Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Світове господарство і міжнародні економічні відносини


549. Миронюк Вадим Валерійович. Стратегія транснаціональних корпорацій в умовах глобалізації світової економіки: дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / НАН України; Інститут світової економіки і міжнародних відносин. - К., 2004. : табл.



Анотація до роботи:

Миронюк В.В. Стратегія транснаціональних корпорацій в умовах глобалізації світової економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.05.01 – Світове господарство і міжнародні економічні відносини. – Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, Київ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню проблем стратегії транснаціональних корпорацій в умовах глобалізації світової економіки.

Використовуючи еволюцію сучасних теорій і моделей транснаціональних корпорацій досліджується вплив транснаціональних корпорацій на сучасний світовий розвиток, аналізуються тенденції та протиріччя глобалізаційних процесів.

Запропонований комплекс заходів щодо оптимізації діяльності транснаціональних корпорацій в Україні з урахуванням сучасного стану та пріоритетів розвитку національної економіки.

Проведене в дисертації дослідження стратегії ТНК в умовах глобалізації світової економіки дозволило зробити ряд висновків та положень теоретико-методологічного та практичного характеру.

1. Основна класифікація теорій ТНК полягає у визначенні та модифікації чотирьох напрямків: 1) теорія ринкової влади, 2) теорія інтерналізації, 3) теорія міжнародної конкурентоздатності галузі та 4) біхевіористська теорія, які узагальнюють підходи до характеристик сутності та основних ознак транснаціональних корпорацій. Разом з тим, вони не можуть бути незмінними, враховуючи реалії світового господарства. Подальший розвиток економічної теорії та практики приводить до виникнення нових підходів до розуміння сутності та основних ознак транснаціональних корпорацій.

2. Дослідження, проведене в дисертаційній роботі, дозволяє стверджувати, що ТНК виступають як рушійна сила глобалізаційних процесів. Одночасно процеси глобалізації мають багатогранну поєднаність з ТНК - виступають і як причина, і як наслідок діяльності ТНК. Якщо виходити з двох сторін глобалізації (позитивної та негативної), то ТНК також мають неоднозначний вплив на розвиток національних економік країн світу.

3. Стратегія ТНК в системі міжнародних економічних відносин є вкрай важливою для визначення місця та ролі ТНК в сучасному світі. Стратегія ТНК дозволяє також визначити й окремі складові теоретичного бачення ТНК, враховуючи як особливості самої стратегії, так і особливості транснаціоналізації і особливості корпоративної природи. ТНК відіграють важливу роль з точки зору головних тенденцій розвитку світової економіки, і участі безпосередньо у формуванні таких тенденцій. ТНК можна розглядати як суб’єкти, що створюють основні параметри економічного розвитку, одночасно, економічна та інша діяльність ТНК виступає як об’єкт, на який впливають тенденції розвитку світового господарства.

4. На основі статистичного і фактичного матеріалу, який характеризує розвиток ТНК в сучасному світі, можна зробити висновок про те, що в діяльності ТНК важливу ролі відіграють ПІІ і можуть розглядатися як безперечні атрибутивні ознаки ТНК. В умовах сучасного розвитку міжнародних економічних відносин ПІІ виступають важливим інструментом впливу як з боку сторони, що їх здійснює, так і з боку приймаючої сторони. З точки зору того, що надходження ПІІ має як позитивні, так і негативні сторони для приймаючої країни, ПІІ виступають важливою характеристикою не лише діяльності ТНК, а й всього сучасного спектра міжнародних економічних відносин.

5. Результати дослідження, проведеного в дисертаційній роботі, обумовлюють висновок про те, що корпорації мають безумовні переваги як форми організації підприємництва. В свою чергу, переваги ТНК можна охарактеризувати як в сфері безпосередньо форми організації виробництва, так і в процесі здійснення інвестиційної діяльності. Зокрема, це підтверджується тим, що основні рейтинги провідних компаній світу складаються за принципом ринкової капіталізації, що є невід’ємною складовою частиною саме корпорацій як форм організації підприємництва. Корпоративна форма організації підприємництва дозволяє акумулювати величезний обсяг капіталу. Крім цього, жодні одноосібні підприємства та партнерства не мають таких обсягів міжнародної діяльності, як корпорації, які діють у вигляді ТНК. Особливості ролі та місця ТНК на сучасному етапі глобалізації світової економіки та в загальній системі міжнародних економічних відносин дозволяють визначити не лише їх безпосередні переваги, а й використовувати можливості таких переваг.

