропетровського ун-ту, 2000. – С. 195–199 (0,2 друк. арк.).

  8. Школьник І. О. Етапи розвитку фінансового ринку України та їх характеристика // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – 2008. – № 1. – C. 208–213 (0,5 друк. арк.).

  9. Школьник И. А. К вопросу о рыночной капитализации финансового рынка Украины // Бизнес-Информ. – 2007. – № 10 (1). – С. 62–65 (0,3 друк. арк.)

  10. Школьник І. О., Люта О. В. Базель ІІ: основні складові та їх характеристика // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць. Т. 20. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – C. 165–171 (0,4 друк. арк., особисто автору належить 0,2 друк. арк.).

  11. Школьник І. О., Макаренко О. М. Проблемні аспекти оцінки кредитоспроможності позичальника // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць. Т. 19. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – С. 201–208 (0,4 друк. арк., особисто автору належить 0,2 друк. арк.).

  12. Школьник І. О., Мельник Т. М. Фінансовий менеджмент як необхідна складова ефективної системи управління підприємством // Вісник Української академії банківської справи. – 2003. – № 1 (14). – С. 29–32 (0,4 друк. арк., особисто автору належить 0,3 друк. арк.).

  13. Школьник И. А. Международный финансовый рынок: современные тенденции развития // Бизнес-Информ. – 2007. – № 12 (1). – С. 168–171 (0,3 друк. арк.).

  14. Школьник І. О. Моделі фінансового ринку та перспективи їх розвитку //
    Економіка: проблеми теорії та практики : збірник наукових праць. Випуск 233. В 5 т. Т. 2. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2007. – С. 442–448 (0,4 друк. арк.).

  15. Школьник І. О. Особливості державного регулювання фінансового ринку в Україні // Світ фінансів. Науковий журнал Тернопільського національного економічного університету. Тернопіль : ТНЕУ. – 2007. – № 4. (13). – С. 86–93 (0,7 друк. арк.).

  16. Школьник І. О. Підсумки процесу приватизації // Вісник Української академії банківської справи. – 2001. – № 2. – С. 81–85 (0,3 друк. арк.).

  17. Школьник І. О., Пігуль Н. Г. Особливості формування структури акціонерної власності підприємств машинобудівної галузі України // Економіка: проблеми та практика : збірник наукових праць. Випуск 191 : В 4 т. Том І. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2004. – С. 110–115 (0,4 друк. арк., особисто автору належить 0,2 друк. арк.).

  18. Школьник І. О., Рекуненко І. І. Структура фінансового ринку країни в умовах розвитку ринкових відносин // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць. – Випуск 21. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – С. 89–97 (0,5 друк. арк., особисто автору належить 0,3 друк. арк.).

  19. Школьник І. О. Роль банків у процесі формування національної моделі фінансового ринку // Вісник Української академії банківської справи. – 2008. – № 1 (24) – С. 64–70 (0,6 друк. арк.).

  20. Школьник І. О. Сучасний стан посередників на фінансовому ринку та проблеми їх розвитку // Економіка: проблеми теорії та практики : збірник наукових праць. Випуск 235. В 4 т. – Т. 2. – Дніпропетровськ : ДНУ, 2008. – С. 465–471 (0,4 друк. арк.).

  21. Школьник І. О. Фінансовий аспект приватизаційних процесів в Україні //
    Вісник Української академії банківської справи. – 2001. – № 1 (10). – С. 25–27 (0,3 друк. арк.).

  22. Школьник І. О. Фінансове посередництво в Україні: сучасний стан розвитку // Вісник Хмельницького національного університету. – (Серія “Економічні науки”). – 2008. – № 1. – Т. 1. – С. 105–109 (0,5 друк. арк.).

  23. Школьник І. О. Фінансовий ринок та його роль в інвестуванні реального сектору економіки // Вісник СумДУ. – (Серія “Економіка”). – 2008. – № 1. – С. 200–206 (0,4 друк. арк.).

