Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Організація управління, планування і регулювання економікою


Назарчук Михайло Ігорович. Стратегія розвитку фондових бірж у системі реформування економіки України: дисертація канд. екон. наук: 08.02.03 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2003.



Анотація до роботи:

Назарчук М.І. Стратегія розвитку фондових бірж у системі ре-
формування економіки України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.02.03 – Організація управління, планування і регулювання економіки. - Інститут економіки промисловості НАН України.–Донецьк, 2003.

Дисертацію присвячено аналізу проблем біржового ринку цінних паперів України, визначенню перспектив і розробці шляхів його розвитку в найближчі роки з урахуванням реальностей соціально-економічного становища країни.

На основі системного комплексного підходу визначено особливості становлення та розвитку організованого ринку цінних паперів в Україні порівняно з ринками провідних капіталістичних країн і постсоціалістичних держав у контексті вузлових моментів їх економічного розвитку.

Проаналізовано перспективи розвитку фондового ринку України з урахуванням стану та перспектив економіки країни у поточному десятиріччі. Установлено причини кризи біржової торгівлі цінними паперами, що виявилась особливо гострою у 2001-2002 рр., розроблено й обґрунтовано шляхи інтеграції фондових бірж в Єдину біржову фондову систему України (ЄБФСУ).

Розглянуто правові і фінансово-економічні умови інтеграції, обґрунтовано і розроблено основні принципи організації та функціонування ЄБФСУ, проаналізовано позитивний вплив її введення в дію на розвиток фондового ринку. На основі положень і висновків дослідження розроблено пропозиції щодо створення ЄБФСУ із удосконалення законодавства України з метою забезпечення розвитку організованого ринку цінних паперів.

У дисертаційній роботі на основі аналізу зарубіжного досвіду і зіставлення його з процесами формування вітчизняного організованого ринку цінних паперів з урахуванням особливостей соціально-економічного розвитку країни розроблено теоретичні, методичні та практичні рекомендації зі створення Єдиної біржової фондової системи України, що реалізує го-
ловний напрям стратегії розвитку організованого ринку цінних паперів.

1. Аналіз історичного шляху, що пройшли у своєму розвитку фондові біржі провідних капіталістичних країн, показав, що виникнення і формування цих інститутів організованого фондового ринку було обумовлено потребами економіки і відбувалося разом з її зростанням. Відродження організованих ринків цінних паперів у постсоціалістичних країнах відбувалося в умовах різкого падіння економіки і не було безпосередньо пов'язано з її потребами. Вкрай несприятливими ці умови були в Україні.

2. Економічні передумови для створення фондових бірж, особливо в 1991-1993 рр., в Україні практично були відсутні. Надмірно тривалий етап сертифікатної приватизації, що у силу своєї природи не міг задіяти інститути організованого ринку цінних паперів, перешкоджав формуванню в Україні повноцінного ринку капіталів і на відміну від розвинутих країн світу і багатьох постсоціалістичних держав обумовив превалювання неорганізованого фондового ринку над організованим. Питома вага сукупного обсягу біржового обороту в торговому обороті всього фондового ринку України залишається на надзвичайно низькому рівні, що ледь перевищив 5% у період 1997 – 2000 рр. На організованому ринку постійно знаходяться в обігу цінні папери усього лише декількох емітентів, спостерігається дуже низький рівень капіталізації та ліквідності.

3. Недооцінка ролі організованого ринку цінних паперів і фондових бірж, зокрема недоліки в його державному регулюванні, низькі доходи фондових бірж перешкоджали перетворенню останніх на відміну від зарубіжної практики у центральну ланку фондової торгівлі в Україні. Надмірна, не обумовлена потребами ринку й економіки в цілому їхня кількість перешкоджає формуванню цілісного біржового простору і прозорого фондового
ринку країни. Відбувається понадконцентрація торгівлі цінними паперами в Києві на шкоду регіонам.

4. Аналіз перспектив розвитку економіки України і введення в обіг на фондовому ринку нових фінансових інструментів показав, що економічний фундамент для розвитку повнокровного, стійкого і ліквідного фондового ринку в країні поки не створено. Правова база функціонування фондового ринку поки не забезпечує умов для розвитку його організованого сегмента. Насамперед, це стосується ринку акцій, який у розвинутих капіталістичних країнах відігравав найважливішу роль у мобілізації промислового капіталу і його перерозподілу на користь найбільш перспективних галузей виробництва.

5. Біржова торгівля цінними паперами в останні два роки фактично знаходиться у стані кризи. В умовах концентрації торгівлі цінними паперами в позабіржовій Першій фондовій торговій системі (ПФТС) існує реальна погроза повної втрати фондовими біржами своєї ніші на організованому фондовому ринку. Необхідне об'єднання їхніх зусиль з корінного підвищення якості послуг і розширення технологічних можливостей фондових бірж із метою забезпечення їхньої привабливості для емітентів цінних паперів і створення максимальних зручностей для операторів фондового ринку. Стратегічним напрямом вирішення зазначеного вище завдання є інтеграція фондових бірж у Єдину біржову фондову систему України. Необхідно також внести ряд змін у законодавство України, що передбачають більш активну роль економічно заможних корпоративних емітентів і торговців цінними паперами в діяльності організованого ринку цінних паперів.