6. Процеси глобалізації світового господарства та визначення особливостей його фінансової складової, передбачають активний рух капіталу. Саме рух капіталу виступає як основний індикатор аналізу минулої діяльності ТНК, визначення її поточних результатів та характеристика перспектив розвитку ТНК. Така триєдність характеристик руху капіталу як основного індикатора діяльності ТНК дозволяє використовувати показники руху у трьох вимірах: минулого, поточного та майбутнього.

7. ТНК відіграють відчутну роль в системі відносин України з міжнародними фінансовими організаціями. Це пов’язане як з роллю самих ТНК в міжнародних економічних відносинах, так і з відповідною роллю міжнародних фінансових організацій. З точки зору розвитку національної економіки України, а також можливостей формування стратегії співпраці з міжнародними фінансовими організаціями, є доцільним використання чинника ТНК. Враховуючи означене вище, оптимальним є використання як прямих, так і зворотних напрямів врахування взаємозалежностей між ТНК та міжнародними фінансовими організаціями. Мова йде про досягнення інтересів країни у сфері відносин з ТНК з допомогою відносин з міжнародними фінансовими організаціями та навпаки.

8. Загальні підходи до визначення теоретичних і практичних засад діяльності ТНК дозволяють зробити висновок щодо оптимізації діяльності ТНК в Україні. Безпосередньо напрямки подальшого розвитку діяльності ТНК в Україні можуть бути поділені на поточні і перспективні. В цьому поділі поточні напрямки передбачають розвиток безпосередньої діяльності ТНК, а перспективні – визначають бачення діяльності ТНК в Україні на довготерміновий період. Поточні напрямки включають у себе: 1) законодавчо-правове забезпечення діяльності ТНК в Україні; 2) використання в України досвіду ТНК в розробці та розвитку ефективних внутрішніх корпоративних та зовнішніх зв’язків; 3) адекватність організації обліку і звітності ТНК та українських підприємств та використання методології економічного аналізу ТНК господарськими суб’єктами України. В свою чергу, перспективні напрямки визначають: 1) системна інтеграція України до міжнародних економічних і політичних відносин; 2) результативність економічних реформ на мікрорівні та загальне оздоровлення економічного клімату в державі; 3) створення потужних національних структур, які б мали можливість конкурувати з ТНК.

Публікації автора:

1. Миронюк В.В. Глобалізаційний аспект транснаціональних корпорацій // Зб. наук. праць. Вип. 39. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2003. – С.247–253. – 0,5 д.а.

2. Миронюк В.В. Транснаціональні корпорації в системі міжнародних економічних відносин // Зовнішня торгівля: право та економіка. – № 1(13). – К.: Українська академія зовнішньої торгівлі, 2004. – С.66–70. – 0,5 д.а.

3. Миронюк В.В. Прямі іноземні інвестиції в діяльності транснаціональних корпорацій // Теорії мікро-макроекономіки. Зб. наук. праць профес.-виклад. складу і аспір. – Вип. 15. – К.: Академія муніципального управління МОН України, 2004. – С.85–91. – 0,5 д.а.

4. Миронюк В.В. Транснаціональні корпорації в системі відносин України з міжнародними фінансовими організаціями // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. праць. – № 46. – Ч.2. – К.: Інститут міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, 2004. – С.149–154. – 0,4 д.а.

5. Миронюк В.В. Розвиток стратегії діяльності ТНК в Україні // Зовнішня торгівля: право та економіка. – № 2(14). – К.: Українська академія зовнішньої торгівлі, 2004. – С.52–55. – 0,5 д.а.

6. Миронюк В.В. Транснациональные корпорации в стратегии привлечения иностранного капитала // Актуальні проблеми міжнародних відносин: Зб. наук. праць. – № 47. – Ч.2. – К.: Інститут міжнародних відносин Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, 2004. – С.123-125. – 0,2 д.а.