  24. Школьник І. О. Фінансовий ринок як складова фінансової системи країни, його роль і значення // Збірник наукових праць Черкаського державного технологічного університету. – (Серія “Економічні науки”). – Випуск 19. – 2008. – С. 56–59 (0,5 друк. арк.).

  25. Школьник І. О. Фінансові посередники та їх роль у розвитку фінансового ринку // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник наукових праць. – Випуск 22. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – С. 272–281 (0,5 друк. арк.).

  26. Школьник І. О., Шпиг Ф. І. Сучасний стан розвитку ринку капіталу в Україні // Вісник Української академії банківської справи. – 2007. – № 2 (23). – С. 34–40 (0,5 друк. арк., особисто автору належить 0,3 друк. арк.).

  27. Shkolnyk I., Kozmenko O. The peculiarities of the financial market development in Ukraine // Investment Management and Financial Innovations. International Research Journal. Volume 5, Issue 1. – 2008. – Р. 104–112 (0,9 друк. арк., особисто автору належить 0,5 друк. арк.).

  28. Shkolnyk I. Risk management of financial supermarkets // Problems and Perspectives in Management. International Research Journal. Volume 6, Issue 1. – 2008. – № 1. – Р. 24–30 (0,9 друк. арк.).

Публікації в інших виданнях

  1. Школьник І. О. Роль банків в розвитку фінансового ринку України // Забезпечення сталого розвитку банківської діяльності: матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – К. : КНЕУ, 2007. – С. 295–297 (0,1 друк. арк.).

  2. Школьник І. О. Особливості державного регулювання фінансового ринку України на сучасному етапі // Формування єдиного наукового простору Європи та завдання економічної науки : матеріали міжнародної науково-практичної конференції. Тези доп. 24-26 жовтня). – Тернопіль, 2007. – С. 361. – 362 (0,1 друк. арк.).

  3. Школьник І. О. Фінансовий ринок та його роль у фінансовій системі країни // Теорія і практика сучасної економіки : матеріали VIII міжнародної науково-практичної конференції, Черкаси, 26-28 жовтня 2007 р. – Черкаси : ЧДТУ, 2007. – С. 184–187 (0,2 друк. арк.).

  4. Школьник І. О. Роль банків у процесі формування національної моделі фінансового ринку // Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України : збірник тез доповідей Х Всеукраїнської науково-практичної конференції
    22-23 листопада 2007 р. У 2-х т. – Т. 1. – Суми : УАБС НБУ, 2007. – С. 106–107 (0,1 друк. арк.).

  5. Школьник І. О. Ринкова капіталізація як індикатор розвитку фінансового ринку в Україні // Макроекономічна політика в Україні: проблеми науки та практики : тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції 20–21 листопада 2007 р.). – Х.: ІНЖЕК. – 2007. – С. 117–120 (0,1 друк. арк.).

  6. Школьник І. О. Особливості руху капіталу на міжнародному фінансовому ринку // Фінансові ринки та інститути : тези доповідей міжнародної науково-практичної конференції 7–8 грудня 2007 р. У 2-х т. – Т. 1. – Х. : ІНЖЕК. – 2007. – С. 326–328 (0,1 друк. арк.).

  7. Школьник І. О. Фінансові ринки країн, що розвиваються в контексті глобалізаційних процесів // Розвиток наукових досліджень 2007 : матеріали третьої міжнародної науково-практичної конференції, м. Полтава, 26-28 листопада 2007 р.: – Полтава: ІнтерГрафіка, 2007. – Т. 13. – С.88–91 (0,2 друк. арк.).

  1. Школьник І. О. Роль конкуренції між фінансовими посередниками в розвитку фінансового ринку // Міжнародна банківська конкуренція: теорія і практика : збірник тез доповідей ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (15–16 травня 2008 р.) / Державний вищий навчальний заклад “Українська академія банківської справи Національного банку України”. У 2-х т. – Т. 2. – Суми : ДВНЗ “УАБС НБУ”, 2008. – С. 5–6 (0,1 друк. арк.).