6. Розроблено принципи побудови і функціонування Єдиної біржової фондової системи України, організуючою ланкою якої повинна стати Асоціація українських фондових бірж (АУФБ), яка створена на принципах добровільності та збереження повної господарської самостійності її учасників. Запропоновано механізми ефективної взаємодії та функціонування в ЄБФСУ самих фондових бірж, що забезпечують організацію міжбіржових електронних торгів на основі дворівневої моделі. Показано необхідність ступеневого проведення роботи з організації ЄБФСУ, у тому числі зі створення її головної ланки – електронної системи міжбіржової торгівлі цінними паперами для того, щоб завершити цю роботу до початку стійкого зростання ринку, очікуваного у другій половині поточного десятиліття.

7. Розроблені теоретичні й методичні положення і висновки було покладено в основу пропозицій щодо створення Єдиної біржової фондової системи України, а також з удосконалення законодавства з метою розвитку організованого ринку цінних паперів України, що були подані до Державної комісії з цінних паперів і фондового ринку й до Верховної Ради України. Як перший крок на шляху створення ЄБФСУ наприкінці 2001 р. чотири фондові біржі – Донецька, Кримська, Придніпровська і Українська міжнародна – об'єдналися в асоціацію, установчі документи якої реалізують викладені вище теоретичні й методичні положення.

8. Проведено аналіз перспектив розвитку фондового ринку у зв'язку із запровадженням у дію ЄБФСУ. Показано, що поряд із забезпеченням цілісності організованого ринку цінних паперів і конкурентоспроможності на ньому фондових бірж України ціла низка позитивних якостей і переваг ЄБФСУ дозволить при її впровадженні істотно пожвавити діяльність операторів ринку в регіонах і обмежити сферу неорганізованого фондового ринку на користь організованого.

Публікації автора:

  1. Назарчук М.И. Фондовые биржи на рынке ценных бумаг Украины: Проблемы и перспективы развития. - Донецк: ИЭП НАН Украины, 2002.- 140 с.

  2. Назарчук М. Інтеграція фондових бірж України в розбудові організованого ринку цінних паперів // Торгівля і ринок України.- Вип.12.- Т. І. - Донецьк: ДонДУЕТ.- 2001.- С. 105-110.

  3. Назарчук М.И. О социально-экономических условиях создания и развития фондовых бирж Украины //Экономические проблемы и перспективы стабилизации экономики Украины.-Донецк: ИЭП НАН Украины.- 2001.- Т.2.-С.85-93.

  4. Назарчук М.И. Интеграция фондовых бирж Украины как необходимый этап развития организованного фондового рынка // Економіка промисловості. -2001.-№ 4 (14).-С.73-76.

  5. Назарчук М., Червова Л. Об особенностях развития фондового рынка Украины // Економіка. Фінанси. Право. – 2002.- №5.- С.25-29.

Особистий внесок - зіставлення та аналіз динаміки макроекономічних показників розвитку України та індикаторів фондового ринку в період 1997-2001 рр.

  1. Назарчук М.И., Червова Л.Г. Кризис биржевой фондовой торговли и формирование стратегии развития фондовых бирж Украины//Вісник Східноукраїнського національного ун-ту ім.В.Даля. - 2002.-№ 5.-С.164-169.

Особистий внесок – аналіз причин кризи фондових бірж України та обґрунтування стратегії їх розвитку.

  1. Назарчук М.И. О некоторых недостатках законодательства Украины в отношении фондового рынка //Управление экономикой переходного периода.-Донецк: ИЭП НАН Украины.- 2002.- С.151-164.

  2. Назарчук М. Об организации и преимуществах Единой биржевой фондовой системы Украины// Менеджер. - 2002.- №3.- С.76-81.

  3. Назарчук М.И. О состоянии и стратегии развития региональных фондовых бирж Украины // Наук. вісн. Чернівецького торговельно-економічного ін-ту КНТЕУ: Зб. наук. праць за матеріалами ХІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. (Чернівці, 9-10 квітня 2002 р.).- Вип.ІІ. Економічні науки.-Чернівці: АНТ Лтд.- 2002.-Ч.ІІ.-С.209-212.

  4. Назарчук М.И. Интеграция как основа развития региональных фондовых бирж Украины //Управління організацією: регіональні аспекти: Матеріали Х Міжнар. наук.-практ. конф. (Чернігів, 12-13 квітня 2002 р.). - К.: ІВЦ «Вид-во «Політехніка».-2002.-С.207-208.

  5. Назарчук М.И. О причине кризиса биржевой фондовой торговли в Украине //Тези доповідей ІІ Міжнар. наук.-практ. конф. «Маркетингові дослідження в Україні» (Ялта, 27-31 травня 2002 р.).-Луганськ.-2002.- С.128-129.